Принцип роботи обмежувача обертів двигуна і їх типи: пояснюємо простими словами

378

Ось як працює відсічення обертів, і чому вона важлива навіть для професіоналів

Двигуну потрібна обмежувач оборотів, щоб запобігти пошкодження компонентів мотора від перевищення швидкості обертання його механізмів. Але які різні способи, які застосовуються для реалізації роботи так званої «відсічення», і що може статися, якщо на вашому автомобілі її немає?

Дивіться також: найдорожчі поломки в автомобілі

Отже, «відсічення», він же обмежувач максимальних обертів. У відповідності з назвою ясно і його призначення – система обмежує максимальну швидкість обертів, яку може досягти колінчастий вал двигуна, тим самим запобігаючи підвищений знос або поломки. Особливо феєрично виглядають «вибухи» дизельних двигунів – з-за важких поршнів відбувається обрив шатунів, і вони пробивають двигун наскрізь, зносячи «бошку» мотора або уламками шатуна пробиваючи блок двигуна. Подорожником такі автомобільні травми не лікуються:

Принцип роботи обмежувача обертів двигуна і їх типи: пояснюємо простими словами

Будь двигун сконструйований для того, щоб функціонувати в певному межі, який вимірюється в оборотах шатуна за 1 хвилину.

Обмежувач оборотів встановлений на багатьох автомобілях з заводу, але його точно не потрібно плутати з червоною зоною максимальних обертів. Не завжди ці два показники збігаються. Червона зона – це частина робочих обертів двигуна. Залишатися в цій зоні необхідно якомога меншу кількість часу, при цьому нічого серйозного з вашим двигуном не повинно статися, крім підвищеної витрати палива і малої продуктивності, але саме обмежувач повинен зупинити набір швидкості обертання, що виходить за межі того, що елементи двигуна фізично здатні витримати.

Які типи обмежувачів бувають в сучасних автомобілях?

Обмеження обертів за допомогою системи Valvetrain

Принцип роботи обмежувача обертів двигуна і їх типи: пояснюємо простими словами

Одним з прикладів робочих систем є технологія «Valvetrain». Більшість подібних конструкцій використовують металеві пружини для привода клапанів і повернення їх конструктивно заставлене, правильне положення, навіть при жорсткому використанні. Але якщо двигун розкручується дуже швидко, амплітуда клапанних пружин може виходити за свої межі, фактично залишаючи клапана відкритими.

Дивіться також: Рознос дизельного двигуна. Суть явища, як його уникнути і як його зупинити?

Це явище називається «неповне закриття клапанів», що недобре. Асинхронність у роботі може призвести до зниження компресії, пропуску запалювання або навіть до зіткненню поршнів з клапанами. Після надмірного «рассинхрона» замовлення свіжих деталей для двигуна буде дуже вірогідний.

Друга проблема поломки вже описана нами вище – це обрив шатуна. На жаль, при перевищенні оборотів він може статися і на бензинових моторах, але на дизельних це відбувається частіше.

Типи відсічок двигуна по плавності спрацьовування

Є також такі поняття, як «жорсткий» та «м’який» обмежувачі. «Жорсткі» обмежувачі – це ті, які ви «врізається» під час інтенсивного набору швидкості з неприємним клевком, коли потужність двигуна раптово зникає. «М’які» обмежувачі уповільнюють обертів поступово, це не так помітно.

Іноді, якщо на автомобілі стоїть м’який обмежувач, автовласник навіть може задатися питанням: а він взагалі є на цьому двигуні?

Скажімо так: якщо є сумнів, чи є «відсічення» або її немає, не грайте з вогнем, не потрібно перевищувати заданих оборотів в червоній зоні. А ще краще подивіться в технічній документації, які граничні обороти заявлені виробником для вашого типу двигуна. Завжди тримайте в думці і навіть близько до нього не підходите, якщо не хочете поїхати на раптове ТО на евакуаторі.

«М’який» обмежувач оборотів

Принцип роботи обмежувача обертів двигуна і їх типи: пояснюємо простими словами

Можна стверджувати, що «м’який» обмежувач краще для дорожніх автомобілів, тому що він менше навантажує різні компоненти трансмісії, і, якщо його досягти, він буде утримувати оберти двигуна на заданому максимумі, без різкого відскоку на сотню-іншу обертів вниз.

Дивіться також: Чому деякі тахометри вказують обороти двигуна в форматі Х100, а деякі в Х1000?

З іншого боку, «жорсткий» обмежувач дозволяє дістатися до максимуму до межі, не заходячи за нього. Одного обороту коленвала не вистачить для переходу через критичний показник, що є кращим варіантом для гоночних автомобілів.

«М’які» обмежувачі поступово скорочують подачу палива, уповільнюючи і в кінцевому підсумку зупиняючи прискорення двигуна.

«Жорсткий» обмежувач оборотів

Принцип роботи обмежувача обертів двигуна і їх типи: пояснюємо простими словами

«Жорсткий» обмежувач максимальних обертів відсікає або іскру, або, найчастіше, паливо, зупиняючи горіння і миттєво позбавляючи двигун всій його мощі. Це як раз те, що створює такий явний ефект. Згоряння в циліндрах буде відновлено, як тільки обороти знизяться, потім все повториться.

Третій тип обмежувачів максимальних обертів – «змінний»

Принцип роботи обмежувача обертів двигуна і їх типи: пояснюємо простими словами

«Змінні», «підлаштовуються», «мінливі» обмежувачі оборотів також не рідкість в наші дні. Зазвичай вони встановлюють максимальні обороти нижче, коли автомобіль на холостому ходу або коли двигун знаходиться у фазі прогріву. В іншому мета у них ідентична раніше описаних варіантів – не вбити двигун.

Попередження!

«Гонщикам» варто зарубати на носі, що, якщо ви наближаєтеся до відсіченні, скажімо, на другій передачі і хочете перейти на третю, але замість цього «запхали» першу, навіть обмежувач не зможе запобігти раптову загибель мотора. Обороти плигнути за межі, і в цю мить з двигуном може трапитися все що завгодно! Ну хіба що, усвідомивши помилку, ви за частки секунди не вимикайте зчеплення. Загалом, будьте уважні!