Як пілоти Формули 1 примудряються не плутати кнопки на кермі під час перегонів?

249

Ось чому водії F1 не натискають на неправильні кнопки на своїх складних рульових колесах

Б’ємося об заклад, що коли ви вперше побачили кермо автомобіля Формули 1 у вас в голові першим промайнув питання: як пілоти примудряються не плутати всі ці кнопки натискати потрібні в потрібний момент?

Дійсно, на такому невеликому кермі вміщено дуже багато елементів управління і зчитування інформації. Екрани, кнопки, «крутилки», кнопки, кнопки… І кожен з цих елементів несе в собі виняткову важливу функцію – в гонитві за частками секунди під час гонки пілот Formula 1 просто не має права переплутати!

Дивіться також: найшвидший болід Формули-1

Можна, звичайно, будувати безліч теорій і припущень, яким чином пілоти тренуються безпомилково активувати потрібні елементи, але вірніше звернутися з питанням до знаючим людям, наприклад гоночної команди Mercedes AMG Petronas. Саме так і вчинили в американському автожурнале Jalopnik, задавши питання безпосередньо менеджменту команди, а останні люб’язно на нього відповіли.

Як пілоти Формули 1 примудряються не плутати кнопки на кермі під час перегонів?

Середньостатистичне гоночне кермо (як на фото вгорі) має за 12 кнопок, близько 6 обертових шкал налаштування, три обертових ручки знизу, два «весла»-перемикача, один екран, а також 25 сигнальних світлодіодів. При цьому варіантів налаштувань всього цього спортивного добра просто немислимо, комбінації вкрай різноманітні:


Водій може отримати доступ до інформації на центральному дисплеї, наприклад такий, як частота обертання колінчастого вала двигуна, час дельта для інших автомобілів або дані від датчиків, наприклад температури шин.


Рульове колесо також використовується для впливу на певні параметри автомобіля, наприклад для зміни балансу гальм або регулювання диференціала (величина передачі крутного моменту між задніми колесами). Налаштування силового агрегату, найважливіший режим стратегії, що визначає вихідну потужність, – вони також вибираються на кермі.

Наприклад, кнопка «ВВ» змінює баланс гальм. Зелена кнопка «N» переводить автомобіль в нейтральне положення для піт-стопа. «PL» – обмежувач швидкості піт-лейн

Так як же пілоти управляються з усіма цими кнопками, перемикачами і циферблатами в товстих рукавичках, на великих швидкостях і в шоломі, знижує огляд? Адже, теоретично, будь-яке неправильне натискання може призвести до трагічної помилку… Вірно? У Mercedes пояснили:


Щоб зменшити ризик випадкового натискання кнопки, команда встановлює невеликі пластикові обідки навколо певних кнопок. Ці «правоохоронці» можуть змінюватись в залежності від типу гонки. Вони особливо важливі для крутих поворотів, таких як шпилька в Монако, коли водії використовують максимальний кут повороту рульового колеса.


На додаток до захисту навколо кнопок команда використовує кнопки «високої достовірності», які також використовуються на літаках. Вони вимагають досить сильною тактильної віддачі. Таким чином, водій відчуває сильний клацання, коли натискає кнопку навіть в рукавичках.

Так що, в принципі, пілоти Формули-1 майже не мають шансів натиснути потрібну кнопку. Ви дійсно повинні бажати того, щоб натиснути або повернути елемент на кермі, щоб мати можливість активувати його. Хоча це не на 100% надійний спосіб гарантувати, що ніхто ніколи не застосує неправильні налаштування, принаймні, такий підхід підвищує ймовірність того, що водій не натисне кнопку «Нейтраль» в момент обгону чергового суперника на треку. Поки, по всій видимості, обходилося.