Вимагають бути зрозумілим на дорозі: чи Законно?

288

Чи можна відмовитися бути зрозумілим на прохання співробітника поліції?

Не рідко співробітники ДАІ зупиняють водіїв не тільки, щоб оштрафувати або для перевірки документів. Іноді причина зупинки пов’язана з пошуком зрозумілих для складання адміністративного протоколу щодо іншого учасника дорожнього руху. На жаль, іноді співробітники Державтоінспекції просту прохання перетворюють на вимогу.

Відповідно до частини 1 статті 25.7 КУПАП посадова особа (наприклад, співробітник ДПС) має право залучити понятого для складання протоколу про адміністративне правопорушення. Понятим може бути будь-яка особа незацікавлена в результаті адміністративної справи.

Нагадаємо, що також на підставі цієї статті понятих повинно бути не менше 2 осіб. Варто звернути увагу, що посадова особа зобов’язаний вказати в протоколі про присутності понятих. Між тим поняті не просто свідки складання протоколу, у яких як помилково вважають багато автолюбителів, ні прав. Мало хто знає, але в понятих є право робити заперечення і зауваження, які повинні бути занесені в протокол. Тобто понятий повноправний учасник адміністративної справи.

Однак варто зазначити, що органи ДАІ мають право здійснювати оформлення порушення ПДР без участі понятих. Але в цьому разі посадова особа має вести відеозапис, про що також повинна бути зроблена відмітка в протоколі.

Вимагають бути зрозумілим на дорозі: чи Законно?

Але, незважаючи на те, що закон дозволив оформляти співробітникам ГИБДД протоколи без обов’язкової присутності понятих, в Росії як і раніше найчастіше протоколи штампуються з понятими (або навіть без понятих і відеозаписів). Вся справа в тому, що у багатьох екіпажів немає відповідного обладнання для зйомки процесу складання протоколу.

Нагадаємо, що якщо протокол буде оформлений без понятих і без вигляді відеофіксації, то його можна легко оскаржити в суді, так як це пряме порушення КПАП .

Але де ж співробітники Державтоінспекції знаходять понятих для складання адміністративного протоколу за всіма правилами, коли у них немає технічної можливості знімати все на відео?

Як де? Звичайно на дорозі, зупиняючи автомобілі. У цьому випадку все залежить від особистості співробітників ДПС. Є ті, які всі виконують згідно з буквою закону, ввічливого просячи водіїв стати зрозумілим. Але, на жаль, нерідко зустрічаються і такі співробітники ГИБДД, які, по суті, змушують водіїв стати понятими. Наприклад, якщо даішники бачать, що ви не хочете бути зрозумілим, то натякають вам, що зараз вони на рівному місці знайдуть у вас 1001 порушення…На жаль, чимало водіїв після таких натяків, воліють проти своєї волі погодитися бути понятими.

Є і такі випадки, коли прохання побути мимовільним свідком при складанні протоколу непомітно перетворюється на вимогу, що однозначно незаконно. Але в цей момент багато водіїв від хвилювання на тільки забувають свої права, але й готові взяти участь у чому завгодно. На жаль, і таких полохливих автолюбителів чимало.

Отже, чи можна відмовити працівнику ДПС у проханні участі в якості понятого? Звичайно можна, якщо ви не хочете втрачати час. Адже іноді складання протоколу затягується.

Вимагають бути зрозумілим на дорозі: чи Законно?

Пам’ятайте, що у вас немає цивільного обов’язку бути зрозумілим на прохання посадової особи. Відповідно навіть співробітникові поліції ви маєте повне право відмовити в ПРОХАННІ.

Так що якщо співробітники ДПС ВИМАГАЮТЬ від вас стати зрозумілим по адміністративній справі, натякаючи про відповідальність за відмову від законних вимог поліції, нагадайте бравим даішникам про те, що вони не вправі вимагати від вас до участі у справі в якості понятого.

Якщо ж ви все-таки ви стали понятим по справі, то Порадимо вам бути уважним, а не відсторонюватися від справи. Та це справа чуже і може бути і не стосується вас. Але воно стосується іншої людини, чиї права можуть бути порушені. Цілком можливо ваша уважність і зауваження по справі в подальшому допоможуть іншій людині відстояти свої права. На жаль, робити ці в нашій країні доводиться все частіше і частіше. На жаль не завжди це так легко і просто.