Як марихуана впливає на водіїв

702

Що потрібно знати про водіння під впливом марихуани.

Уявіть собі, що було б на дорозі, якщо б водіння в нетверезому вигляді було не заборонено. Повірте, на дорозі панував би хаос. Особливо якщо врахувати, що щодня кожен другий водій сідає за кермо з похмілля. Всі ми знаємо, як алкоголь впливає на здатність керувати автомобілем.

Саме тому сідати за кермо п’яним заборонено в усьому світі. Але, на жаль, за кермо сідають не лише п’яними. Деякі водії, на жаль, знаходяться за кермом під впливом наркотиків і психотропних речовин. Це також заборонено законодавчо. І ось чому.

Сьогодні ми хочемо докладніше зупинитися на управлінні автомобілем під впливом марихуани (офіційна назва «канабіс»), яка хоч і заборонена в нашій країні (наприклад, зберігання марихуани – це кримінальний злочин), тим не менше на нелегальному ринку користується великим попитом.

На жаль, в нашій країні немає офіційної статистики, скільки цього наркотику щорічно вилучається з нелегального обігу, а також немає інформації, скільки водіїв було виявлено керують транспортними засобами під впливом марихуани. Однак ми впевнені, що таких водіїв чимало.

Як марихуана впливає на водіїв

Але чому марихуана заборонена, і чому заборонено сідати за кермо під впливом цієї наркотичної речовини? Наприклад, всі ми знаємо, що в деяких штатах США кілька років тому офіційно дозволили продаж канабісу (коноплі, марихуана). Це, звичайно, повна маячня, так як наука вже давно довела, що куріння марихуани призводить до наркотичного сп’яніння, до звикання і завдає непоправної шкоди здоров’ю. Але самі знаєте – Америка є Америка. Там багато законів не піддаються здоровому глузду.

І все-таки, незважаючи на легалізацію легкого наркотику в США в більшості штатів заборонено сідати за кермо під впливом марихуани. Про що це говорить? В першу чергу про те, що канабіс негативно впливає на здатність керування транспортом.

Хоча офіційно поки вчені в США не довели, що марихуана сприяє виникненню на дорозі фатальних ситуацій.

Навіть статистика аварій не вказує на те, що марихуана стає причиною більш частих аварій.

Тим не менш офіційно у всіх штатах Америки сідати за кермо під впливом марихуани заборонено. Це так само, як з алкоголем – він дозволений, але сідати за кермо у п’яному вигляді заборонено. На жаль, у всьому світі (особливо у нас) це не зупиняє багатьох водіїв. Так і з наркотиками.

Як марихуана впливає на водіїв

Так, наприклад, у тих штатах, де цей наркотик легалізований, кількість ДТП знаходиться на тому ж рівні, що і в штатах, де марихуана заборонена. На думку вчених, це непрямий доказ того, що марихуана не є причиною більш частих аварій. Але знову ж таки це все бабка надвоє сказала. Самі розумієте, в країні, де частково був легалізований легкий наркотик (а те, що канабіс – це наркотик, сумнівів бути не може), заПоради прибутку на його продажу можна, напевно, купити будь-які підсумки наукових досліджень.

На щастя, у США поки влада не додумалися дозволяти управління автотранспортом під впливом марихуани. Інакше ми вважаємо, що влада США побачили б іншу статистику ДТП.

Навіщо ж тоді влада США дозволила продаж марихуани? Зрозуміло, заПоради прибутку. Адже сигарети і алкоголь теж, по суті, наркотики, які дозволено продавати і в нашій країні. Хоча зрозуміло, що легалізація конопель призведе до ще більшої залежності від наркотиків у США, проблема якої і так вже стала питанням національної безпеки Північної Америки.

Отже, керування транспортним засобом у нашій країні, як і в більшості країн світу, заборонено під впливом алкоголю, наркотичних речовин і психотропних препаратів. В тому числі не можна сідати за кермо під впливом марихуани.

Канабіс (марихуана) входить в список наркотичних засобів, закріплений Постановою Уряду № 681 РФ від 30 червня 1998 р «Про затвердження переліку наркотичних засобів, психотропних речовин та їх прекурсорів, що підлягають контролю в Російській Федерації».

Відповідно, севшему за кермо під впливом марихуани водієві загрожує адміністративна відповідальність у вигляді штрафу в розмірі 30 000 рублів і позбавлення прав строком від 1 рік 6 міс. до 2 років.

Ну і, природно, якщо у водія буде виявлена марихуана, йому загрожує кримінальна відповідальність із подальшим позбавленням волі.

Як марихуана впливає на водіїв

На жаль, співробітникам поліції (ГИБДД) визначити водія під впливом наркотиків набагато важче, ніж під градусом. Особливо якщо мова йде про водія, який вживав, перш ніж сісти за кермо, марихуану. Справа в тому, що при вживанні алкоголю від водія може бути запах етилового спирту, тоді як при вживанні марихуани запаху немає.

Також п’яний водій може бути виявлений за допомогою перевірки на алкотестері прямо на місці зупинки автомобіля. Що стосується перевірки на вживання марихуани, то для того, щоб виявити в організмі водія наркотичні речовини, його необхідно направити на медичне освідування у лабораторію, де працівники медустанови візьмуть аналізи, які покажуть концентрацію наркотичних речовин в організмі.

Скільки потрібно викурити марихуани / гашишу, щоб позбутися водійських прав?

Як марихуана впливає на водіїв

Тут все, звичайно, залежить від виду рослини сімейства коноплевих і наявності в ньому каннабіноїдів (речовин, що містяться в рослинах сімейства коноплевих, які є діючими речовинами гашишу і марихуани).

Згідно із законодавством особа визнається перебуває в наркотичному сп’янінні, якщо в результаті хіміко-токсикологічного дослідження в біоматеріалах водія рівень наркотичних речовин буде вище порогових значень встановленої концентрації.

Ось, наприклад, таблиця граничних значень наркотичних і токсикологічних речовин для попередніх методів аналізу при дослідженні сечі:

Найменування груп речовин Концентрація нг/мл
Для осіб старше 18 років Для осіб до 18 років
Опіати
(6 моноацетилморфин, морфін, кодеїн, дезоморфін та ін)
500 300
Каннабіноїди 25 15
Фенілалкіламіну (амфетамін, метамфетамін, мефедрон та ін) 50 25
Метадон 50 25
Бензодіазепіни 50 20
МДМА 50 40
Кокаїн 50 25
Барбітурати 500 50
Котинін 20 20
Синтетичні каннабіноїди 5 5
Котиноны 20 20
Этилглюкуронид 500 200

Так що якщо в сечі водія при медичному огляді в лабораторії будуть виявлені канабіноїди у кількості, що перевищує максимально допустиму норму концентрації, то його стан буде вважатися наркотичним сп’янінням. Відповідно, за керування автомобілем у стані наркотичного сп’яніння водія чекає відповідальність відповідно до статті 12.8 КоАП РФ.

Нагадаємо, що якщо буде з’ясовано, що водій вже позбувся водійських прав за керування автомобілем у стані алкогольного, наркотичного сп’яніння або у стані сп’яніння під впливом психотропних речовин, то за повторне порушення протягом року водія чекає кримінальна відповідальність згідно зі статтею 264.1 КК РФ.

Яким чином коноплі (марихуана) впливає на навички водіння?

Так чи впливає вживання гашишу/марихуани на здатність до водіння? Вносять свій внесок ці наркотики, які вживають водії, в автомобільні аварії? На жаль, однозначної відповіді немає. Так, весь світ знає, що наркотичні речовини впливають на здатність керувати транспортним засобом, але точних наукових доказів у світі поки що немає.

Як марихуана впливає на водіїв

Хоча в цілому давно вже встановлено, що їздити під впливом марихуани не можна. Але щоб на всі 100% відповісти на питання, як впливає марихуана на водія і наскільки вона підвищує ризик опинитися в ДТП, необхідні більш дорогі і складні наукові дослідження, які зараз проводяться в ряді країн. У тому числі і в США, де зійшли з розуму, легалізувавши рослинні наркотики загону коноплевих. Нагадаємо, що наука завжди працює від зворотного. Щоб довести ту чи іншу теорію, її необхідно спробувати спростувати, представивши докази.

На жаль, до 100% доказів, що куріння марихуани призводить до збільшення аварій на дорозі, поки немає. Хоча, звичайно, весь світ розуміє, що в будь-якому випадку вживання цього виду легкого наркотику справляє на водіїв певний вплив, що може бути причиною неадекватної поведінки на дорозі.

Що відомо на даний момент з приводу впливу канабісу на водіїв? У даний момент наукою точно встановлено, що марихуана/гашиш однозначно погіршує навички водіння, включаючи час реакції, здатність відстежувати і виявляти об’єкти на дорозі. Також марихуана впливає на когнітивні навички, такі як судження, очікування і розділене увагу. У тому числі речовини, які містяться в марихуані, впливають на виконавчі функції водія, такі як планування маршруту та прийняття ризику. Але, незважаючи на це, вчені поки що не знайшли чіткого зв’язку між вживанням канабісу та автомобільними аваріями.

Також в даний момент точно відомо, що люди під впливом марихуани переоцінюють свої дії за кермом, що призводить до порушення ПДР. На відміну від марихуани, наприклад, водії під впливом алкоголю, навпаки, схильні недооцінювати характер своїх дій за кермом (наприклад, при порушенні ПДР).

Як марихуана впливає на водіїв

Порівняно з тверезою людиною, той, хто вживає марихуану/гашиш і т. п., зазвичай їде за кермом набагато повільніше, тримає дистанцію до інших автомобілів на великих відстанях і тим самим знижує ризики потрапити в ДТП.

Тобто водій під впливом речовин, що містяться в марихуані, більше боїться всього, ніж тверезий водій, тоді як водій під впливом алкоголю, навпаки, позбавляється страху (не даремно кажуть, п’яному море по коліно). Ось чому під впливом алкоголю водії більш небезпечні, так як рухаються за кермом швидше, тримають більш коротку дистанцію (часто дуже небезпечну) і піддаються великому ризику.

Проте багато хто дослідники попереджають, що свідомі спроби водія, що перебуває під впливом марихуани, водити більш консервативно і з меншим ризиком, не можуть компенсувати тих мінусів, які з’являються у людини в стані наркотичного сп’яніння, викликаному речовинами, що містяться в марихуані.

У будь-якому випадку загальмованість свідомості, надмірна розслабленість, зайвий страх, який може викликати неконтрольований напад паніки, надають на водія негативний вплив, що може призвести до ДТП. Як не крути, а тверезий водій більш адекватний, ніж той, хто накурився марихуани.

Як довго наркотики залишаються в тілі

Як марихуана впливає на водіїв

Ми не заохочуємо вживання заборонених засобів. Ми проти наркотиків в нашій країні. Ми проти алкоголю за кермом. І багато хто проти. Але, на жаль, нас все одно оточує чимало людей, які щодня вживають алкоголь і наркотики. Так що ми не збираємося робити вигляд, що в нашій країні всі святі. І все ж ми сподіваємося, що наша держава посилить боротьбу з тими, хто сідає за кермо в стані алкогольного або наркотичного сп’яніння.

Також нам хочеться вірити, що буде придуманий простий і дешевий спосіб перевіряти водіїв на наркотики прямо на дорозі, як це сьогодні робиться при перевірці на алкоголь за допомогою алкотестера. На жаль, існуюча процедура перевірки водіїв на вживання наркотиків дуже складна, і не завжди співробітники ДПС хочуть морочитися, оформляючи направлення на медосвідчення. Адже в цьому випадку водій повинен бути тимчасово відсторонений від керування автомобілем і спрямований на медосвідчення в медустанову, яка має хімічну лабораторію.

У цьому випадку співробітники ГИБДД повинні відвезти водія в місце проведення медичного огляду, а потім привезти його назад до автомобіля. Це, звичайно, займає багато часу. На жаль, не всі екіпажі ДПС це люблять. Особливо ті, кому простіше за годину настругати протоколів за зустрічку в який-небудь пастці на дорозі, ніж гадати, чи знаходиться водій під наркотиками чи ні. З п’яними набагато все простіше. Найчастіше людині відразу видно, п’яний він чи ні.

Як марихуана впливає на водіїв

До речі, на відміну від алкоголю деякі наркотичні речовини залишаються в організмі набагато довше. В результаті у водія, вживає деякі наркотики, заборонені в Росії, їх присутність в організмі може бути виявлене навіть через кілька днів. В цьому випадку водій може бути позбавлений прав, якщо в біоматеріалах аналізів будуть міститися речовини, що перевищують допустиму норму концентрації.

Варто також відзначити, що деякі лікарські препарати можуть містити речовини, при виявленні яких водія можуть визнати п’яним. Особливо це стосується деяких рецептурних препаратів. Так що перед тим як сісти за кермо, уважно ознайомтеся з інструкцією до ліків, де зазвичай є попередження про вплив препарату на здатність керування транспортним засобом.

У тому числі бажано також звірити склад лікарського засобу зі списком психотропних і наркотичних речовин, затвердженими урядом, і таблицею граничної норми концентрації в організмі людини, при перевищенні якої водій може бути визнаний перебуває у стані наркотичного сп’яніння.

Ось ці таблиці:Рівні порогових значень вмісту в сечі наркотичних засобів, психотропних речовин, інших хімічних речовин та їх метаболітів, які визначаються методами попереднього аналізу

Найменування груп речовин Концентрація нг/мл
Для осіб старше 18 років Для осіб до 18 років
Опіати
(6 моноацетилморфин, морфін, кодеїн, дезоморфін та ін)
500 300
Каннабіноїди 25 15
Фенілалкіламіну (амфетамін, метамфетамін, мефедрон та ін) 50 25
Метадон 50 25
Бензодіазепіни 50 20
МДМА 50 40
Кокаїн 50 25
Барбітурати 500 50
Котинін 20 20
Синтетичні каннабіноїди 5 5
Котиноны 20 20
Этилглюкуронид 500 200


*Рівні порогових значень вмісту в сечі і крові наркотичних засобів, психотропних речовин, інших хімічних речовин та їх метаболітів, які визначаються методами підтверджує аналізу

Найменування групи виявляються речовин Концентрація (нг/мл)
Група амфетаміну
Амфетамін 20
Метамфетамін 20
Метилендиоксиамфетамин (МДА) 40
Метилендиоксиметамфетамин (МДМА) 40
Інші речовини амфетамінової групи 40
Група опіатів
Морфін 10
Кодеїн 20
6-моноацетилморфин 5
Інші речовини опійної групи 10
Група бензодіазепіну
Оксазепам 50
Діазепам 50
Нордиазепам 50
Мідазолам 20
Феназепам 50
Інші речовини групи бензодіазепіну 50
Група барбітуратів
Фенобарбітал 1000
Барбаміл 100
Етамінал натрію 100
Інші речовини групи барбітуратів 100
Речовини інших груп
11-нор-Δ9-тетрагидроканнабиноловая кислота (основний метаболіт Δ9-тетра-гидроканнабинола) 15
Бензоилэкгонин (метаболіт кокаїну) 50
Метадон 50
Пропоксифен 40
Бупренорфін 5
ЛСД 1
Фентаніл 4
Метаквалон 100
Фенциклидин 20
Котинін 20
Синтетичні каннабіноїди 5
Котиноны 10
Этилглюкуронид 100


Примітка: рівень порогового значення – це мінімальна концентрація речовини (його метаболіту) в біологічному об’єкті, що визначається методами попереднього або підтверджує аналізу, при виявленні якої результат дослідження вважається позитивним.

Також майте на увазі, що всі речовини, що потрапили у ваш організм, мають різний період часу виведення. Ось приблизна тривалість певних речовин в організмі людини, які можна виявити при дослідженні в лабораторії (правда, усі в остаточному підсумку залежить від статі людини, віку, росту, ваги, кількості вжитого препарату, рідини, стану здоров’я і навіть від стану гідрації організму тощо).

Так що врахуйте, що із-за індивідуальних особливостей вашого організму багато речовини можуть перебувати у вашому організмі довше, ніж зазначено в нашому прикладі. Отже, ось час утримання в різних біоматеріалах людини різних речовин:

Алкоголь

 • Сеча: 3-5 днів
 • Кров: 10-12 годин
 • Волосся: до 90 днів

Марихуана

 • Сеча: 7-30 днів
 • Кров: близько 2 тижнів
 • Волосся: до 90 днів

Амфетаміни

 • Сеча: 1-3 дні
 • Кров: близько 12 годин
 • Волосся: до 90 днів

Метамфетаміни

 • Сеча: 3-6 днів
 • Кров: 24-36 годин
 • Волосся: до 90 днів

Кокаїн

 • Сеча: 3-4 дні
 • Кров: 1-2 дня
 • Волосся: до 90 днів

Героїн

 • Сеча: 3-4 дні
 • Кров: до 12 годин
 • Волосся: до 90 днів

ЛСД

 • Сеча: 1-3 дні
 • Кров: 2-3 години
 • Волосся: до 3 днів

MDMA

 • Сеча: 3-4 дні
 • Кров: 1-2 дня
 • Волосся: до 90 днів

Це не точні діапазони. Особливо якщо людина регулярно вживає вищевказані речовини. Наприклад, у хронічних алкоголіків алкоголь утримується в організмі довше. Це стосується і марихуани. Наприклад, у людини, який перший раз в житті покурив гашиш/марихуану, їх присутність в організмі може бути не виявлено вже через кілька днів.

Однак у тих, хто тривало і часто вживає марихуану, присутність в сечі наркотичних речовин може бути виявлене навіть через 10 днів.