Чому потужність автомобіля насправді «плаваюча», а не постійна?

236

Ось чому правильніше перевіряти потужність з коліс, а не з маховика двигуна

Чому потужність двигуна не дорівнює вихідної потужності на колесах, а виробники автомобілів вказують в технічних характеристиках не ту потужність, яку потрібно знати покупцям? Адже потужність двигуна автомобілів з однаковою кількістю кінських сил на колесах може бути абсолютно різної через особливості конструкції приводу, типу трансмісії та іншої різниці в застосовуваних елементах конструкції.

Дивіться також: В чому різниця між кінськими силами, Внр, Hp, кВт і PS?

Дивно, але для більшості легкових автомобілів потужність в 100 коней більш ніж достатня для вирішення поставлених перед автовласником завдань. Такий автомобіль заїде на будь-який підйом на звичайній дорозі і прокладе собі шлях там, де немає доріг, за допомогою роздавальних КПП, блокування диференціалів і інших допоміжних елементів конструкції. 150, 200, 300 л. с. і так далі зайві за визначенням.

Так навіщо ж виробники постійно збільшують потужність своїх машин? Вся справа в тому, що це чудовий маркетинговий хід, неймовірно привабливий фактор, по якому покупці судять про успішність, ексклюзивності і технологічності автомобіля. Але в цьому, здавалося б, інтуїтивно зрозумілому способі вимірювання є свої темні вади, про які мало хто замислюється, а точніше, навіть майже ніхто не знає.

Звідки коней «знімати»: з двигуна або з коліс?

Основна претензія у фахівців-мотористів, що піклуються про правильність підрахунків автовиробників, полягає в тому, що, на думку перших, останні повинні використовувати не кінські сили, заміряні на двигуні, а потужність, що знімається безпосередньо з коліс.

Чому потужність автомобіля насправді «плаваюча», а не постійна?

Потужність, замеряемая безпосередньо з коліс і звана на англійський манер «wheel horsepower» (WHP), набагато реальніше хоча б тому, що енергоозброєність мотора буде завжди вище, оскільки не враховуються витрати на трансмісію, обертання диференціалів, шестерень коробки перемикання передач, коліс і інших складових частин автомобіля.

Різниця між двома на перший погляд однаковими, але насправді такими різними показниками буде величезна. За даними фахівців порталу autotest.pro,


«Всі ці девайси, механізми поглинають частину потужності, і як результат потужність, що поставляється до коліс, виявляється менше, ніж на маховику двигуна. Втрати можуть варіюватися між 18%-28%».

Зверніть увагу: у гіршому випадку (повнопривідний позашляховик) і при гірших умовах (мороз, підвищена вологість та інші погодні негаразди) автомобіль здатний втратити від реальної потужності практично третину! При цьому ви будете впевнені, що у вашому розпорядженні як і раніше буде перебувати визначених, наприклад, 160 кінських сил. Цілком можливо, що замість заявлених виробником 160-ти коней колеса будуть повідомляти грунту всього 115 сил.

Дивіться також: Чому динамометричні стенди для вимірювання потужності брешуть?

При цьому на маховику двигуна потужність буде залишатися номінальної, автомобіль буде повністю справний, але їхати вже буде не так жваво. Разом з тим також не варто забувати і про інших супутніх руху факторах, таких як опір повітря, навантаження, профіль шляху та інші нюанси. Кожен потроху ніби забирає потужності, знижуючи ефективність машини, але при цьому підвищуючи витрати.

Ось чому і у нас в країні, і за кордоном деякі фахівці стосуються цієї делікатної теми. Коли покупець бере автомобіль і відштовхується від кількості кінських сил, як мінімум, він повинен знати, що реально є в його розпорядженні буде менше потужності, ніж заявлено виробником. Це банальна механіка. Більш того, в залежності від умов експлуатації автомобіля «тягнути», тобто виконувати корисну роботу, машина буде по-різному.

Чому автовиробникам невигідно використовувати потужність з коліс?

Ну, по-перше, самий головний момент, з-за якого ніхто не буде ускладнювати собі заміри, – це тому, що так зручніше державам. Простіше стандартизувати потужність з двигунів для обкладення рівним податком однакових по потужності автомобілів.

По-друге, як ми вже говорили вище, автовиробникам вигідно показати більш високі показники – так набагато приємніше громадянам-споживачам. Пам’ятаєте, як в 60-е, 70-е роки в США мало не всі автомобілі мали в паспорті по 250-300 кінських сил? Після початку 80-х все більш нові автомобілі раптово значно «розгубили» свої сили. Як так вийшло? Просто коней стали вважати по-іншому.

В цілому в реальності нічого не змінилося, але у покупця залишився неприємний психологічний осад.

Чому потужність автомобіля насправді «плаваюча», а не постійна?

По-третє, такі підрахунки, зрозуміло, означають більше роботи для автовиробників, оскільки багато автомобілів мають кілька конфігурацій трансмісії (FWD, AWD, ручне, автоматичне, роботизовану і так далі), і всі вони потребують у своїй власній оцінці WHP.

Дивіться також: Як просто перевести кВт кінські сили: помножте значення кіловат на 1,36

І нарешті, по-четверте, кількість кінських сил з коліс складніше стандартизувати. Потрібні схожі ідеальні умови стендових випробувань для виявлення ідеального результату.

Дивись не на коней, а на інші показники

Як же визначити реальну потужність? Можна відняти 15-20% від заявленої виробником і приблизно вирахувати результат. Можна вирахувати співвідношення потужності до ваги, що час розгону від 0 до 100 км/год, показники аеродинамічного опору і так далі.

Dodge Challenger Hellcat з його монументальними 707 л. с. буде виглядати блякло з 630 WHP, погодьтеся

Купівля автомобіля – це велика справа, і я вважаю, що споживачі мають право на точне інформування. Це відносно проста зміна, і воно дає покупцеві більш реалістичну інформацію для вибору. Це покаже, які автомобілі мають більш ефективні трансмісії і які автовиробники намагаються приховати більш архаїчні конструкції трансмісії під великими показниками кінських сил двигуна.