Несправності поперечного важеля підвіски: симптоми, ремонт, нюанси

659

Чим загрожують проблеми з важелями підвіски: інформація для новачків

Хоч і кажуть, що в автомобілі немає непотрібних запчастин, але з поломками одних з них автомобіль ще може, скриплячи, потихеньку їхати, а от зламайся більш важлива деталь – машина взагалі втратить можливість пересуватися. До таких деталей відносяться важелі підвіски. Без важеля, або при серйозній його поломки, машина взагалі втратить здатність рухатися. Цей елемент стабілізує і виконує функцію вирівнювання коліс. Якщо цей компонент несправний, водії відчує поломку негайно.

Колеса автомобіля повинні не тільки нести на собі всю вагу автомобіля, але і згладжувати нерівності за рахунок пружин, а також управлятися і привести машину в рух. Для цього потрібен ряд особливих технологічних кріплень між кузовом і колесом, і одним з них, безумовно, є поперечний важіль.

З-за чого можуть виникнути проблеми з важелем підвіски?

Несправності поперечного важеля підвіски: симптоми, ремонт, нюанси

В залежності від дорожніх умов і пробігу з цієї, здавалося б, потужною і простий конструкцією може виникнути цілий ряд проблем. Однією з них може стати знос кріпильних елементів.

Дивіться також: Неполадки в системі рульового управління і підвіски

Резина в сайлентблоках старіє, твердіє та розтріскується. У запущених випадках гумки розлітаються, оголюючи навколишні металеві втулки, підвіска під час роботи починає видавати клацають звуки, і автомобіль перетворюється в «брязкальце».

Крім цього, з часом зносу схильні кульові опори, що також призводить до появи люфтів в підвісці, сторонніх звуків та іншим неприємним симптомам. І навіть якщо ви вважаєте, що сам поперечний важіль як металева конструкція не може прийти в непридатність, подумайте двічі – він також може бути погнутий або зламаний, а якщо автомобіль дуже старий – прогніть і надломитися.

Несправності поперечного важеля підвіски: симптоми, ремонт, нюанси

Якщо важіль деформований несильно і з якоїсь причини водій не помічає цього (його не бентежать вібрації, погіршення маневреності, відведення автомобіля убік при прямолінійному русі), при наступній ударному навантаженні викривлений метал може дати тріщину – важіль зламається. При цьому деформація деталі може статися не тільки з-за серйозного удару (наїзд на бордюр або у відкритий колодязь), іноді досить влетіти в яму або на «лежачий поліцейський» на швидкості. Також дуже небезпечні бічні удари.

Оскільки конструкція підвіски запрограмована на вертикальний хід, навіть невеликий удар збоку здатний завдати серйозної шкоди не тільки сайлентблокам, але і самому важелю. Один з хрестоматійних прикладів – бічне ковзання на льоду з подальшим зіткненням з бордюрним каменем.

Як розпізнати симптоми дефектних поперечних важелів

Несправності поперечного важеля підвіски: симптоми, ремонт, нюанси

Отже, ми з’ясували, що поперечні важелі підвіски не захищені від старіння і зносу. Останній, в свою чергу, залежить від таких факторів, як вік та/або стиль водіння.

Дивіться також: Рульовий наконечник: принцип роботи, конструкція та діагностика

Але найчастіше цей компонент, як і будь-яка інша деталь, піддається зносу при механічному впливі. Пошкоджені поперечні важелі можуть привернути до себе увагу (навіть серед малодосвідчених водіїв) у першу чергу через зменшення управління автомобілем. Ось перелік типових сигналів, які вказують на те, що поперечні важелі повинні бути замінені.

Несправні важелі управління на передніх колесах:

– автомобіль веде в бік при прямому положенні керма

– рульове управління нечітке або, навпаки, дуже чутливе

– автомобіль починає нишпорити, і його доводиться «ловити». Особливо це відчувається навіть у невеликій колії

– під час руху по нерівностях чути стукіт або скрежещущий звук

– скрип при повороті коліс

– нерівномірний знос протектора шин

– відгук коліс на рух кермом запізнюється

при гальмуванні автомобіль тягне вправо або вліво

– швидкий знос шарнірів важеля

Ознаки поломки важелів підвіски на задніх колесах:

– Як і на передніх колесах, чути сторонні звуки (скрип, гомін, скрегіт)*

– При проходженні повороту задня вісь починає підрулювати, колеса немов доворачивают автомобіль по дузі

– На старих автомобілях можуть отгнить кріплення важелів до кузова. Симптоматика буде така ж, як і в другому прикладі, – задні колеса стануть «керованими»

*Важливо розуміти, що скрипіти і скреготати може інший елемент підвіски, не обов’язково важіль. У зв’язку з цим важливо, щоб автомобіль оглянув фахівець. «Самолікування» тут не допоможе.

Ремонт, заміна важелів: чому новачкам краще не лізти в підвіску

Несправності поперечного важеля підвіски: симптоми, ремонт, нюанси

Відзначимо відразу, що роботи по заміні повинні проводити в спеціалізованих СТО, якщо у вас немає такого досвіду або кваліфікації. Важіль – найважливіша частина підвіски, і будь-яка неточність при складанні, відсутність спеціалізованого обладнання, наприклад знімачів, або непослідовна збірка можуть призвести не тільки до передчасного швидкого зносу втулок, але і до аварійної ситуації на дорозі.

Вибивати молотком старі пружні елементи, а тим більше нагрівати важіль паяльною лампою категорично не можна. Тим самим можна овализировать посадочне місце або перегріти метал, зробити важіль крихким. В результаті – ДТП.

Наприклад, навряд чи вам відомо, що гумотехнічні втулки можуть бути затягнуті тільки тоді, коли автомобіль знову стоїть на колесах. Якщо затягування відбувається, коли автомобіль піднятий, втулки будуть постійно перебувати під натягом, надмірно розтягуватися на нерівностях і незабаром знову прийдуть у непридатність.

Але також варто пам’ятати, що в залежності від конструкції підвіски автомобіля деякі сайлентблоки неможливо выпрессовать. В такому випадку змінюється весь нерозбірний важіль.

Зазначимо також, що при перебиранні підвіски настійно рекомендується заміна всіх важелів. Як мінімум всіх спереду (праворуч і ліворуч) або ззаду. В ідеалі – і там, і там. В іншому випадку старий, зношений важіль або група з люфтом може легко і швидко вбити новачка.

Приклад зняття важелів:

Відео взято з YouTube-каналу motodor Ukr

Крім того, для правильної центрування коліс завжди потрібно дотримуватися маркування положення регулювальних гвинтів і не нехтувати використанням шайб регулювання. При відсутності регулювальних шайб виставлення кастора важіль не встане в установлене виробником положення. Оці це не помітно, але досить буквально десятих часток градуса і міліметра, щоб зійшла вся настройка шасі, автомобіль почало вести в бік, а «гумки» на важелях почали швидкими темпами приходити в непридатність.

Самі шарніри також повинні виставлятися за спеціальними мітками:

Несправності поперечного важеля підвіски: симптоми, ремонт, нюанси

У деяких випадках неправильна установка важелів навіть може вплинути на геометрію кузова!

Як видно, є чимало нюансів як по зняттю, так і по установці важелів, знати які може тільки професіонал, досвідчений автовласник. Тим самим ми хочемо застерегти автолюбителів від необдуманих вчинків з метою мінімізації можливих матеріальних втрат. Якщо ніколи не робили подібну роботу або не впевнені, що знаєте нюанси, не варто лізти в такий складний механізм, як підвіска. Собі дорожче вийде!

Загальні нюанси заміни важеля підвіски:

Відео взято з YouTube-каналу «Програма Автомобіль»

Завдання та функції важелів

Несправності поперечного важеля підвіски: симптоми, ремонт, нюанси

Важіль в підвісці може називатися по-різному в залежності від осі обертання і його розташування. Відповідно, в підвісці можуть бути також поздовжні і косі важелі. Конструктивно це дозволяє йому повертатися вгору і вниз по відношенню до напрямку руху.

Як ми вже зрозуміли, для ефективного демпфування та зниження вібрації використовуються спеціальні гумотехнічні втулки, які допускають невеликі відхилення від площини в заданих масштабах.

З боку колеса на передньому важелі зазвичай коштує кульова опора:

Несправності поперечного важеля підвіски: симптоми, ремонт, нюанси

Кульовий шарнір використовується в передніх важелях з-за необхідності повороту керма. Ззаду в залежності від конструкції стандартно досить сайлентвтулок.

Також в залежності від типу використовуваного рульового управління на передніх колесах, особливо в автомобілях з великим ходом підвіски, існують версії з обертовим підшипником ковзання.

Таким чином, поперечний важіль являє собою, у спрощеному розумінні, металевий (з алюмінію або сталі) стрижень складної форми з двома точками підвіски на його кінцях:

Несправності поперечного важеля підвіски: симптоми, ремонт, нюанси

Працюючи в якості маятника, він також обмежено може передавати сили в поздовжньому напрямку (вперед-назад), так як розташований поперек напрямку руху, і невеликі бічні зусилля, які можуть виникати в основному при проходженні поворотів.

Гальмівні або рушійні сили будуть штовхати поперечний важіль в поздовжньому напрямку. Щоб запобігти або хоча б мінімізувати цей ефект, інженери встановлюють другий поперечний важіль з невеликим зсувом, який прикріплюється до колеса поруч з першим, але він проходить під кутом до корпусу, так що обидва поперечних важеля утворюють трикутник. Така конструкція буде стійкою у поздовжньому і поперечному напрямках. Якщо ви подвоїте їх і прикріпіть до верху і низу колеса, ви отримаєте вісь з чотирма важелями. Таку ж підвіску Audi представила в 1994 році на першій моделі A4.

Несправності поперечного важеля підвіски: симптоми, ремонт, нюанси

Чотириричажна підвіска працює краще, з нею автомобіль управляється і їде стабільніше. Але є декілька нюансів:

1. З’являється безліч точок зносу в важелях підвіски;

2. Щодо знижується надійність;

3. Вартість ремонту дорожче;

4. В сучасних машинах, як правило, використовуються нерозбірні алюмінієві важелі.

Рішенням для поліпшення витривалості деталей стало об’єднання невеликих важелів в один великий трикутний блок з двома сайлентблоками на певній відстані один від одного, які утворюють широке і, отже, стійка підстава для поглинання сил і ударів.

Дивіться також: П’ять найбільш поширених автомобільних підвісок

В цьому криється ще одна важлива річ – не купуйте старих б/у іномарок преміум-класу. Коштують вони копійки, але і ремонт їх може влетіти в не меншу копієчку.