Ось чому потрібно перевіряти поліс ОСЦПВ у винуватця ДТП

293

Росію охопила хвиля підроблених електронних полісів ОСАЦВ.

Потрапили в аварію? Вам пощастило – у винуватця аварії, пошкодив ваш автомобіль, є поліс ОСАГО? Не поспішайте радіти, перевірте страховий поліс через Інтернет. Цілком можливо, поліс винуватця підроблений, недійсний або оформлено з порушенням законодавства.

З появою в Росії можливості придбати страховий поліс через Інтернет багатьом водіям стало простіше придбати страховку без порушення законодавства (нав’язування додаткових послуг, необґрунтована відмова в оформленні страховки тощо). Але разом з тим прийшли і проблеми. Як відзначають експерти, за останній рік в Росії зросла кількість фальшивих електронних полісів, які були оформлені з порушенням чинного законодавства. Відповідно, у законослухняних водіїв більше ризику залишитися без виплат, у разі якщо у винуватця ДТП виявиться на руках ліва страховка.

Що робити? Відразу після ДТП пробити поліс ОСЦПВ у винуватця? На ці та інші хворі для росіян питання відповідаємо в нашому огляді.

Отже, за останніми даними, за 11 місяців 2018 року в Росії було продано 17,6 млн електронних страхових полісів ОСАЦВ. Це в 2,6 рази більше, ніж у 2017 році. Лідером продажів, як і прогнозувалося, стала Москва, де було реалізовано 8,2 відсотка всіх проданих у Росії електронних страховок. На другому місці Московська область – продано 6,5 відсотка від усіх Е-ОСАГО. Третє місце посіла Свердловська область – 3,9 відсотка проданих полісів.

Ось чому потрібно перевіряти поліс ОСЦПВ у винуватця ДТП

Як зазначають у Російському союзі автостраховиків, статистика продажів електронних полісів показує, що в цілому доступність полісів ОСАЦВ в країні зростає завдяки запуску продажів полісів Е-САГО, а також запровадження системи гарантування продажу електронних полісів.

У 2019 році РСА також прогнозує збільшення продажів електронних страховок.

І, з одного боку, це тішить, оскільки дійсно завдяки можливості покупки ОСАЦВ через Інтернет люди позбулися порушення законодавства з боку страховиків при оформленні страховки, які в багатьох регіонах практично безпосередньо відмовляють в оформленні АВТОЦИВІЛКИ без додаткових послуг.

Але разом із зростанням популярності зростає кількість підроблених електронних полісів. Правда, на думку експертів, їх частка поки невелика. Але є і більш глобальна проблема з електронними страховками. Особливо лякає кількість автомобілів на дорогах Росії, які їздять з чужими полісами ОСАЦВ. Так, наприклад, в минулому році різко зросла кількість аварій, в яких винуватець ДТП керував автомобілем з чужим полісом ОСЦПВ.

Так, можливо і таке. Причому ні співробітник ГИБДД, а тим більше ні постраждалий водій при оформленні аварії не можуть при вивченні роздруківки електронного поліса ОСАЦВ дізнатися, що страховка була оформлена на інший транспортний засіб.

Ось чому потрібно перевіряти поліс ОСЦПВ у винуватця ДТП

Ось вам живий приклад із практики. Водій Газелі при перестроюванні не помітив праворуч від себе в іншій смузі BMW, в результаті чого сталося ДТП. Як бачите, досить типова аварія, таких тисячі по Росії кожен день. Отже, водії викликали співробітників ДАІ, оформили ДТП, як годиться. Не забули і про поліси ОСАЦВ: у потерпілого був звичайний поліс ОСАГО, у водія Газелі – роздруківка електронного бланка поліса.

Природно, під час оформлення ДТП номер поліса водія Газелі був вказані в протоколі, а також на повідомлення про аварію (водій Газелі відразу не заперечував своєї вини).

Далі потерпілий власник BMW подав документи в свою страхову компанію для прямого відшкодування збитків, завданих власником Газелі. Спочатку все йшло стандартно: страховик постраждалої BMW провів оцінку збитку. Але потім власника BMW чекав шок: страхова компанія відмовила у виплаті!!! Причому на законних підставах.

Справа в тому, що при перевірці поліса ОСАЦВ винуватця аварії з’ясувалося, що даний поліс був виданий на Ладу Гранту, тобто на зовсім інший транспортний засіб. Природно, сказати, що власник BMW перебував у повній прострації, – нічого не сказати.

Але як таке можливо? Та все гранично ясно і просто. Водій Газелі при оформленні аварії пред’явив підроблений електронний поліс ОСАЦВ, який був або спеціально неправильно оформлений через Інтернет, або підроблений на комп’ютері та в подальшому роздрукований на принтері.

Справа в тому, що з появою ринку електронних полісів в Росії з’явилися і заповзятливі брокери, агенти і навіть відверті шахраї, які займаються оформленням таких сумнівних страховок. Але невже на такі ліві поліси є попит? Виявляється, є, і ще якийсь.

Ось чому потрібно перевіряти поліс ОСЦПВ у винуватця ДТП

Найчастіше водії, що бажають заощадити, набувають через посередників сумнівні електронні поліси. Причому нерідко економія може становити кілька тисяч рублів. В момент покупки подібних недополисов більшість водіїв розуміють, що в разі аварії з їх вини їх страхова не виплатить потерпілій стороні шкоди.

Але повірте, це в Росії мало кого зупиняє. Головне – це заощадити на вартості поліса. Але навіщо такий поліс, який не тільки не захищає відповідальність водія перед іншими учасниками дорожнього руху, але і, по суті, його використання потрапляє під букву Кримінального кодексу? Все просто. Поліс потрібен для того, щоб уникнути штрафу від співробітника ДПС. Тобто, по суті, підроблені поліси купуються з однією метою – уникнути покарання від їзди без страховки.

Особливо цим грішать автовласники автомобілів таксі, купуючи автомобілі підроблені страховки. Також часто на автомобілі, що займаються перевезеннями легковими таксі, оформляються звичайні поліси. У результаті, з одного боку, співробітник ГИБДД не зможе оштрафувати таксиста за їзду без ОСАГО, оскільки поліс є, він діє, але, по суті, оформлений і виданий незаконно. Також подібне напівлегальні страховки купуються власниками вантажних машин, вартість полісів ОСАЦВ на які більше, ніж для легкових автомобілів. У підсумку КамАЗ при оформленні електронного поліса легко перетворюється в Злагоді Нива, Матіз і навіть мотоцикл (не повірите, буває і таке).

Ось чому потрібно перевіряти поліс ОСЦПВ у винуватця ДТП

Так і їздять у нас по країні Газелі, перетворені в Лади, Камази, в полісах яких вказана категорія МОТО, і навіть дорогі іномарки, власники яких не гребують купити електронну страховку, оформлену на Матіз, Оку і т. п.

Але не всі водії свідомо купують такі поліси, оформлені за принципом «кручу-верчу – заплутати хочу». Є чимало автовласників, які купили електронну страховку через недобросовісних страхових агентів (найчастіше через Інтернет), які в гонитві за прибутком, отримуючи гроші за повноцінний поліс ОСАГО, оформляють на автомобіль саму дешеву страховку, змінюючи категорію автомобіля, стаж та вік водія. У підсумку багато водіїв їздять і навіть не підозрюють, що страховка у них ліва і, що найжахливіше, у разі аварії з їх вини ні про яке відшкодування шкоди потерпілим не може бути й мови.

Як оформляють ліві страховки в Інтернеті?

Ось чому потрібно перевіряти поліс ОСЦПВ у винуватця ДТП

Існує маса способів придбати Е-ОСАЦВ, обдуривши систему РСА. Наприклад, для того щоб оформити звичайну страховку на автомобілі таксі, багато страхові агенти вбивають в єдину базу страховиків держномер на двох мовах (ставлять літери серії держномери як російськими, так і латинськими символами). У підсумку система РСА не знаходить в базі таксі страхуемое авто і дозволяє оформити електронний поліс як на звичайний автомобіль.

Що стосується оформлення поліса, заміни категорії, марки і моделі автомобіля, то, щоб знизити вартість поліса для клієнта (або знизити собівартість страховки для себе), агент/брокер, посередник, який продає поліси через Інтернет або сидить у тонаре поруч з ГИБДД, вбиває систему абсолютно інший автомобіль, страховка на який значно нижче вартості. Далі бланк Е-ОСАЦВ коригується в Фотошопі на екрані комп’ютера і роздруковується клієнту. Цього поліса буде достатньо, щоб показувати даішникам на дорозі. У випадку ж з тими водіями, які не обізнані про таке мухляже страховика, який вирішив таким чином подвійно заробити, вони так і їздять з такими лівими страховими полісами ОСАЦВ.

Що робити?

Ось чому потрібно перевіряти поліс ОСЦПВ у винуватця ДТП

Звичайно ж, якщо ви купили страховий поліс не в центральному офісі страхової компанії, а, наприклад, у агента або через Інтернет, то ви повинні перевірити його дійсність через офіційний сайт Російського союзу автостраховиків. Зробити це можна тут.

Також це можна зробити через електронний додаток для смартфонів і планшетів ДТП.Європротокол (РСА).

У випадку якщо ви виявите, що ваш поліс ОСАЦВ в базі РСА або дані про автомобілі неточні або неправильні, вимагайте від страховика внесення змін в базу даних полісів ОСЦПВ або вимагайте повернути гроші за неправильний поліс.

Якщо ж ви потрапили в аварію, ОБОВ’ЯЗКОВО перевірте, чи дійсний поліс винуватця ДТП, а також звірте отримані від РСА дані про автомобіль. Цілком можливо, що у винуватця несправжній або підроблений поліс.

А що робити, якщо все-таки з’ясується, що у винуватця ДТП поліс фальшивий або оформлений з порушенням законодавства? У цьому випадку, щоб отримати відшкодування, вам доведеться звертатися з позовом до винуватця ДТП.

Щоб подати в суд на винуватця ДТП, вам необхідні дані. На жаль, органи ГИБДД неохоче роздають такі відомості направо і наліво. І добре, якщо дані винуватця будуть у протоколі про ДТП. Якщо даних немає, то пишіть звернення в ГИБДД з проханням надати особисті дані винного в аварії з метою звернення до нього з судовим позовом.

Не забудьте: з позовом потрібно звертатися в суд за місцем проживання відповідача.

Що робити, якщо винуватець аварії не власник, а автомобіль зареєстрований на юридичну особу?

Ось чому потрібно перевіряти поліс ОСЦПВ у винуватця ДТП

В цьому випадку Порадимо подавати судовий позов як на автовласника, так і на водія, з вини якого сталася аварія. Так ви заощадите час. Справа в тому, що якщо суд встановить, що, наприклад, водій, винний у ДТП, складається з власником транспортного засобу в цивільно-правових відносинах (наприклад, водій працює на власника автомобіля за трудовим договором), то суд стягне відшкодування шкоди з автовласника.

В інших випадках найчастіше збиток стягують з водія, винного в ДТП.

До речі, ви також можете подати заяву в поліцію, в разі якщо у винуватця аварії на руках опиниться підроблений поліс ОСАГО, повідомивши про факт шахрайства і підробки документа при оформленні страхового поліса. У цьому випадку за вашою заявою органи МВС зобов’язані провести дослідчу перевірку і в разі встановлення фактів порушення законодавства прийняти процесуальне рішення.