Чому в Росії потрібно заборонити спецсигнали для багатьох структур

250

Мигалка на автомобілі не на службі народу повинна піти в минуле

Як вам такі заїзди золотої молоді вулицями багатомільйонного міста? З вітерцем, по зустрічній з мигалкою і номерними знаками Уряду Росії. Подобається? Нам теж не подобається. Як зазначили в опублікованому сьогодні матеріалі журналу «За кермом», «…молоді люди вирішили протестувати ефект від проблискового маячка синього кольору на автомобілі Range Rover вартістю близько 8 млн рублів, номерні знаки якого А005МР97, за даними «За кермом», раніше були закріплені за Дмитром Рогозіним, який займав до травня минулого року пост віце-прем’єра Уряду Росії».

Не будемо вдаватися в подробиці, як вийшло так, що службові атрибути такого високого чину потрапили в руки молодих людей, тим більше, що, незважаючи на суспільний розголос і зйомку відео як мінімум піврічної давності, таємниця так і залишилася покрита мороком. Подивимося на проблему з іншого, більш глобальної боку. Для цього потрібно задатися питанням:

Чому в Росії необхідно заборонити використання спецсигналів для багатьох служб, діяльність яких безпосередньо не пов’язана з наданням невідкладних дій з боку державних служб і органів?

Чому в Росії потрібно заборонити спецсигнали для багатьох структур

Багато хто ще пам’ятає, як в 90-ті роки і на початку «нульових» на дорогах країни творилася чиста вакханалія. Номерні знаки спецсерій, які повинні були видаватися виключно для певних органів, служб, уряду, прокуратури та інших відомств, розходилися підробками серед кримінальних елементів, комерсантів першої та другої хвиль, а також між усіма іншими бажаючими, у яких були на це кошти.

Відносно недавно, якихось років 12-15 тому, на дорозі можна було зустріти, наприклад, американський пікап з увімкненим проблисковим маячком, який мчить по зустрічній смузі Ленінградського шосе, і багато поступалися йому дорогою, тому що було невідомо, хто перебуває за кермом. У разі конфлікту могли бути проблеми у законослухняних громадян, які шукали правди.

Років 10 тому відвертих хамів з мигалками на дорозі поприжали, але саме явище нікуди не пішло, лише перейшло у більш завуальований формат. Суворі лімузини, люксові позашляховики, ідентичні тим, що використовуються в уряді, номерні знаки відповідної серії. Зрозуміло, останній атрибут був підробленим. Тільки за офіційними даними, в 2006 році в країні було близько 15 тис. нелегальних номерних знаків спецсерій і спецсигналів, в народі званих «крякалками» і «мигалками».

Прикриваючись липовими дипломами на випадок зупинки співробітниками ГИБДД, ці, без перебільшення, клоуни, косячі під чиновників, не боялися тоді нічого, ось сюжет програми Чесний детектив «VIP-порушники» від 2006 року:

Після 2010-го року влада все пильніше почали відстежувати підробки, вилучати їх з обороту, знімати спецтехніку з тих автомобілів, власникам яких було не належить її мати. На законодавчому рівні піднімалася відповідальність за використання заборонених засобів сигналізації, оскільки в країні зростала кількість резонансних ДТП за участю такого роду суб’єктів, вони калічили і вбивали людей, потрібно було наводити порядок…

Відповідальність за встановлення незаконних спецсигналів

Чому в Росії потрібно заборонити спецсигнали для багатьох структур

Сьогоднішнє законодавство набагато суворіше відноситься до подібного роду порушень. За незаконне встановлення спецсигналів передбачено покарання за статтею 12.4 КоАП РФ (частини 1, 2)


Порушення «правил установки на транспортному засобі пристроїв для подачі спеціальних світлових або звукових сигналів або незаконне нанесення спеціальних цветографических схем автомобілів оперативних служб, кольорографічного схеми легкового таксі або незаконна установка розпізнавального ліхтаря легкового таксі або розпізнавального знака «Інвалід»


1. Установка на передній частині транспортного засобу світлових приладів з вогнями червоного кольору або світлоповертаючих пристосувань червоного кольору, а одно світлових приладів, колір вогнів і режим роботи яких не відповідають вимогам Основних положень по допуску транспортних засобів до експлуатації і обов’язків посадових осіб по забезпеченню безпеки дорожнього руху,
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі 3.000 рублів з конфіскацією зазначених приладів і пристосувань; на посадових осіб, відповідальних за експлуатацію транспортних засобів, – від 15.000 до 20.000 рублів з конфіскацією зазначених приладів і пристосувань; на юридичних осіб – від 400 до 500 тисяч рублів з конфіскацією зазначених приладів і пристосувань.

2. Установка на транспортному засобі без відповідного дозволу пристроїв для подачі спеціальних світлових або звукових сигналів (за винятком охоронної сигналізації) або незаконна установка на транспортному засобі розпізнавального ліхтаря легкового таксі або розпізнавального знака «Інвалід»,
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі 5.000 рублів з конфіскацією предмета адміністративного правопорушення; на посадових осіб, відповідальних за експлуатацію транспортних засобів, – 20.000 рублів з конфіскацією предмета адміністративного правопорушення; на юридичних осіб – 500.000 рублів з конфіскацією предмета адміністративного правопорушення.

Відзначимо, що дана адміністративна відповідальність відповідає виключно встановлення на транспортному засобі всіляких стробоскопів, мигалок або навіть світловідбивачів червоного кольору, типу таких:

Чому в Росії потрібно заборонити спецсигнали для багатьох структур

Якщо водій почне рух, за це йому або власнику автомобіля загрожує серйозна відповідальність.

Керування автомобілем з нелегальною мигалкою підпадає під статтю 12.5, частини 3-5.


Керування транспортним засобом при наявності несправностей або умов, при яких експлуатація транспортних засобів заборонена, або транспортним засобом, на якому незаконно встановлено розпізнавальний знак «Інвалід»


3. Управління транспортним засобом, на передній частині якого встановлені світлові прилади з вогнями червоного кольору або світлоповертаючі пристосування червоного кольору, а одно світлові прилади, колір вогнів і режим роботи яких не відповідають вимогам Основних положень по допуску транспортних засобів до експлуатації і обов’язків посадових осіб по забезпеченню безпеки дорожнього руху,
тягне за собою позбавлення права керування транспортними засобами на строк від шести місяців до одного року з конфіскацією зазначених приладів і пристосувань.

4. Управління транспортним засобом, на якому без відповідного дозволу встановлені пристрої для подачі спеціальних світлових або звукових сигналів (за винятком охоронної сигналізації),
тягне за собою позбавлення права керування транспортними засобами на строк від одного року до півтора років з конфіскацією зазначених пристроїв.

5. Використання при русі транспортного засобу пристроїв для подачі спеціальних світлових або звукових сигналів (за винятком охоронної сигналізації), встановлених без відповідного дозволу,
тягне за собою позбавлення права керування транспортними засобами на термін від півтора до двох років з конфіскацією зазначених пристроїв.

Проблема з «мигалками» владою вирішена, але не повністю

Чому в Росії потрібно заборонити спецсигнали для багатьох структур

Таким чином, владі вдалося в цілому подолати більшу частину автохулиганов і відвертих хамів, але, як показує практика останнього часу, до остаточної перемоги ще не зроблений головний крок. Сама по собі проблема, тим не менш, залишилася.

Вся справа в тому, що дійсні законні власники мигалок ведуть себе далеко не завжди професійно і належно високому статусу, якою їх наділила держава. Аварії зі службовими автомобілями чиновників, у яких їх водії були винні, траплялися і трапляються досі. Плюс не менш хамську поведінку на дорогах людей, наділених владою, вірніше їх водіїв, яких в буквальному сенсі «голову зриває» від можливостей домінувати над іншими:

Яскравий приклад з недавнього минулого. Коментарі зайві.

Вся справа в тому, що після узгодження з ДАІ мигалки можуть встановлюватися на автомобілі МНС, Слідчого комітету, ФСО, ФСБ, ВАЇ (Військова автомобільна інспекція) та інших відомств, а також муніципальних і навіть приватних організацій. Думаєте, всі відомства в них потребують? І чи всі автомобілі з встановленою на них мигалкою поспішають по державних справах? Питання риторичні.

Буквально днями МНС (Міністерство надзвичайних ситуацій) взяв на олівець скандальні випадки, що сталися на транспорті, обладнаному проблисковими маячками, які ставилися на автомобілі сторонніх служб.

Відповідно до наказу міністерства, спеціальних сигналів позбудуться легкові машини, що не входять в систему МНС.

Як заявив президент Колегії правового захисту автовласників Віктор Травін в матеріалі РИА Новости про скасування спецсигналів для служб, що не входять в МНС,
«Мигалки повинні бути тільки в швидкої, поліції і пожежників, більше ні в кого, як у всьому цивілізованому світі. Я не уявляю собі, щоб міністр сільського господарства Великобританії їхав під мигалкою, а попереду з мигалкою їхала королева Англії».

Був підготовлений відповідний документ «Про внесення змін в Указ Президента Російської Федерації від 19.05.2012 № 635 «Про впорядкування використання пристроїв для подачі спеціальних світлових і звукових сигналів, що встановлюються на транспортні засоби», – йдеться на офіційному сайті міністерства mchs.gov.ru.

Він передбачає заборону на встановлення пристроїв для подачі спеціальних світлових та звукових сигналів і нанесення цветографических схем на зовнішні поверхні легкових автомобілів аварійно-рятувальних служб, які не входять до системи МНС Росії, відзначають в міністерстві.


«Це абсолютно нормально, тому що на сьогоднішній момент у МНС якраз була можливість використовувати спецсигнали не тільки на автомобілях своєї служби, але й суміжних. Тут, як я розумію, вплинуло те, що на сьогоднішній момент МНС навіть розуміє, що ці мигалки використовуються не за призначенням. Пов’язано це з тим, що, напевно, є десь зловживання»,
– наводить ria.ru слова голови Федерації автовласників Росії (ФАР), експерта Сергія Канаєва.

Чому в Росії потрібно заборонити спецсигнали для багатьох структур

Про що це говорить? Та все про те ж: занадто доступні багатьом мигалки і занадто мало відповідальності за це. Для багатьох підвідомчих структур потрібно якщо не заборонити використання спецсигналів, то хоча б посилити відповідальність. В ідеалі потрібно створити звичну і зрозумілу структуру, таку ж, як було в Радянському Союзі, коли мигалками обладналися лише автомобілі МВС, швидкої допомоги, пожежної охорони та деякі автомобілі військової інспекції та вищих чинів у владі.

Інакше, як ми вважаємо, подібні ексцеси з «золотою молоддю» будуть відбуватися і надалі, а фрази типу «Ну че, тобі в голову вистрілити, придурок?» від тих, хто повинен служити і захищати, а не погрожувати, ми ще почуємо не раз.