Скільки прогрівати двигун автомобіля, перш ніж їхати на великих обертах? Відповідає експерт

430

Скільки потрібно проїхати на холодному двигуні, щоб мати можливість натиснути педаль газу в підлогу?

Ми нещодавно писали про те, як складно довести сучасний двигун до оптимальної робочої температури. У нашій попередній статті ми як приклад навели вам результати тесту Volkswagen Golf, які показали, як довго прогрівається двигун навіть у невеликий мороз. Але є в цьому складному питанні і інша сторона медалі, тому що вона не така погана, як може здатися.

Нагадаємо, що оптимальна температура двигуна – це не показник температури охолоджуючої рідини. Більш важливе значення – це, звичайно, температура моторної оливи. На жаль, значення, які вони показують, дуже різні. Наприклад, недавні тести показали, що коли антифриз досягає бажаної температури до 90°C, в цей час масло може мати температуру близько 50°C.

Але на практиці жоден з цих індикаторів не говорить нам точно, яка насправді температура у двигуна. Крім того у багатьох автомобілів взагалі немає датчика температури масла в двигуні, що ускладнює для водія розуміння істинного прогріву мотора.

Ми знаємо, що оптимальним значенням температури двигуна для ефективної роботи є 80-90⁰C. Відповідно, якщо температурний датчик моторного масла показує температуру близько 80-85⁰C, можна припускати, що температура двигуна досягла оптимального значення. Але тут є один цікавий момент. Зазвичай датчик масла знаходиться в самому холодному місці, тобто в масляному піддоні.

– Реальна температура масла в двигуні зазвичай вище, ніж показує датчик, виводячи інформацію на приладову панель, – справедливо зауважує Андрій Мазур, менеджер технічного відділу компанії Мотор Сервіс, у відповідь на нашу статтю про проблеми прогріву сучасних двигунів. – Проте це не змінює того факту, що тільки добре прогрітий двигун, в тому числі і прогрів масла, дозволяє використовувати всю міць сучасних двигунів з дуже складною конструкцією. Не випадково, що більшість автомобілів не показують водієві температуру масла і майже всі, однак, показують температуру антифризу.

І датчик охолоджуючої рідини потрібен в автомобілі не тільки тому, що перегрів двигуна призводить до дуже серйозного відмови. Якщо температура охолоджуючої рідини досягла 90°C, можна припустити, що мотор готовий до роботи в повному діапазоні робочих характеристик, але навіть якщо температура масла не досягає рекомендованого значення 90°C, воно все одно захистить двигун в критичних місцях. Тим більше що використання не до кінця прогрітого двигуна розумним способом також швидше підвищить температуру масла.

Скільки прогрівати двигун автомобіля, перш ніж їхати на великих обертах? Відповідає експерт

Експерт додає, що сучасні двигуни добре підготовлені до роботи в холодних умовах, тому що це виробники автомобілів допускають. Варто відзначити, що сучасні конструкції двигунів адаптовані до стандартів Євро 5 і 6 Євро. У тому числі за рахунок використання моторних масел відповідного класу з низькою в’язкістю. Це масло забезпечує кращий захист при низьких температурах, захищаючи рухомі частини масляною плівкою, а при більш високих температурах у гру додаються масляні присадки. Ось чому дуже важливо використовувати точно таке ж масло по в’язкості і складом, як рекомендують автовиробники для своїх автомобілів.

Андрій Мазур підкреслює, що сучасні двигуни з турбонаддувом не вимагають обертання двигуна на високих оборотах для досягнення хорошого прискорення, тому що максимальний крутний момент часто доступний навіть нижче 2000 об/хв. Так в чому ж реальна загроза «холодного» двигуну?

– Реальна загроза довговічності постійно не нагрівається двигуна, використовуваного в пробках, не виникає в результаті разового сильного тиску газу. Передчасний знос двигуна при постійній експлуатації автомобіля на холодному або недогретом двигуні відбувається протягом тривалого часу. І в першу чергу це відбувається через деградації масла у цьому двигуні, – пояснює експерт. – Якщо двигун не досяг температури 85-100⁰C, масло швидше втрачає свої захисні властивості в першу чергу за рахунок палива, яке оптимально згорає тільки на прогрітому моторі.

І чим більше палива буде подаватися в холодний двигун, тим швидше моторне масло буде втрачати свої захисні властивості. Ось чому поїздка в місті на непрогрітому двигуні більш шкідлива, ніж при русі на швидкості по трасі, де, як правило, споживання палива падає. Тому поїздка на відстань 10-20 кілометрів в місті на непрогрітій машині більш шкідлива, ніж при тій же кілометраж по шосе.

Ось ми і підійшли до того ж висновку, який було зроблено в попередній нашій статті. Часті щоденні поїздки на короткі відстані в місті не дозволяють добре прогріти моторне масло в двигуні, що може мати негативні наслідки. До речі, експерт з Мотор Сервіс також підкреслює, що міське водіння представляє набагато більшу небезпеку. Звичайно, міське рух у всіх населених пунктах Росії різне.

Де-то рідко утворюються пробки, тоді як у Москві уявити автодороги без пробок неможливо. Також все залежить від кількості світлофорів. Логічно, що в місті без пробок і без великої кількості світлофорів поїздки на непрогрітому двигуні менш шкідливі, ніж ті ж поїздки в ранкові години в Москві, де поїздка на роботу, як правило, обертається штовханням в пробці.

Що забезпечить кращий захист двигуна?

Скільки прогрівати двигун автомобіля, перш ніж їхати на великих обертах? Відповідає експерт

– Якщо ви використовуєте автомобіль тільки на маршруті «дім – робота – дім», переконайтеся, що ви використовуєте масло вищої якості у відповідності з інструкціями автовиробника, і переконайтеся, що воно замінено своєчасно, – рекомендує Армен Арутюнян, директор автосервісу. – Багато виробників двигунів розглядають міське використання автомобілів як експлуатацію у важких умовах і рекомендують скоротити інтервали заміни масла приблизно на 1/3 кілометрів і приблизно на 1/2 у часі.

Власники автомобілів, які змінюють моторне масло, слідуючи рекомендаціям бортового комп’ютера, бачать, як змінюються інтервали заміни масла в залежності від умов експлуатації машини. Прикладом можуть служити численні приклади в Мережі, де люди діляться інтервалами заміни масла в своїх сучасних машинах.

Так, у багатьох автомобілів сьогодні масло в двигуні, в принципі, може не змінюватися кожні 15000 і навіть 20000 км. Але це в теорії і в планах автовиробників. На практиці ж бортові комп’ютери відправляють автовласників на ТЕ кожні 10000-12000 км. Особливо якщо автомобіль щодня їздить по міських пробках. Але якщо ваша машина справді кожен день страждає в пробках на морозі, то в ідеалі ж взагалі міняти масло кожні 8000-10000 км.

Ще один тест підтверджує, що для прогріву двигуна потрібно багато часу

Отримавши деяку цікаву інформацію на цю тему в коментарях на минулу статтю, ми вирішили пошукати інші тести з прогріву сучасних двигунів. В результаті ми знайшли ще один цікавий тест Seat Arona, оснащеного двигуном VW TSI 1.0.

Власник цієї машини вирішив також провести тест прогріву мотора, щоб дізнатися, за скільки він прогріється до оптимальної температури масла.

Під час тесту машина поза години піку у Варшаві експлуатувалася на малих обертах до прогріву охолоджуючої рідини (90 градусів). Далі, як тільки антифриз досягав робочої температури, власник Seat починав прискорюватися більш динамічно, сильніше натискаючи на педаль газу.

Скільки прогрівати двигун автомобіля, перш ніж їхати на великих обертах? Відповідає експерт Температури масла в 70 градусів досить? На жаль, немає. Такої температури масло досягне через кілька хвилин. І то тільки при динамічному водінні.

Рідина в радіаторі прогрілася всього через 4 хвилини після початку їзди. На жаль, щоб прогріти масло до температури 70 градусів, знадобилося кілька хвилин, після того як прогрівся антифриз. Причому це реально було зробити нелегко, так як масло прогрівалося тільки при динамічній їзді.

В цілому ж для прогріву моторного масла до 70 градусів знадобилося 16 хвилин і 13 км шляху. Під час тесту середня швидкість становила всього 50 км/год. У багатьох випадках (поїздка на роботу, повсякденні потреби) машина не подолає таку дистанцію жодного разу.

Скільки прогрівати двигун автомобіля, перш ніж їхати на великих обертах? Відповідає експерт

Так, згідно з дослідженням на замовлення компанії Castrol в 2015 році, було встановлено, що в світі близько 46 відсотків водіїв долають відстань на автомобілі не більше 10 км в рамках одного запуску двигуна.

Підводячи підсумок: двигуну потрібно принаймні близько дюжини хвилин і відстань близько 10 км або трохи більше, залежно від дорожніх умов, для прогрівання до температури, яка захистить масло від передчасного старіння і механічні деталі від передчасного зносу.

Тому якщо ви щодня використовуєте машину на короткі дистанції (наприклад, ваша робота знаходиться недалеко від будинку), вам потрібно міняти моторне масло набагато частіше. Однак якщо ви бажаєте прогріти двигун швидше (в тому числі і моторне масло), намагайтеся їздити більш динамічно, але тільки з того МОМЕНТУ, коли температура охолоджуючої рідини досягне 90⁰C.