Все, що думали і знали про водіння взимку, було неправильно

342

Безпека водіння взимку: чого вас не навчать в автошколі.

Як сказав поет-сатирик Огден Неш у своєму вірші, зима – це сезон молодості, коли ти намагаєшся зловити сніжинки мовою. Звичайно, снігові дні – це весело для дітей, але для водіїв зимова погода небезпечна.

Проблема полягає в тому, що нас, по суті, не вчать в автошколах зимового безпечному водінню. Мало того, багато автоінструктор навіть приховують від кандидатів у водії відмінності річного водіння від зимового, замовчують, як уникати і справлятися з заметами. Ні, звичайно, навчання водінню в автошколі не повинно перетворюватися на курси контраварійного водіння, але все ж учням в автошколах просто зобов’язані дати певний мінімум знань про зимовому водінні. На жаль, не всі автоінструктор готові ділитися своїм досвідом.

Сьогодні у багатьох вчителів в автошколі одні гроші на умі. Адже, швидше за все, багато водії-новачки провалять свої перші іспити. У такому разі їм знадобиться взяти додаткові уроки водіння, або шукати зв’язку в ДАІ. Вгадайте, у кого вони запитають про знайомство в ГИБДД? Ну, звичайно, у автоинструктора, у якого, як правило, є знайомі в ДАІ. Так ми отримуємо не тільки розвиток корупції в системі видачі прав, але й особисту зацікавленість інструктора в поганій підготовці своїх учнів.

Все, що думали і знали про водіння взимку, було неправильно

В результаті кожен рік на дорогах Росії з’являється все більше водіїв, які не тільки погано навчених водіння, так і ще практично не знають, як поводитися за кермом в зимовий час. Особливо небезпечні для будь-якого новачка перші дві зими. За статистикою, саме в перші роки новачки і стають винуватцями аварії. Особливо з настанням зими.

Дивіться також: Що нас дратує взимку на російських дорогах? Водії, дорожники, температура…

Але проблема зимового водіння стосується не тільки водіїв-новачків. Чи знаєте ви, що навіть водії з досвідом все одно роблять помилки за кермом при русі по слизькій зимовій дорозі? А вся справа в тому, що їх коли-то неправильно навчили водити автомобіль в зимових умовах, яких їм ніхто ніколи взагалі не пояснював, як водити машину в складних погодних умовах.

Наприклад, знаєте, яка найчастіша причина ДТП в зимовий час? Це недотримання швидкісного режиму, в результаті чого збільшується час, необхідний для зупинки машини (збільшується гальмівний шлях). В цьому випадку потрібно знати, як правильно гальмувати.

Сніг такий слизький, як і лід

Все, що думали і знали про водіння взимку, було неправильно

Забувають (або не знають), що сніг на дорозі може бути так само небезпечний, як і лід. Ступінь зчеплення коліс при русі по засніженій дорозі може різко змінюватися в залежності від температури, каже Дорохов Олексій, науковий співробітник дослідницької та інженерної лабораторії НДІ прикладної екології Півночі.

За його словами, теплий сніг небезпечніше, оскільки на такому снігу шин важче отримати хороше зчеплення.

«У міру підвищення температури засніжена поверхня стає все більш слизькою. Температура навколишнього повітря взимку має важливе значення для зчеплення автомобіля з дорожньої засніженій поверхнею. Наприклад, коли температура повітря становить -1 градус за Цельсієм, ущільнений сніг в п’ять разів більш вологий, ніж при -17 градусів».

Все, що думали і знали про водіння взимку, було неправильно

Також слова вченого підтверджують дослідження Армійської дослідної та інженерної лабораторії холодних регіонів в Ганновері, США. Дослідники кажуть, що коли шини починають ковзати по снігу при більш високих температурах, вони з більшою вірогідністю починають розтоплювати сніг, який перетворюється у воду. Вода ж у цьому випадку починає діяти як мастило, зменшуючи зчеплення коліс з дорожньою поверхнею.

Чому при водінні взимку важливі плавні рухи

За словами наукового співробітника Армійської дослідної та інженерної лабораторії холодних регіонів в Ганновері, США, о’ніла, на сухому асфальті шини мають настільки сильне зчеплення, що водії можуть прискорюватися досить сильно, різко натискати на педаль гальма і робити різкі маневри і круті повороти.

Все, що думали і знали про водіння взимку, було неправильно

Але все змінюється на слизькій поверхні. Особливо з настанням зими, коли зчеплення коліс з дорогою стає істотно нижче. Тому одна з речей, які повинні зробити всі водії з настанням холодної пори року, – це змінити свій стиль водіння. В першу чергу, говорить о’ніл, необхідно зробити всі свої рухи/дії більш плавними і гладкими. В іншому випадку на слизькій дорозі ви ризикуєте втратити останнє зчеплення коліс з дорогою, якого і так не вистачає взимку.

Дивіться також: Чому із зростанням швидкості, гальмівний шлях збільшується пропорційно?

На сухому асфальті при проходженні поворотів ви можете спочатку різко загальмувати. При русі по снігу такий стиль водіння не годиться. Для здійснення повороту на зимовій дорозі ви повинні спочатку плавно уповільнити автомобіль, а потім плавно повернути, без різких маневрів.

«Це все одно, що ходити по льоду. Ви робите маленькі-маленькі, крихітні кроки. Ви не намагаєтеся бігти по льоду, оскільки при прискоренні ви втратите зчеплення підошви з льодом і просто подскользнетесь. Той же сенс і з їздою в машині взимку», – пояснює о’ніл.

Повний привід не панацея

Все, що думали і знали про водіння взимку, було неправильно

«Багато людей переоцінюють можливості своїх автомобілів, особливо автовласники повнопривідних автомобілів. Вони думають, що, купивши повнопривідну машину, набули імунітет від дії законів фізики. Але це не так, – каже Циганков Валерій, автоінструктор і засновник школи контраварійної підготовки водіїв. – Дуже часто самовпевнені водії повнопривідних автомобілів натискають на педаль газу, і всі чотири колеса починають тягнути машину вперед. Саме в цей момент у багатьох з’являється почуття впевненості в машині, оскільки, безумовно, в снігу повнопривідне авто починає розганятися швидше і впевненіше».

Насправді принадність повного приводу – це дійсно комфорт при русі з місця по прямій, а також коли вам потрібно заїхати по крутому схилу. Але коли справа доходить до гальмування і проходження поворотів, вся принадність переваги повного приводу тане як сніг на долоні. Вся справа в тому, що при гальмуванні і при проходженні поворотів повний привід практично не дає якоїсь користі. Саме тому при першому ж снігу на початку зими першими в канаві виявляються кросовери і позашляховики, так як їх автовласники переоцінили можливості повного приводу.

Остерігайтеся всесезонних шин

Все, що думали і знали про водіння взимку, було неправильно

Всесезонні шини – це компроміс, як плавучий будинок, вважає Геннадій Брославский, директор автомагазину з продажу автомобільних шин. «Насправді всесезонні шини – це не гарний будинок, і це не хороша човен», – заявив він.

Для зимового водіння краще, звичайно, купити зимову гуму, яка набагато перевершує кращі всесезонні шини, стверджує Дженніфер Стокбургер, який регулярно проводить тестування шин для журналу Consumer Reports і є директором з експлуатації в своєму центрі автоиспытаний.

На його погляд, одне з переваг зимових шин перед всесезонними – це особливий малюнок протектора з додатковими гострими краями, так званими ламелями. Крім того у зимових шин є спеціальний гумовий склад, який зберігає м’якість гуми на морозі і, отже, чіпкість, коли температура падає до великих негативних значень.

Все, що думали і знали про водіння взимку, було неправильно

Одним з недоліків зимових шин є те, що з-за більш м’якого складу гуми їх термін служби нижче порівняно з всесезонними покришками, чий склад набагато жорсткіше. Але зате на зимовій гумі істотно скорочується гальмівний шлях. Також на зимових покришках вам буде більш комфортно керувати автомобілем при проходженні поворотів. Зимова гума більш витончена, більш податлива, має додатковий протектор для хорошого зчеплення. Але, на жаль, термін служби зимових шин нижче. Так що у світі немає безкоштовного обіду.

Нагадаємо, що в Росії згідно з регламентом Митного союзу всі автомобілі повинні експлуатуватися тільки з зимовою гумою. Тобто в грудні, січні і лютому їзда на літніх шинах заборонена. Однак прямої адміністративної відповідальності за їзду на літніх шинах законодавець поки не передбачив. Але це не означає, що всі водії повинні ігнорувати заборону регламенту Митного союзу.

Пам’ятайте, що використання зимових шин в зимовий період – це не тільки ваша безпека, а й безпеку усіх учасників дорожнього руху.

Дивіться також: Зимові шини: коли прийшов час міняти

Щоб не переплутати при купівлі шин зимову гуму з всесезонкой, звертайте увагу на маркування, нанесене на покришки. На зимових шинах повинен бути так званий «альпійський» символ – значок з горою і сніжинкою на боковині, який вказує, що шини відповідають міжнародним стандартам зимових характеристик.

Електронна безпека – це не оберіг

У більшості сучасних автомобілів тепер є антиблокувальна система гальм (ABS) і електронний контроль стійкості. Антиблокувальна система гальм призначена для автоматичної прокачування гальм і допомагає водієві зберегти контроль над машиною при спробі зупинитися на слизькій поверхні. Простіше кажучи, система ABS запобігає блокуванню коліс при гальмуванні на слизькій поверхні.

Все, що думали і знали про водіння взимку, було неправильно

Електронний контроль стійкості використовує датчики, для того щоб визначити траєкторію руху автомобіля. Датчики визначають, чи рухається передня і задня частина машини в одному напрямку і чи відповідає це напрямок руху положенням рульового колеса. Якщо ні, система автоматично застосовує гальмування одного або декількох коліс, щоб спробувати вирівняти траєкторію руху машини в правильному напрямку.

Найчастішою помилкою багатьох водіїв на зимовій дорозі є їх самовпевненість, що сучасні електронні системи допомоги водіння допоможуть в екстреній ситуації. Багато хто, по суті, постійно стали покладатися на ABS і систему контролю стійкості автомобіля.

По-перше, ви повинні знати, що ніяка електроніка ніколи не здатна змінити закони фізики. По-друге, ви повинні переосмислити принцип дії всіх цих електронних помічників. Ви повинні зрозуміти, що раз електроніка втручається в управління автомобілем, то, значить, ви зробили помилку. Так, в деяких випадках подібні електронні няні реально можуть врятувати, виправивши незначну помилку водія. Але всьому є межа. Так що ви ніколи не повинні покладатися на електроніку. Краще всього не допускайте помилки під час керування автомобілем у зимовий час.

Все, що думали і знали про водіння взимку, було неправильно

За словами Циганкова Валерія, автоинструктора і засновника школи контраварійної підготовки водіїв, систему ABS і систему курсової стійкості автомобіля потрібно розглядати як датчики допомоги водієві.

Дивіться також: Як не збити лося і що робити, якщо все ж його збили?

Наприклад, якщо водій відчуває, що спрацьовує антиблокувальна система гальм або електронна система стабілізації, це явна ознака, що вам потрібно знизити швидкість руху, оскільки автомобіль наближається до того, що ось-ось колеса втратять зчеплення з дорогою. До речі, ці електронні системи допомоги найкраще працюють з зимовими шинами, оскільки для ефективної роботи електронних систем допомоги потрібна хороша тяга, яка досягається на слизькій дорозі тільки з хорошими зимовими шинами.

Що робити, якщо щось піде не так

«Коли ви починаєте втрачати контроль, вам дійсно потрібно дивитися туди, куди ви хочете поїхати, а не дивитися на будь-які перешкоди, з якими ви можете зіткнутися», – Порадить Циганков Валерій. Справа в тому, що зазвичай ваші руки чисто інстинктивно будуть направляти вас в тому напрямку, куди ви дивитесь. Так що у разі аварійної ситуації від гріха подалі не дивіться на автомобілі, огорожі і стовпи, куди ви можете в’їхати. Краще дивіться туди, куди безпечніше всього потрапити. У такому випадку шанси вийти з екстремальної ситуації на дорозі будуть вище.