Найпоширеніші 8 поломок в дизельних двигунах

366

Слабкі сторони дизельних моторів: часті проблеми відбуваються саме в цих місцях

Придбання автомобіля з дизельним двигуном – це зважений вибір, який приносить реальну вигоду. Однак що ж робить дизельні двигуни більш дорогими в ремонті і потенційно більш аварійними? Такі мотори здатні намотувати величезний кілометраж без будь-яких поломок, але вони часто виходять з ладу. Що ламається в дизелях, які поломки характерні для цих моторів?

Система впорскування

Найпоширеніші 8 поломок в дизельних двигунах

На відміну від бензинових двигунів, система упорскування дизельного агрегату піддається більш високих навантажень і відрізняється високою точністю. Тому такий мотор працює в більш складних технічних умовах. В сучасному двигуні виконується кілька вприскувань палива за один робочий цикл. Отже, інжектори повинні бути виконані з високою точністю і працювати у відповідності з технологічним регламентом, щоб двигун досяг бажаних параметрів. Будь-які несправності в системі упорскування відображаються на стані інших компонентів двигуна.

Найчастіше власники автомобіля самостійно провокують появу несправностей. Найбільш поширена причина – використання палива низької якості. Поломки провокують не великі частинки забруднення (вони осідають у фільтрі), а дрібні, які проходять через систему фільтрації, пошкоджують інжектор. Надзвичайно важливо у автомобілі з дизельним двигуном регулярно міняти фільтри. Рекомендується це робити мінімум один раз на рік, незалежно від пробігу.

Вартість відновлення форсунок залежить від типу і виробника. Якщо є ремкомплекти, ремонт обійдеться дешевше, якщо ні – доведеться купити нові форсунки. Ціни на них сильно відрізняються, але заміна обійдеться дорожче, ніж ремонт.

Найпоширеніші 8 поломок в дизельних двигунах

Система впорскування – це не тільки самі форсунки, але і насос високого тиску. Він також піддається руйнуючій впливу забруднення. Крім того агрегат є джерелом найдрібніших частинок сторонніх речовин і матеріалів (продуктів зносу) в інжектор. Тому часто буває так, що несправність насоса тягне поломку інжекторів. Їх заміна також коштує дорого.

Щоб уникнути непередбачених поломок і дорогого ремонту, перед покупкою автомобіля з дизельним двигуном, слід провести його діагностику. Це заощадить час і гроші, забезпечить тривалу експлуатацію транспортного засобу без поломок і простоїв, пов’язаних з ними.

Турбонаддув

Найпоширеніші 8 поломок в дизельних двигунах

Турбокомпресор – це обов’язковий елемент сучасного дизельного двигуна. Він у значній мірі відповідає за потужність, що генерується двигуном, тому будь-який збій в його роботі пов’язаний з серйозним падінням продуктивності. Вирішується проблема з допомогою ремонту. Турбонаддув не завдає багато клопоту, але його відновлення коштує грошей.

Турбокомпресор змінюється або ремонтується. Другий варіант викликає у власників автомобілів і експертів спори — справа в тому, що теоретично при відновленні агрегату неможливо відновити початкову балансування, правильно встановити крильчатку. Але фактично, це виконується майстрами автосервісів. Правда, гарантію тривалої експлуатації з колишніми технічними характеристиками ніхто не дасть.

Існує багато причин, що призводять до поломки турбокомпресора, але часто винен сам власник автомобіля. Найбільшим блюзнірством є динамічний старт на холодному двигуні і рідкісна заміна масла. Невірно, що найголовніше — охолоджувати турбокомпресор після водіння. Це варто робити після тривалої їзди на високій швидкості.

Сам процес дуже простий – автомобіль залишається на стоянці, заправці, узбіччі дороги, водій йде по своїх справах. Тут найбільш важливий прогрів, так як технічний потенціал турбокомпресора використовується на 100% без шкоди самому агрегату тільки при добре прогрітому олії.

Найпоширеніші 8 поломок в дизельних двигунах

Перед ремонтом або заміною турбокомпресора слід провести комплексну діагностику, виявити причини поломки. Рекомендується замінити проміжний охолоджувач на турбокомпресор разом з маслопроводящими магістралями. При зміні мастила слід промити систему.

Також варто зіставити вартість ремонту з купівлею нового турбокомпресора. Відновлення включає ціну комплектуючих (це не маленькі цифри) та плату за їх установку (від 50 до 100% від вартості запчастин). Витрати пов’язані з втратою часу на відновлення, відсутністю гарантії повернення початкових характеристик агрегату. Установка нового турбокомпресора забезпечує значну економію.

Сажеві фільтри

Найпоширеніші 8 поломок в дизельних двигунах

Для зниження рівня викидів в атмосферу твердих частинок на автомобілі з дизельними моторами встановлюють сажеві фільтри. Вони затримують абразивні частинки, які містяться у відпрацьованих газах.

Теоретично цей елемент повинен витримувати від 200 000 до 300 000 км пробігу, але практично його ресурс значно менше. Скорочується він при їзді по місту на короткі дистанції. В такому режимі абразивні частинки не згорають, а осідають, знижуючи технічні характеристики силового агрегату.

Якщо сажовий фільтр обладнаний системою самоочищення, то для видалення накопиченої сажі водієві потрібно просто набрати швидкість і проїхати в такому режимі певну відстань. Це забезпечить згоряння зібралася сажі. Другий варіант очищення – промивка сажового фільтра спеціальними складами.

Найпоширеніші 8 поломок в дизельних двигунах

Про те, що елемент засмітився, свідчить падіння динаміки, що плавають холості оберти, збільшення витрати палива. Так, рішення екологічних проблем повністю лягло на плечі власників авто, а виробники сажових фільтрів та засобів для їх промивання отримують прибуток.

Двухмассовый маховик

Найпоширеніші 8 поломок в дизельних двигунах

Ще один «монстр» сучасних дизельних двигунів, хоча він тривалий час використовувався в бензинових агрегатах, особливо в потужних або турбованих модифікаціях.

Двухмассовый маховик – майже обов’язковий елемент сучасних дизелів з системою уприскування Common Rail. Але він не встановлюється на малопотужні версії двигунів з простою конструкцією. Вони також рідко комплектуються автоматичною коробкою передач і гідротрансформатором, хоча ситуація повільно змінюється.

Двухмассовый маховик використовується в якості елемента зчеплення експлуатації, він стійкий до фізичних пошкоджень. Цей елемент можливо знищити за один день, але тільки при експлуатації на несправній техніці. Але є одне слабке місце двухмассового маховика – це чіп-тюнинг. Він шкідливий для цього елемента.

Також прискорюють знос збої в роботі двигуна, несправності зчеплення і підвіски. Але ці чинники не роблять критичного впливу на стан двухмассового маховика. Навантаження значно збільшується при русі по бездоріжжю і під час буксирування причепів. Чим частіше використовується зчеплення, тим більше знос. Тому в міських умовах елемент проходить в середньому 50 000 км, а при русі по трасах зможе витримати 200 000 км.

Найпоширеніші 8 поломок в дизельних двигунах

Вартість двомасових маховиків залежить від моделі автомобіля, модифікації силового агрегату, але вона порівняно невисока. Але разом з покупкою запчастини водій заплатить за її установку і заміну зчеплення. Результат – досить дорогий ремонт.

Двухмассовые маховики відновлюються, хоча теоретично це неможливо. На роботи в середньому дається гарантія 6, рідше 12 місяців. Можна замінити цей елемент зчепленням з іншими демпферними конструкціями, але поки це рішення раціонально тільки для малопотужних дизельних моторів з простим конструктивним пристроєм.

Привід ГРМ і обладнання двигуна

Найпоширеніші 8 поломок в дизельних двигунах

Вібрація і крутний момент визначають термін експлуатації приводу ГРМ. Для зниження впливу на експлуатаційний ресурс цих факторів застосовується складна система натягування, демпферні елементи рухомих сполук силового агрегату.

На сучасних двигунах використовуються легкі, тонкі ланцюга. Вони піддаються величезним навантаженням, з-за чого розтягуються, що негативно позначається на роботі двигуна. При цьому в ряді випадків до такого дефекту призводить знос натягування, брак мастильного матеріалу. Саме це і призводить до розтягування ланцюга.

Почасти до подібної несправності винен сам водій. Рух по місту на короткі відстані зношує ланцюговий привід ГРМ. Слід пам’ятати, що в холодному двигуні ланцюг злегка послаблена, а натягувачі працюють правильно тільки коли прогріті. Тому слід уникати динамічної їзди протягом декількох хвилин після запуску двигуна.

Перед тим, як рушати, варто почекати не менше хвилини, щоб прогріти двигун.

Найпоширеніші 8 поломок в дизельних двигунах

Вартість зміни ланцюга і взаємодіючих з нею елементів варіюється. Сума залежить не тільки від типу двигуна, але і від розташування привода. У двигунах великої потужності, і особливо в системах навантажувачів, безліч елементів (навіть встановлюється декілька ланцюгів), тому ціна зростає разом з характеристиками силового агрегату.

В деяких двигунах доступ до обладнання настільки ускладненим, що тільки вартість обслуговування змусить здивуватися, не кажучи вже про ремонт. Є також агрегати, які в результаті неправильної експлуатації приводу ГРМ отримують критичні пошкодження, і їх ремонт потребує значних вкладень.

Трохи дешевше обійдеться заміна шківа генератора, коленвала. Щоб уникнути дорогого ремонту, слід виконувати повну заміну комплектуючих кожні 100 000 км пробігу. Для забезпечення експлуатації обладнання без проблем рекомендується встановлювати оригінальні комплектуючі одного виробника.

Клапан EGR датчики

Найпоширеніші 8 поломок в дизельних двигунах

Клапан рециркуляції відпрацьованих газів – ще один елемент, який збільшує витрати власника автомобіля з дизельним двигуном. У старих моделях твк дуже проста з точки зору конструктивного пристрою, тому її заміна коштує дешево. Деякі просто демонтують ці клапани. Але в сучасних двигунах вони надзвичайно складні, громіздкі, управляються електронікою і коштують дорого.

Від водія практично не залежить термін експлуатації цього елемента. Клапани зношуються через накопичення вуглецевих відкладень, до чого призводить руху з непрогрітим двигуном. Ці елементи не ремонтуються, а очищення не дуже допомагає у відновленні працездатності. Регенеровані клапани вже не здатні виконувати свої функції на колишньому рівні.

Крім EGR, є й інші датчики, які відповідають за роботу двигуна, і їх набагато більше, ніж у бензинових аналогів. Мова йде про численні датчики, які регулюють процес наддуву, очищення вихлопних газів, подачі палива, прогрівання двигуна. При виході з ладу вони тільки міняються на нові, а ціна цих елементів знаходиться на середньому рівні.

Клапани впускної системи

Найпоширеніші 8 поломок в дизельних двигунах

У двигунах із змінною довжиною впускних каналів використовуються контрольні демпфери. Їх експлуатаційний ресурс в середньому становить 200 000-300 000 км. Після вироблення ресурсу виконується заміна елементів. Конструктивні особливості обумовлюють демонтаж всього впускного колектора з подальшою установкою нового.

Закрилки, як і у випадку з клапаном рециркуляції відпрацьованих газів, зношуються в результаті скупчення відкладень в системі впуску.

Найпоширеніші 8 поломок в дизельних двигунах

В деяких двигунах закриті закрилки призводять до зниження потужності або нерівномірної роботи, але бувають випадки, коли це призводить до серйозних технічних пошкоджень двигуна.

Свічки розжарювання

Найпоширеніші 8 поломок в дизельних двигунах
Самі запчастини коштують копійки, але їх заміна вимагає серйозних витрат. Найчастіше власник звертає увагу на поломку, коли вона провокує серйозні проблеми. У випадку зі свічками розжарювання, їх заміна виконується після поломки, до чого призводить проворот. Для установки нового елемента потрібно часткове розбирання двигуна. Існують технології, що дозволяють уникнути цього, але їх вартість знаходиться в топовому ціновому сегменті.

Поломку свічок розжарювання неможливо попередити або передбачити — це свого роду рулетка. Проблеми можуть початися через кілька тисяч чи сотень кілометрів пробігу.

Замість висновку

Перелічені проблемні елементи формують великий ремонтний бюджет. Тому не варто купувати старий автомобіль з дизельним силовим агрегатом без проведення комплексної діагностики. Практика показує, що перед продажем мотори проходять поверхневу підготовку, а при інтенсивній експлуатації починають сипатися. У цьому випадку надійність перетворюється на міф.

В середньому, за відновлення такого агрегату доведеться викласти більше 200 000 рублів. І це при тому, що запрошення фахівця для проведення діагностики буде коштувати в рази дешевше, позбавить від аварій, витрат і простоїв.