Виявляється, роторні двигуни Ванкеля мають всього дві найпоширеніші хвороби

511

У роторного двигуна можуть бути дві проблеми: з корінним підшипником і ущільненнями

Упевнений, майже всі чули про роторних двигунів Ванкеля. Чимало автомобілістів знають, що у них є ряд переваг: вони потужніші класичних ДВЗ при рівному робочому обсязі, у них менша кількість деталей, що рухаються, вони легше… Проте ці незвичайні силові агрегати мають і негативні риси начебто відносно невеликого пробігу, високої вартості лагодження, складності виробництва за необхідності дуже високої точності елементів двигуна, жора масла і витрати пального.

Дивіться також: Роторний двигун Mazda повертається: Ось що про нього треба знати

Але от що дійсно мало хто знає, так це те, що найбільш важливою частиною всієї збалансованої роторної системи є так звані кутові ущільнювачі, завдяки яким двигун тримає компресію, в камеру впуску згоряння і випуску (двигун Ванкеля це три різні камери) не потрапляє масло і мотор має можливість працювати. Так от, внутрішні частини роторного двигуна у прямому сенсі можуть розвалитися з-за цієї невеликої запчастини:

Виявляється, роторні двигуни Ванкеля мають всього дві найпоширеніші хвороби

Цікаво, що, якщо поглянути на історію становлення роторного двигуна у вигляді серійної моделі, можна побачити ряд цікавих фактів. Приміром, саме із-за цих абсолютно незначних на перший погляд ущільнювачів перша компанія, яка налагодила випуск роторних силових агрегатів – німецька NSU, пішла до дна, так і не оговтавшись від переслідували її невдач з надійністю двигунів. А ось друга компанія, вже з Японії, і ім’я її було Mazda, змогла спростити конструкцію, домігшись поліпшення надійності:

Проблема полягала в ущільненнях вершини ротора – тоненьких смужках металу між наконечниками обертових роторів і корпусів роторів. NSU зробив їх з трьох шарів, що викликало нерівномірний знос. Це була бомба сповільненої дії не тільки для автомобілів фірми, але і для самого автовиробника. Мазда вирішила проблему ущільнення, зробивши їх одношаровими. Силовий агрегат почали встановлювати в 1967 році на спортивні люксові моделі Cosmo…

Виявляється, роторні двигуни Ванкеля мають всього дві найпоширеніші хвороби

Втім, свиню в цьому примхливому двигуні можуть підкласти не тільки ущільнення. У відео нижче (на жаль, воно англомовне, тому, якщо ви не вчили в школі англійську, вам доведеться повірити нам на слово) можна побачити, що в одному з роторів провернувся підшипник, що дуже і дуже погане явище. Це надзвичайно навантажена частина, яка утримує центр на валу ротора, тому, якщо він виходить з ладу, двигун майже напевно можна здавати в ремонт. Як і з виходом з ладу ущільнень, до цього призводить масляне голодування. Мотайте на вус, якщо ви їздите на Mazda RX-8: