У гродно порахували, як багато пасажирів використовують маску в громадському транспорті. Приблизно третина, в основному-літні

50

Кореспонденти “гродненської правди” вирушили в рейд на громадському транспорті і дізналися, чи використовують гродненці засоби індивідуального захисту.

Тролейбусний маршрут №1

Пасажирів без масок дуже багато. З’ясувати у них причини того, чому вони ігнорують рекомендації і їдуть без масок, не виходить, розповідає “гродненська правда”. У кращому випадку люди роблять вигляд, що не чують, або просять залишити їх у спокої. Деякі пасажири реагують дуже агресивно. Кажуть: “це наша справа. Як хочемо, так і їздимо”. Ті, хто їдуть в масках, трохи балакучіше.

Одна жінка розповіла, що теж у свій час розслабилася і в минулому році перестала носити маску. Результат виявився плачевним-захворіла. Після перенесеної коронавірусної інфекції вона у всіх громадських місцях з’являється строго в масці. Думає і про вакцинацію, щоб відчувати себе повністю захищеною. Чекає тільки, коли пройдуть півроку після одужання.

Ще одна жінка розповіла про те, як її чоловік, таксист, в минулому році, щоб не втрачати заробіток і не наражати на небезпеку сім’ю, жив на дачі. Гроші переводив дружині на картку, а спілкувалися тільки здалеку або по телефону.

– при першій нагоді ми всі вакцинувалися, але коли треба вийти в магазин або проїхати на громадському транспорті, завжди користуємося маскою, – завершує свою розповідь жінка.

Чоловік середніх років, почувши розмову, відреагував дуже бурхливо:

– мені вже син набрид з цими питаннями. Так, ношу маску скрізь. Тих, хто їх не носить, не розумію. Гаразд, про інших ти не думаєш, так подумай хоча б про себе!

Тут же на його репліку обернувся молодий чоловік без маски і «красномовно» висловив все, що думає з цього питання. За його словами ясно, що він противник вакцинації і носіння масок, але свою точку зору він аргументувати не захотів.

коментує ситуацію директор тролейбусного парку гродно віктор шарейко:

– звичайно, ми як перевізники несемо відповідальність за здоров’я і безпеку наших пасажирів і робимо все можливе для цього. Салони тролейбусів перед виїздом і протягом дня проходять санітарну обробку. Особлива увага приділяється поручням і сидінням. Кожен водій перед тим, як вийти на лінію, отримує запас масок, рукавичок і антисептика. Це ж стосується і контролерів. Залежно від тривалості маршруту, від п’яти до восьми разів мовні інформатори нагадують про необхідність дотримуватися правил респіраторного етикету. Крім цього, в салонах транспортних засобів розміщені інформаційні листи. У них міститься не тільки інформація про запобіжні заходи в умовах пандемії, але і про те, як правильно доглядати за маскою, щоб вона забезпечувала максимальну безпеку. На жаль, ми не можемо не впустити в салон людини без маски, але регулярно нагадуємо про те, що вони необхідні.

За час поїздки з репродукторів кілька разів доносилися заклики користуватися масками, але люди на них не реагували. Пам’ятки і листівки, розклеєні по салону, теж залишалися без уваги.

Міський автобус № 8 за маршрутом врублевського–вишневець

Восьмий автобус перетинає все місто, роблячи зупинки на площі радянській, біля гродненського державного університету, поруч з театром ляльок, а також в інших людних місцях міста. Під час рейду всього в автобус зайшли 70 осіб, з них тільки 24 були в масках, при цьому велика частина пасажирів, що використовують захисні засоби, – це люди похилого віку.

Молодий чоловік застрибнув в автобус на радянській площі. Він, як і ще 6 осіб з 17 пасажирів, що зайшли в транспорт на цій же зупинці, був у медичній масці. Ми вирішили познайомитися з ним і запитати, чому на відміну від багатьох інших пасажирів він не нехтує засобами індивідуального захисту. Цього чоловіка звуть андрій, йому 25 років, за професією він програміст.

– я намагаюся носити маску для того, щоб запобігти зараженню оточуючих, – поділився андрій. – я і мої близькі вже перехворіли коронавірусом і перенесли цю хворобу досить неприємно, тому краще я буду ходити в масці і не відчувати провини через те, що можу заразити когось. Мені здається, той, хто не використовує засоби індивідуального захисту, – людина або з низькою соціальною відповідальністю, або він не до кінця розуміє всю серйозність ситуації.

Через ще кілька зупинок журналісти зустріли поліну-мінчанку, студентку бгу, яка приїхала на кілька днів погостювати в гродно. Вона вважає, що багато скупляться купувати маски.

– мені не хочеться судити, правильно чи неправильно чинять люди, які не використовують маски в громадських місцях, але, наприклад, деяким моїм знайомим просто шкода витратити зайві гроші на покупку засобу захисту від вірусу. Це при тому, що приблизно рік тому маску можна було придбати в середньому за рубль, сьогодні вона коштує копійок 30 – не так вже й багато, – сказала поліна. – до того ж більшості людей не хочеться прати використані маски – вони їх викидають, нові не купують і так по колу. Особисто я намагаюся завжди мати при собі чисту маску і надягати її в громадських місцях. На законодавчому рівні ми не зобов’язані цього робити-нам рекомендують, але з боку здоров’я-засоби індивідуального захисту необхідно використовувати всім.

Під’їжджаючи до вишнівця, звернули увагу на пасажирку, яка обробляла руки антибактеріальним засобом – підійшли поспілкуватися. Жінку звуть наталя. За цікавим збігом з’ясувалося, що вона працює контролером в автобусному парку.

– сьогодні потрібно берегти себе і людей, які знаходяться поруч. У зв’язку з коронавірусом всюди, в тому числі і в транспорті, відбулося багато змін. Ми відвідуємо магазини з великою кількістю відвідувачів, їздимо в автобусах, переповнених пасажирами, я б не хотіла ні себе, ні оточуючих наражати на небезпеку, – зазначила наталя. – на жаль, але деяким людям дуже важко пояснити, що надіти маску ніколи не буде зайвим – це прості правила культури і гігієни. З пандемією все ж не так легко боротися. Починати потрібно хоча б з самого себе: мити частіше руки, використовувати засоби індивідуального захисту і стежити за станом власного здоров’я.

В тему

лікар-гігієніст відділення гігієни праці зонального центру гігієни та епідеміології вікторія черниш:

– фахівці центру проводять контроль виконання санітарно-протиепідемічних заходів, спрямованих на запобігання поширенню інфекції соvid-19 при організації пасажирських перевезень. За минулий період 2021 року наглядовими заходами було охоплено 136 суб’єктів господарювання (понад 520 транспортних засобів). Порушення санітарно-епідеміологічних вимог виявлено в транспортних засобах 40 суб’єктів господарювання, притягнуто до адміністративної відповідальності 5 винних осіб.

Фахівцями центру в ході наглядових заходів проводиться роз’яснювальна робота з пасажирами транспортних засобів, у тому числі з роздачею масок і пам’яток про необхідність дотримання масочного режиму при користуванні громадським транспортом. Кожен з нас в сформованій епідеміологічній ситуації повинен відповідально ставитися не тільки до свого здоров’я, але і до здоров’я оточуючих. Використання маски є важливою ланкою в комплексі заходів профілактики інфекції covid-19.