Ось чому моторне масло може потрапляти в повітряний фільтр

394

Топ-3 причин, за яких моторне масло може потрапляти у повітряний фільтр.

Моторне масло ніколи не повинно потрапляти в повітряний фільтр. Якщо подібне відбувається, значить, в машині є несправність. Залежно від причин попадання масла в повітряний фільтр і буде визначено характер ремонту машини (дрібний або капітальний).

Нагадаємо, що повітряний фільтр призначений для уловлювання сміття, бруду та інших частинок, які можуть потрапити в двигун. Ось чому так важливо частіше міняти повітряний фільтр. Причому навіть якщо на вигляд він здається досить чистим. Який регламент заміни повітряного фільтра у вашій машині, можна подивитися в керівництві до транспортного засобу або в сервісній книжці.

Якщо ви часто стоїте в пробці, регулярно їздите на далекі відстані по заміських шосе, а також проживаєте в регіонах, де в повітрі постійно утворюється смог від лісових пожеж, горіння трави і т. п., то бажано скоротити періодичність заміни повітряного фільтра, так як він буде забруднюватися у таких умовах набагато швидше.

Зазвичай моторне мастило, що потрапило в повітряний фільтр, виявляється під час ТО, в рамках якого змінюється не тільки моторне масло/масляний фільтр, але і, в тому числі, повітряний фільтр. В принципі, попадання масла в фільтр не є ознакою катастрофічною несправності двигуна. Але цим все одно не можна нехтувати.

Робота повітряного фільтра

Ось чому моторне масло може потрапляти в повітряний фільтр

Повітряний фільтр на більшості сучасних двигунів внутрішнього згоряння розташований всередині корпусу повітрозабірника, який встановлений у верхній частині двигуна. Він прикріплений до системи вприскування палива (або турбіни). Повітрозабірник призначений для ефективного транспортування повітря (кисню) в паливну систему для змішування з паливом, у результаті чого виходить повітряно-паливна суміш, яка в подальшому надходить в камеру згоряння.

Основним завданням повітряного фільтра є видалення часток бруду, пилу, сміття та інших домішок, перш ніж повітря змішається з рідким бензином або дизельним паливом). Коли повітряний фільтр забивається брудом, це може призвести до збільшення витрати палива і зниження потужності. Якщо моторне масло потрапляє в повітряний фільтр, це також може суттєво вплинути на продуктивність мотора. Давайте розглянемо три основні причини, за яких масло може потрапляти у повітряний фільтр.

1. Засмічений клапан примусової вентиляції картера (PCV)

Ось чому моторне масло може потрапляти в повітряний фільтр

Клапан PCV з’єднаний з корпусом повітрозабірника через гумовий вакуумний шланг, який часто використовується для створення розрідження в картері двигуна. Цей компонент зазвичай встановлюється зверху кришки клапана головки циліндрів, де тиск тече з нижньої половини двигуна через головки циліндрів і виходить в повітрозабірник.

Клапан PCV, як і повітряний фільтр, в кінцевому підсумку забивається надмірною кількістю сміття (в даному випадку клапан забивається моторним маслом). У цьому випадку клапан вентиляції картерних газів повинен бути замінений у відповідності з рекомендаціями автовиробника вашого автомобіля. Якщо клапан PCV не буде замінений у відповідності з рекомендаціями, надмірне масло буде проходити через клапан PCV і потрапляти в систему впуску повітря. В результаті повітряний фільтр почне забиватися моторним маслом.

Ось чому моторне масло може потрапляти в повітряний фільтрЩо робити? Якщо визначено, що причина попадання масла в повітряний фільтр – це засмічений клапан PCV, його слід замінити. Також необхідно очистити повітрозабірник і встановити новий повітряний фільтр.

2. Зношені поршневі кільця

Ось чому моторне масло може потрапляти в повітряний фільтр

Другим потенційним джерелом потрапляння моторного масла в корпус повітряного фільтра є знос поршневих кілець двигуна. Кільця встановлені по зовнішньому краю поршнів. Кільця в поршневій групі грають дуже важливу роль. Одні кільця тримають компресію всередині мотора. Інші регулюють товщину плівки моторного масла в камері згоряння під час кожного ходу поршнів. Коли кільця зношуються, вони слабшають і можуть пропускати через себе моторне масло.

Зазвичай це призводить до появи у вихлопній трубі блакитного диму. На ранніх стадіях зносу поршневих кілець надмірний викид масла може призводити до надлишкового тиску всередині картера, з-за чого через клапан примусової вентиляції картерних газів починає проходити більше олії. В результаті олія починає потрапляти в повітрозабірник і далі у повітряний фільтр.

Ось чому моторне масло може потрапляти в повітряний фільтрЩо робити? Якщо ви помітили моторне масло в повітряному фільтрі або корпусі повітрозабірника, покажіть автомобіль автослесарю. Можливо, вашому двигуну потрібна діагностика. Наприклад, треба поміряти компресію двигуна, щоб визначити, зношені кільця. Автомеханік, встановивши компрессометр на кожен циліндр двигуна, перевірить ступінь стиснення кожного з них. Якщо ступінь стиснення нижче, ніж має бути, тоді причина попадання масла в повітряний фільтр – знос поршневих кілець.

На жаль, цей ремонт не так простий, як заміна клапана рециркуляції газів картерів. Якщо у вашій машині зношені кільця, то оцініть вартість відновлювального ремонту двигуна. Цілком можливо, що вас не влаштує цінник. Особливо це стосується власників старих машин, де ремонт мотора може обійтися набагато більше, ніж вартість всього автомобіля. В такому випадку буде простіше продати машину і придбати більш свіжу.

3. Забиті масляні канали

Ось чому моторне масло може потрапляти в повітряний фільтр

Остання можлива причина, з якої моторне масло потрапляє в систему впуску повітря (яке в кінцевому підсумку засмітить досить-таки швидко навіть новий повітряний фільтр), – засмічені масляні канали двигуна.

Цей симптом зазвичай виникає, коли моторне масло і масляний фільтр не були замінені згідно з технічним регламентом. Тобто тоді коли автомобіль переїхав граничний кілометраж, на якому потрібно було міняти масло і фільтр.

Якщо ви часто будете міняти моторне масло не вчасно, то всередині двигуна почнуть з’являтися надмірні вуглецеві відкладення і осад (особливо всередині картера). Коли масло не циркулює всередині двигуна, як годиться, створюється надлишковий тиск моторного масла, що призводить до виштовхування масла через клапан примусової вентиляції газів в картері. Далі масло, потрапляючи в повітрозабірник, виявляється в повітряному фільтрі.

Ось чому моторне масло може потрапляти в повітряний фільтрЩо робити? В цьому випадку достатньо замінити моторне масло і фільтр. Також необхідно замінити клапан картерних газів PCV і повітряний фільтр. Однак якщо циркуляція моторного масла викликана вуглецевими відкладеннями, рекомендується перед затокою нової змащення також промити двигун. І це ще не все.

Автослюсарі радять замінити масло і масляний фільтр ще кілька разів через кожні 1500-3000 км, щоб бути впевненим, що масляні відкладення в двигуні пішли. Причому заміна масла через короткий проміжок часу повинна обов’язкова проходити після промивки двигуна від старого мастила.