Водійські права категорії «B» дають вам право їздити не тільки на машині

1714

Якими транспортними засобами можна керувати з правами категорії «В»?

Іноді кожному з нас надається можливість сісти за кермо не тільки свого легкового автомобіля. Особливо у вихідні, святкові дні або під час відпустки. Але можна з правами категорії «В» керувати іншими транспортними засобами? Виявляється, найпопулярніша водійська категорія «В» дає безліч можливостей опинитися за кермом не тільки легкового автомобіля.

Природно, з правами категорії «В» ви можете сісти лише за кермо деяких транспортних засобів. В інших випадках, щоб мати законну можливість управляти нелегкових автомобілем, вам необхідно отримати відповідну транспортного засобу категорію або підкатегорію водійських прав, пройшовши навчання в автошколі і склавши іспити в ГИБДД. Не забувайте, що, якщо ви сядете за кермо, наприклад, вантажного автомобіля з правами, у яких відкрита тільки категорія «В», ви можете бути притягнуті до адміністративної відповідальності за керування транспортним засобом без водійського посвідчення (стаття 12.7 КоАП РФ, загрожує штрафом від 5 000 до 15 000 рублів).

Водійські права категорії «B» дають вам право їздити не тільки на машині

Мало того, якщо ви, сівши за кермо транспортного засобу без наявності права відповідної категорії, потрапите в ДТП, в якому не будете винні, то не зможете отримати страхове відшкодування, оскільки, швидше за все, вас визнають винуватцем аварії, незалежно від обставин дорожньої пригоди. В цьому випадку страхова компанія виплатить шкоду іншим учасникам ДТП, а до вас подасть регресивне вимогу з метою отримати з вас раніше виплачену суму.

Те ж саме, якщо ви з правами категорії «В» сіли за кермо мотоцикла. Не забувайте, що відповідно до законодавства для того, щоб керувати мотоциклом, ви повинні мати права з відкритою категорією «А». В іншому випадку, сівши за кермо мотоцикла з правами категорії «В», ви, по суті, будете керувати мотобайком без водійського посвідчення з усіма звідси наслідками.

Якими транспортними засобами можна керувати з водійськими правами категорії «B»?

Водійські права категорії «B» дають вам право їздити не тільки на машині

По-перше, нагадаємо, що водійські права категорії «В», призначеної для допуску до керування легковими транспортними засобами, не обмежуються тільки легковими машинами. З такими правами ви також можете управляти і деякими іншими транспортними засобами.

Для початку давайте згадаємо, що ж таке категорія «В» у водійських правах і про яких транспортних засобах йде мова. Як всі ми знаємо, водійські права категорії «В» дають право на керування легковими транспортними засобами, дозволена максимальна маса яких не перевищує 3500 кілограмів і число місць в салоні автомобіля (крім сидіння водія, не перевищує 8.

Також водіям з правами категорії «В» дозволяється керувати легковими автомобілями зчеплені з причепом, дозволена максимальна маса якого не перевищує 750 кілограмів.

В тому числі водіїв категорії «В» дозволяється керувати легковими транспортними засобами, зчеплені з причепом, дозволена максимальна маса якого перевищує 750 кілограмів, але не перевищує маси автомобіля без навантаження. Правда це можливо тільки за умови, що загальна дозволена максимальна маса такого складу транспортних засобів (автомобіля+причіп, не перевищує 3,5 тонни.

Варто також відзначити, що водійські права з відкритою категорією «В» допускають керування мотоколяскою.

Але і це не всі види транспортних засобів, на керування якими вам дозволено приступати з водійської категорією «В». Адже є ще і підкатегорія «В1» і «М», з якими можна управляти на законних підставах за наявності водійських прав, у яких відкрита лише одна «В»-категорія.

Отже, згідно з чинним законодавством, за отримання прав категорії «В» водієві автоматично відкриваються категорії М і В1, що дає право керувати такими транспортними засобами:

Категорія В1

– Трицикли

– Квадрициклы

Категорія М

– Мопеди

– Легкі квадрициклы

КвадрИциклы ≠ Квадроцикли

Зверніть увагу, що квадрициклы – це не одне і те ж, що квадроцикли. Квадрициклы – це, по суті, мотоколяски, які були поширені в часи СРСР. Сьогодні ця категорія транспортних засобів практично забута. Так що навряд чи у вас з’явиться можливість сісти за кермо цих незвичайних транспортних засобів.

Квадроцикл – це вже інша категорія транспортних засобів, що представляють собою позашляхові мотовсюдиходи, для управління якими потрібно отримувати спеціальні права, причому не в ГИБДД. Зараз їх у Росії видає Держтехнагляд.

У яких випадках з водійськими правами категорії «В» не можна керувати мопедом (скутером)?

Водійські права категорії «B» дають вам право їздити не тільки на машині

На жаль, незважаючи на те, що «В»-категорія водійських прав автоматично відкриває водіям легкових автомобілів керування скутерами, мопедами (тобто автоматично присвоюється категорія «М»), не у всіх випадках дозволено сідати за кермо мопеда.

Вся справа в тому, що іноді у водійських правах в 12 стовпці зворотного боку посвідчення водія, навпаки відкритій категорії прав, ставиться службова позначка у вигляді латинської абревіатури «ML».

Наприклад, якщо у рядку з відкритою категорією «В» у стовпці 12 коштують подібні літери, це означає, що водію заборонено керування мопедами та скутерами. Тобто букви «ML» у водійських правах прямо забороняють водієві сідати за кермо мопеда. Зазвичай подібна відмітка проставляється тим водіям, які за медичними показниками не можуть здійснювати керування транспортним засобом категорії «М».

Найцікавіше, що позначка «ML» може бути проставлена навіть у тих водіїв, у яких немає протипоказань для керування цим видом транспортних засобів.

Водійські права категорії «B» дають вам право їздити не тільки на машині

Але таке відбувається? Чому багатьом водіям з категорією «В» забороняє допуск до мопедам/скутерів?

Вся справа в тому, що категорії прав і різні службові відмітки у посвідченні водія проставляються на підставі пред’явленої водієм медичної довідки, яку потрібно мати при первинному отриманні прав або при їх заміні.

В меддовідки зазвичай вказуються всі категорії водійських прав, до яких у водія немає протипоказань для керування транспортними засобами відповідних категорій. На жаль, багато клініки просто не ставлять в медсправках відмітку про категорії «М», вважаючи, що ті, у кого вже відкрита категорія «В», автоматично мають право керувати транспортними засобами категорії «М».

Але в деяких підрозділах ДАІ подібна дія медцентрів розцінюється як заборона на керування мопедами. В результаті при первинному отриманні прав або при заміні за терміном водію видається посвідчення з відміткою, що забороняє керувати транспортними засобами категорії «М».

Цікаво виходить, правда? Адже співробітники ГИБДД, не побачивши в довідці дозволу, вважають, що раз немає прямого дозволу на керування мопедом, значить, медичний заклад заборонило керувати мопедами. Але це, звичайно, не так.

Так що якщо у вашому водійському посвідченні навпроти категорії «В» стоїть позначка «М», але ви насправді не маєте медичних протипоказань для керування мопедами та скутерами, вам необхідно звернутися із заявою до начальника будь-якого підрозділу ГИБДД, де видають водійські права, з проханням усунути порушення ваших прав.

Правда, найчастіше на такі заяви люди отримують відмову. Однак спроба не катування. Але найкращий варіант – це звернутися в медичний центр, в якому ви отримали водійську медичну довідку, з проханням змінити її, поставивши відмітку, що вам дозволено керувати транспортними засобами категорії «М». Після цього зверніться в ГИБДД з метою зняти заборону на допуск до керування мопедами. У цьому разі відповідно до законодавства вам не можуть відмовити. Якщо відмовлять, звертайтесь у суд, який ви 100% виграєте.