Зимові шини: коли прийшов час міняти

378

Ось коли прийшов час поміняти літні шини на зимові.

Будь автолюбитель, який їде на своїй машині в зимову погоду на літніх шинах, ризикує своєю безпекою, безпекою своїх пасажирів і ставить під загрозу інших учасників дорожнього руху. А чи є штраф за їзду на літніх шинах взимку, коли за законом водії зобов’язані поміняти гуму, і як визначити, коли прийшла пора ставити зимові шини? У нас є відповіді на ці та інші питання, які хвилюють мільйони автовласників перед початком зимового періоду.

Кожен рік при перших заморозках у водіїв починається головний біль по зміні з літньої гуми на зимову. Всі водії знають про необхідність використання зимових шин, але кожен рік сотні тисяч водіїв починають задавати собі питання: коли ж потрібно міняти гуму?

Зимові шини: коли прийшов час мінятиПричому подібне питання турбує навіть тих водіїв, які у своєму житті міняли гуму перед зимовим періодом вже раз двадцять. Також чимало водіїв, почувши про перших заморозках, починають шукати інформацію в Мережі, щоб точніше довідатися, настав час перевзувати машину на зимову гуму.

Але чому така плутанина з зимовими покришками? Невже немає точної дати, коли потрібно відправити літню гуму на балкон?

Незважаючи на те що в законі є один документ, який суворо регламентує використання зимової гуми на машині, за фактом немає точної дати, коли всі автовласники в Росії зобов’язані поміняти літні шини на зимові.

Справа в тому, що час заміни шин залежить від погодних умов регіону експлуатації автомобіля. Логічно, що в північних регіонах Росії автолюбителі починають міняти гуму вже у вересні, тоді як у південних районах масова заміна гуми починається ближче до кінця листопада.

Зимові шини: коли прийшов час мінятиА що каже закон? На території Росії в даний момент діє технічний регламент Митного союзу ТР ТЗ 018/2011 «ПРО безпеку колісних транспортних засобів», який чітко роз’яснює, коли заборонено застосовувати як літню гуму, так і зимову.

Це регулюється пунктом 5.5 Додатки до технічного регламенту № 8.

Так, пункт 5.5 описує вимога до шин і коліс, що знаходяться в експлуатації на території Митного союзу. Ось як виглядає цей пункт технічного регламенту:


5.5. Забороняється експлуатація транспортних засобів, укомплектованих шини з шипами протиковзання, в літній період (червень, липень, серпень).


Забороняється експлуатація транспортних засобів, не укомплектованих зимовими шинами, що задовольняють вимогам пункту 5.6.3 цього додатка у зимовий період (грудень, січень, лютий). Зимові шини встановлюються на всіх колесах транспортного засобу.

Строки заборони експлуатації можуть бути змінені в бік збільшення регіональними органами державного управління держав – членів Митного союзу.

Тепер давайте для ясності подивимося, які шини повинні бути використані в зимовий час в грудні, січні і лютому. Для цього потрібно звернутися до пункту 5.6.3 технічного регламенту Митного союзу:

5.6.3. Залишковою глибиною малюнка протектора зимових шин, призначених для експлуатації на обледенілому або засніженому покритті, маркованих знаком у вигляді гірської вершини з трьома піками і сніжинки всередині неї (рисунок 5.1), а також маркованих знаками «М+S», «M&S», «M S (при відсутності індикаторів зносу) під час експлуатації на зазначеному покритті – не більше 4,0 мм

Зимові шини: коли прийшов час міняти

Як бачите, використання гуми, що не має маркування знака у вигляді гірської вершини з трьома піками і сніжинки всередині неї, а також за відсутності маркування на покришці знаків «М+S», «M&S», «M S» в період з грудня по лютий (зимовий період) заборонено.

Відповідно, згідно з цим технічним регламентом автовласники не повинні експлуатувати автомобіль в грудні, січні і лютому на літній гумі.

Зимові шини: коли прийшов час міняти

До речі, згідно з цим документом місцева влада в залежності від погодних умов у районі мають право як збільшувати терміни заборони використання літньої і зимової гуми, так і зменшувати.

Правда, зверніть увагу, що заборона використання літньої гуми в зимовий час і навпаки регулюється в даний час тільки технічним регламентом Митного союзу.

Відповідно, за порушення цього регламенту водіям не загрожує ніякої відповідальності. На жаль, або для якого-то на щастя, штрафу за використання гуми не по сезону в Росії поки немає. Нагадаємо, що в Державній Думі зараз знаходяться кілька законопроектів, які стосуються запровадження адміністративної відповідальності за використання літньої гуми в зимовий час і навпаки. Але вже кілька років до цих законопроектів нашим народним обранцям справи немає. Так що найближчим часом навряд чи Держдума прийме ці закони.

Дивіться також: Ось як колеса різного діаметра впливають на продуктивність зимових шин: тест

Тим не менш, незважаючи на відсутність адміністративної відповідальності за їзду на шинах не по сезону, ми не рекомендуємо автолюбителям ризикувати, залишаючись взимку на літній гумі.

Але коли все-таки краще міняти літню гуму на зимову? Коли справді прийшов час?

Зимові шини: коли прийшов час міняти

Кожен з нас хоче не помилитися, поставивши зимову гуму вчасно. Також кожен автолюбитель не хоче поміняти шини надто рано. Особливо ті, у кого автомобіль оснащений шипованной гумою. Адже якщо змінити покришки занадто рано (коли на вулиці ще тепло і немає льоду і снігу), то зимова гума до появи снігу і негативних температур буде швидше зношуватися.

Багато хто вважає, що нема чого ламати голову, і щороку міняють гуму, починаючи з жовтня і експлуатуючи її до Пасхи. Хтось, навпаки, тягне до самого останнього і потім весь день у черзі на шиномонтаж, коли несподівано відбулося різке падіння температури або випало багато снігу.

Поведінка природи, звичайно, передбачити важко. Ви подивіться, навіть метеорологи постійно помиляються. Жовтень, до речі, в багатьох регіонах Росії в останні роки є досить м’яким по температурі місяцем. У цьому ж році вересень і жовтень взагалі були набагато тепліше багаторічних значень.

З такою погодою ставити зимову гуму в кінці вересня – початку жовтня не було сенсу у багатьох регіонах країни. Справа в тому, що зимова гума при температурі більше +7 градусів веде себе не кращим чином. Наприклад, при високих температурах їзда на зимових шинах збільшує витрату палива і може негативно вплинути на роботу автомобіля.

Зимові шини: коли прийшов час міняти

Але й доводити до останнього також не варто. Адже погода на вулиці може змінитися лише за кілька годин. Тому кожен автовласник повинен заздалегідь перевзути свою машину, щоб не опинитися на літній гумі на слизькій зледенілій дорозі, де ви будете почувати себе як початківець фігурист на льоду. Пам’ятайте, що на літніх шинах в зимовий час автомобіль має погане зчеплення з дорожньою поверхнею, в результаті чого зростає гальмівний шлях. У деяких випадках гальмового шляху може взагалі не бути.

Дивіться також: Ось чому потрібно змінювати діючі правила техогляду автомобілів

На закінчення в тПорадиційну для нашого видання формі ми вирішили підсумувати наш матеріал у вигляді питань і коротких відповідей на них.

FAQ по зимовим шинам

Існує в законі обов’язок використовувати зимові шини, і є штраф за їзду на літній гумі в зимовий період?

Зимові шини: коли прийшов час мінятиНі, згідно з чинним законодавством штрафу за використання гуми не по сезону в Росії немає. Тим не менш у нашій країні діє технічний регламент Митного союзу, який зобов’язує водіїв у період з грудня по лютий використовувати на машині зимові покришки.

Як розпізнати зимові шини?

Зимові шини: коли прийшов час мінятиЄ два символи, що позначають зимову шину: логотип M + S (означає бруд і сніг) і альпійський символ (гора зі сніжинкою).

Чим відрізняються зимові шини від річних?

Зимові шини: коли прийшов час мінятиГумовий склад, використовуваний у зимовій гумі, спеціально розроблений для використання взимку. Цей склад гуми залишається гнучким навіть при низьких температурах. У той же час спеціально розроблений протектор і шипи (якщо гума шипована) дозволяють зимовим шинам краще зчіплюватися в снігу і бруду з дорожньою поверхнею.

Це не тільки покращує керованість, але і істотно зменшує гальмівний шлях. Отже, зимові шини забезпечують в зимовий період більшу безпеку. Є в протекторі гуми спеціальні канавки, які відводять воду і сльоту, що також покращує контакт шини з дорожньою поверхнею.

Чи може страхова компанія відмовити у виплаті шкоди, якщо на машині під час ДТП стояли шини не по сезону?

Зимові шини: коли прийшов час мінятиТак як в ПДР і КоАП РФ не прописана заборона на використання гуми, не по сезону, то страхова компанія не має права відмовити потерпілому в аварії у виплаті шкоди. Відмова у виплаті в рамках ОСАГО може бути тільки у випадку, якщо водій визнаний винним у ДТП. Нагадаємо, що винним в аварії можуть визнати при встановленні факту порушення ПДР і КоАП РФ.

Для чого потрібні ланцюги протиковзання?

Зимові шини: коли прийшов час мінятиВ глибокому снігу зимові шини досягають меж своїх можливостей. Тому, якщо ви їдете в гірську місцевість (наприклад, на гірськолижний курорт), Порадимо вам запастися на всяк випадок ланцюгами протиковзання, щоб у разі ожеледиці одягнути на зимові шини ланцюга.

Як швидко можна їздити на зимових шинах?

Зимові шини: коли прийшов час мінятиЯк і літні шини, зимова гума також має індекс швидкості. Ключовим показником цього є розмір шини. Зазвичай індекс швидкості позначається на гумі латинськими літерами: Q означає максимум 160 км/год, Т – 190 км/год, H – 210 км/год і V – 240 км/ч.

І не забувайте: фізику ніхто не відміняв. Навіть якщо ви встановили найдорожчу і найкращу зимову гуму. Тому, незважаючи на індекс швидкості на вашій гумі, швидко в зимовий час ви не зможете їздити, так як лід та сніг не дадуть вам дуже розігнатися. В іншому випадку ви ризикуєте потрапити в ДТП.

Яка мінімальна глибина протектора зимових шин?

Зимові шини: коли прийшов час мінятиЩоб дізнатися, яка мінімальна глибина протектора дозволяє використовувати зимові шини на автомобілі, давайте знову звернемося до технічного регламенту Митного союзу. Так, згідно вимогам до шин і коліс регламенту Митного союзу шини вважаються придатними для експлуатації при:

5.6.1. Появі одного індикатора зносу (виступу по дну канавки бігової доріжки, призначеного для візуального визначення ступеня його зносу, глибина якого відповідає мінімально допустимої глибині малюнка протектора шин);

5.6.2. Залишковою глибиною малюнка протектора шин (при відсутності індикаторів зносу) не більше:

  • для транспортних засобів категорій L – 0,8 мм;

  • для транспортних засобів категорій N2, N3, O3, O4 – 1,0 мм;

  • для транспортних засобів категорій M1, N1, O1, O2 – 1,6 мм;

  • для транспортних засобів категорій M2, M3 – 2,0 мм


5.6.3. Залишковою глибиною малюнка протектора зимових шин, призначених для експлуатації на обледенілому або засніженому покритті, маркованих знаком у вигляді гірської вершини з трьома піками і сніжинки всередині неї (рисунок 5.1), а також маркованих знаками «М+S», «M&S», «M S (при відсутності індикаторів зносу) під час експлуатації на зазначеному покритті – не більше 4,0 мм

Як дізнатися, який розмір зимових шин потрібен автомобілю?

Зимові шини: коли прийшов час мінятиПо-перше, уважно вивчіть керівництво до вашої машини, де зазвичай автовиробник вказує всі розміри рекомендованих для установки колісних дисків і шин.

По-друге, зайдіть на сайт будь-якої компанії, яка займається продажем гуми, і скористайтеся онлайн-підбором зимових шин для вашої машини.

Ну і, звичайно, можете діяти по-старому – приїхати в автомагазину, де менеджер підбере вам оптимальний комплект зимової гуми.