Виплати по ОСАГО грошима: як отримати?

247

Ось як отримати відшкодування по ОСАГО грошима замість ремонту автомобіля.

Напевно, немає більш актуальної теми серед автомобілістів, ніж обов’язкове страхування автоцивільної відповідальності, ринок якого наші влади не можуть устаканити вже більше 20 років. Як тільки влада не намагалися стабілізувати страховий ринок ОСАЦВ, виходило, кажучи словами Черномыдина, «хотіли як краще, а вийшло як завжди». Таке відчуття, що влада більшою мірою думають тільки про страхових компаніях, геть забуваючи про людей, щорічно змушених витрачати свої гроші на поліси ОСАЦВ, які вже давно перетворилися на прихований податок для автомобілістів.

І найжахливіше – це, звичайно, не збільшення тарифів, коефіцієнтів і перерахунок коефіцієнта бонус-малус, і навіть не спеціальне заниження страховими компаніями суми збитків при страховому випадку. До тарифів завжди можна звикнути. Але ось те, що зробили влади кілька років тому, дозволивши страховим компаніям в більшості випадків не виплачувати грошове відшкодування шкоди, замінивши виплату натуральним відшкодуванням (ремонтом ТЗ), ні в які ворота вже лізе.

Нагадаємо, що в 2017 році Державна дума РФ прийняла Федеральний закон ФЗ-49 «ПРО внесення змін у федеральний закон про обов’язкове страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів”, який встановив в Росії пріоритет відновлювального ремонту автомобіля над грошовою виплатою у випадку збитку в ДТП.

Так що тепер страхові компанії мають право не виплачувати грошове відшкодування постраждалій стороні, посилаючи автомобіль на відновлювальний ремонт в технічний центр, з яким у страхової компанії укладено договір.

У підсумку багато водіїв з тих пір не змогли отримати в результаті ДТП грошові виплати, отримавши відшкодування в натуральній формі. На жаль, подібна практика, як і прогнозувалося, має більше мінусів, ніж плюсів. Багато водіїв незадоволені новим Законом «Про ОСЦПВ». Адже раніше люди могли отримати грошове відшкодування шкоди і використовувати ці гроші для того, щоб вибрати автосервіс на свій розсуд або навіть ремонтувати автомобіль самостійно у себе в гаражі.

Тепер же в більшості випадків зробити це згідно з чинним законодавством як би не можна. Але, на щастя, законодавець передбачив у новому Законі «Про ОСАЦВ» ряд винятків, коли страхові компанії все-таки повинні виплачувати грошове відшкодування. На жаль, більшості водіїв це не стосується. Але наші закони, як завжди, треба вміти читати між рядків. Давайте по порядку.

Навіщо влада заборонила грошову виплату по ОСАГО?

Виплати по ОСАГО грошима: як отримати?

У пояснювальній записці до Федерального закону ФЗ-49 від 28.03.2017 року сказано, що зміни в Закон Про ОСАЦВ» необхідні, щоб припинити активність автоюристов, колективно скуповують у автовласників по всій країні право вимоги відшкодування по ДТП у страхової компанії (як правило, автовласник отримує від автоюристов фіксовану суму і передає за договором і довіреністю право вимоги відшкодування у страховий).

Далі автоюристы в судах у результаті отримують в два рази більше, тоді як, на думку законодавця, страхові компанії зазнають величезних збитків, оплачуючи в подальшому різні неустойки, штрафи та судові витрати. В результаті влада вирішила захистити бідних автостраховиків, придумавши замінити грошове відшкодування шкоди в рамках ОСАГО натуральним. Однак дивно, що влада повірили страховикам, які все зробили для того, щоб скасувати грошові виплати. Адже, судячи по швидкості прийняття закону, страховиків-то особливо ніхто і не перевіряв.

В яких випадках не проводиться натуральне відшкодування у вигляді відновлювального ремонту?

Виплати по ОСАГО грошима: як отримати?

Як ми вже сказали, натуральне відшкодування шкоди транспортному засобу (ремонт) страхова компанія проводить не у всіх випадках. На щастя, у новому Законі «Про ОСАЦВ» є винятки. Це регулює пункт 16.1 федерального Закону «Про ОСАЦВ»:

16.1. Страхове відшкодування шкоди, заподіяної легкового автомобіля, що перебуває у власності громадянина та зареєстрованого в Російській Федерації, здійснюється шляхом видачі суми страхової виплати потерпілому (вигодонабувачу) в касу страховика або перерахування суми страхової виплати на банківський рахунок потерпілого (вигодонабувача) (готівковий або безготівковий розрахунок) у разі:

а) повної загибелі транспортного засобу

б) смерті потерпілого

в) заподіяння тяжкого або середньої тяжкості шкоди здоров’ю потерпілого у результаті настання страхового випадку, якщо в заяві про страхове відшкодування потерпілий вибрав таку форму страхового відшкодування

г) якщо потерпілий є інвалідом і в заяві про страхове відшкодування вибрав таку форму страхового відшкодування

д) якщо вартість відновлювального ремонту пошкодженого транспортного засобу перевищує встановлену підпунктом «б» статті 7 цього закону страхову суму або максимальний розмір страхового відшкодування, встановлений для випадків оформлення документів про дорожньо-транспортну пригоду без участі уповноважених на те співробітників поліції, або якщо згідно з пунктом 22 цієї статті всі учасники дорожньо-транспортної пригоди визнані відповідальними за заподіяну шкоду, за умови, що у зазначених випадках потерпілий не згоден здійснити доплату за ремонт станції технічного обслуговування

е) вибору потерпілим відшкодування шкоди у формі страхової виплати згідно з абзацом шостим пункту 15.2 цієї статті або абзацом другим пункту 3.1 статті 15 справжнього Федерального закону

ж) наявності угоди в письмовій формі між страхувальником і потерпілим (вигодонабувачем)

Ми спеціально виділили останню сходинку умов, які, згідно з чинним федеральним Законом «Про ОСЦПВ», дозволяють страховикам замість натурального відшкодування у вигляді ремонту в технічному центрі, з яким у страхової компанії укладено договір, робити грошові виплати.

Виплати по ОСАГО грошима: як отримати?

Як бачите, як зазвичай це і буває в наших заплутаних законів, формулювання цього пункту досить-таки розпливчаста. На ній детально і зупинимося.

Дивіться також: Як з-за проблем в одній страховій компанії нас хочуть змусити більше платити за поліси ОСАГО

Отже, згідно з законодавством будь-який автовласник має право отримати грошову виплату по ОСАГО за письмовою угодою, укладеною зі страховою компанією. Питання тільки в тому, як змусити страхову компанію укласти таку угоду. Адже в більшості випадків їй вигідніше відправити вас на відновлювальний ремонт, ніж провести грошову виплату, яку, до речі, легше оскаржити в суді.

Тим не менш законодавство зобов’язує страховиків укладати таку угоду, коли провести відновлювальний ремонт неможливо через чинних норм у Законі «Про ОСАЦВ».

Так, згідно з чинним Законом «Про ОСЦПВ, термін проведення відновлювального ремонту пошкодженого автомобіля не може здійснюватися більше 30 робочих днів з дня надання потерпілим пошкодженого транспортного засобу на станцію техобслуговування або з дня передачі автомобіля страховику для його транспортування в сервіс. Збільшення терміну ремонту можливе лише за ЗГОДОЮ потерпілого.

Також страхова компанія має право направити потерпілого для ремонту автомобіля тільки в техцентр, розташований не більш ніж в 50 кілометрах від місця ДТП або місця проживання потерпілої сторони. Правда, це обмеження поширюється тільки якщо доставка транспортного засобу в технічний центр здійснюється своїми силами. Якщо страховик самостійно організовує доставку автомобіля в автосервіс і назад, він має право проводити ремонт в технічному центрі, розташованому далі, ніж 50 км.

Виплати по ОСАГО грошима: як отримати?

Якщо ні одна зі станцій, з якими у страховика укладені договори на організацію відновлювального ремонту, не відповідає встановленим правилами обов’язкового страхування вимогам до організації відновлювального ремонту у відношенні конкретного потерпілого, страховик за згодою потерпілого у письмовій формі може видати потерпілому направлення на ремонт на одну з таких станцій. У разі відсутності зазначеної згоди відшкодування шкоди, заподіяної транспортному засобу, який здійснюється у формі страхової виплати.

У тому числі згідно з пунктом 15.3 статті 12 Закону україни «Про ОСАЦВ», потерпілий має право отримати у страхової компанії напрям в технічний центр, з якою у страховика немає договору на проведення відновлювальних ремонтних робіт.


При наявності згоди страховика у письмовій формі потерпілий має право самостійно організувати проведення відновлювального ремонту свого пошкодженого транспортного засобу на станції технічного обслуговування, з якою у страховика на момент подання потерпілим заяви про страхове відшкодування або прямому відшкодування збитків відсутній договір на організацію відновлювального ремонту.

У цьому випадку потерпілий в заяві про страхове відшкодування або прямому відшкодування збитків вказує повне найменування обраної станції технічного обслуговування, її адреса, місце знаходження та платіжні реквізити, а страховик видає потерпілому направлення на ремонт і оплачує проведений відновлювальний ремонт.

Як отримати замість ремонту автомобіля гроші в рамках договору ОСАЦВ?

Виплати по ОСАГО грошима: як отримати?

Ось ми і підійшли до найцікавішого. Як ви вже зрозуміли, чинний Закон «Про ОСАЦВ» не забороняє грошову виплату за автомобіль, що отримав пошкодження. На жаль, більшість аварій (особливо дрібних) не підпадають під умови, необхідні для того, щоб страховик виплатив гроші. Але ми знайшли варіант, як це зробити.

Ваше завдання – переконати страховика відмовитися від натурального відшкодування збитку через СТО (станція технічного обслуговування). Для цього є два варіанти. Перший – примусити технічний центр, куди вас направив страховик для відновного ремонту, відмовитися від проведення робіт.

Другий варіант – написати в страхову компанію заяву з проханням замість відновлювальних ремонтних робіт провести виплату, привівши свої доводи.

Тепер давайте зупинимося докладніше на двох варіантах. Отже, перший варіант: змусити технічний центр відмовитися від ремонту автомобіля.

На жаль, зробити це не завжди можливо. Але спробувати не гріх.

Отже, при передачі автомобіля в автосервіс, в який вас направив страховик, пишіть заяву: прошу при заміні автокомпонентів використовувати ТІЛЬКИ нові запчастини, а також встановлювати їх ТІЛЬКИ в моїй присутності. Доплачувати за нові запчастини відмовляюся (згідно з чинним законодавством при відновному ремонті у рамках ОСАГО повинні бути використані тільки нові запчастини).

Також вкажіть у заяві, що після проведення ремонту приймання автомобіля буде підписана тільки після огляду автоэкспертом на предмет якості ремонту.

У більшості випадків після такої заяви технічний центр відмовиться проводити ремонт, швидко вигадавши причину, повідомивши про це страхової компанії. Як правило, після цього страховик, швидше за все, не пошле вас в інший технічний центр, розуміючи, що якість ремонту автомобілів в рамках виплат ОСАЦВ залишає бажати кращого. В підсумку є великий шанс, що після цього страховик легко за своєю ініціативою запропонує вам грошову компенсацію, швидко забувши про натуральному відшкодування.

Як отримати грошову виплату по ОСАГО, якщо ремонт автомобіля триває більше 30 днів?

Виплати по ОСАГО грошима: як отримати?

А що робити, якщо автовласник погодився на натуральне відшкодування шкоди, віддавши автомобіль в технічний центр, де ремонт затягнувся більш ніж на 30 робочих днів, і тепер передумав і хоче отримати грошову виплату? В цьому випадку Порадимо вам ні в якому разі не погоджуватися на продовження термінів ремонту.

Пам’ятайте, що страхова компанія зобов’язана провести ремонт автомобіля протягом 30 робочих днів з дня надання потерпілим пошкодженого транспортного засобу на станцію техобслуговування або з дня передачі автомобіля страховику для його транспортування в сервіс.

Так що поки ви не підпишете свою згоду на продовження строку відновлювального ремонту, страхова компанія несе відповідальність за порушення термінів ремонту.

Нагадаємо, що згідно з законодавством порушення строків відновлювального ремонту загрожує страховику неустойкою у вигляді пені в розмірі 0,5 відсотка за кожний день прострочення від суми збитку, але не більше суми такого відшкодування.

У тому числі за зрив термінів відновлювального ремонту у страховика є відповідальність перед ЦБ РФ, який є регулюючим органом на страховому ринку. При систематичному порушенні страховиків Закону «Про ОСАЦВ» банк має право призупинити дію ліцензії страховика в частині укладення договору ОСАЦВ.

Що робити, якщо в автосервісі, де проходить ремонт по ОСАГО, розводять на додаткові гроші?

Виплати по ОСАГО грошима: як отримати?

Є ще один неприємний момент при натуральному відшкодування шкоди в рамках договору ОСАЦВ. Багато автосервіси, знаючи, що більшість водіїв законодавчо не підковані, в буквальному сенсі розводять автовласників на гроші, заявляючи, що грошей, які перерахувала страхова компанія для проведення відновного ремонту, не вистачає для виконання всіх робіт.

У підсумку потерпілим пропонують доплатити за роботи чи автозапчастини. Ні в якому разі не погоджуйтеся доплачувати ніякі гроші. Особливо якщо у вас є сумніви в якості ремонтних робіт технічного центру, куди вас направив страховик. Пам’ятайте, що поки ви не дасте свою згоду на доплату, ніхто не має права вам виставити додаткову суму.

Не забувайте, що відповідальність за відновлювальні роботи автомобіля несе страхова компанія, яка зобов’язана протягом 30 робочих днів відремонтувати автомобіль з використанням тільки нових автозапчастин. Також технічний центр не має права відмовити вам у ремонті автомобіля, якщо ви відмовитеся доплачувати. Ви повинні знати, що проблема відновлювального ремонту повністю лежить на страховика і йому потрібно піклуватися про якість і терміни ремонту.

Тим не менш, звичайно ж, в натуральній формі відшкодування жирний мінус: в більшості випадків якість ремонтних робіт і якість запчастин буде залишати бажати кращого, якщо, звичайно, ви не ремонтируетесь в дилерському технічному центрі. Але, на жаль, туди страхові компанії посилають в рамках відшкодування по ОСАГО тільки автомобілі не старше двох років.

Як переконати страховика підписати угоду про грошової компенсації збитку по ОСАГО?

Виплати по ОСАГО грошима: як отримати?

Але як можна без відвідування технічних центрів за напрямом страхової компанії переконати страховика відразу підписати угоду про грошову виплату? Тут, звичайно, все залежить від суми збитку і вашої ситуації.

На жаль, в деяких випадках вам буде вигідніше отримати натуральне відшкодування, ніж гроші. Особливо це стосується автомобілів віком не більше 2 років, які страховик зобов’язаний посилати на ремонт до дилера. Тут, отримавши гроші, ви тільки втратите.

В інших випадках вигідніше одержати гроші, якщо ви знаєте, де можна провести ремонт якісніше і дешевше, або збираєтеся робити ремонт самостійно. Також отримати гроші вигідно, коли ви не збираєтеся ремонтувати автомобіль.

Дивіться також: Натуральне відшкодування по ОСАГО з травня 2017 року

Отже, як ми вже сказали, переконати страховика підписати подібну угоду не так-то й легко. Особливо без відвідування технічного центру. Але тим не менше все можливо. Особливо якщо ви погодитеся на суму збитку, яка може влаштувати страховика.

Наприклад, в даний момент склалася така практика, коли, визначаючи суму збитку, наприклад, в 40 тис. рублів, страховик може піти вам назустріч, якщо ви погодитеся отримати грошове відшкодування в розмірі 30 тис. рублів.

Тобто в цьому випадку страховику вигідніше виплатити вам меншу суму, ніж оплачувати більш дорогий ремонт. Правда, ви повинні пам’ятати, що, підписавши зі страховою компанією угоду про отримання грошової компенсації, ви вже не можете вимагати через суд отримання справедливої суми збитку. Тобто, підписуючи угоду, ви висловлюєте повну згоду з оцінкою шкоди, завданої автомобілю.

Що стосується ремонту, то ви вправі після неякісного ремонту звернутися в судові органи з позовними вимогами до страховика.