Який найнебезпечніший маневр, знаєте?

15

1. Найнебезпечніший місяць

Основні показники аварійності по місяцях однозначно вказують, що найбільш напружений період на дорогах — з липня по жовтень. За ці чотири місяці відбувається близько 40% всіх дтп, і частка постраждалих в них така ж.

Найнебезпечніший місяць за абсолютними значеннями в останні два роки — жовтень, хоча серпень відстає від нього несильно, а до 2018‑го довго лідирував. Найспокійніший-лютий. Швидше за все, тому що погодні умови сильно знижують активність автомобілістів, а замети іноді пом’якшують наслідки. І ще тому, що лютий-короткий.

2. Найнебезпечніший день

Беззмінний багаторічний лідер серед днів тижня за кількістю дтп — п’ятниця. Пояснення цьому прості: кінець робочого тижня, велике бажання швидше почати відпочивати, в містах по п’ятницях найбільш інтенсивний рух. Однак якщо розглядати число постраждалих і тяжкість наслідків, то п’ятниця стабільно поступається суботі і неділею. Найспокійнішим днем в 2020 році за всіма показниками був вівторок. Але майте на увазі — він спокійніше ненабагато.

3. Найнебезпечніше час

Статистика гибдд виділяє два періоди. Перший-з 17 до 20 годин, характеризується величезною кількістю аварій: 21,7% всіх дтп відбувається за ці три години, коли багато хто поспішає з роботи додому. Цей же годинник найбільш небезпечні для пішоходів.

Другий-вночі, з 0 до 7 годин. У цей відрізок аварій небагато, але гранично висока тяжкість наслідків дтп — в середньому 14 загиблих з 100 постраждалих. В ідеалі взагалі краще уникати нічних поїздок, особливо далеких. Якщо це неможливо, то необхідно потурбуватися підтриманням високої концентрації в русі — як мінімум виспатися перед дорогою.

Приблизно півроку (а подекуди й довше) обидва періоди об’єднані спільною вивіскою «темний час доби». У темний час в 2020 році сталося близько 35% всіх дорожніх пригод, і на їх частку припала майже половина всіх загиблих — 48,8%.

Найблагополучніший для водіїв час у всіх сенсах — з 12 до 14 години дня.

4. Найнебезпечніші дороги

На території населених пунктів минулого року скоєно три чверті всіх дтп (75,9%). Частка загиблих у них-47,4%.

На автомобільних дорогах поза населеними пунктами відбуваються майже всі інші дтп-і 49,7% смертельних випадків. Тяжкість наслідків на дорогах поза містами майже в три рази вище, ніж у містах (14,6 проти 5,4).

З усіх заміських найнебезпечніші — ті, де досить щільний трафік, але при цьому обладнання доріг залишає бажати кращого. Найчастіше недоліки виражаються у відсутності розмітки і освітлення там, де вони повинні бути за нормативами, і наявності дефектів асфальту.

Статистика ділить дороги на кілька категорій, найнебезпечніша з них-регіональні та міжмуніципальні, що збирають найвищий урожай жертв в чисельному вираженні. Але тяжкість наслідків при цьому значно вище на федеральних дорогах всіх типів (рекордні 16,2). Тому, якби у нас завжди був вибір, як надійніше проїхати, то все одно зробити його вкрай важко. У тому числі і тому, що в 7,9% дтп на федеральних магістралях виявлені недоліки експлуатаційного стану як супутній фактор.

Так що виділити найбезпечніші із заміських доріг не вийде: статистика неприємна скрізь.

5. Найнебезпечніший вік

Тут простіше сказати, який найбезпечніший — до 20 років. Далі аж до 79 років картина досить рівна.

За кількістю участі в дтп лідирують водії 30-39 років. Може бути, тому, що їх чисельно більше і вік найактивніший. Але тяжкість наслідків в цьому діапазоні приблизно така ж, як і у інших, — 7,4–7,7. Різкий стрибок видно тільки для водіїв похилого віку понад 80 років (9,7).

6. Найнебезпечніший стаж

Логічно очікувати, що менш досвідчені водії частіше потрапляють в дтп і більше в них страждають. Але це не так. Недостатній досвід водіння, по всій видимості, позитивний фактор-утримує від порушень і інших експериментів на дорозі. На частку водіїв зі стажем понад 15 років припадає майже половина всіх дтп, і показник тяжкості наслідків у них найвищий — 8,4. Самовпевненість?

7. Найнебезпечніша стать

Чоловіки скоюють 81% всіх дтп. Однак дослідження страховиків свідчать, що жінки-водії потрапляють в дтп приблизно на 28% частіше. Відзначають основні причини дтп з вини жінок-недотримання правил перестроювання і маневрування. У чоловіків набір головних причин інший: на першому місці — перевищення швидкості. Тому і тяжкість наслідків у чоловіків значно вище: 8,8 проти 5,6.

8. Найнебезпечніший маневр

Дев’ять з десяти дтп (88,6%) відбуваються через порушення пдр. Це головна підказка всім, хто вважає, що правила придумані виключно для гноблення трудящих.

Найчастіше дтп трапляються через порушення правил проїзду перехресть (17,9% від їх загальної кількості) і неправильного вибору дистанції (10,2%). Але число постраждалих в таких дтп в 4-6 разів менше, ніж у абсолютного «лідера». Он-виїзд на смугу зустрічного руху . У 11 695 таких дтп в минулому році загинуло 3744 людини, тяжкість наслідків — 15,5. Найнебезпечніше виїжджати на зустрічку на дорогах з трьохсмуговим рухом, де центральною смугою користуються обидві сторони. Тяжкість наслідків на цій “чудовій” смузі ще вище-19,9. У серпні-вересні та грудні-січні — найвища ймовірність того, що виїзд на зустрічну завершиться трагічно.

На другому місці — порушення правил обгону, причому обгін знову-таки часто пов’язаний з відвідуванням зустрічки. На третьому-невідповідність швидкості конкретним умовам (не плутати з перевищенням!) .

Саме статистично безпечне порушення пдр, хоча навряд чи тут доречно говорити про безпеку, – ігнорування сигналів світлофора. Настійно не рекомендуємо, щоб не погіршувати статистику.

примітка. скрізь, крім особливо обумовлених випадків, наведені офіційні дані ндц бдр мвс рф.

* * *

Наведені дані говорять, що немає нічого ризикованіше, ніж їхати по федеральній трасі вночі в одну з п’ятниць жовтня, будучи чоловіком середнього віку. І краще перенести всі поїздки на лютневі вівторки.

Насправді ситуацію на дорогах визначають не стільки трафік, погодні умови і якість покриття, скільки твереза голова і загальне розсудливість. Не роби те, що свідомо небезпечно, і вже точно ні до чого прагнути заощадити дві-три хвилини на дистанції 100 км.подібна економія в результаті зведеться до зайвої зупинки на азс, де втратиш все накопичене. Бережіть себе, і нехай дтп мине вас.