Зламався датчик положення распредвала: симптоми, ремонт, витрати

648

Чи можна відремонтувати датчик положення розподільного валу автомобіля?

Зламався датчик распредвала (електронний датчик положення розподільного валу) – явище рідкісне, але не виняткове. Техніка є техніка, і час від часу вона може давати збої. Як розпізнати дефект датчика, і що робити з ним далі? Давайте розберемося в гіпотетичній ситуації.

Для того щоб забезпечити оптимальну роботу двигуна, мінімально можливе споживання палива при всіх умовах експлуатації, а також максимально чистий вихлоп і прийнятні характеристики потужності, двигун доводиться контролювати масою різноманітних невеликих, але корисних сенсорів, або, як їх ще називають, електронних датчиків. Але серед них виділяється один, який безпосередньо відповідає за управління клапанами, – датчик розподільного валу.

Функція датчика положення розподільчого валу

Зламався датчик положення распредвала: симптоми, ремонт, витрати

Датчик распредвала відноситься до сімейства датчиків Холла. Він складається з напівпровідника, через який протікає малий струм і який встановлено поблизу металевої зірочки (т. зв. задаючого диска), розташованої безпосередньо на розподільному валу. Коли двигун працює, зубці задаючого диска рухаються вздовж напівпровідника, змінюючи його магнітне поле і, отже, струм. Зміна реєструється.

Зламався датчик положення распредвала: симптоми, ремонт, витрати

Синусоїда електрорушійної сили (ЕРС) (збільшення амплітуди синусоїди зазначає такт стиснення 1-го циліндра)

Однак саме по собі це зареєстроване зміна магнітного поля не може визначити положення розподільного валу щодо датчика положення розподільчого вала ДПРВ. Трюк полягає в тому, щоб встановити на шестірні розподільного вала визначають мітки для формування стрибкоподібних змін магнітного поля, що створюються датчиком. Способів декілька: мітка може бути як виступом – зубцем, що позначає верхню мертву точку (ВМТ) для першого циліндра, так і, навпаки, поглибленням на диску ГРМ, суть роботи від цього не змінюється.

Як дізнатися, що перестав працювати датчик распредвала?

Зламався датчик положення распредвала: симптоми, ремонт, витрати

Але ось що має значення і що є найбільш відчутними і тому важливими ознаками проблем з датчиком ДПРВ («CMP», на англійський манер): загорівся жовтий індикатор на приладовій панелі, всім відомий «Check engine», відмова від запуску двигуна, втрата тяги/потужності, двигун може почати глухнути. Це лише найбільш помітні ознаки, пов’язані з тим, що одним з можливих винуватців непостійної роботи двигуна автомобіля є датчик CMP. Докладніше про види несправностей і нюанси роботи ДПРВ читайте тут: Ознаки несправності датчика распредвала

Як тільки ви зіткнулися з подібними проблемами, другим справою потрібно переконатися, що шаліт саме цей датчик, оскільки, повторимося, вихід його з ладу – досить рідкісне явище, а симптоматика сама по собі ні про що не говорить, причин може бути десяток, і вони можуть бути зовсім не пов’язані з датчиком CMP. Наприклад, пропала тяга. Це, можливо, вийшла з ладу гидроуправляемая муфта, так званий фазер, на впускному распредвалу. Двигун працює нерівно? Цілком можливо, справа в свічках запалювання. І так далі.

Перше, що ви (або працівники автосервісу) повинні зробити, – вважати код помилки, який записується в бортовий комп’ютер автомобіля. Основних помилок може бути 5 штук, кожна з них пронумерована від P0340 CMP до P0344 CMP, і під кожним цим номером причина відмови в нормальній роботі датчика буде своя, зазвичай пов’язана з неправильним сигналом, що надходять з ДПРВ.

Якщо, після того як ви підключилися до діагностичного роз’єму OBD 2, на екрані з’явилася одна з вищезгаданих помилок, будьте впевнені, що проблема пов’язана саме з цим датчиком. Вітаємо, вам пощастило! Як його ремонтують?

Завдання датчика положення розподільчого валу

Зламався датчик положення распредвала: симптоми, ремонт, витрати

У той час як у минулому достатньо було запускати іскру виключно в залежності від положення колінчастого валу і одночасно впорскувати паливо в циліндри за допомогою форсунок, цей метод застарів з введенням стандарту Euro 4 з 1 січня 2005 року.

У ДВЗ, що працює за чотирьохтактному принципом, є проблема: робочий цикл впускання, стиснення, робочого ходу і випуску відбувається за два оберти колінчастого вала. Але як повинен обчислити ECU (бортовий комп’ютер), в якому становищі перебуває кожен з поршнів в циліндрах? Распредвал може допомогти. Оскільки він робить тільки один оборот за всі чотири такту, згідно з його обертанням може бути отримано відповідне положення поршня в циліндрі в дану одиницю часу, тобто коли має бути подана напруга на свічку запалювання або коли точно має відбутися спрацьовування форсунок.

Якщо бажаєте заглибитися в теорію, настійно рекомендуємо подивитися дане дуже інформативне відео:

Відео взято з YouTube-каналу GrunBaum

Визначення цього положення якраз і здійснюється датчиком распредвала (пристроєм CMP). На практиці і розподільний вал і його колега, датчик колінчастого вала, повідомляють про верхній мертвій точці (від) першого циліндра на блок управління. Це повинно відбуватися одночасно, в іншому випадку в привід розподільного вала з’явиться проблема.

Якщо станеться різночитання в датчиках, то, швидше за все, як і у випадку провисання ланцюга приводу або перепрыгнувшего на кілька зубів ременя, жовта сигнальна лампа двигуна з’явиться на приладовій панелі в якості оповіщення, включивши управління двигуном в аварійному режимі.

Те ж саме стосується мутатис мутандис до дизельному двигуну, за винятком того, що в ньому немає жодної іскри, запалювала паливну суміш, і в ньому вимоги до точності часу уприскування набагато вище, ніж у бензиновому двигуні.

Ремонт і вартість датчика положення розподільчого валу

Зламався датчик положення распредвала: симптоми, ремонт, витрати

У електродатчиків распредвала вмонтовані елементи датчика Холла, які запаяні в невелику пластикову коробочку, ремонт якої не передбачено. Потрібна повна його заміна. Ціни для популярних моделей починаються від 300 до 5-6 тис. рублів за один датчик. У дилерів, як правило, запчастина може бути дорожче в два рази. Варто пам’ятати, що цих датчиків може бути кілька, але одночасно вони точно не вийдуть з ладу, тому під заміну піде лише один з них.

Що ще важливо знати про заміну датчика?

Зламався датчик положення распредвала: симптоми, ремонт, витрати

По-перше, як правило, датчик легко змінюється протягом 20 хвилин навіть за умови недосвідченість працівника. Стандартно CMP стоїть нагорі ГБЦ (головки блоку циліндрів), десь неподалік від передньої її частини, де розташовані шестерні розподільних валів.

По-друге, відзначимо третій раз, дефекти самого датчика з-за зносу дуже рідкісні, і, можливо, перш ніж бігти в магазин за новим, варто розглянути електричну периферію. Нерідко датчик достатньо просто очистити від бруду або масляного нальоту, які ізолюють магнітне поле сенсора Холу. Чи проблема в окисленні клем або зламі електричних проводів, подають живлення на датчик Холла.

Визначити, що сталося і чи живий датчик, можна за допомогою діагностики на станції технічного обслуговування таким приладом, як осцилограф. В гаражі за допомогою вольтметра також цілком реально дізнатися тип несправності ДПРВ, але це, звичайно, дещо складніше, оскільки потрібно мати певні знання з електротехніки.

Наприклад, можна визначити наявність напруги в проводах, що ведуть до датчика, для чого, знявши фішку кабелів з датчика CMP (попередньо відключивши акумуляторну батарею, скинувши мінусову клему) та включивши запалювання, перевіряємо за допомогою вольтметра напруга струму (перед включенням запалювання мінусова клема АКБ повертається на місце). Якщо прилад нічого не показує, стався обрив електромережі.

Якщо струм є, але симптоми несправності нікуди не йдуть, швидше за все, винен сам ДПРВ. Рада бувалих по вимірюванню наступний: вилучити датчик положення розподільного вала, попередньо скинувши з АКБ мінусову клему. Тестер прикріпити до першої та другої фішки (детальніше на відео нижче) і за допомогою будь-якого великого металевого предмета перевірити свідчення, що видаються пристроєм. Чим ближче металевий предмет, тим нижча напруга буде показуватися на екрані електронного тестера, чим далі метал – тим вище вольтаж. Якщо нічого не змінюється, проблема в датчику і його потрібно замінити.

Про приблизний алгоритм дій – у наступному короткому відео, де більш докладно показано, як проводити виміри:

Відео взято з YouTube-каналу СделайСам

До речі, більшість датчиків змінюються не з-за їх фізичного зносу, а за зовсім іншої причини: прокладка між датчиком і головкою циліндра з часом твердне, починаючи пропускати масло назовні, забруднюючи прилад.

Зламався датчик положення распредвала: симптоми, ремонт, витрати

У більшості випадків це кільце є частиною датчика, тому вам доведеться замінити весь пристрій цілком. Зняти кільце, звичайно, можна, але матеріал для заміни повинен бути термостійким, а саме кільце – в точності повторювати габарити замінного резинотехнического вироби.

Скільки коштує заміна електронного пристрою ДПРВ?

Все буде залежати від моделі вашого автомобіля і автосервісу. У Москві цінники починаються від 1.000 і доходять до 2.000-2.500 рублів, не рахуючи вартості самого пристрою. Тому, якщо ви не впевнені у своїх силах, Порадимо вам звернутися на СТО. Там професіонали швидко продіагностують і проведуть необхідний ремонт. Ну, а якщо ви знаєте і вмієте багато або у вас є знайомий автомеханік, готовий вам допомогти, дерзайте, заощадите тисячу-другу рублів.