Чому бензин буде тільки дорожчати

225

Ось чому зростання вартості палива неминучий.

Напевно, темою цього року в Росії можна сміливо назвати паливну інфляцію, яка призвела цієї весни до різкого стрибка цін на АЗС по всій країні. Тема подорожчання палива, безумовно, торкнулася всіх верств населення. Навіть тих, хто не має автомобіля і інших транспортних засобів.

В результаті в суспільстві почалися занепокоєння з приводу позамежних цін на паливо, в результаті чого у ситуацію втрутився уряд, яке зупинило зростання цін на заправках. Також влада обіцяє стримати зростання цін на паливо і в наступному році у відповідь на побоювання населення.

А тут є чого побоюватися. Адже до вартості палива прив’язана вся наша життя: громадський транспорт, доставка товарів у магазини і т. д., що в підсумку позначається на вартості продуктів і товарів народного споживання і навіть на вартості послуг.

Багато хто недавно вважали, що раз Уряд РФ втрутилося в ситуацію з вартістю палива, то, можливо, вартість бензину і дизпалива може навіть знизитися (виявляється, в нашій країні багато хто вірять в казки). Але ми не раз писали, що в нашій країні це неможливо, щоб вартість палива впала хоча б на половину від підвищення ціни.

Чому бензин буде тільки дорожчати

І ось нещодавно Міністерство енергетики в особі глави відомства Олександра Новака заявило, що Уряд РФ прийняв всі необхідні заходи для стримування цін на паливо на АЗС. А тепер увага: міністр також зазначив, що заходи уряду включають тільки стримування цін на рівні інфляції.

Тобто вартість палива, можливо, буде зростати, але не вище інфляції. Так що ні про яку “замороження” цін на паливо мови не йде. Фініта ля комедія. Що і потрібно було довести.

Природно, як ми і прогнозували раніше у своїх аналітичних статтях, в майбутньому нас знову чекає поступове зростання вартості палива. Причому не варто очікувати, що паливо в наступному році подорожчає лише на 3-4 відсотки у відповідності з інфляцією поточного року (нещодавно ЦБ змінив прогноз інфляції на 2018 року до 3,8-4,2%).

Не забувайте, що уряд країни підготувало росіянам новорічний подарунок у вигляді підвищення ПДВ з 18 до 20 відсотків, що неминуче розжене інфляцію в Росії (в деяких галузях економіки інфляція вже почала заздалегідь відігравати підвищення ставки ПДВ у 2019 році).

Чому бензин буде тільки дорожчати

За прогнозами чиновників, у наступному році планується утримати інфляцію в межах запланованого рівня (не більше 4,3-5%). Є побоювання, що інфляція навіть вийде за межі 5% (прогноз ЦБ до кінця 2019 року: інфляція 5-5,5%).

У цьому випадку нас чекає гарантоване збільшення вартості палива мінімум на 5-6%. І то якщо нічого не трапиться у вигляді чергових санкцій, світових потрясінь в економіці і т. д.

До речі, ціни на паливо не стоять на місці навіть сьогодні. Наприклад, тільки за перший тиждень жовтня поточного року в Іркутську вони збільшилися на 2,2 відсотка. У Кизилі паливо за 7 днів початку жовтня подорожчало на 1,3 відсотка. Не оминула ця тенденція і Читу, де цінники на АЗС піднялися на 0,2 відсотка.

Варто відзначити, що ціни на АЗС Московського регіону залишилися в цей же період часу на тому ж рівні. Але, наприклад, в північній столиці Росії Санкт-Петербурзі бензин подорожчав на 0,2 відсотка.

Так що не варто чекати чудес – на вільному ринку нафтопродуктів ціни робить ринок і економіка країни.

Думаємо, що, якщо подібна ситуація з паливом продовжиться і в найближчі роки, коли доходи населення навряд чи зростуть більше інфляції, незабаром у росіян почнуть масовим попитом користуватися, як в Європі, компактні автомобілі-малолітражки.

Чому бензин буде тільки дорожчати

Також ми вважаємо, що владі варто перестати нашу країну постійно порівнювати із західними країнами, де вартість палива істотно вище. Особливо з тими країнами, де ВВП значно вище російського. Всі ці порівняння та аналогії вартості палива в Росії і в інших розвинених країнах недоречні, оскільки доходи населення в Росії знаходяться на рекордно жебрацькому рівні.

Але чому зростає вартість палива?

Чому бензин буде тільки дорожчати

На це питання вам ніхто не дасть відповідь. Знаєте, як кажуть фінансисти: «Можна у світі передбачити погоду, курси валют, котирування акцій і навіть військові конфлікти, але вартість нафти – це від Бога!».

І в цьому, звісно, є частка правди. Але не забувайте, що ми з вами живемо в Росії, де вартість палива на АЗС регулюється не біржовим цінником. Тут все складніше.

Наприклад, є версія, що весняне подорожчання вартості палива в країні пов’язано з тим, що нафтовики, скориставшись високою вартістю нафти на західних біржах, не упустили можливість продати за бугор як можна більше палива, по суті, створивши в країні (на нафтовій російської біржі) дефіцит пропозицій.

Логічно, що при дефіциті виникає підвищений попит на паливо, що неминуче веде до зростання його вартості.