Як столична влада планує боротися з водіями, які приховують номери від камер

210

Дзюрчать рублі: нейромережа йде на допомогу камер ГИБДД

Що це за система?

Новий технологічний сміливий експеримент стартує в самому серці Росії. У Москві почалися тестування унікальної системи розпізнавання автомобілів та їх номерних знаків, побудованої на принципі роботи нейромережі. Боротьба з шахраями і хитрунами на дорогах ніколи ще не була настільки прогресивною! До речі, за даними «Комерсант», що посилається на інтерв’ю віце-мера Москви Максима Ликсутова, наша столиця «стала одним з перших міст в світі, де тестується нейронна мережа для фіксації дорожніх порушень і боротьби з автомобільними крадіжками»!

Як столична влада планує боротися з водіями, які приховують номери від камер

Стоп, нейромережі? Та сама навчальна система, створена людиною, яка здатна діяти не тільки у відповідності з заданими електронікою алгоритмами, але і накопичувати досвід (на підставі минулого), тобто здатна до примітивного (або прогресивним, дивлячись з якого боку поглянути на цю справу) самостійного вивчення необхідної від неї завдання? Звучить, звичайно, дуже круто. Але чи зможе «електронний бовдур» впоратися із завданням? Або можна вже зараз констатувати – майбутнє настало! Не зовсім так, адже саме зараз почалися практичні випробування прототипу глобальної нейромережі, і тільки після закінчення декількох місяців апробації буде винесено остаточний вердикт – нейромережі в ГИБДД бути або про неї можна забути.

Але головний дзвіночок для фантастів пролунав: майбутнє, про яке мріяли в 70-е і 80-е, вже наступає, технології готові, залишається питання часу. Коли електронні машини почнуть думати і приймати рішення за Homo sapiens…

І ще пару слів про мат. частини нового віяння в звичному справі – фіксації порушень за допомогою автоматичних дорожніх комплексів. Адже насправді це ж так цікаво!

Перше. Технологія, за словами Ликсутова, була запозичена у військових.

Друга. Інформація буде збиратися апаратурою відео – і фотозйомки, радарами і т. д. А нейромережа буде обробляти ці дані, виносячи свій неупереджений вердикт про те, підозрілий той чи інший автомобіль.

Цікавий факт, про який розповів віце-мер Москви, глава міського департаменту транспорту та розвитку дорожньо-транспортної інфраструктури в інтерв’ю газеті «Комерсант»: нейронна мережа здатна (поки в теорії) виявити навіть технічну помилку камер фіксації, за допомогою яких буде збиратися інформація. Хоча і наголошується, що це не її пряме завдання. Тобто, іншими словами, алгоритм має настільки великий потенціал, що здатний в майбутньому виключити людський фактор з його помилками і упередженістю.

Як столична влада планує боротися з водіями, які приховують номери від камер

Третє. Люди нікуди не підуть. Поки буде йти тестування, зрозуміло, фахівці будуть ретельно відслідковувати поведінку мережі. Але і в подальшому, якщо її схвалять до застосування, співробітники ГИБДД будуть приймати остаточне рішення, з’ясувавши всі обставини справи. Наводимо приклад слів Максима Ликсутова з інтерв’ю «Комерсанта»:

«Зараз ми тестуємо нейронну мережу. Припустимо, у вас синій Ford. Але хтось підробив або вкрав номер, поставив його на іншу машину і проїхав під камерою з порушенням. В нейромережу завантажена інформація про всіх моделях автомобілів, їх так звані маски, ця інформація є у відкритому доступі. Звіряючись з базою даних МВС, система може автоматично визначити, що дана машина не відповідає даним номером. У такому випадку дається сигнал співробітникові поліції про те, що потрібно перевірити автомобіль. Співробітник повинен з’ясувати, що сталося: може, неправильно номер распознался або хтось скоїв шахрайські дії і підмінив номери».

Система лише видає сигнал про сумніві, але сама рішення не приймає.

Четверте. І нарешті, як тільки алгоритм роботи нейромережі буде повністю задовольняти вимогам замовника, буде оголошено конкурс на вибір компанії, яка запровадить нейромережа для застосування її в промисловій експлуатації. Кажуть, що в конкурсі зможуть взяти участь не тільки великі гравці ринку IT-послуг, але і стартапи.

Навіщо вона потрібна?

Як столична влада планує боротися з водіями, які приховують номери від камер

Ця нова система фіксації дозволить зменшити у Москві кількість водіїв, які закривають різним способом номери від камер. Мова йде не тільки про тих, хто ставить підроблені номери або наклеює на номерний знак іншу цифру/літеру (є і такі, що їх можна зустріти на дорогах в досить великій кількості, і дня не пройде, як на очі попадеться кілька автомобілів з подібними «модернізованими» державними знаками, якщо ви живете у великому російському місті), але і про викрадача з поменявшими на підроблені законні номерні знаки.

Ми хочемо, щоб кілька компаній-виробників брали участь у роботі нейромережі.

Проти таких умільців і буде вводитися, вірніше, поки тестуватися, дана система на основі нейромережі. Адже якщо вона дозволить оперативно повідомляти поліції про невідповідність номерного знака на автомобілі, в результаті авто зупинять і перевірять на предмет наявних порушень. І якщо буде справді виявлено, що водій експлуатує машину зі зміненим або прихованим номером, він буде притягнутий до відповідальності.

До речі, про відповідальність. Яка сьогодні відповідальність за підроблені або приховані номери?

Як столична влада планує боротися з водіями, які приховують номери від камер

Використання підроблених номерних знаків – це грубе порушення Правил дорожнього руху. Глава 12 КоАП РФ регулює його статтею 12.2, частиною 3:


Установка на транспортному засобі завідомо підроблених державних реєстраційних знаків

тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі 2.500 рублів. Це за умови, що машина припаркована, тобто стояти на місці в момент виявлення порушення.

Якщо авто було в русі, тут без варіантів – позбавлення ВУ:


Керування транспортним засобом зі свідомо підробленими державними реєстраційними знаками

тягне за собою позбавлення права керування транспортними засобами на строк від 6 місяців до одного року.

Процитуємо примітка до статті 12.2, в якому також йдеться, що представляє із себе нестандартний держномер. Багатьом законослухняним автовласникам буде корисно, адже не всі навмисне порушують закони: «Державний реєстраційний знак визнається нестандартною, якщо він не відповідає вимогам, встановленим відповідно до законодавства про технічне регулювання, і нечитабельним, якщо з відстані 20 метрів не забезпечується прочитання в темний час доби хоча б однієї з літер або цифр заднього державного реєстраційного знака, а в світлий час доби хоча б однієї з літер або цифр переднього або заднього державного реєстраційного знака».

А що з прихованим номерами? Ну, скажімо, заклеїв осіб одну букву кленовим листочком – номерний знак вже його не можна прочитати. Або заліплений він брудом, снігом або іншими субстанціями (ВАЖЛИВО! Навмисне заліплений) – ласкаво просимо в клуб «скрывателей», а це стаття 12.2, частина 2:


Керування транспортним засобом без державних реєстраційних знаків, а також керування транспортним засобом без установлених на передбачених для цього місцях» державних реєстраційних знаків або управління транспортним засобом з державними реєстраційними знаками, видозміненими або обладнаними із застосуванням пристроїв або матеріалів, що перешкоджають ідентифікації державних реєстраційних знаків або дозволяють їх видозмінити або приховати,

тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі п’яти тисяч рублів або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від одного до трьох місяців.

А ще приховані номери відносяться до таких, на них встановлені так звані «шторки», світловідбиваюча плівка, інші покриття, у тому числі тонуючі, що утруднюють прочитання буквено-цифрового коду, папірці, ганчірки і т. д.

Мода приховувати номери у Москві з’явилася після того, як столична влада запровадила на багатьох вулицях Москви платну парковку. У результаті багато автолюбителів (особливо щодня приїжджають з області в Москву на роботу) паркують автомобілі, закриваючи номера, щоб не платити за паркування. Також деякі відчайдушні автолюбителі, як і раніше ліплять на свої номерні знаки сторонні предмети або встановлюють держ. знаки таким чином, що одна з літер стає нерозбірливим. Зрозуміло, робиться це для відходу від штрафів за перевищення швидкості, їзду по узбіччях, заїзд за стоп-лінію на перехрестях або зупинку на «вафельної» розмітці і багато іншого.

Всьому цьому неподобству може прийти кінець, як тільки нейромережа ГИБДД запрацює в Москві, а потім і по всій країні.

До чого приведе введення її в експлуатацію?

Як столична влада планує боротися з водіями, які приховують номери від камер

Найближчим часом змін ніхто не відчує. Кілька місяців на тестування, потім технологію потрібно буде ввести в практичне використання. Скільки часу це займе, схоже, не знають навіть самі творці. Адже це буде робитися в таких масштабах вперше в світі. Рік, два або довше…

Але якщо заглянути в більш далеке майбутнє, то автомобілістам-шахраям, які не бажають платити за стоянку, або великим викрадачам не позаздриш. Вони будуть в місті як на долоні – штрафи і затримання злочинців на авто вийдуть на небувалий рівень. Це ще й при тому умови, що Міністерство транспорту в Москві і в інших містах розраховує збільшити в рази кількість камер фото – і відеофіксації. Згідно моделі розвитку до 2024 року кількість камер на дорогах країни збільшиться рівно в два рази.

В опублікованих у ЗМІ планах Мінтрансу значаться наступні цифри:

До кінця 2019 року кількість камер відеофіксації порушень ПДР стане більше на 11%;

До 2020 року до 9 тис. комплексів додасться 33%;

В 2022 році – плюс 66%;

В 2023 році зростання становитиме 88%;

У 2024 році камер стане більше в два рази, тобто близько 19-20 тис.

Ось чому вже скоро водіїв чекає шквал штрафів

Підключаємо до цього масиву штучний інтелект і отримуємо цілодобове спостереження за кожним автомобілем протягом 365 днів в році.

Якщо експеримент виявиться позитивним, напевно системі додадуть обов’язків і в недалекому або не дуже часу таке поняття, як співробітник ГИБДД, стоїть на посту на дорозі, піде в минуле. Остаточно і безповоротно.