Не тільки на велосипеді. Ось транспортні засоби, для яких вам не потрібні водійські права

330

Ось для яких транспортних засобів вам не потрібні водійські права

Постійне підвищення вартості палива на АЗС, чималі податки, страховка, штрафи, збільшення вартості автозапчастин та технічного обслуговування поряд з розвитком громадського транспорту, таксі та каршеринга змушує багатьох людей відмовитися від особистого автомобіля. Це означає, що є люди, яким не потрібні водійські права. Але що робити, якщо у вас немає водійських прав або вас їх позбавили? Невже немає альтернативи, окрім як пересісти на громадський транспорт або здійснювати піші екскурсії? Насправді варіанти є. Чи знаєте ви, що існує ряд транспортних засобів, для управління якими водійське посвідчення не потрібно? Ви здивуєтеся, але це не тільки велосипед.

Список транспортних засобів, якими можна управляти без прав, невеликий, але містить елементи, які безумовно, полегшать комусь життя. Почнемо з самого відомого і популярного транспорту в світі:

Велосипед

Не тільки на велосипеді. Ось транспортні засоби, для яких вам не потрібні водійські права

Як ми знаємо, для управління велосипедом в Росії не потрібно мати водійські права. Але що таке велосипед? Які види транспортних засобів потрапляють під цей вид транспорту? Є велосипед з електричним транспортним засобом, яким дозволено керувати без водійських прав, або ж цей вид велосипеда відноситься до мопеду? Для цього давайте подивимося, як виглядає розшифровка терміну «Велосипед» у чинних Правилах дорожнього руху РФ:


Велосипед – транспортний засіб, крім інвалідних колясок, що має принаймні два колеса і приводиться в рух, як правило, мускульною енергією осіб, які перебувають на цьому транспортному засобі, зокрема за допомогою педалей або рукояток, і може також мати електродвигун номінальної максимальною потужністю в режимі тривалої навантаження, що не перевищує 0,25 кВт, автоматично відключає на швидкості більше 25 км/ч.

Як бачите, велосипед згідно з російським законодавством може мати електродвигун, але його потужність не повинна бути вище 0,25 кВт, а двигун повинен автоматично відключатися на швидкості більше 25 км/год.

Багато хто знає, що на велосипеді ви можете їздити без водійських прав. А де в законі про це сказано? Для цього звернемося до статті 26 «Умови отримання права на керування транспортними засобами» Федерального закону «Про безпеку дорожнього руху» ФЗ-196 від 10.12.1995 року (з останніми змінами).

Як видно з частини 1 статті 26 цього закону, водійські права для управління велосипедом (у тому числі з різними двигунами) не потрібні. Ось для користування якими транспортними засобами в Росії і з якого віку видають права:


транспортними засобами категорії «M» та підкатегорії «A1» – особам, які досягли 16 років


транспортними засобами категорій «A», «B», «C» і підкатегорій «B1», «C1» – особам, які досягли 18 років

транспортними засобами категорій «D», «Tm», «Tb» та підкатегорії «D1» – особам, які досягли 21 року

составами транспортних засобів категорій «BE», «CE», «DE» – особам, які мають право на керування транспортними засобами відповідно до категорій «B», «C», «D» протягом не менше 12 місяців

составами транспортних засобів підкатегорій «C1E», «D1E» – особам, які мають право на керування транспортними засобами відповідно до категорій «C», «D» або підкатегорій «C1», «D1» протягом не менше 12 місяців

Де можна їздити?

Не тільки на велосипеді. Ось транспортні засоби, для яких вам не потрібні водійські права

Рух велосипедистів віком від 7 до 14 років повинно здійснюватися тільки по тротуарах, пішохідних, велосипедних і велопешеходным доріжках, а також у межах пішохідних зон (пункт 24.3 ПДР РФ).

Дивіться також: чи Можуть позбавити прав за ДТП на велосипеді?

Рух велосипедистів віком до 7 років повинно здійснюватися тільки по тротуарах, пішохідних і велопешеходным доріжках (на стороні для руху пішоходів), а також у межах пішохідних зон (пункт 24.4 ПДР РФ).

Де допускається управління велосипедистом старше 14 років?

Не тільки на велосипеді. Ось транспортні засоби, для яких вам не потрібні водійські права

По правому краю проїзної частини – в наступних випадках:

  • відсутні велосипедна і велопешеходная доріжки, смуга для велосипедистів або відсутня можливість рухатися по них
  • габаритна ширина велосипеда, причепа до нього або перевезеного вантажу перевищує 1 метр
  • рух велосипедистів здійснюється в колонах
  • по узбіччю – у разі якщо відсутні велосипедна і велопешеходная доріжки, смуга для велосипедистів або відсутня можливість рухатися по них або по правому краю проїжджої частини
  • по тротуару або пішохідної доріжки – в наступних випадках: відсутні велосипедна і велопешеходная доріжки, смуга для велосипедистів або відсутня можливість рухатися по них, а також по правому краю проїзної частини чи узбіччя

Сігвей

Не тільки на велосипеді. Ось транспортні засоби, для яких вам не потрібні водійські права

Цей вид електричного транспорту завойовує багато країн. Не обійшла популярність різних електричних транспортних засобів і нашу країну. Зараз цей вид транспорту не зарахований у російському законодавстві до якогось певного виду транспорту. Також в нашій країні поки не регламентовані правила користування сигвеями та іншими схожими видами транспорту. В майбутньому, звичайно ж, нашим властям належить внести ясність, оскільки сучасні моделі сігвеях мають можливість розвивати швидкість понад 25 км/год, що, відповідно, вже становить загрозу як для тих, хто управляє цим видом транспорту, так і для пішоходів та водіїв.

Наприклад, у Німеччині, де є широкоразветвленная мережа велосипедних доріжок, сігвеї прирівняні до велосипедів. Для пересування ж по звичайним дорогам цей вид транспорту підлягає обов’язковому страхуванню і державної реєстрації з видачею номерного знака.

У деяких країнах цей вид транспорту взагалі заборонений.

До якого виду транспорту належать сігвеї?

Не тільки на велосипеді. Ось транспортні засоби, для яких вам не потрібні водійські права

Як ми вже сказали, російське законодавство не регламентує цей вид транспорту. Щоб зрозуміти, до якої категорії відносяться сігвеї, давайте спочатку пригадаємо ПДР, де роз’яснюється, що таке велосипед, мопед і мотоцикл. Ось витяг з діючих ПДР:

Велосипед – транспортний засіб, крім інвалідних колясок, що має принаймні два колеса і приводиться в рух, як правило, мускульною енергією осіб, які перебувають на цьому транспортному засобі, зокрема за допомогою педалей або рукояток, і може також мати електродвигун номінальної максимальною потужністю в режимі тривалої навантаження, що не перевищує 0,25 кВт, автоматично відключає на швидкості більше 25 км/год

(в ред. Постанови Уряду РФ від 22.03.2014 № 221).

«Мопед» – двох – або триколісний механічний транспортний засіб, максимальна конструктивна швидкість якого не перевищує 50 км/год, що має двигун внутрішнього згоряння з робочим об’ємом, що не перевищує 50 куб. см або електродвигун номінальної максимальною потужністю в режимі тривалої навантаження більше 0,25 кВт і менше 4 кВт. До мопедам прирівнюються квадрициклы, що мають аналогічні технічні характеристики

(в ред. Постанов Уряду РФ від 22.03.2014 № 221, від 24.10.2014 № 1097).

«Мотоцикл – двоколісний механічний транспортний засіб з боковим причепом або без нього, робочий об’єм двигуна якого (у випадку двигуна внутрішнього згорання) перевищує 50 куб. см або максимальна конструктивна швидкість (при будь-якому двигуні) перевищує 50 км/год. До мотоциклів прирівнюються трицикли, а також квадрициклы з мотоциклетної посадкою кермом або мотоциклетного типу, що мають ненагруженную масу, що не перевищує 400 кг (550 кг для транспортних засобів, призначених для перевезення вантажів), без урахування маси акумуляторів (у разі електричних транспортних засобів), і максимальну ефективну потужність двигуна, що не перевищує 15 кВт

(в ред. Постанови Уряду РФ від 24.10.2014 № 1097).

Отже, оскільки у сігвеях два колеса, то цей вид транспорту може відноситися до будь-якого з вище перерахованих транспортних засобів. Як ви вже зрозуміли, це залежить від потужності електродвигуна і максимальної швидкості сігвеях.

Не тільки на велосипеді. Ось транспортні засоби, для яких вам не потрібні водійські права

Відповідно, якщо потужність електродвигуна сігвея не перевищує 0,25 кВт, а також якщо він автоматично відключається при досягненні швидкості 25 км/год, цей вид транспорту вважається велосипедом.

В реальності ж якщо подивитися, які сігвеї продають сьогодні, то, як правило, продавці намагаються не вказувати потужність цього транспорту. На практиці їх потужність набагато більше 0,25 кВт, а багато моделей можуть розвивати швидкість понад 50 км/год. Але у власників таких потужних сігвеях мало шансів понести відповідальність, так як ми не знаємо на даний момент жодного випадку, коли ДАІ привернула власника сігвея за управління даною технікою без прав. Хоча формально, якщо ви рухаєтеся по дорозі на транспорті, який потрапляє під мопед чи мотоцикл, ви зобов’язані мати водійське посвідчення відповідної категорії.

Гироскутер

Не тільки на велосипеді. Ось транспортні засоби, для яких вам не потрібні водійські права

Ще одне електричний транспортний засіб, який більш популярно в нашій країні на відміну від сігвеях. Нас часто запитують, а чи потрібні водійські права для цього виду двоколісного транспорту. Тут так само все, як і з сігвея. Все залежить від потужності електромотора і максимальної швидкості.

Так що якщо ваш гироскутер має двигун потужністю не більш 0,25 кВт і максимальну швидкість не більше 25 км/год, то він вважається велосипедом (до тих пір, поки уряд не пропише законодавчо правила використання даного транспорту).

Варто відзначити, що на відміну від сігвеях більшість гироскутеров потрапляє під цю категорію. Так що можна не боятися, що гироскутер потрапить під категорію «мопед» і «мотоцикл». Єдине, про що багато хто забуває – що раз гироскутер потрапляє під категорію «велосипед», необхідно виконувати діючі правила, що регламентують використання велосипедів. Дивіться пункти 24.3 та 24.4 ПДР РФ.

Моноколесо

Не тільки на велосипеді. Ось транспортні засоби, для яких вам не потрібні водійські права

Тепер давайте розглянемо ще один вид транспорту, який також став популярним у нашій країні. Мова йде про моноциклі, або моноколесе. Цей електротранспорт на відміну від гироскутеров і сігвеях має тільки одне колесо. У підсумку моноколесо не можна віднести згідно із законодавством ні до велосипеда, ні до мопеду, ні до мотоцикла.

Як і у випадку з гироскутерами і сигвеями, російське законодавство не регламентує правила використання даного транспорту на всіх видах доріг, тротуарах і т. п. В результаті управляти моноколесом можна без прав, незалежно від потужності електродвигуна і максимальної швидкості.

Не тільки на велосипеді. Ось транспортні засоби, для яких вам не потрібні водійські права

Так що поки використання моноколеса не заборонено. А раз не заборонено, то дозволено. Єдине, пам’ятайте, що при управлінні даним видом транспорту для своєї безпеки і безпеки інших учасників дорожнього руху все-таки необхідно дотримуватись ПРАВИЛ дорожнього руху, як це необхідно робити при керуванні велосипедом. Самі розумієте, що якщо ви, рухаючись на моноколесе, зіткнетеся з кимось із пішоходів або з автомобілем, за порушення ПРАВИЛ дорожнього руху та інших норм законодавства вас можуть притягнути до відповідальності.

Газонокосарка

Не тільки на велосипеді. Ось транспортні засоби, для яких вам не потрібні водійські права

Так-так, є і такий вид транспорту. Наприклад, чи знаєте ви, що існують навіть міжнародні змагання з перегонів на газонокосарках? Причому цей вид спорту популярний у багатьох країнах світу.

Дивіться також: Що таке електросамокат, як він влаштований, і чи потрібен він вам?

Ці чотириколісні газонні косарки оснащені досить потужним двигуном і рульовим колесом. Незважаючи на це, газонокосарки не є транспортними засобами, так як не призначені для використання на дорогах загального користування.

Мотоблок

Не тільки на велосипеді. Ось транспортні засоби, для яких вам не потрібні водійські права

Тут, звичайно, не все однозначно. З одного боку, одновісний мотоблок не є транспортним засобом, так як конструктивно не призначений для перевезення людей, вантажів чи устаткування, встановленого на ньому. Однак, на думку судових органів, мотоблок з причіпної візком з технічної точки зору можна віднести до транспортного засобу.

Згідно з приміткою до статті 12.1 КоАП РФ, під транспортним засобом розуміється автомототранспортное засіб з робочим об’ємом двигуна внутрішнього згоряння більше 50 кубічних сантиметрів або максимальною потужністю електродвигуна більше 4 кіловат і максимальної конструктивної швидкістю більше 50 кілометрів на годину. Відповідно, такий вид транспорту підлягає державній реєстрації. Також до транспорту законодавство відносить трактори, самохідні дорожньо-будівельні та інші самохідні машини, транспортні засоби, керування якими відповідно до законодавства Російської Федерації про безпеку дорожнього руху надається спеціальне право.

Не тільки на велосипеді. Ось транспортні засоби, для яких вам не потрібні водійські права

Таким чином, виїжджаючи на дороги загального користування на мотоблоці, ви керуєте транспортним засобом, на яке ви повинні мати спеціальне право (права на трактор). Ось вам приклад судової справи, де людину позбавили водійських прав за керування мотоблоком з причепом в стані алкогольного сп’яніння. Правда, звертаємо вашу увагу, що наше судове право не прецедентне і в Росії також чимало постанов, які не визнали мотоблок транспортним засобом, що, відповідно, дозволяє управляти мотоблоками без водійських прав.

В цілому ж при такій плутанині на законодавчому рівні ми не рекомендуємо виїжджати на мотоблоці на дороги загального користування, щоб уникнути проблем з законом.

Електричне інвалідне крісло/коляска

Не тільки на велосипеді. Ось транспортні засоби, для яких вам не потрібні водійські права

Це ще один вид електротранспорту, який стає популярним в нашій країні серед літніх людей та інвалідів. Завдяки цим электроколяскам люди з обмеженими можливостями мають змогу пересуватися нарівні з усіма по тротуару.

Природно, водійські права або якесь інше спеціальне право для управління электроколяской не потрібно. Єдине, що повинен дотримуватися той, хто пересувається на електричному кріслі або колясці, це ПДР, які зобов’язані дотримуватися пішоходи і велосипедисти. Зрозуміло, виїжджати на дороги загального користування на цьому транспорті заборонено.

Питбайк

Не тільки на велосипеді. Ось транспортні засоби, для яких вам не потрібні водійські права

Цей вид транспорту відноситься до спортинвентарю і не призначений для використання на дорогах загального користування. Відповідно, для керування цим видом транспорту водійські права не потрібні. Але, як ви вже зрозуміли, використовувати питбайк можна тільки на спеціальній трасі. До речі, ось цікаве судову справу про експлуатації мотокроссового мотоцикла по дорогам загального користування, у якому власник питбайка суд виграв.

Картинг

Не тільки на велосипеді. Ось транспортні засоби, для яких вам не потрібні водійські права

Ще один вид транспорту, на якому можна їздити без водійських прав. Правда, використовувати карт можна тільки на закритих спортивних майданчиках. На дороги загального користування картингу виїжджати заборонено.