Аварійна російська станція Космос-482, започаткована в 70-х, може впасти на Землю

256

Невдало запущена на Венеру космічна станція Космос-482 може впасти на Землю.

Одне з менш відомих досягнень космічної гонки в епоху холодної війни – це успіхи нашої країни в посадці космічних станцій на неймовірно сувору і жахливу поверхню Венери, температура якої може досягати пекельних 465 градусів за Цельсієм, а атмосфера планети має тиск в 90 разів більше, ніж на Землі.

Незважаючи на агресивні умови, нашій країні за часів СРСР вдалося вдало посадити на Венеру 14 функціонують космічних станцій (для порівняння: США вдалося посадити на Венеру тільки один зонд).

Аварійна російська станція Космос-482, започаткована в 70-х, може впасти на Землю

Але апарат, що отримав назву Космос-482, не став одним із них, оскільки через збій розгінного блоку зонд так і не вийшов на міжпланетну траєкторію, залишившись на орбіті Землі. З тих пір станція літає навколо планети. Але скоро російський зонд може прилетіти додому.

Космос-482 був запущений 31 березня 1972 року, всього через кілька днів після запуску космічної станції ” Венера-8. Обидва зонди повинні були висадитися на Венеру. Космос-482 був точною копією станції ” Венера-8. У радянський час станції, призначені для польоту на Венеру, отримували офіційне однакову назву «Венера». Цифра вказувала на порядковий номер станції.

Аварійна російська станція Космос-482, започаткована в 70-х, може впасти на Землю

Відповідно, Космос-482 повинен був стати Венера-9, але тільки після того, як зонд вийшов би на міжпланетну траєкторію. У ті роки офіційна назва космічним апаратам давали тільки при успішному виході з орбіти Землі. Але станції Космос-482 не судилося отримати почесне офіційну назву, а також побачити Венеру.

Аварія сталася з двигуном «L-ступені розгінного блоку» – ступінь ракети, призначена для виведення станції з орбіти Землі на траєкторію убік Венери. З-за відмови обладнання станція фактично перетворилася в штучний супутник Землі із сильно еліптичною орбітою. У підсумку зонд обертається навколо Землі на максимальній висоті 9805 км і мінімальній висоті близько 202 км.

За минулі роки орбіта Космос-482 розпалася, і тепер станція обертається на орбіті на відстані 201-2735 км від поверхні Землі. Також цілком імовірно, що при запуску зонда в момент аварії стався вибух, який розділив космічний корабель як мінімум на дві частини, одна з яких знову увійшла в атмосферу і згоріла, тоді як інша частина залишилася на орбіті.

Аварійна російська станція Космос-482, започаткована в 70-х, може впасти на Землю

Хоча точно не відомо, яка частина космічного корабля залишилася на орбіті. Незалежні спостерігачі та експерти відзначають, що частина станції на орбіті Землі має довгасту форму.

Багато експертів вважають, що на орбіті знаходиться та частина, яка включає в себе посадковий вузол. Саме цей шматок космічного сміття і робить зонд таким цікавим.

Цей посадковий модуль був розроблений, щоб протистояти агресивній атмосфері Венери. Відповідно, при падінні на Землю ця частина цілком може витримати повторний вхід в атмосферу нашої планети. Це означає, що решта вагою 495 кг, швидше за все, переживе повторний вхід, врізавшись в Землю.

Аварійна російська станція Космос-482, започаткована в 70-х, може впасти на Землю Посадковий модуль зондів станції Венера

До речі, є шанс, що в посадковому модулі все ще функціонують парашути. Правда, розраховувати на це, як вважають експерти, все ж не варто. Ніхто насправді не знає точно, де саме і коли впадуть останки Космосу-482, але все ж, схоже, є єдина думка, що це відбудеться раніше, ніж вважалося спочатку (очікується, що станція впаде на Землю між 2023 і 2025 роками).

Наприклад, за твердженням астронома, історика космонавтики Павла Шубіна, Космос-482 повернеться до нас в найближчі 4-7 років.

Однак є в цій новині і хороша річ – це те, що ця станція нагадує нам про деякі дійсно складних і цікавих апаратних засобах, призначених для дослідження космосу, у часи космічної гонки нашої країни і США. Адже навіть сьогодні приземлення на Венері працюючого космічного корабля здається фантастикою.

Аварійна російська станція Космос-482, започаткована в 70-х, може впасти на Землю Зображення поверхні Венери з зонда Венери 9

І це коли на дворі 21 століття. А тепер уявіть, що наша країна робила це ще в 70-ті роки минулого століття. І хто сказав, що СРСР – це совок і середньовіччя? Треба визнати, наші вчені, конструктори та інженери в ті роки будували справжні технологічні шедеври. Сподіваємося, що наша країна знову стане незабаром почне дивувати своїми новими космічними розробками і проектами.

Єдиним недоліком цього апарату на сьогоднішній день є те, що вражаюча і високотехнологічна частина російської станції може врізатися в ваш гараж, коли падатиме на Землю. Це, звичайно, малоймовірно, але тим не менш не виключено. Так що будемо стежити за долею станції Космос-482.

Поки ж на даний момент експерти схиляються до думки, що станція впаде десь між 52 градусом північної і 52 градусом південної широти.