Як Lada 2105 VFTS в світовому раллійном чемпіонаті виступала

277

Ця Лада 2105 у 80-ті роки перемагала в ралі Citroen і навіть Ferrari

У Радянському Союзі спорт поважали і всіляко намагалися просунути в маси ідею не тільки здорового способу життя серед молоді, але і розвивали різні міжнародні спортивні напрями, в тому числі і в автоспорті. Адже будь-які досягнення спортсменів для будь-якої держави насправді є справою честі і ведення пропагандистської діяльності (в хорошому сенсі цього виразу), а значить, вони потрібні.

В далекі часи наші цілком навіть непогано виступали в міжнародному ралі. Конкретно призові місця і високі п’єдестали завойовувалися на чемпіонаті серед учасників сверхпопулярной тоді групи B, в якій довгі роки як риба у воді відчували себе практично серійні «Москвичі». Варто зазначити, що для цих цілей майже на кожному підприємстві, будь то автовиробник або контора, яка займалася складанням мотоциклів, була своя спортивна команда. Мета спортивного колективу в першу чергу полягала в доведенні конструкції під надвисокими навантаженнями до ідеалу. Ті частини автомобіля, які не проходили суворого випробування і були життєво важливими для надійності машини, перероблялись, змінювалися і доопрацьовувалися.

Дивіться також: Кращі радянські автомобілі, які поважають у всьому світі

«Побічним» ефектом такого підходу ставали призи і лаври у вітчизняних гоночних серіях, а також за кордоном. Спідвей, кільцеві гонки, ралі, мотокрос – ось неповний список тих напрямків, де брали участь заводські команди. Але тПорадиційно одними з найпопулярніших стали саме ралійні перегони.

Втім, також створювалися окремі міні-заводи, для яких просування моделей по спортивній ниві було основною метою роботи. Одним з таких підприємств була прибалтійська «Вільнюська фабрика транспортних засобів». Держпідприємство, яке займалося доведенням серійних автомобілів під спортивні потреби та підготовкою їх до змагань.

За чверть століття, з 1975 по 1990 рік, з-під пера VFTS і, зокрема, ідейного натхненника підприємства Стасиса Брундза, вийшло безліч цікавих і різноманітних моделей, але вершиною для багатьох спортивних автоекспертів досі вважається ралійна модель Lada 2105 VFTS.

Чим унікальна гоночна модель Lada 2105 VFTS?

Як Lada 2105 VFTS в світовому раллійном чемпіонаті виступала

Ну, по-перше, інженерні доопрацювання моделі були настільки вдалими, що робочі варіанти бойових «П’ятірок» не тільки дійшли до наших днів, але навіть до цих пір використовуються в аматорських ралійних чемпіонатах. А адже – на секунду! – з моменту випуску першої тюнингованной під спорт моделі пройшло близько 30 років!

По-друге, модель Лада змогла пробитися у 80-х роках на міжнародний рівень, увійшовши в раллійную групу «B», в якій цілком надійно закріпилася на верхніх рядках рейтингу, обійшовши навіть таких іменитих суперників «дополноприводной ери», як Ferrari і Citroen BX.

Дивіться також: Як ралійний автомобіль з СРСР отримав двигун від Порше?

Правда, тут варто зробити невелику обмовку. Lada VFTS не перемагала в цілому в групі «B», тягаясь з лідерами тих часів – Ford RS200s і MG Metro 6R4s, але в підкласі групи B/10 для автомобілів з робочим об’ємом двигуна 1,3 л до 1,6 л.

Як Lada 2105 VFTS в світовому раллійном чемпіонаті виступала

По-третє, спортивна версія моделі отримала широкий розголос в союзній пресі і цілу рекламну кампанію з окремими проспектами та буклетами з вузлів та агрегатів моделі. Це створило унікальний прецедент, ініціювавши хвилю наслідувачів-копипастеров, особливо в 90-ті роки, в Угорщині та Литві. Схожих за характеристиками автомобілів стало так багато, що їх власники почали об’єднуватися в співтовариства і змагатися між собою в окремих містечкових чемпіонатах.

За деякими даними, всього було побудовано 30 «офіційних» примірників.

Ось відео з самим Брундзой, заводящим автомобіль:

Що представляла собою Лада 2105 ПФТС?

Як ми зазначали вище, модель – не що інше, як фундамент від моделі 2105, повністю перероблений під гоночні потреби. Алюмінієвий капот, двері і багажник – все було зроблено для максимального зниження ваги. Бічні вікна – плексиглас, а ось лобове і заднє залишилися скляними (в ті часи регламент ще дозволяв залишати колючі скла).

Завершували зовнішній вигляд незвичайні для радянського часу колісні диски і аеродинамічний пластиковий обвіс.

Як Lada 2105 VFTS в світовому раллійном чемпіонаті виступала

Більш детальні технічні характеристики (взято з сайту drive2.ru):

Чавунний Блок циліндрів (2106), з алюмінієвої ГБЦ.

Робочий об’єм 1588 см3.

Діаметр поршня – 79,5 мм, хід – 80 мм.

Шатун – сталевий, вагою 570 м, з прямим роз’ємом, довжиною 136 мм.

Колінвал на підшипниках ковзання, литий), чавунний, вагою 10,4 кг, діаметр шийок 50,795 мм.

Сталевий Маховик, вагою 4,2 кг

Карбюратори WEBER 45 CDOE.

Распредвал: підйом впускного/випускного клапана – 11,5 мм/11,5 мм, фази – впуск 330 градусів, випуск – 320 градусів.

Діаметр впускного каналу – 39,5 мм, випускного – 34,5 мм

Діаметр тарілки впускного клапана – 41 мм, випускного – 36 мм.

Ступінь стиснення – 11,5 одиниць.

Силові характеристики – 160 л. с. при 7000 об/хв, крутний момент – 164,8 Нм при 5500 об/хв. (Є згадки про машину, на якій виступав сам Стасіс Брундза, що розвивала 180 л. с. при 7500 об/хв. і 182 Нм при 6000 про/хв).

Діаметр передніх гальмівних дисків – 252,7 мм, задні гальма барабанні.

Рульове управління: глобоидальный черв’як з двухгребневым роликом.

Передавальне число рульового механізму – 16,4.

Габарити машини – довжина – 409 см, ширина – 172,5 см, висота – 140 см (варіювалася в залежності від налаштувань підвіски), колія спереду/ззаду – 136,5 см/132,1 см (варіювалася залежно від типу застосовуваних коліс).

На міжнародні змагання машину взували в шини Pirelli 210/595-15 або Dunlop 195/555-15.

Вага машини (у версії з алюмінієвими елементами кузова) без палива – 780 кг Споряджена вага зі сталевим кузовом – 920 кг

Головні пари 4,3; 4,4; 4,77

КПП VAZ-R3 прямозубая, з кулачковими муфтами включення.

Отже, жорсткий гоночний VFTS мав під своїм алюмінієвим капотом 160 л. с., розганявся до 100 км/год трохи швидше за 7 секунд і мав максимальну швидкість близько 200 км/год (в залежності від використовуваної головної пари і КПП)

Lada 2105 VFTS був не частим гостем на чемпіонаті світу з ралі в епоху «Group B», таких, наприклад, як фінське ралі «1000 озер», де в 1986 році модель повністю домінувала в класі B/10, зайнявши перші 6 позицій у класі. Російський автогонщик Ігор Великих фінішував 18-м у загальному заліку і першим в класі. Проте автомобіль був більш конкурентоздатним на національних змаганнях у Східній Європі, де він провів більшість заходів і склав великий список подіумів.

Дивіться також: Музей АвтоВАЗ: самі рідкісні моделі, які там є [Фото]

Заслужено одна з найбільш цікавих спортивних моделей минулого, показує, що при правильному технічному підході навіть з «П’ятірки» можна зробити якісний болід.