Вживані запчастини: небезпечний брухт чи вигода?

346

Чи варто купувати б/у запчастини на машину

Ми не любимо переплачувати за ремонт, а купівля вживаних автомобільних деталей допоможе нам значно заощадити на обслуговуванні та ремонті машини. Правда, економлячи гроші, ми свідомо беремо на себе значний ризик. Як цього уникнути?

Вживані запчастини: небезпечний брухт чи вигода?

За даними Аналітичного агентства «Автостат», у 2017 році росіяни витратили на автозапчастини та автокомпоненти 1 трлн 523,2 млрд рублів. Це більше 990 млн одиниць різних деталей і витратних матеріалів.

На думку експертів, ринок вживаних автозапчастин в кілька разів перевищує місткість ринку нових автокомпонентів. Щоправда, продаж б/в запчастин в нашій країні неможливо прорахувати, оскільки багато контори займаються б/у автокомпонентів нелегально, не сплачуючи жодних податків.

Те, що попит на вживані запчастини перевищує попит на нові, не дивує. Різниця в цінах на нові оригінальні компоненти і колишні у вживанні величезна.

Не вихід і покупка більш дешевих нових аналогових неоригінальних запчастин, оскільки їхня якість найчастіше залишає бажати кращого. Імпортери автомобілів, які підвищують постійно цінники не тільки на транспортні засоби, але і на оригінальні запчастини, а також страховики, які недооцінюють постійно вартість збитку, не залишають іншого вибору автолюбителям, як шукати б/у запчастини.

Вживані автозапчастини пропонуються на російському ринку різними способами: через Інтернет, на розборках, на авторинках запчастин. Онлайн-продажі останнім часом все більше витісняють інші канали продажу. Як великі продавці, так і дрібні найчастіше сьогодні продають вживані запчастини через Інтернет.

З одного боку, це дуже зручно, тому що ви можете придбати запчастини, які пропонуються по всій Росії (в інших регіонах країни), а також на західних ринках. Після того як ви зробите замовлення, запчастини прийдуть вам поштою або будуть доставлені транспортною компанією. Це набагато полегшує пошук необхідної запчастини.

З іншого боку, такий спосіб покупки б/у запчастин ризикований, оскільки придбані колишні у вживанні автокомпоненти можна оглянути перед покупкою бажано. Тому нерідко буває так, що отримані автокомпоненти перебувають у набагато гіршому стані, ніж обіцяв продавець. Так що майте на увазі: те, що для торговця запчастинами є «ідеальним» станом, для покупців часто виявляється мотлохом.

Вживані запчастини: небезпечний брухт чи вигода?

Наприклад, трапляється, що лампи та інші крихкі елементи приходять покупцеві зламаними, розбитими, але продавець при цьому заявляє, що відправляв замовнику цілі компоненти і нібито інакше і бути не могло.

Також часто великі продавці запчастин не знають точно, що вони продають. Зазвичай менеджер дивиться в базу на комп’ютері і бачить опис запчастини, артикул, марку і модель автомобіля. Але наживо у великих конторах запчастини продавці, як правило, не бачать (вони знаходяться на великих розподільних складах). З-за цього буває так, що покупцеві висилають або не ту запчастину, або в поганому стані.

При покупці старих деталей ризик не обмежується купівлею автокомпонента в поганому стані або отриманням запчастини, яка не підходить автомобілю покупця. Іноді у торговців з’являється б/у запчастини в відмінному стані, яка продається за привабливою ціною. Але це може принести серйозні проблеми.

Дивіться також: Як дурять на автосервісах: не дайте себе розвести на гроші

Справа в тому, що зазвичай великі знижки на «гарячі товари» пропонують з крадених автомобілів, які вкрали для подальшого продажу автозапчастин. Як правило, злочинці викрали авто, машину розбирають на запчастини і оптом здають їх перекупам, а нерідко прямо великим продавцям автозапчастин.

Поліцейські регулярно ліквідують злочинні співтовариства викрадачів, а також дрібних скупників крадених запчастин. Зазвичай великих продавців вони не чіпають, так як знайти у величезному асортименті б/в запчастин вкрадену запчастину практично нереально. Але іноді все-таки рейди проводяться. Особливо номерних агрегатів. Природно, великі продавці співпрацюють з поліцією, розкриваючи свою базу даних проданих запчастин.

Вживані запчастини: небезпечний брухт чи вигода?

В результаті може вийти так, що куплену вами запчастину вилучать. Таке, звичайно, рідко буває, але тим не менш буває. У цьому випадку куплена запчастину з сумнівним минулим за низькою ціною може вийти вам боком. Втомитеся бігати по відділах МВС.

Які вживані запчастини варто купувати?

Вживані запчастини: небезпечний брухт чи вигода?

Відносно низький ризик при купівлі запчастин на ринку вживаних запчастин пов’язаний з придбанням кузовних деталей і компонентів освітлення. Багато бляхарі стверджують, що вони воліють б/у деталі кузова. На їх думку, краще б/у оригінал з заводу, ніж нова запчастина від постачальника автодеталей, яку необхідно вручну готувати під фарбування.

Найчастіше на ринку шукають б/у двері, капот, багажник, крила і бампери. Іноді деякі клієнти шукають цілі частини кузова або дах, які необхідні для більш серйозного ремонту автомобіля після аварії. Та купівля таких деталей на ринку вживаних автозапчастин розумна. По-перше, це дешевше, а по-друге, ці деталі підготовлені і пофарбовані в заводських умовах. Це в будь-якому разі краще, ніж ручне фарбування нової кузовний деталі. Крім того якість б/у деталі кузова можна відразу оцінити візуально.

При покупці нової деталі є ризик придбати неоригінальний автокомпонент, який не тільки може не підійти ідеально за розмірами (в підсумку будуть неправильні кузовні зазори), але і якість металу може залишати бажати кращого.

Вживані запчастини: небезпечний брухт чи вигода?

Також можна сміливо купувати оригінальні б/в фари, які не мають потьмянілих відбивачів або вигорілих лінз. У будь-якому випадку такі фари будуть краще, ніж дешевий аналог. Крім того при продажу автомобіля потенційні покупці можуть легко помітити замінену неоригінальну оптику. У разі підібраних оригінальних фар такої проблеми немає.

Проте будьте обережні! Перед покупкою запчастин переконайтеся, що це дійсно оригінальні, раніше не ремонтовані елементи. У деяких машин, що потрапляють на розбирання під запчастини, зустрічається аварійна історія. В підсумку є ризик, що на розбір потрапив автомобіль після відновлювального ремонту з використанням неоригінальною оптики і кузовних деталей.

Буває, що продавці продають нові запчастини, видаючи їх за б/у. Для цього їх злегка бруднять, надаючи вид вживаного деталі. Це необхідно, щоб продавати дешеві нові аналоги під виглядом б/у оригінальних запчастин.

Так що будьте уважні. Але більше всього будьте обережні при купівлі б/в двигунів і коробок передач, якими продавці, навпаки, намагаються надати більш свіжий зовнішній вигляд. Для цього двигуни і коробки відмиваються (іноді навіть проводиться спеціальна зовнішня чищення, полірування тощо). В результаті двигун з пробігом в 100000 км може легко перетворитися за зовнішнім виглядом майже новий.

Так, звичайно, зазвичай продавці старих автокомпонентів дають гарантію до 1 року на придбані двигуни і трансмісії. Але майте на увазі, що в разі проблем з цими агрегатами ви все одно потрапите на гроші, витрачаючись на монтаж і демонтаж, а також на доставку. Тим не менш відмовитися від покупки б/у двигуна або коробки можуть не всі. У будь-якому випадку купити б/у двигун або коробку дешевше, ніж відновлювати старі агрегати, а тим більше купивши новий мотор або КПП.

Як правильно вибрати деталь?

Вживані запчастини: небезпечний брухт чи вигода?

Краще вибирайте великих відомих продавців і постачальників б/в запчастин, які активно просувають свій товар в Інтернеті. Але не поспішайте натискати кнопку «купити». Спочатку переконайтеся, що саме ту деталь, яку ви бачите на фотографії, ви купуєте і вона дійсно є в наявності. Для цього зателефонуйте продавцю і запитайте його, чи дійсно те, що ви бачите на фотографії, виставлено на продаж.

Дивіться також: Зміна масла в двигуні: Витрати, інтервал заміни і види моторних масел

Якщо ви не впевнені, попросіть продавця вислати додаткові фотографії, які вам повинні надіслати майже відразу. Сьогодні у кожного в кишені лежить смартфон з камерою. Самі розумієте, що зробити знімки – справа кількох секунд. Попросіть, щоб продавець зробив фотографії з усіх боків, щоб ви могли бачити їх стан. Наприклад, при покупці б/у деталей кузова ви по знімках зможете побачити, фарбувалися деталі кузова та мають відколи, вм’ятини і т. п. Якщо продавець повідомить, що зробити дод. знімки проблематично, це повинно вас насторожити.

На оригінальних деталях в певних місцях завжди є маркування виробника. Зазвичай вона вибивається. Щоб знати, як виглядає оригінальна запчастина з заводським номером, подивіться на номери деталей з вашої машини, де стоять оригінальні автозапчастини.

Тому коли будете просити продавця зробити додаткові фотографії, попросіть сфотографувати конкретне місце на деталі, де повинен бути помітний заводський номер.

Вживані запчастини: небезпечний брухт чи вигода?

На жаль, при купівлі механічних, електричних та електронних деталей інформації про походження вузла (модель, версія, рік випуску автомобіля/запчастини), з якої він був знятий, занадто мало для правильного вибору.

Буває, що в одній і тій же моделі автомобіля, залежно від ринку, для якого він призначений, навіть в одні і ті ж роки використовувалися кілька різних версій деталей. На щастя, майже всі деталі мають номери. При підборі запчастини для своєї машини на автокомпоненте повинен бути той же номер, що і на сайті, встановленому на вашому авто. Виняток з цього правила: поліпшені компоненти, якими автовиробник замінив у процесі виробництва дефектні автокомпоненти, зазвичай мають інший номер.

Купівля цих запчастин є ризикованою

Вживані запчастини: небезпечний брухт чи вигода?

Дизельні форсунки: установка б/у форсунки без перевірки професійним автомеханіком являє серйозну небезпеку. Справа в тому, що несправні форсунки можуть пошкодити двигун (наприклад, поломка поршня). Також б/у форсунка від дизельного мотора може бути засмічена.

Турбокомпресори: замість покупки старої турбіни краще віддати її на переборку професіоналам. Виняток: якщо ваш турбокомпресор не підлягає ремонту, наприклад корпус турбіни лопнув, тоді ви можете спробувати купити старий турбокомпресор, але перед установкою на машину ви повинні віддати її тим, хто займається ремонтом автомобільних турбін, для її ретельної перевірки, де професіонали перевірять стан турбокомпресора. Крім того вартість б/у турбіни дуже часто майже порівнянна з вартістю перебирання.

Комп’ютери, блок управління двигуном (мізки): старі «мізки» коштують дешевше, ніж нові. Важливо: якщо ви вже вирішили придбати таку деталь, її номер повинен збігатися з номером комп’ютера, який ви збираєтеся замінити. Примітка: дуже часто на ринку зустрічаються «комп’ютери», в які завантажено неоригінальне програмне забезпечення для управління двигуном. Справа в тому, що багато автовласників проводять своїм автомобілям чіп-тюнінг. Найчастіше це дешевий, неякісний чіп-тюнінг. У підсумку з такими мізками двигун буде працювати неправильно. На жаль, розпізнати за зовнішнім виглядом «мізки», які пройшли чіп-тюнінг, нереально. Навіть у тому випадку, якщо в них були поміняні мікросхеми.

Датчики: багато датчики, такі як лямбда-зонди або витратоміри, старіють з часом. Елемент працює, але значення, вказані датчиком, все більше відрізняються від реальних. Увага! У разі виходу з ладу витратомірів і лямбда-датчиків, якщо ви хочете, щоб двигун працював оптимально, і не збираєтеся купувати нові оригінальні деталі, ви в основному приречені на заміну датчиків дешевими китайськими аналогами. Дешеві китайські датчики, які наводнили російський ринок, навіть прямо з коробки часто не працюють належним чином. Так що краще купуйте нові оригінальні датчики.

Шестерні, генератори і стартери: як і у випадку з турбонагнітачами – на суму, яку ви витратите на покупку цих компонентів, зазвичай можна відновити пошкоджену деталь з гарантією.

Подушки безпеки: спокуса велика, тому що нові подушки безпеки (зазвичай доступні тільки у дилера) коштують неймовірно багато.

Вживані запчастини: небезпечний брухт чи вигода?

Але при покупці старих аэрбеков будьте обережні: однакові подушки для однієї марки і моделі автомобіля можуть мати різні номери деталей з абсолютно різними параметрами роботи. Установка неправильної подушки безпеки може бути загрожує неприємними наслідками.

Є ще одна проблема: подушки безпеки не переносять зберігання в невідповідних умовах.

Дивіться також: Ось деякі дивні факти про подушки безпеки

Наприклад, аэрбеки не можна зберігати в приміщенні з надлишком вологи. Так, деякі подушки, що зберігаються в подібних умовах, можуть стати небезпечними. Наприклад, на весь світ відомий скандал з подушками безпеки Takata, які використовуються, зокрема, у багатьох автомобілях Honda чи BMW, які, якщо зберігати їх у вологих умовах, стають небезпечними. Справа в тому, що із-за надлишку вологи вибухові речовини, що містяться в подушках Takata, змінюють свої властивості. У підсумку подушка може «вистрілювати» сильніше, ніж припускав виробник. Інші ж марки подушок з-за зберігання у вологих умовах взагалі можуть не спрацювати при ДТП.

Заборонено ставити б/у запчастини на автомобіль?

Вживані запчастини: небезпечний брухт чи вигода?

Відразу хочемо зазначити, що прямої заборони на використання вживаних автозапчастин в російському законодавстві немає. Але тим не менш автовласники повинні пам’ятати про те, що виїжджати на дороги загального користування на несправному автомобілі заборонено.

Також всі власники зобов’язані проходити технічний огляд автомобіля для отримання діагностичної карти. Під час проходження техогляду фахівці станції техобслуговування зобов’язані перевіряти всі важливі системи автомобіля. У разі виявлення несправностей або неправильної роботи основних систем транспортного засобу діагностична картка не видається. Правда, всі ми знаємо, що купити техогляд без показу автомобіля сьогодні простіше простого. Проте не варто забувати, що в разі аварії з причини несправності вашого автомобіля вас чекає відповідальність. Так що кожен водій повинен бути зацікавлений в тому, щоб утримувати свою машину в справному стані і легально проходити техогляд.

Дивіться також: Термін придатності подушок безпеки в автомобілі: Виявляється він є

Так, звичайно, щоб утримувати авто в ідеальному стані, необхідно не тільки своєчасно проходити технічний огляд, але і міняти зношені деталі. На жаль, за останні роки вартість оригінальних запчастин лякає і дивує, як і вартість палива на АЗС. Логічно, що попит на б/у деталі росте не по днях, а по годинах. Всі хочуть заощадити. Але, на жаль, багато автовласників забувають, що багато вживані запчастини купувати не варто, так як це може впливати на безпеку транспортного засобу. Так, деталь деталі ворожнечу. Але тим не менше ми все ж не Порадили б вам купувати деякі колишні у вживанні автокомпоненти. Ось список компонентів, повторне використання яких може загрожувати безпеці дорожнього руху і негативно впливає на навколишнє середовище:

 • подушки безпеки з їх контролерами і датчиками
 • гальмівні колодки і колісні диски
 • гальмівні магістралі
 • вихлопні глушники
 • паливопроводи
 • шарніри рульового управління і підвіски
 • сидіння, зінтегровані з ременями безпеки або подушками безпеки
 • система блокування рульового керування
 • іммобілайзери разом з транспондерами
 • електричні та електронні компоненти систем безпеки, ABS, ESP
 • фільтри
 • клапани рециркуляції відпрацьованих газів
 • встановлення газового обладнання
 • ремені безпеки
 • щітки склоочисників
 • каталізатори

Так що ніхто вас не обмежує на законодавчому рівні від придбання б/у деталей. Але ви повинні пам’ятати, що є запчастини, які краще купувати новими, оскільки спроба заощадити може обернутися для автовласника боком.

Наша думка: підсумок

Іноді купівля вживаних автозапчастин є найбільш вигідним рішенням і дійсно дозволяє заощадити чималі гроші, отримавши якісну оригінальну деталь, яка, можливо, буде ходити на вашому автомобілі дуже довго, і, що найголовніше, навіть довше, ніж нова неоригінальна запчастину.Але покупка б/у деталей завжди пов’язана з ризиками.

Тому ви повинні бути уважними і виборчими. Також ви повинні пам’ятати, що хороші свіжі оригінальні деталі не можуть коштувати підозріло дешево. Також майте на увазі, що на ринку сьогодні дуже багато старих автокомпонентів з автомобілів таксі, запчастини з яких ми не рекомендуємо купувати з-за великих пробігів цих машин за родом своєї діяльності.