Топ-10 незвичайних штрафів за порушення ПДР, про яких багато хто не знають

714

Багато водіїв не знають, що за ці порушення ПДР можуть оштрафувати.

Занадто швидка їзда, їзда по узбіччю, проїзд на червоний сигнал світлофора, обгін по зустрічній або порушення правил пріоритету проїзду – це очевидні порушення, про які знають всі водії. Однак варто розуміти, що в деяких ситуаціях на дорозі ви можете навіть не знати, що порушуєте Правила дорожнього руху, чим накличеш на себе неприємності.

ПДР і Кодекс про адміністративні правопорушення нещадні до помилок водіїв, навіть якщо ви вчинили порушення несвідомо і ненавмисно. Ми зібрали для вас кілька таких прикладів нетипових порушень ПДР. Поставтеся до цих порушень серйозно, уважно вивчивши/повторивши Правила дорожнього руху. Також наш ТОП буде корисний тим, хто тільки збирається здавати іспити на права. Освіживши свої знання перед іспитами в ДАІ, ви збільшите шанси здати іспити з першого разу.

Шини

Топ-10 незвичайних штрафів за порушення ПДР, про яких багато хто не знають

Той факт, що не можна їздити на зношених шинах, у яких протектор має глибину менше 1,6 мм (легкові автомобілі, вантажні автомобілі та причепи масою до 3,5 тонн), очевидний для всіх. Нагадаємо, що для мотоциклів глибина протектора не повинна бути менше 0,8 мм, для вантажних машин та причепів з масою понад 3,5 тонн глибина протектора повинна бути не менше 1 мм. Для автобусів, що мають понад 8 місць, глибина протектора шин повинна бути не менше 2 мм

Також всі з нас знають, що за їзду на лисій гумі в російському законодавстві є адміністративна відповідальність, передбачена статтею 12.5 КоАП РФ (Керування транспортним засобом при наявності несправностей або умов, при яких експлуатація транспортних засобів заборонена), – штраф 500 рублів. Ці обмеження по глибині протектора містяться в пункті 5 додатка до Основних положень по допуску транспортних засобів до експлуатації і обов’язків посадових осіб по забезпеченню безпеки дорожнього руху.

Крім надмірного зносу шин, в ПДР є ще ряд обмежень по колесах. Так, забороняється експлуатація автомобіля, якщо шини мають зовнішні пошкодження (пробої, порізи, розриви), що оголюють корд, а також розшарування каркаса, відшарування протектора і боковини (грижа).

Топ-10 незвичайних штрафів за порушення ПДР, про яких багато хто не знають

Є обмеження і навіть для нових шин. Мова йде про те, що відповідно до законодавства автовласникам заборонено експлуатувати автомобіль, якщо на одну його вісь встановлені шини різних розмірів (різний діаметр), різних конструкцій (радіальної, діагональної, камерної, безкамерної), з різним малюнком протектора, шиповані і нешиповані зимові і літні, нові та вживані. Так що якщо ви поставили на одну вісь свого автомобіля гуму з різним малюнком протектора, ви ризикуєте налетіти на штраф. Також вас оштрафують, якщо ви встановите на автомобіль шини за розміром або допустимим навантаженням не відповідають моделі транспортного засобу.

Є заборона на експлуатацію і по колісним дискам: є тріщини диска і ободів коліс, видимі порушення форми і розмірів кріпильних отворів. У тому числі заборонено без оформлення внесення змін у конструкцію автомобіля виносити колеса (коли в результаті тюнінга колеса виносяться за межі зовнішнього контуру кузова автомобіля – зазвичай в цьому випадку тюнери вносять зміни в конструкцію машини).

Дивіться також: Закон про тюнінг автомобілів: Усі подробиці

Для багатьох водіїв, які, наприклад, поставили на машину зимові та літні шини, штраф в 500 рублів стає несподіванкою. Але, як бачите, при таких порушеннях органи ДАІ має право притягати до адміністративної відповідальності.

Штраф за перевезення пасажира з непристебнутим ременем

Топ-10 незвичайних штрафів за порушення ПДР, про яких багато хто не знають

Водій, який сів за кермо, зобов’язаний пристебнутися, це правило, напевно, знають всі. Багато хто не люблять пристібатися, вважаючи, що ремінь не врятує в разі аварії. Не будемо сьогодні сперечатися про це поширеному міфі і залишимо подібне вигадка на суд автолюбителів. Зверніть увагу, що сьогодні на дорозі стали пристібатися більшість водіїв, тоді як ще 10 років тому майже всі їздили без ременя. Що це – люди зрозуміли, що без ременя безпеки їздити небезпечно? І так, і ні.

Дивіться також: Ось чому задні пасажири повинні пристібатися

Багато водіїв пристібаються, так як бояться штрафу, який передбачено статтею 12.6 КоАП РФ (Порушення правил застосування ременів безпеки або мотошоломів) і становить 1 000 рублів. І це добре, що бояться. Страх перед штрафом змушує водіїв пристібатися.

Топ-10 незвичайних штрафів за порушення ПДР, про яких багато хто не знають

Але ось, на жаль, про своїх пасажирів в машині водії іноді забувають. У результаті дуже часто ми бачимо на дорозі непристебнуті пасажирів (що страшно – іноді і дітей). Що це – безвідповідальність водіїв? Чи неусвідомлення наслідків? Причин насправді на це багато. Одна з головних – це те, що багато водії забувають, що в законодавстві існує адміністративна відповідальність самого пасажира, який не пристебнувся.

Це передбачено частиною 1 статті 12.29 КоАП РФ (Порушення Правил дорожнього руху пішоходом або іншою особою, що бере участь у процесі дорожнього руху) – штраф 500 рублів. Який пункт ПДР в цьому випадку порушує непристебнутий пасажир? Нагадаємо, що пристібатися пасажира зобов’язує пункт 2.1.2 ПДР РФ.

У тому числі нагадуємо, що також водій несе відповідальність за порушення правил перевезення людей, передбачену статтею 12.12 КоАП РФ. Наприклад, за цією статтею водія можуть оштрафувати за перевезення зайвого пасажира.Стаття 12.23. Порушення правил перевезення людей

Порушення правил перевезення людей, за винятком випадків, передбачених частинами 2-6 цієї статті,
(в ред. Федеральних законів від 23.07.2013 N 196-ФЗ, від 01.05.2016 N 138-ФЗ) тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі п’ятисот рублів.

Заборона на рух заднім ходом

Топ-10 незвичайних штрафів за порушення ПДР, про яких багато хто не знають

Напевно ви не раз бачили який-небудь автомобіль, помилково з’їхав не в той з’їзд. Деякі водії в цьому випадку перебудовуються в правий ряд, включають аварійну сигналізацію і починають здавати заднім ходом, вважаючи, що таким чином вони не порушують ПДР. Також нерідко ми зустрічаємо на дорозі водіїв, які, наприклад, звернувши на якусь вулицю, помічають, що попереду утворилася глуха пробка. Щоб не стояти в ній, деякі водії також перебудовуються в правий ряд, вмикають аварійку (а є й такі, які навіть не включають її) і починають їхати заднім ходом.

Так, чинні Правила дорожнього руху у деяких випадках дозволяють рух заднім ходом по дорогах загального користування. Але, по-перше, таких випадків не багато, а по-друге, це дозволяється робити, якщо подібний маневр не створить перешкод іншим учасникам дорожнього руху, а також повністю безпечний (пункт 8.12 ПДР РФ).

Дивіться також: Як використовувати покажчики повороту?

Так, згідно з цим пунктом водіям забороняється здійснювати рух заднім ходом на перехрестях і на дорогах, де заборонений розворот.

Також рух заднім ходом заборонено на автомагістралях (пункт 16.2 ПДР РФ).

Ось список місць, де водіям заборонено рух заднім ходом: на перехрестях, пішохідних переходах, у тунелях, на мостах, шляхопроводах, естакадах і під ними, на ж/д переїздах, у місцях з поганою видимістю дороги (якщо в одну сторону видимість менше 100 метрів), в місцях зупинки громадського транспорту.

Чим загрожує водієві рух заднім ходом, і де це заборонено?

Топ-10 незвичайних штрафів за порушення ПДР, про яких багато хто не знають

Це прописано в частині 2 статті 12.14 КоАП РФ:Стаття 12.14. Порушення правил маневрування

2. Розворот або рух заднім ходом в місцях, де такі маневри заборонені, тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі 500 рублів.

Поворот направо

Топ-10 незвичайних штрафів за порушення ПДР, про яких багато хто не знають

Багато водіїв настільки впевнені у своїх знаннях ПРАВИЛ дорожнього руху і навичок водіння, що іноді роблять дурні помилки. Причому це стосується всіх без винятку водіїв – як новачків, так і досвідчених автоаматорів.

Наприклад, дуже поширена помилка за кермом відбувається при повороті направо. До речі, саме на цьому маневрі «засипаються» багато водії-новачки, які здають свій перший іспит у місті.

Отже, давайте згадаємо пункт 8.6 ПДР РФ:


8.6. Поворот повинен здійснюватися таким чином, щоб при виїзді з перехрещення проїзних частин транспортний засіб не опинився на стороні зустрічного руху.

При повороті направо транспортний засіб повинен рухатися якомога ближче до правого краю проїзної частини.

Тобто відповідно до законодавства водій зобов’язаний перед поворотом направо знаходитися ближче до правого краю дороги. На жаль, це забувають не тільки кандидати у водії на іспиті в місті, але й навіть досвідчені водії. Це правило особливо стосується тих водіїв, які виїжджають з другорядної дороги на головну.

Увага! При повороті направо ви повинні стежити уважно, щоб не опинитися на зустрічній смузі руху.

Топ-10 незвичайних штрафів за порушення ПДР, про яких багато хто не знають

Так, є в ПДР правило, яке дозволяє повертати не з крайнього правого положення. Це передбачено пунктом 8.7 ПДР РФ:


8.7. Якщо транспортний засіб через свої габарити або інші причини не може виконати поворот з дотриманням вимог пункту 8.5 Правил, дозволяється відступати від них за умови забезпечення безпеки руху і якщо це не створить перешкод іншим транспортним засобам.

Також при повороті направо багато хто не пам’ятають пункт 8.1 ПДР РФ:


8.1. Перед початком руху, перестроением, поворотом (розворотом) і зупинкою водій зобов’язаний подавати сигнали світловими покажчиками повороту відповідного напрямку, а якщо вони відсутні або несправні – рукою. При виконанні маневру не повинні створювати небезпеку для руху, а також перешкоди іншим учасникам дорожнього руху.

На жаль, дуже часто водії забувають ці елементарні істини, прописані в Правилах дорожнього руху, порушуючи ПДР при повороті направо. Найчастіше автолюбителі не займають, незважаючи на вимоги ПДР, крайнє праве положення на проїжджій частині перед поворотом направо.

Дивіться також: Як керувати автомобілем у зливу і під час підтоплень

Багато хто при цьому забувають, що в Адміністративному кодексі РФ є за це відповідальність, передбачена частиною 11 статті 12.14 КоАП РФ. Нагадаємо, що за дане порушення водієві загрожує штраф у розмірі 500 рублів.

Потрібно поступатися дорогу автобусу, отъезжающему від зупинки?

Топ-10 незвичайних штрафів за порушення ПДР, про яких багато хто не знають

Ви помічали, як важко водіям автобусів, які виїжджають з зупинки громадського транспорту, вливатися в загальний потік автомобілів? На жаль, для багатьох водіїв смуга руху – як рахунок в банку (приватна власність). У підсумку багато водіїв автобусів або змушені чекати, коли хто-небудь зволить поступитися смугу руху, або, ризикуючи, в нахабну вклинюватися в попутне рух, що часто дратує багатьох водіїв (особливо тих, хто любить звинувачувати у всіх гріхах на дорозі водіїв автобусів, таксистів, водіїв вантажівок, пішоходів, але тільки не себе).

Дивіться також: що не можна робити в машині: Це загрожує штрафом або позбавленням прав

Найдивовижніше, що подібне відбувається по всій країні. І це незважаючи на те, що всі водії згідно ПДР зобов’язані поступатися дорогу автобусам, які виїжджають з зупинки. Про це прямо говорить пункт 18.3 ПДР РФ:


18.3. У населених пунктах водії повинні поступатися дорогу тролейбусам і автобусам, які розпочинають рух від позначеного місця зупинки. Водії тролейбусів і автобусів можуть починати рух тільки після того, як переконаються, що їм звільняють дорогу

(в ред. Постанови Уряду РФ від 25.09.2003 № 595).

А потрібно поступатися дорогу автобусам, які хочуть перебудуватися з зупинки відразу в другий ряд руху, якщо, наприклад, в першому ряду прямо після зупинки став автомобіль?

Зазвичай багато водіїв вважають, що у цьому випадку автобусам не потрібно поступатися, оскільки подібний маневр автобуса з зупинки відразу в другий ряд вважається перестроением. Тим не менш, незважаючи на це, згідно думку МВС РФ, водії автомобілів, незалежно від траєкторії руху автобуса при виїзді з зупинки у населеному пункті, зобов’язані поступатися дорогою, як це передбачено пунктом 18.3 ПРАВИЛ дорожнього руху.

Ось лист МВС РФ у відповідь на запит порталу ruspdd.ru

Який штраф передбачено за ненадання переваги автобуса, що виїжджає з зупинки?

Згідно з чинним законодавством за порушення пункту 18.3 ПРАВИЛ дорожнього руху в нашій країні існує адміністративна відповідальність згідно з частью 1 статті 12.17 КоАП РФ, яка передбачає попередження водія або штраф у розмірі 500 рублів.

Чи можуть оштрафувати за мигання фарами при попередження інших водіїв про вбранні ДПС?

Топ-10 незвичайних штрафів за порушення ПДР, про яких багато хто не знають

Дивна ми країна. Особливо дивні багато автолюбителів, які можуть годинами обговорювати Мару Багдасарян, золоту молодь, яка каталася по тротуарах на Гелендвагене, ігноруючи співробітників ГИБДД, таксиста, який заснув за кермом, п’яних і т. д., закликаючи позбавити їх прав довічно. Деякі пропонують саджати таких водіїв на довгі роки. Але разом з тим ми самі часто порушуємо правила дорожнього руху, ігноруючи елементарні правила безпеки на дорозі. Також ми любимо попереджати інших водіїв про засідки екіпажів ДПС на дорозі, кліпаючи дальнім світлом.

Але, по суті, ми самі своїми руками допомагаємо правопорушників уникати покарання за порушення ПДР. Погодьтеся, марення. Так, звичайно, в нашій країні не всі даішники порядні. Є й такі, які спеціально влаштовують засідки на дорозі, щоб потім розводити водіїв на гроші. Але це не говорить про те, що потрібно моргати зустрічним машинам дальнім світлом. Адже попереджаючи про пости і екіпажах ГИБДД, ви таким чином сприяєте, щоб порушники ПДР йшли від відповідальності. А так ми з вами безпечні дороги не побудуємо.

Топ-10 незвичайних штрафів за порушення ПДР, про яких багато хто не знають

Багатьох водіїв цікавить, а чи є штраф за подібне попередження інших водіїв дальнім світлом фар? Відразу хочемо зазначити, що прямої відповідальності за таке братство водіїв у законі немає. Але тим не менш деякі екіпажі ДПС примудряються залучати водіїв за подібне миготіння передніми фарами. Зазвичай на це трапляються недосвідчені і не знали закони водії.

Дивіться також: чи Можуть оштрафувати за зупинку автомобіля на пішохідному переході в пробці

Так, співробітники ГИБДД зазвичай працюють на трасах по два екіпажу: одна машина встає в одному напрямку, інша на іншій стороні дороги. Виходить, що обидві машини контролюють зустрічний потік і бачать, які автомобілі блимають фарами, попереджаючи водіїв про «засідці». У підсумку співробітники ДПС ставлять тим, хто блимав дальнім світлом, адміністративну відповідальність за статтею 12.20 КоАП РФ (Порушення правил користування зовнішніми світловими приладами). У цьому випадку, якщо водій не отговорится або не доведе обґрунтованість включення і вимкнення дальнього світла фар, йому загрожує штраф у розмірі 500 рублів.

Прогрів двигуна у дворі більше 5 хвилин: є штраф?

Топ-10 незвичайних штрафів за порушення ПДР, про яких багато хто не знають

Ще одне часте порушення в зоні дії знаку «Житлова зона», а також на дворових територіях. Багато водіїв не знають або забувають, що ПДР забороняють стоянку автомобіля більше 5 хвилин з заведеним двигуном. У підсумку більшість автовласників у дворі можуть довго стояти на одному місці з заведеним в машині двигуном, доставляючи дискомфорт всім, хто проживає в будинку поруч з паркуванням. Нагадаємо, що це заборонено пунктом 17.2 і 17.4 ПДР РФ:

  • 17.2. У житловій зоні забороняються наскрізний рух механічних транспортних засобів, навчальна їзда, стоянка з працюючим двигуном, а також стоянка вантажних автомобілів з дозволеною максимальною масою понад 3,5 т поза спеціально виділених і позначених знаками і (або) розміткою місць.
  • 17.4 Вимоги даного розділу поширюються також і на дворові території.

Також звертаємо вашу увагу, що відповідальність за порушення цих пунктів ПДР настає при стоянці транспортного засобу з заведеним мотором. Нагадаємо, що сад – це навмисне припинення руху транспортного засобу на час, більший ніж 5 хвилин, з причин, не пов’язаних з посадкою або висадкою пасажирів або завантаження або розвантаження транспортного засобу.

Топ-10 незвичайних штрафів за порушення ПДР, про яких багато хто не знають

Відповідно, якщо водій не вимкне автомобіль в житловій зоні або на дворовій території, йому загрожує адміністративна відповідальність у відповідності зі статтею 12.28 КоАП РФ. В цьому випадку водія чекає штраф у розмірі 1500 рублів. У Москві і Санкт-Петербурзі штраф за стоянку машини у житловій зоні з заведеним двигуном становить 3 000 рублів.

Який поворотник включати при виїзді з другорядної дороги направо?

Відео з каналу НТВ YouTube

Ви помічали, як багато водіїв при виїзді праворуч на дорогу з інтенсивним рухом замість правого поворотника включають лівий? Багато водіїв вважають, що таким чином вони не порушують ПДР, а, навпаки, попереджають інших водіїв про свій маневр, роблячи нібито виїзд на основну дорогу більш безпечним. Але це помилка, так як при повороті направо завжди необхідно включати тільки правий сигнал повороту.

Дивіться також: За що водія можуть заарештувати

Найчастіше лівий поворотник люблять включати водії, які при повороті направо планують відразу перебудуватися з крайнього правого ряду в інший ряд. Але це грубе порушення Правил дорожнього руху. Отже, читаємо пункт 8.1 ПДР РФ:

8.1. Перед початком руху, перестроением, поворотом (розворотом) і зупинкою водій зобов’язаний подавати сигнали світловими покажчиками повороту відповідного напрямку, а якщо вони відсутні або несправні – рукою. При виконанні маневру не повинні створювати небезпеку для руху, а також перешкоди іншим учасникам дорожнього руху
(в ред. Постанови Уряду РФ від 10.05.2010 №316).

Топ-10 незвичайних штрафів за порушення ПДР, про яких багато хто не знають

Далі читаємо пункт 8.2 ПДР РФ:8.2. Подача сигналу покажчиками повороту або рукою повинна проводитися завчасно до початку виконання маневру і припиняти негайно після його закінчення (подавання сигналу рукою може бути закінчена безпосередньо перед виконанням маневру). При цьому сигнал не повинен вводити в оману інших учасників руху.

Подача сигналу не дає водієві переваги і не звільняє його від вжиття запобіжних заходів


Відповідно, алгоритм при повороті направо ЗАВЖДИ повинен бути таким: перед початком повороту увімкніть правий сигнал повороту, виїхавши в крайню праву смугу руху, у разі необхідності перестроювання в ліву смугу завчасно включіть лівий поворотник.

В іншому випадку за порушення пункту 8.1 або пункту 8.2 ПРАВИЛ дорожнього руху водієві загрожує штраф у розмірі 500 рублів (стаття 12.14 КоАП РФ).

Штраф за надто повільну їзду

Топ-10 незвичайних штрафів за порушення ПДР, про яких багато хто не знають

Всі знають, що занадто швидке водіння згідно ПДР і Кпап закінчується зазвичай штрафом. Але не багато водіїв пам’ятають, що також у російському законодавстві існує відповідальність за занадто повільний рух автомобіля.

Давайте згадаємо пункт 16.1 ПДР РФ:На автомагістралях забороняється:

  • рух пішоходів, домашніх тварин, велосипедів, мопедів, тракторів і самохідних машин, інших транспортних засобів, швидкість яких за технічною характеристикою або їхнім станом менше 40 км/год
  • рух вантажних автомобілів з дозволеною максимальною масою понад 3,5 т далі другої смуги
  • зупинка поза спеціальних майданчиків для стоянки, позначених знаком 6.4 або 7.11
  • розворот і в’їзд у технологічні розриви розділювальної смуги
  • рух заднім ходом
  • навчальна їзда


Так що якщо ви будете їхати по автомагістралі зі швидкістю менше 40 км/год, вас можуть притягнути за частиною 1 статті 12.11 КоАП РФ (Порушення правил руху автомагістралями), виписавши штраф у розмірі 1000 рублів.

Штраф за відеореєстратор і навігатор в машині: як таке можливо?

Топ-10 незвичайних штрафів за порушення ПДР, про яких багато хто не знають

Сучасні електронні гаджети настільки щільно увійшли в наше життя, що ми вже не знаємо, як без них жити. У тому числі торкнулося це і водіїв, які використовують відеореєстратор в машині, антирадари, навігатори і смартфони. Але мало хто знає, що якщо неправильно розташувати ці пристрої в машині, водія може чекати адміністративна відповідальність. Особливо це стосується автолюбителів, які люблять кріпити свої електронні пристрої на лобове скло автомобіля. Докладніше про цю тему ми вже писали в нашому аналітичному матеріалі, який можна прочитати тут.

Топ-10 незвичайних штрафів за порушення ПДР, про яких багато хто не знають

Коротко повторимо, що згідно з пунктом 7.3 ПДР РФ (пункт 7.3 глави 7 із зазначенням списку причин, з яких експлуатація автомобіля по дорогах загального користування заборонений (ПДР РФ «Інші елементи конструкції»)) водіям забороняється:


7.3. Встановлені додаткові предмети або нанесені покриття, що обмежують оглядовість з місця водія.


Примітка. На верхній частині вітрового скла автомобілів і автобусів можуть прикріплятися прозорі кольорові плівки. Дозволяється застосовувати тоновані стекла (крім дзеркальних), світлопропускання яких відповідає ГОСТу 5727-88. Допускається застосовувати шторки на вікнах туристських автобусів, а також жалюзі і шторки на задніх стеклах легкових автомобілів за наявності з обох боків зовнішніх дзеркал заднього виду.

Отже, якщо співробітник ГИБДД виявить у машині предмети, що обмежують оглядовість водія, то той, хто знаходиться за кермом автомобіля, буде привлечен до адміністративної відповідальності згідно зі статтею 12.5 КоАП РФ (штраф 500 рублів).