4 пари країн, у яких дуже погані відносини один з одним

17

Вісім країн ненавидять один одного.

Відносини між країнами складаються по-різному. Вони можуть бути традиційно дружніми, іноді переходити від дружби до ворожнечі і навпаки. Це залежить від того, які режими правлять зараз, як склалися традиції і які були історичні події або які амбіції опановують правлячими елітами. Але є такі взаємини між державами, які не можна назвати інакше, як вкрай ворожі. Ці країни просякнуті ненавистю і ні за яких умов не бажають згладити конфлікт.

Наша редакція 1gai.ru пропонує сьогодні ознайомитися з чотирма парами таких країн, в даний час відносяться один до одного надзвичайно вороже. Скажемо спасибі, що не всі вони ведуть війни через свої погані відносини.

Індія та китай

Thetaiwantimes.com

Відносини між індією та китаєм були нестабільними протягом десятиліть через прикордонні проблеми та ненависть обох країн до союзників один одного. Незважаючи на те що більше однієї третини населення світу проживає в цих країнах, торгівля між ними залишає бажати кращого. Їх загальний товарообіг становить близько 85 млрд доларів, що вдвічі менше, ніж між китаєм і австралією. Цей факт найкращим чином визначає їх “добросусідські” відносини.

Корінь напружених відносин китаю та індії – прикордонна суперечка на території кашміру в ладакху. Військове зіткнення між двома країнами в 1962 році дало поштовх їх проблемам, які зберігаються і донині. Експерти в обох країнах приходять до висновку, що відносини між індією і китаєм не можуть покращитися, якщо не буде вирішено прикордонне питання.

Ворожість цих країн відбивається майже на кожному секторі їх економік. Починаючи від туризму і до прямих рейсів між країнами, китай та індія проявляють себе як непримиренні недруги. Ось веселий факт, який дозволяє поглянути на речі в перспективі: у 2013 році лише 175 000 китайців відвідали індію як туристів. Для порівняння: таїланд в туристичних цілях відвідали понад 4,6 мільйона китайців. Для таких любителів подорожувати по світу, як жителі кнр, і для країни, яка знаходиться по сусідству, ця статистика здається щонайменше дивною.

Крім того, праві китайці почали писати в соціальній мережі weiboо звернення прем’єр-міністру індії нарендре моді, з ентузіазмом висловлюючи думку про те, що південний тибет буде повернутий силою. Спілкування з прем’єр-міністром індії стало можливим після того, як той приєднався до weibo – китайської альтернативи twitter. Втім, минулого року моді покинув weibo після того, як індія заборонила понад 50 китайських додатків.

Зв’язки індії та китаю не стають кращими через дружбу однієї країни з ворогом іншої. Це стає очевидним, якщо подивитися на дружні відносини китаю з пакистаном. Справа в тому, що між індією і пакистаном виникли розбіжності ще з тих пір, як вони були розділені в 1947 році після розділу британської індії (і навіть до цього).

Ось ще одне свідчення “дружніх відносин”: візит голови сі в нью-делі в 2014 році виявився першим візитом китайського прем’єра в індію за вісім років! однак під час візиту глава китаю оголосив лише про жалюгідні 20 млрд доларів інвестицій в економіку індії. Навпаки, в той же час сі цзіньпін оголосив про інвестиційний план у розмірі 46 млрд доларів в пакистані.

Тільки минулого року в розпал пандемії дві країни знову зіткнулися в кривавому конфлікті на спірних кордонах. У зіткненнях було вбито 20 індійських солдатів, що з новою силою сколихнуло взаємну ненависть китаю та індії. Ці сутички були кульмінацією їх відносин, і з введенням в рівняння третього члена – пакистану, немає ніяких сумнівів в тому, що ворожість між пекіном і нью-делі здатна тільки посилюватися.

Саудівська аравія та іран

Moderndiplomacy.eu

Саудівська аравія та іран-дві близькі один до одного країни, розділені лише водною смугою, званої перською затокою, що практично робить їх сусідами. Однак, незважаючи на територіальну близькість, ці дві країни не можуть бути більш віддаленими один від одного, з їх різняться релігійними, політичними і культурними ідеологіями. Напруженість між королівством саудівська аравія та іраном визначалася війною, яка триває і сьогодні у формі проксі-конфлікту. Ці битви кожна з країн веде в ємені за панування і контроль на близькому сході. Незважаючи на те що в 1920-х роках дипломатичне майбутнє саудівської аравії та ірану виглядало блискучим, ці дві країни прийшли до напружених і безрадісних обставин, які підштовхують їх до затяжних конфліктів.

У 1960-х роках в саудівській аравії наростав консервативний ваххабізм, що йшов врозріз з швидкою модернізацією в ірані. Ця модернізація, схоже, сильно турбувала саудитів. Лист шаха ірану уряду саудівської аравії, в якому він закликав аравійців бути більш сучасними, був зустрінутий насмішками і суворою відповіддю саудівської аравії. Саудити нагадали шаху, що іран є мусульманською країною з мусульманським населенням.

Однак, незважаючи на те що обидві ці країни сповідують іслам, вони дуже далекі за своєю ідеологією. Це ще одна причина, чому між цими двома державами існує велика напруженість. У саудівській аравії серед населення більшість ваххабітів, які є гілкою сунітського вчення, в той час як в ірані проживає більшість шиїтів, при цьому майже половина всього шиїтського населення світу проживає в цій країні. Це стало важливим фактором у їхніх відносинах, коли шах ірану був повалений в 1979 році, а ультраконсервативний шиїтський лідер аятолла хомейні взяв під контроль країну. Новий іранський режим відкрито засудив сунітську саудівську аравію і їх теплі відносини з сша.

Напруженість між двома державами досягла рекордно високого рівня після того, як саудівська аравія в 1980 році підтримала ірак в його війні з іраном, яка тривала близько восьми років, після чого дипломатичні відносини ірану і кса зіпсувалися. Після того як іран підтримав башара асада проти саудитів і сша в сирійській кризі, становище стало ще гірше. Вся ця напруженість загострилася, що призвело до війни в ємені, де обидві ці країни і донині намагаються зміцнити своє панування. Але не для того, щоб захопити території, а щоб скинути ідеологію один одного і отримати контроль над близьким сходом як в політичному, так і в релігійному плані.

Греція і туреччина

News.cgtn.com

Конфлікт між туреччиною і грецією сходить до глибин століть – походів олександра великого і його завоювання перської імперії. У ті стародавні часи ідеології греції і стародавнього сходу зіткнулися, що вилилося в нещадні релігійні, культурні та територіальні війни за часів османської імперії. Кілька воєн, суперечок про ресурси і проблем з членством в єс за довгі роки залишили гіркий присмак як в греції, так і в туреччині.

Справжня ненависть між країнами полягає в історичних подіях, які сформували їхні відносини. Греція здобула незалежність тільки після кровопролитної війни з османською імперією в 19 столітті. Ця хвиля свободи була викликана націоналістичними настроями і потребою в територіальному відділенні в поєднанні зі становленням прохристиянської держави, вільної від ісламського правління.

У випадку з туреччиною сучасна республіка також утворилася після закінчення османського панування під час першої світової війни, коли туреччина в основному вела війни проти греції і успішно завоювала достатньо земель для створення держави. Мустафа кемаль ататюрк очолив цей рух, в результаті чого з цих територій було вигнано більшість греків, а це призвело до етнічної чистки з обох сторін.

І без того зіпсовані відносини між грецією і туреччиною починають тільки погіршуватися після кіпрської проблеми 1960-х і 1970-х років, яка вилилася в суперечки з приводу розвідки ресурсів в прибережних водах кіпру. Обидві країни дивилися один на одного з неприязню і заявляли, що одна зі сторін намагається знищити іншу. Турецька сторона стверджувала, що морські дослідження були важливим кроком до того, щоб туреччина стала самодостатньою державою в енергетичному секторі. З іншого боку, греція наполягала, що це був лише черговий ворожий крок туреччини, яка намагалася відновити османську імперію і пов’язані з нею страждання народів. І до цього дня кіпр, як і відносини між туреччиною і грецією, розділений без будь-яких можливостей для возз’єднання.

Сша і північна корея

Getty images / через news.stanford.edu

Суперництво між деякими країнами можна розглядати як відносини «любов-ненависть», але коли справа доходить до взаємин північної кореї і сша, немає ніяких сумнівів в тому, що обидві ці країни ненавидять і зневажають однеДруг. Щодня і щохвилини північна корея нагадує своїм громадянам про те, що сполучені штати є імперіалістичною агресивною країною, яка знищує все, до чого торкається. У сша всі знають про цю ненависть і живуть у вічному страху перед північною кореєю з її постійними погрозами завдати ядерних ракетних ударів і знищити найбільші міста сша.

Суть взаємної ненависті цих країн криється в корейській війні, яка почалася в 1950 році після того, як радянський союз і сполучені штати розділили регіон на північну і південну корею по 38-й паралелі. Намагаючись об’єднати корею, комуністичний лідер північної кореї кім ір сен взяв у руки зброю і виступив проти південної кореї, заставши ту зненацька. Не знаючи заздалегідь про напад, південна корея не змогла оперативно відреагувати, і північнокорейська армія незабаром захопила сеул. Здавалося, перемога сіверян була неминуча.

Однак незабаром прийшла потужна підтримка сша, яка розгорнула битву на користь південної кореї. За допомогою вашингтона північнокорейська армія була витіснена з південної кореї аж до пхеньяну. Після того як сша успішно захопили пхеньян, з китаю прибула військова допомога для підтримки півночі, і південнокорейсько-американські сили були витіснені.

Бойові дії незабаром припинилися, але війна залишила жахливу спадщину ненависті і кровопролиття в свідомості північної кореї. І на те була вагома причина. Під час війни сша скинули 635 000 тонн бомб на північнокорейців, повністю знищивши міста і промисловість. Цього було достатньо для північної кореї, щоб розпочати кампанію ненависті проти сша на десятиліття вперед. Триваюча історія ненависті дозволила родині кім правити північною кореєю більше 70 років. Уряд північної кореї нагадує своєму народу, що причиною їх розрухи є америка.

З іншого боку, америка має більш ніж достатньо причин ненавидіти північну корею. Через постійно зростаючу загрозу тотальної ядерної війни, викрадення цивільного і військового персоналу сша і масових порушень прав людини відносини були зіпсовані надовго. Зараз ситуація не змінюється і залишається напруженою. Незважаючи на спроби американців налагодити відносини з північною кореєю, щоб покласти край багаторічній ворожнечі, схоже, що пхеньян не готовий забути жахи корейської війни.