Аналітика – “права для прокурора”

47

Парадокс нашої дійсності: у багатьох ситуаціях автомобілісту потрібно слідувати не логіці і почуттю самозбереження, а тільки букві правил дорожнього руху. Інакше можна виявитися винуватим фактично без провини

На ці роздуми наштовхнув сюжет телесеріалу про медсестру. У лікарню потрапив потерпілий в дтп водій: не впорався з керуванням і в’їхав в автобусну зупинку. Відповідна думка про персонажа склалося миттєво, адже він наніс важкі травми людям, які чекали транспорт.

Але пізніше з’ясувалося, що водій позашляховика не просто так не впорався з керуванням. Він йшов від зіткнення з машиною пенсіонера, який виїхав на зустрічну, щоб не задавити собаку, що вибігла на проїжджу частину. А з пенсіонером їхав його малолітній онук. Інтрига закручена, глядача змусили задуматися.

Отже, «крайній» очевидний – це, звичайно, пенсіонер. Він порушив найсуворіше табу правил: виїхав на зустрічну смугу не для обгону. Життя бідної собаки не аргумент. Тому що її він, може, і врятував, але спровокував куди більш серйозні наслідки. І самому йому дісталося (зачепив вантажівку), і онука піддав небезпеці, та ще троє отримали травми, за сценарієм – важкі.

Здавалося б, «джипер» ні при чому? а ось і ні! не слід було йому контраварійно маневрувати, краще б він таранив машину пенсіонера. Так, можливо, розбив би свій автомобіль. Але, по-перше, пенсіонер у зустрічній машині постраждав би менше, ніж абсолютно нічим не захищені люди на зупинці. А по-друге, вина пенсіонера виявилася б більш очевидна. В іншому ж випадку власнику позашляховика довелося доводити, що він йшов від лобового. А раптом не йшов, а просто занадто швидко їхав, ось і не впорався з машиною?

В іншому кіно про медицину прозвучала повчальна фраза: всі лікарські призначення і рецепти сьогодні пишуться насамперед для прокурора. Щоб в разі чого слідство не підкопалося, доктора зробили все можливе і строго відповідно до посадових інструкцій. До автомобілістів це відноситься безпосередньо.

У правилах сказано, що водій, дотримуючись їх, має право розраховувати, що інші учасники руху чинять так само. Але в першу чергу він повинен дотримуватися їх сам. А в другу – не довіряти сліпо оточуючим, ті можуть скористатися вашим недотриманням і проявити не добру волю і здоровий глузд, а щось інше.

Ось випадок з моєї практики. Московська вулиця роздвоювалася: дві смуги йшли вліво, одна – вправо. Мені потрібно було з лівої перебудуватися на праву, але я тягнув з маневром, так як трохи позаду начебто маячила машина. А начебто і ні, подумав я і повернув кермо. Удар пішов негайно. Зрозуміло, це була відмінно розіграна “підстава”, але, незважаючи на очевидність злочинного діяння, з точки зору пдр моя вина була незаперечною.

У німців на цей рахунок діє неписане правило подвійного повороту голови. При виїзді на автобан подивися наліво, а вбудовуючись в загальний потік з розгінної смуги, подивися ще раз. Їздять там швидко-хтось може наблизитися миттєво. До речі, на мене там якось раз двічі не подивилися, і зіткнення не відбулося тільки завдяки диву.

Досвідчені водії в минулому рекомендували: бачиш, що не уникнути удару, виляй на узбіччя. І від дтп врятуєшся, і машину збережеш, і себе. Тепер така порада може піти на шкоду-по узбіччях їздити заборонено, так з якого дива ви на ній опинилися? знову ж наведу в приклад дороги заходу. Там узбіч немає, відповідно, немає і двозначності в цьому плані. Виникла необхідність зупинитися? вставай на смузі, виставляй знак, викликай евакуатор. Інші як-небудь об’їдуть.

У нас теж об’їдуть. І логічно зроблять це по узбіччю. Але тут знову легко потрапити на жезл випадкового інспектора. Який пояснить, що об’їжджати перешкоду з виїздом на зустрічну смугу небезпечно, а по узбіччю… Не можна. Якщо ж це міська багатосмугова вулиця і щось сталося в лівих рядах, то навпаки: ні під яким виглядом не об’їжджайте проблему по зустрічній. Лише в разі, якщо її ділянку спеціально вигородить дпс.

Те саме стосується газонів та іншої придорожньої інфраструктури. Їх псування коштує недешево. З мого знайомого, що врізався і звалив ліхтарний стовп, погрожували стягнути 20 000 рублів. Чомусь так і не стягнули, але цифра запам’яталася.

Є багато курсів водійської майстерності та контраварійної підготовки. Тренуючи навички на полігонах, ми отримуємо задоволення від “почуття автомобіля”, підпорядкування собі, здавалося б, таких неслухняних законів фізики. Але на дорозі, в рутинному русі навички майстрів не завжди застосовні. Якщо лихі “кренделі” на слизькому покритті не допоможуть уникнути дтп, цілком може бути визнано, що саме вони, а вірніше, ви і стали причиною аварії.

Ось ще епізод. Давно, в самий розпал 90-х, коли на дорогах деякий час панувала вакханалія, одна співробітниця нашої фірми якось запропонувала мені і парі товаришів по службі оцінити, як водить машину її син. Отримувати права йому було рано, хоча спритний і розумний дитина вже непогано освоїв водіння. І все ж нам було відверто страшно, тому що юний водій геть ігнорував інших учасників руху. Якимось чином йому вдавалося уникати аварій, але швидше це інші водії вчасно помічали небезпеку і, що називається, розступалися. Як пізніше з’ясувалося, мати розуміла це, проте позбавити сина гри в водіння вже не могла. Долі хлопчика я не знаю, сподіваюся, з часом він все ж зрозумів, що це не гра.