Як не купити кредитний автомобіль, що знаходиться в заставі: розяснення Верховного суду

200

Ось як убезпечити себе від покупки кредитного автомобіля з рук

Кредитний автомобіль – річ тонка, з якого боку до неї не підходь. Брати на банківські кошти рухоме майно ризиковано, без раціонального підходу знавця дуже легко обпектися. На жаль, багато шахраї або нечисті на руку автовласники знають, що велике число тих автомобілістів, які не будуть (або не зможуть, навіть якщо захочуть) перевіряти автомобіль на предмет його кредитної історії. Іншими словами, не будуть вдаватися в подробиці, знаходиться автомобіль у заставі чи ні. А адже це дуже важливий момент – нікому ж не хочеться відповідати за чужим зобов’язаннями. Але, на жаль, практика свідчить про протилежне – в пастку досі потрапляє чимала кількість людей.

Дивіться також: Автомобільний реєстр застав

Кількість обдурених в минулі роки автовласників було настільки велике, що Федеральній нотаріальній палаті РФ довелося зробити сайт по перевірці кредитного майна, так званий «Реєстр застав». Річ корисна і важлива, хоч і не дає стовідсоткових гарантій, що автовласник буде захищений від зазіхань шахраїв. Але про це трохи пізніше, в практичної частини. Зараз же ми хочемо розповісти вам випадок із судової практики. Буде корисно для загального розвитку тих, хто зважився на покупку б/у авто, але не знає всіх можливих підводних каменів.

Визначення СК у цивільних справах Верховного суду РФ від 23 жовтня 2018 р. N 18-КГ18-177

Подробиці адміністративного розгляду можна прочитати, перейшовши за посиланням вище, тут лише викладемо коротко суть справи.

В одному з російських банків був узятий кредит на придбання автомобіля. За стандартною схемою банк в цілях забезпечення кредиту оформив застава на рухоме майно (зазвичай в банківську організацію передається оригінал ПТС* (паспорта транспортного засобу), запасний комплект ключів і оригінал страхового поліса КАСКО).

*ПТС, відійшов на зберігання банку, – штрих вкрай важливий, адже без нього неможливо здійснити з рухомим майном будь-яких дій, крім управління.

Але, як виявилося пізніше, власник в короткий термін після придбання кредитного автомобіля зміг без проблем його продати! 17 грудня 2015 р. автовласник продав заставлений автомобіль іншому громадянину, не повідомивши про це заставодержателя. У зв’язку з втратою предмета застави банк направив позичальнику вимогу про дострокове повернення кредиту, яке залишено останнім без задоволення.

Зазначені обставини (втрата банком застави за кредитом та неповернення кредитних коштів) послужили підставою для звернення банку до суду з позовом на повернення заставного майна. Причому, як ви здогадуєтеся, який перейшов заставний автомобіль, перебуваючи вже в руках іншого, добросовісного покупця, повинен був через суд знову відійти банку.

Як не купити кредитний автомобіль, що знаходиться в заставі: розяснення Верховного суду

На всі запевнення другого покупця про те, що всі документи, у тому числі паспорт транспортного засобу, були у продавця на руках (хоча ПТС повинен був бути переданий на зберігання в банк) і не виникло проблем і з постановкою машини на облік в ГИБДД, а також не було накладено ніяких обмежень по реєстрації автомобіля, а значить, переконавшись у чистоті проведеної операції, він не знав і не міг знати про обман, банк ніяк не відреагував, не відкликавши претензію від другого покупця. Після чого той подав зустрічний позов до банку.

Далі цитуємо витяг з ухвали ВС:

«Рішенням Усть-Лабинского районного суду Краснодарського краю від 6 липня 2017 р. позов банку задоволено, в задоволенні зустрічного позову Харламенко Д. Н. відмовлено.

Апеляційним ухвалою судової колегії в цивільних справах Краснодарського крайового суду від 5 жовтня 2017 р. рішення суду першої інстанції в частині задоволення вимоги банку про звернення стягнення на заставлене майно скасовано, в скасованій частині постановлено нове рішення про відмову в задоволенні цієї вимоги. В іншій частині рішення суду першої інстанції залишено без зміни».

Але Верховний суд не погодився з рішенням апеляції, і ось чому:

1. Предмет застави відчужена за відсутності згоди заставодержателя.

2. А покупець, керуючись статтею 339.1 Цивільного кодексу Російської Федерації, міг перевірити інформацію про знаходження придбаного ним автомобіля в заставі, розміщену у вільному доступі на офіційному сайті Федеральної нотаріальної палати. Міг, однак цією можливістю не скористався.

3. У разі відчуження заставленого майна заставодержатель має право вимагати дострокового виконання забезпеченого заставою зобов’язання або, якщо його вимога не буде задоволена, звернути стягнення на предмет застави.

Справа ВС повернув на новий розгляд в апеляційну інстанцію, що для нового власника не пахне нічим хорошим, адже автомобіль у нього вилучать, навіть незважаючи на всі вжиті, як йому здавалося, запобіжні заходи. Головного адже він не зробив – не перевірив автомобіль на заставу через доступний сервіс в Інтернеті.

Як не купити кредитний автомобіль, що знаходиться в заставі: розяснення Верховного суду

Найкраще у такій важливій справі, як купівля дорогої нерухомої власності, покупцю було б звернутися до нотаріуса, щоб він професійно провів все перевірки за нього. Навіть якщо немає сумнівів у чистоті угоди, набувачеві краще перестрахуватися і, заплативши трохи більше, вже ніколи не повертатися до питання покупки за ось таким дуже неприємних ситуацій.

Електронні сервіси не застраховані від помилок, тому, якщо покупець дійсно не зміг дізнатися про автомобілі в заставі (стався збій, і запис про це не з’явилася на сайті reestr-zalogov.ru), то добросовісний покупець звільняється від застави за Статтею 352. Припинення застави

1. Застава припиняється:

2) якщо заставлене майно возмездно придбано особою, яка не знала і не повинна була знати, що це майно є предметом застави.

Втім, якщо ви впевнені у своїх силах, дамо вам коротку практичну інструкцію по перевірці автомобіля.

Як дізнатися, чи автомобіль в заставі?

Як відомо, з 2014 року розпочав роботу «Реєстр повідомлень про заставу рухомого майна» з базою даних за кредитними автомобілів, яку веде Федеральна нотаріальна палата РФ.

Таким чином, якщо автомобіль був куплений в кредит, але за нього власник перестав виплачувати гроші кредитної організації, інформація про це ось уже більше 4 років відправляється на офіційний сайт Нотаріальної палати Російської Федерації, на якому ви про неї можете дізнатися і в разі проблем відмовитися від угоди купівлі-продажу.

Для того щоб зайти на офіційний сайт реєстру застав, необхідно пройти за адресою: https://www.reestr-zalogov.ru/state/index#/

Далі слід вибрати на верхній вкладці «Знайти в реєстрі».

Як не купити кредитний автомобіль, що знаходиться в заставі: розяснення Верховного суду

Як не купити кредитний автомобіль, що знаходиться в заставі: розяснення Верховного суду

Для того щоб дізнатися, чи автомашина в заставі, переходимо на вкладку «Щодо інформації про предмет застави» – «Транспортний засіб» та вводимо 11 – або 17-значний ідентифікаційний номер (VIN).

Як не купити кредитний автомобіль, що знаходиться в заставі: розяснення Верховного суду

Як не купити кредитний автомобіль, що знаходиться в заставі: розяснення Верховного суду

Якщо в базі даних Нотаріальної палати міститься інформація про закладений транспортному засобі, то ви отримаєте повні дані про предмет застави, а саме: Номер реєстру, дата реєстрації застави в реєстрі, яке майно, інформація про заставника і заставодержателі.

Також у реєстрі застав передбачено пошук за даними заставодавця. Для того щоб визначити перелік застав певного заставодавця, необхідно в онлайн-реєстрі застав натиснути вкладку «Інформація про заставника». Далі потрібно вибрати юридичний статус заставодавця (фізична особа, юридична особа), ввести відомі вам дані про заставника і натиснути кнопку «Знайти».

Як не купити кредитний автомобіль, що знаходиться в заставі: розяснення Верховного суду