Як зрозуміти, що ти помиляєшся

312

Як дізнатися, чи праві ви в суперечці чи ні?

Коли хтось сперечається, нам буває важко визначити, хто правий, а хто – ні. Само собою, мова не йде про ситуації, коли в суперечці беремо участь ми самі – адже ми точно не можемо помилятися, вірно?

Виявляється, дуже навіть можемо!

Людям буває дуже складно усвідомити свою неправоту, і ще важче їм відмовитися від позиції, яку вони вже міцно зайняли. Один з авторів інтернет-видання Vox Брайан Резник назвав цю здатність «інтелектуальної скромністю». Він запровадив цей термін після спілкування з низкою соціологів, які вивчали сам феномен скромності. Інтелектуальна скромність – це не недолік упевненості або надмірна сором’язливість. Швидше, це розвинене почуття цікавості:

Це прийняття самої можливості того, що ви можете помилятися, і це прагнення бути відкритим для досвіду інших людей. Суть інтелектуальної скромності полягає в тому, щоб активно працювати над власними «сліпими зонами». Ілюстрацією може послужити класичний науковий метод, коли вчений активно працює проти своєї власної гіпотези, намагаючись виключити будь-які альтернативні пояснення того чи іншого феномену, перш ніж зробити остаточний висновок. Це коли ми запитуємо себе: що я тут міг упустити?

Дивіться також: Вчимося водінню у безпілотних автомобілів

Крім уміння першим закінчити непотрібний спір, у інтелектуальної скромності є й інші переваги. Людей, які володіють навичками саморефлексії та самокритики, часто відрізняє більш розвинене критичне мислення та здатність відрізняти реальні новини та історії від вигаданих або перекручених. Людини, який піддає сумніву все, навіть власні слова, вкрай складно обдурити.

Як працює наш мозок

Як зрозуміти, що ти помиляєшся

Ми схильні дивитися на істину як на якийсь вимірний абсолют, але в реальності два різних людини можуть сприймати одне і те ж явище чи подія абсолютно по-різному – не тільки з-за різного життєвого досвіду, але і з-за того, як мозок обробляє інформацію. Резнік наводить як приклад недавні суперечки з приводу аудіо ілюзії «Янні / Лорел» або тих жахливих дебатів приводу кольору сукні. Для різних людей одна і та ж річ може звучати або виглядати по-різному:

Світло проникає в наші очі, звукові хвилі проникають у наші вуха, хімічні речовини проникають в наші носи, і тільки мозок буде вирішувати, що є що.

Отже, перш ніж зробити висновок про те, що ваш співрозмовник не знає, про що говорить, або просто бреше, подумайте краще над тим, що ваші мізки сприймають цю ситуацію по-різному.

Ще один цікавий факт про роботу мозку полягає в тому, що чим частіше ми чуємо брехня, тим ми більше схильні вважати її правдою (що багато чого пояснює в сучасному світі). Коли нам щось постійно повторюють, нам стає легше це зрозуміти, а коли ми добре розуміємо, ми сприймаємо це як «реальність». Важливо пам’ятати, що не завжди те, що ми сприймаємо з легкістю, насправді є істиною.

Дивіться також: Чому ми змінюємося і стаємо агресивними коли ми за кермом

Нарешті, наші спогади теж не ідеальні. Цю думку важко усвідомити, оскільки спогади – це те, на чому ми будуємо власну історію і самосвідомість. Коли ці речі падають, нам стає страшно. Страх зазвичай призводить до гнів, а гнів ніколи не сприяє конструктивному вирішенню проблеми. Якщо дві людини не можуть домовитися про те, що відбулося, можливо, вони просто згадують події по-різному.

Вчіться інтелектуальної скромності поступово

Як зрозуміти, що ти помиляєшся

Для того щоб не втратити грунт під ногами від раптової критики все, що ви пам’ятаєте і у що вірите, спробуйте розвивати в собі інтелектуальну скромність поступово. Професор філософії Університету Коннектикуту Майкл Лінч зазначив в інтерв’ю Рєзніку, що людям потрібні власні тверді переконання, і вся справа в балансі.

Дивіться також: Топ-10 способів з користю провести час у щоденних поїздках

Лінч пояснює: «Особистий, екзистенційний питання, яке стоїть перед вами і мною і кожним думаючим людиною, полягає в наступному: «Як відкрити свій розум зовнішнього світу і в той же час зберегти власні тверді моральні переконання? Це питання стосується кожного з нас».

Це означає, що ви повинні бути готові переглянути свої переконання, дати їм можливість розвиватися і змінюватися, і, по можливості, знаходити в них недоліки. І коли ви зрозумієте, що були неправі, потрібно знаходити в собі сили це визнати.

Визнання власної неправоти

Як зрозуміти, що ти помиляєшся

Само собою, це самий складний аспект. Але якщо ви готові докласти певні зусилля, щоб поглянути на проблему з чужої точки зору, то чому б не спробувати? Це складно, але вам слід знаходити втіху в тому, що, як каже Резнік, «люди не будуть судити вас так строго, як ви самі»:

Провівши ряд досліджень, Адам Феттерман, соціальний психолог з Університету Техасу в Ель-Пасо, прийшов до висновку, що люди сприймають визнання власної неправоти співрозмовником цілком адекватно. «Коли ми бачимо, що хтось визнає власну неправоту, ми сприймаємо цю людину як більш товариського і доброзичливого», – говорить він. У дослідженнях Феттермана майже ніколи не відбувалося так, що «коли людина визнавав власну помилку, його опонент починав думати, що той менш компетентний».