В електричних автомобілях не потрібно міняти гальмівні колодки: правда чи міф?

220

Правда про заміну гальмівних колодок в автомобілях Тесла та інших электроавтомобилях

Свята пройшли, а святковий настрій у кого-то залишилось… На наступний день після католицького Різдва генеральний директор Tesla, Ілон Маск, підніс несподіваний сюрприз. Він заявив, що гальмівні колодки на автомобілях Tesla в буквальному сенсі «ніколи» не потребують заміни. Почасти це відбувається завдяки системі регенеративного гальмування електромобіля, що знижує використання гальмівних колодок в порівнянні із звичайною машиною з двигуном внутрішнього згоряння. Це здається занадто гарним, щоб бути правдою! Але може бути, істина дійсно лежить десь поруч? Давайте подивимося. Тим більше, далеко за прикладом ходити не треба – невелике дослідження на тему вже було проведено на великому автомобільному сайті Jalopnik.com

Ми лише наведемо основні дані за підсумками мозкового штурму.

Ось з цього твіту Ілона почалася дискусія про обслуговування електрокарів:

В електричних автомобілях не потрібно міняти гальмівні колодки: правда чи міф?

Переважна кількість енергії руху автомобіля повертається батареї в той час, коли електричні двигуни діють як генератори. Гальмівні колодки на Tesla буквально не потребують заміни протягом усього терміну служби автомобіля.

Тут не так багато нюансів для інтерпретації сказаного. Тесла ніколи не знадобляться нові гальмівні колодки, ось про що він говорить! Очевидно, навіть неважливо, як ви керуєте.

Дивіться також: Як визначити, коли міняти колодки?

Але система регенеративного (рекуперативного) гальмування Tesla не сильно відрізняється від тих, які присутні на інших EVs (електромобілях), таких як Nissan Leaf, Chevy Bolt або Jaguar I-Pace. З досвіду випробували на собі експлуатаційні характеристики електромобілів виходить так, що на них можна їздити без використання педалі гальма більшу частину часу, особливо в міських умовах. Деякі розробники навіть зробили маркетинговий хід, виділивши в окрему «фішку» особливість електричного двигуна:

Чому для управління електромобілем достатньо однієї педалі

Ага, дійсно, у нового Nissan Leaf гальма позиціонуються як «резервної опції». Не вірите, почитайте, а ми поки вирушимо далі, в вивчення глобального міфу про те, що в електричних автомобілях не потрібно міняти гальмівні колодки…

Саме це Маск мав на увазі у своєму твіті. Однак цей нюанс може працювати не в кожній ситуації і не для всіх, особливо в тих випадках, коли водії часто їздять по трасі. Крім того, вам знадобляться гальма для екстрених ситуацій або просто несподіваних сюрпризів на дорозі, які в повсякденній їзді відбуваються регулярно.

Щоб з’ясувати, де «правдива» собака зарита, дослідники всього незвіданого звернулися до іншим розробникам електромобілів за порадою.

По-перше, ось що відповів на запит представник Jaguar:


…гальмівні колодки на I-PACE насправді потребують періодичної заміни. Періодичність, з якою доводиться проробляти цю процедуру, сильно варіюється від власника до власника, в залежності від його/її індивідуального стилю водіння.


I-Pace пропонує 2 режими вибіркового регенеративного гальмування: «High» і «Low».

У режимі «Low» опір електричних двигунів ненав’язливо, що дозволяє автомобілю рухатися накатом досить довгий час, подібно до того, як це роблять машини з звичайними ДВС. Коли власник застосовує гальма в цьому режимі при звичайних умовах гальмування (тобто не «панічна» зупинка) і коли батарея знаходиться нижче приблизно 80% від стану повного заряду, перша частина ходу педалі фактично не включає гальмівні колодки/ротори, автомобіль починає гальмування, покладаючись на використання опору двигунів для забезпечення регенеративного гальмування, передаючи енергію гальмування назад в батарею для збільшення заряду. Звичайно, в панічній ситуації гальмівні колодки миттєво закусять ротори, щоб уповільнити автомобіль (викликаючи тим самим знос).

В режимі роботи «High» (управління однією педаллю) на I-PACE переважна більшість (але не всі) потреб у гальмуванні можна перекинути на опір електродвигунів. У більшості випадків водій буде використовувати тільки педаль акселератора. Ця функція особливо корисна в міському русі.

Звичайно, бувають винятки. Батарея повинна бути заряджена нижче 80% для того, щоб автомобіль міг отримати повну перевагу від опору електричних двигунів. Ідея тут полягає в тому, що ми не можемо поповнити батарею і «упакувати» додаткові електрони, якщо вона вже повністю заряджена, тому опір, забезпечуване двигунами, поступово зменшується у міру збільшення заряду, вимагаючи використання стандартної гальмівної системи.

У разі екстреної або надзвичайних ситуацій водій буде покладатися на комбінацію опору електродвигуна і гальмівних колодок. Це, природно, призведе до деякого зносу, тому в якийсь момент в майбутньому треба буде замінити колодки. Ми рекомендуємо, щоб перевіркою гальм займалися кваліфіковані фахівці (переважно в одному з наших роздрібних ритейлерів) під час кожного обслуговування, або якщо власник помічає шум або зниження гальмівної здатності, загоряється індикатор на приладовій панелі і т. д.

А ось відповідь Chevrolet:


Характеристики регенеративного гальмування Bolt EV дозволяють автомобілю сповільнитися з меншим використанням основної гідравлічної гальмівної системи. Проте фактичний пробіг, на який може продовжуватися термін служби гальмівних колодок, залежить від параметрів руху транспортного засобу (наприклад, від того, як часто водій задіює функції рекуперативного гальмування) і умов навколишнього середовища, в яких експлуатується транспортний засіб.


Зважаючи на те, що фактичний пробіг розрізняється, рекомендація для власників – звернути увагу на вбудовані в колодки індикатори зносу.

Nissan, з яким також велася переписка, на момент публікації пояснень не дав. Втім, ось уривок з мануала:

В електричних автомобілях не потрібно міняти гальмівні колодки: правда чи міф?

Коротко у ньому говориться, що треба прислухатися до «пищалкам» гальмівних колодок. А це означає, що заміна повинна, як і на автомобілі з ДВЗ, проводитися на вимогу. Можливо, рідше, але має.

Ілон Маск нам набрехав?

Що щодо Тесли? «Я написав на їх електронну пошту, обговоривши з представником Tesla деталі публікації, за їх бажанням, хоча досі жодної офіційної заяви ними надіслано не було. У будь-якому разі, з мого досвіду, компанія Tesla схильна дозволяти твітів Ілона говорити самим за себе», – зазначив американський журналіст.

Якщо звернутися до головного документу з експлуатації автомобіля – керівництву власника Tesla, то з’ясується таке. Мануал Tesla Model 3:

В електричних автомобілях не потрібно міняти гальмівні колодки: правда чи міф?

Tesla Model S:

В електричних автомобілях не потрібно міняти гальмівні колодки: правда чи міф?

Tesla Model X:

В електричних автомобілях не потрібно міняти гальмівні колодки: правда чи міф?

Всі три кажуть, що на гальмах автомобілів є індикатори зносу і що несвоєчасна заміна зношених гальмівних колодок «може призвести до небезпеки при гальмуванні». Все це, безумовно, передбачає, що вам коли-небудь знадобиться замінити гальмівні колодки, навіть на електрокарі.

Висновок з усього цього досить простий (більшість людей це знають і так, але з причини продуманого маркетингу безглуздо в цьому помиляються): знос гальмівних колодок сильно залежить від того, як ви будете експлуатувати автомобіль, що вірно для всіх машин, а не тільки для електромобілів.

Тому не варто вірити на слово маркетологам і глав корпорацій. Краще загляньте в мануал, там все сказано. На цьому підводимо наступний підсумок: гальмівні колодки в Tesla, як і у всіх інших електрокарах, міняти треба! Міф розвіяно в пух і прах!

P. S. Цікаво, Маск точно вивів на орбіту міжпланетну свого «космонавта» Стармана? Може, теж трохи прибрехав..?