Які автомобілі надійніше – японські або німецькі

491

Ось чому японські автомобілі більш надійні, ніж німецькі.

Тойота проти БМВ, Ауді проти Мазда, Мерседес-Бенц проти Інфініті. І цей список можна продовжувати довго. Так вже склалося, що автолюбителі по всьому світу постійно порівнюють німецькі автомобілі, які колись вважалися еталоном якості, надійності та автотехнічного прогресу, з японськими машинами, які також з самого початку зарекомендували себе як дуже надійні і «неломучие» транспортні засоби.

Дивно, чому завжди виникають запеклі баталії у спорах між прихильниками японських та німецьких авто, де кожен табір намагається довести один одному, які автомобілі все-таки краще. І, напевно, цей спір не можна дозволити, оскільки питання, яка машина краще, – чистої води філософія, яка не має інженерного та технічного пояснення. Тим не менш, ми сьогодні спробуємо це зробити. Правда, повернувши питання трохи по-іншому. Отже, поїхали.

На сьогоднішній день факт залишається фактом: японські автомобілі в цілому більш надійні своїх преміальних конкурентів з Німеччини. Це визнають навіть справжні шанувальники німецького автопрому. Причому неважливо, якої марки автомобілі ми порівнюємо. Дійсно, японські автомобілі більш витривалі порівняно з німецькими. Але от питання: чому?

Які автомобілі надійніше – японські або німецькі

Невже німці розучилися робити надійні авто? Звичайно, немає. Це стає зрозуміло, коли мова заходить про неймовірні інженерних технологіях, які сьогодні з’являються на кожному новому німецькому автомобілі. Причому, як це було спочатку, на зорі автопромисловості, більшість німецьких компаній відкривають світові нові технології, змушуючи всю автопромисловість рухатися в майбутнє. Але чому ж тоді японський автопром надійніше і витриваліше?

Ми зв’язалися з німецьким інженером, які займаються науково-дослідними і дослідно-конструкторськими роботами (НДДКР) з командою видатних вчених, інженерів і конструкторів, задавши йому запитання, чому в той час, коли німецька автопромисловість по автомобільних технологій попереду планети всієї, автомобілі з Німеччини менш витривалі, ніж японські авто.

Завдяки тому, що наш співрозмовник є частиною великої групи фахівців з різних країн світу (в тому числі з Німеччини), ми отримали можливість зрозуміти, як думають німецькі інженери, створюючи якийсь продукт (зокрема, автомобіль), а також отримати несподіваний відповідь на питання, чому німецькі автомобілі менш надійні, ніж японські. Ось що він нам розповів:

– Я мав задоволення працювати з декількома японськими, італійськими, тайванськими, китайськими і російськими вченими і інженерами. Природно, до цього мій досвід також був пов’язаний з роботою з німецькими інженерами і вченими в Німеччині. Тому, попрацювавши в рамках НДДКР, я тепер можу порівнювати, чим відрізняються німецькі інженери і вчені від фахівців з інших країн. Давайте зупинимося на тому, що вас цікавить: на німецьких і японських інженерів.
У німецьких і японських інженерів є одна загальна риса: вони придумують і вміють втілювати в життя якісні деталі з, здавалося б, жахливих матеріалів. Загалом, якщо вам потрібно зробити з лайна цукерку, всі питання – до японським і німецьким інженерам. Вони реально з наукової точки зору підійдуть до задачі і придумають, як з неможливого зробити шедевр. Причому їх однаковий підхід до кожної, навіть найдрібнішої деталі, будь то саморіз, кліпса і т. д.
Які автомобілі надійніше – японські або німецькі
На жаль, такий загальний підхід німців і японців до конструювання і розробок не дає розуміння, чому ж насправді більшість японських автомобілів надійніше німецьких в реальному світі. Адже якщо у інженерів з двох країн однаковий підхід до розробок та їх реалізації, чому тоді з конвеєра японських автомобільних компаній виходять більш надійні автомобілі? Невже німці в результаті гірше працюють?

Немає. Насправді проблема більш фундаментальна. Дозвольте мені пояснити.

Німці люблять правила. Вони слідують цим правилам. Німецькі інженери тому при розробці автомобілів спочатку враховують цю особливість німецького народу, який любить і вміє підкорятися будь-яким правилам. У підсумку, коли розробляється і конструюється майбутній німецький автомобіль, в його технологіях вже враховано, що ті, хто будуть на них їздити, будуть беззаперечно дотримуватися вироблені автовиробником ПРАВИЛА!

Коли ж японські інженери розробляють автомобілі, конструкторська ідеологія істотно відрізняється від німецького інженерного підходу. Так, коли інженери з Японії розробляють продукт, вони запитують себе: «Як клієнти будуть його використовувати? Як я можу запобігти збій, якщо вони будуть зловживати ним?».

А ось що думає німецький інженер, коли придумує, розробляє і створює який-небудь продукт (не обов’язково це автомобіль): «Я зробив цю машину, і вона повинна бути використано певним чином, строго за розробленим правилам. Якщо клієнт зловживає ними і він терпить невдачу (продукт виходить з ладу), це його вина, а не моя».

І так воно і є. Це реальне відмінність німецької інженерної думки від японської. Ви подивіться на більшість німецьких продуктів, які всі повинні використовувати точно у відповідності з виробленими виробником умовами, для яких і призначений той або інший продукт. І тоді, ймовірно, цей продукт буде служити вам максимально довго. Якщо ж споживач перевищить межі використання, вироблені виробником, то ви можете очікувати, що німецький продукт вийде з ладу в короткий термін.

Японські ж продукти, як правило, мають іншу сторону крім використання розроблених рекомендацій виробника. Багато японські продукти (у тому числі автомобілі) непогано експлуатуються навіть за межами специфікацій і встановлених умов використання.

Які автомобілі надійніше – японські або німецькі

Наприклад, в автосвіті чимало прикладів, коли в якій-небудь Тойоті, у якій довго не проводилося планове технічне обслуговування, водій стикався з сверхвыносливостью машини, удивлявшей своєю надійністю. Для порівняння: якщо не проводити планове ТО термін у німецького автомобіля, він швидко вийде з ладу на відміну від японських автомобілів, які витримують навіть рідкісну заміну моторного масла в двигуні.

Так, можна, звичайно, довго сперечатися, наводячи ще тисячі аргументів як на користь японських інженерів, так і захищаючи німецький автопром і тих, хто служить на його благо. Єдиної думки немає. Хтось вважає, що сверхкачественными і надійними зробити німецькі автомобілі неможливо, оскільки вони технологічно складні (рівень складності деяких німецьких автомобілів можна порівняти з ранніми космічними ракетами).

Хтось думає, що німці в останні роки зажрались і навмисно зіпсували свій автопром, скоротивши потенційні терміни служби авто з метою продавати якомога більше машин. Хтось переконаний, що японцям вдалося налагодити виробництво найбільш надійних та якісних автомобілів у світі завдяки зміні політики стандартизації та якості ще в 60-е і 70-е роки під керівництвом американських вчених.

В результаті Японія доклала величезних зусиль після Другої світової війни, щоб поліпшити свої виробничі можливості і технології. Завдяки зусиллю тисяч інженерів японці навчилися створювати одні з найбільш надійних продуктів у світі, у результаті в усьому світі почали вихваляти японські товари за їх еталонну надійність. І головна причина цього, як вважають багато експертів, – переосмислення всієї політики стандартизації якості у всій промисловості Країни висхідного сонця.

Які автомобілі надійніше – японські або німецькі

Німеччина ж, з іншого боку, добре відома своєю технікою ще з часів Другої світової війни. Так, у Німеччині завжди були хороші інженери. Але ось стандартизація за якістю залишала бажати кращого. Також були в Німеччині проблеми і з організацією грамотного виробництва.

У німців під час війни, до речі, не була розвинена система взаємозамінних запасних частин для військової техніки. Наприклад, відомий танк «Пантера» оснащувався гусеницями, які, у разі пошкодження, могли бути замінені на нові, створені тільки на тому заводі, де і проводився танк. Російські та американські танки легко ремонтувалися завдяки стандартизації деталей. Ось чому в одиночному бою російські танки були більш ефективними.

Але в подальшому німці також прийшли до стандартизації у всій промисловості. В тому числі це стосується і автопромисловості. Без неї сьогодні у сучасному висококонкурентному світі ніяк. Адже завдяки стандартизації автомобільні компанії заробляють гроші. І чим вище і успішніше ця стандартизація, тим успішніше компанія на ринку. В цілому стандартизація промисловості Німеччини почалася в середині 70-х. До цього часу програми якості не дуже хвилювали Німеччину. В результаті програми стандартизації на виробництві та програми якості з’явилися в Німеччині набагато пізніше, ніж в США і Японії.

Які автомобілі надійніше – японські або німецькі

Зараз еталоном стандартизації в автопромисловості є такі компанії, як Форд і Тойота, які змогли створити справді унікальний стандарт якості продукції без шкоди її собівартості. Саме тому ці компанії сьогодні збирають всі вершки з авторинку. Особливо Тойота, яка продає у світі найбільше автомобілів.

Німці ж з-за іншої політики пішли трохи іншим шляхом, зосередившись на випуску преміальних складнотехнічних автомобілів, взявши за стандарт випуск автомобілів з дивовижними технологіями. На жаль, ми знаємо, що чим складніше автомобіль по своїй конструкції, тим він менш надійний. В результаті німецькі автомобілі ламаються частіше, ніж японські.

Які автомобілі надійніше – японські або німецькі

Але знову ж таки ми повертаємося до того, що німецькі авто якісніше і надійніше, якщо за ними стежити і виконувати всі запропоновані автовиробником правила. Японські ж авто більш прості, мають менше технологій, а також коштують значно дешевше німецьких машин. Також японські авто більш витривалі, оскільки спочатку інженери закладають в японський автопром сценарії, коли автовласники починають відступати від запропонованих виробником правил.

Але, незважаючи на вищесказане, не можна однозначно сказати, що німецькі автомобілі менш надійні. Просто німецькі і японські авто спочатку мають різний фундамент при розробці. У підсумку ці автомобілі за духом-різні. А значить, порівнювати їх якість, надійність некоректно.

Якщо ж відкинути всі ці складності бік, то, звичайно, довше служать японські автомобілі. Особливо якщо їх власники не особливо стежать за машинами. Німецькі ж авто більш примхливі і вимагають від своїх власників належного дбайливого ставлення.