Як вибрати динамометричний ключ

10-11-2021

Кожен автомобіль вимагає періодичного обслуговування, ремонту та профілактики. Також хочемо вам порекомендувати best torque wrenches. Причому багато власників транспортних засобів вважають за краще робити все це своїми руками.

В машині присутній ряд складних пристроїв, до яких пред’являються підвищені вимоги в плані їх складання, розбирання і відновлення. Підігнати деталь, правильно затягнути кріплення і виключити ймовірність розбовтування вкрай важливо в таких ситуаціях.

Далеко не все можна робити на око або приблизно, орієнтуючись за власними відчуттями. Іноді потрібно дотримуватися суворих правил, прикладати певні зусилля, не перевищуючи і не зменшуючи цих значень. Саме тут на перший план виходить такий інструмент, як динамометричний ключ.

Динамометричні ключі бувають декількох типів. Вони відрізняються між собою конструкцією і ступенем похибки, призначені для експлуатації в гаражних і професійних умовах. Тому автомобілістів цікавить, на якому саме ключі краще зупинити свій вибір.

Безліч механізмів, які використовуються при складанні автотранспортних засобів, вимагають спеціальних умов під час ремонту та обслуговування. Ті ж різьбові з’єднання, які застосовуються в конструкціях і системах автомобіля, потребують дозованого ступеня затягування.

Щоб затягнути кріплення з потрібним зусиллям, потрібна допомога динамометричного ключа. Це спеціальний пристрій, створений для затягування болтів і гайок шляхом прикладання дозованого зусилля. Якщо бути точніше, то мова йде про момент сили, вимірювальною одиницею якого є ньютон-метр (нм).

За рахунок використання цього ключа можна дотримуватися жорстких правил щодо якості збірки вузлів, з’єднань і механізмів. Якщо контакт між деталями виявиться недостатньо міцним, може статися витік робочої рідини або газу. При ослабленні кріплень порушується робота механізмів, вузли можуть розбовтатися, зламатися і остаточно вийти з ладу.

Але недостатнє зусилля не менш небезпечно, ніж надмірне. Якщо перевищити допустимі норми по затягуванню, з’єднувальні елементи здатні лопнути, зруйнуватися, або це може привести до деформації закріпленого елемента. Зриваються різьблення, ламаються головки, деформуються кріплення. Усувати такі наслідки складно і дорого.

Динамометричний ключ справедливо вважається універсальним інструментом і чудовим помічником для кожного автовласника. Для нього передбачені різні насадки, що дозволяє працювати зі всілякими вузлами, системами і механізмами.

На динамометричному ключі є вихідний квадрат. На нього монтують відповідну для конкретної ситуації насадку у вигляді головки або гнізда. Вже на нього встановлюють накидні, гайкові або ріжкові насадки. Не варто забувати про динамометричних ключах, що мають функцію викрутки. Такий інструмент корисний при ремонті автомобільної електроніки або механізмів з підвищеною крихкістю.

Один динамометричний ключ, доповнений асортиментом насадок, дозволяє виконувати широкий перелік ремонтних, відновлювальних і профілактичних робіт. Цей інструмент стане в нагоді в ході звичайної заміни витратних матеріалів, але стане також незамінним при складному ремонті вийшов з ладу вузла автомобіля.

Використовуючи динамометричний ключ, користувач може контролювати зусилля, яке він прикладає при виконанні затягування того чи іншого елемента. Тут використовуються вимірювальні пристрої, або ж спеціальний фіксатор, який при досягненні певного зусилля припиняє роботу ключа. Якщо ви досягли виставленого значення, інструмент буде провертатися, а тому перетягнути кріплення більше встановленої норми ви не зможете.

Такому інструменту потрібна періодична перевірка точності роботи. Фахівці рекомендують це робити після 5 тисяч циклів застосування, але не рідше одного разу на рік. Калібрування проводиться на спеціальних верстатах кваліфікованими фахівцями. Самостійно відкалібрувати динамометричний ключ не вийде.

Різновиди

Ви точно не зможете зрозуміти, який динамометричний ключ краще вибрати для свого автомобіля, якщо не будете розбиратися в їх різновидах.

Всього виробники пропонують кілька варіантів ключів, які відрізняються за своїм принципом дії і мають різну ступінь похибки. Хоча тут варто відразу зазначити, що максимальна похибка може становити не більше 8%. Тому для ряду робіт, виконуваних в гаражних умовах, підійдуть навіть вони.

Залежно від конструкції, динамометричний ключ може застосовуватися для швидких з’єднань, або ж для виконання максимально точного затягування особливо важливих деталей. На деяких моделях є функція попередньої установки заданого моменту. Інші не регулюються або можуть налаштовуватися за граничною величиною моменту затягування.

У підсумку можна розділити всі інструменти на:

Електронні;

Ріжкові;

Щелчковые;

Стрілочні.

Щоб спростити вам завдання по вибору відповідного динамометричного ключа для автомобіля, кожен з представлених видів розглянемо окремо.

Електронні

Подібні інструменти в основному використовуються на професійних станціях технічного обслуговування і в сервісних центрах. Це найбільш дорогі моделі, що володіють чудовими параметрами похибки. Вона тут становить не більше 1%, що вважається ідеальним результатом. Жоден аналог на таке не здатний.

Електронні ключі оснащуються рідкокристалічними індикаторами, що дозволяє виводити інформацію у вигляді цифр на дисплеї. Коли зусилля досягає потрібних значень, з’являється звуковий сигнал.

Використовувати електронні динамометричні ключі в домашніх умовах чи ні, питання суто індивідуальний. По функціональності і точності вони істотно випереджають багатьох конкурентів. Але за такі достоїнства доводиться дорого платити. Якщо ви готові витратити на один інструмент від 12 тисяч рублів, щоб використовувати його в домашніх умовах, ніхто відмовляти вас точно не буде.

1 незаперечна перевага полягає в тому, що електронні девайси до сотих часток ньютон-метра контролюють зусилля, що прикладається при затягуванні. Тому з їх допомогою проводяться найбільш точні і складні роботи.

Стрілочні

За допомогою стрілочного пристрою користувач може стежити, яке зусилля прикладається при затягуванні. Механізми стрілочного типу дозволяють виставити необхідне значення для затягування. Контролювати його потрібно самостійно.

У стрілочних інструментів є 2 варіанти.

Ключ з однією стрілкою. На ньому показується зусилля, що прикладається в даний конкретний момент.

Інструмент з парою стрілок. Одна стрілка призначена для того, щоб показувати максимальне значення. Інша відповідає за показ поточної величини нм.

Однострелочні інструменти також ділять на вимірювальні та індикаторні. У індикаторних шкала представлена у вигляді циферблата круглої форми, де на зусилля вказує стрілка, яка обертається навколо осі.

У вимірювального пристрою є шкала зі спеціальними поділами, яка розташовується біля ручки. На параметри зусиль вказує довга стрілка. Коли кріплення затягується, стрілка починається рухатися в бік щодо нульового або стартового значення.

Обидва інструменти мають гранично просту конструкцію. Вони зручні у використанні, хоча при роботі доводиться постійно самостійно контролювати показники.

Мінусом стрілочних динамометричних ключів виступає їх похибка. Серед усіх існуючих інструментів вона тут найвища. Тому працювати стрілочними девайсами при затягуванні особливо важливих і вимогливих в плані точності з’єднань не рекомендуються.

1 зате вони дешеві. З огляду на той факт, що в гаражних умовах автовласники в основному проводять прості ремонтні роботи, для них можливостей стрілочного динамометричного ключа виявляється більш ніж достатньо.

Ріжкові

Досить часто вибір падає на ріжковий тип динамометричного ключа для авто. Багато майстрів мають в своєму арсеналі такий девайс, оскільки для безлічі операційЧасто не вдається підібрати підходящу накидну головку, або кріплення знаходиться у важкодоступному місці. Тоді ріжковий ключ стає прекрасним рішенням для ситуації, що склалася.

Відмінною особливістю таких динамометричних ключів є наявність гнізда, куди встановлюються змінні ріжкові насадки. Ріжкові ключі дуже зручні при роботі на ділянках, доступ до яких обмежений або ускладнений іншими деталями автомобіля.