Використання машини з турбіною. Найважливіші правила

424

Як продовжити в машині термін служби турбіни?

Незважаючи на те що турбіни розраховані на безперервну роботу протягом всього терміну служби двигуна, часто це відбувається інакше. В основному це вина водіїв, які неправильно експлуатують автомобіль з турбонаддувом.

Турбокомпресор – це пристрій, ротор якого приводиться в рух вихлопними газами двигуна. Його обороти можуть досягати 250 000/хв. Щоб ви зрозуміли, наскільки велике число обертів турбіни і її цінність, відзначимо, що дизельні двигуни, як правило, не можуть досягати 8000 об/хв, бензинові можуть працювати максимум на 10 000 оборотів в хвилину. Природно, що при таких високих оборотах турбіна створює не тільки великий тиск, але і виділяє багато тепла. Саме випуск тепла поряд з належною мастилом є основними умовами, що забезпечують тривалу роботу турбокомпресора.

Використання машини з турбіною. Найважливіші правила

Власники турбованих автомобілів повинні пам’ятати, що після запуску двигуна потрібно дати насосу близько 30 секунд, щоб розподілити масло по всій системі. Якщо ми збільшимо частоту обертання двигуна до того, як масло досягне компресора, відбудеться його пошкодження.

Дивіться також: Що таке турбодвигуни, і надійні вони [Пост для новачків]

Також жорсткі правила застосовуються до іммобілізації приводного пристрою. Якщо ми використовуємо двигун на високих обертах незадовго до зупинки, турбіну, перш ніж заглушити мотор, потрібно охолодити. Для цього бажано після зупинки автомобіля дати їй попрацювати на холостому ходу ще 2-3 хвилини. Звичайно, ви також можете охолодити турбіну і на ходу, здійснюючи рух на малих обертах двигуна (не більше 1500 об/хв).

Але в будь-якому випадку ви повинні взяти собі за правило: не варто паркувати автомобіль і вимикати двигун відразу після динамічної їзди.

Багато сучасні автомобілі оснащені системою старт/стоп, яка автоматично вимикає двигун при зупинках. Якщо у вашій турбованої машині є ця система, якщо ви протягом тривалого часу використовували високі обороти двигуна, наприклад, коли швидко їхали по шосе, то якщо ваш подальший шлях лежить через ділянки дороги, де, швидше за все, машина буде часто зупинятися, вимкніть систему старт/стоп, щоб двигун машини не вимикався при зупинках.

В іншому випадку ви ризикуєте, що під час короткої зупинки, наприклад на світлофорі або при оплаті проїзду по платній трасі, двигун вимикається при сильно нагрітою турбіні, що загрожує її поломкою. На жаль, не у кожного автомобіля є можливість відключити цю систему. Відповідно, ви не повинні використовувати автомобіль на високих обертах двигуна, якщо збираєтеся їхати по дорозі, де плануються зупинки, під час яких електроніка буде вимикати двигун машини.

Використання машини з турбіною. Найважливіші правила

До речі, зовсім недавно було багато різних чуток і міфів про використання турбонагнітачів. Наприклад, деякі вважають, що, використовуючи автомобіль тільки в місті, ми забезпечуємо турбокомпресора оптимальні умови роботи. Але це неправильно.

Перш за все, навіть в місті ми іноді використовуємо високі обороти двигуна, наприклад, потрапляючи у швидкий потік руху або для обгону. Крім того, надлишкове тепло – не єдиний ворог цього механізму. Низькі обороти двигуна також шкідливі турбокомпресора. Справа в тому, що у випускному колекторі і турбіні з часом відкладається сажа.

При тривалому динамічному водінні на високих обертах двигуна ці сажеві відкладення спалюються. В іншому випадку сажа може загрожувати правильної роботи турбокомпресора.

Використання машини з турбіною. Найважливіші правила

Для турбіни забруднення небезпечно. І боятися потрібно не тільки сажі. У грязі є два способи дістатися до турбокомпресора – разом з повітрям і маслом. Ось чому так важливо піклуватися про регулярній заміні масла і потрібних фільтрів. Час від часу потрібно перевіряти герметичність з’єднання між повітряним фільтром і турбіною.

Також вкрай важливо подбати про правильне рівні моторного масла. У багатьох двигунах недостатня кількість олії призводить до викиду частинок вуглецю при згорянні палива, що викликає появу вуглецевих відкладень в лініях подачі масла в компресор. Також не допускається для економії грошей замінити дороге моторне масло більш дешевим продуктом. Це може призвести до пошкодження турбіни і, отже, до значних витрат.

На жаль, більшості водіїв не вистачає терпіння, щоб забезпечити оптимальні умови роботи турбокомпресора. Отже, бувають випадки передчасних поломок сайту. Як показує практика, неправильна експлуатація автомобіля з турбодвигуном може призводити до поломки турбокомпресора вже до 50 000 км. Але найчастіше турбіна зношується десь на пробігу 150-250 тис. км.

Використання машини з турбіною. Найважливіші правила

Зазвичай при поломці турбіни з-під капота несподівано лунає дивний шум, і водій починає відчувати неприродні вібрації. Це явна ознака, що турбіна раптово вийшла з ладу із-за нестачі мастила. У цьому випадку ви повинні негайно зупинити машину і заглушити двигун. Кожна секунда роботи турбіни означає погіршення ситуації, оскільки вийшов з ладу турбокомпресор може призвести до ще більших пошкоджень.

Дивіться також: Скільки прогрівати двигун автомобіля, перш ніж їхати на великих обертах? Відповідає експерт

Також про вихід з ладу турбіни можуть сигналізувати менш помітні ознаки. Наприклад, якщо ви відчуваєте падіння потужності двигуна, помічаєте, що підвищився витрата моторного масла, вихлопний дим став менш прозорим або бачите витік масла з турбонагнітача, слід терміново звернутися до фахівця. Цілком можливо, турбіна має несправності.

Досвідчені автомеханіки дуже добре знають, що не всі ознаки, які з’являються в результаті зносу турбокомпресора, насправді викликані саме їм. Падіння потужності і чорний колір вихлопу можуть бути пов’язані з забрудненням повітряного фільтра. Блакитний колір вихлопу, підвищена витрата масла і гучна робота турбіни можуть говорити про проблеми в усмоктувальній трубі турбокомпресора.

Витік масла разом з зменшенням потужності і поява чорного або синього диму, вихлопних газів також можуть вказувати на знос поршнів, поршневих кілець, циліндрів двигуна або клапанів головки блоку двигуна.

Падіння потужності і чорний дим з вихлопної труби і гучна робота турбіни можуть бути ознакою пошкодження випускного колектора. Чорний колір вихлопу і падіння потужності також можуть говорити про неправильну роботу форсунок та інших систем інжектора (в тому числі можуть бути проблеми з бензонасосом).

Використання машини з турбіною. Найважливіші правила

Володіння автомобілем, оснащеним турбонагнітачем, полягає в дотриманні простих правил, які дозволяють збільшити термін служби турбіни. Справа в тому, що простіше запобігти появі проблем з турбокомпресором, ніж потім відремонтувати його.

Турбота про сайт вимагає від автовласників трохи дисципліни. У першу чергу потрібно обов’язково перевіряти в технічному центрі стан турбокомпресора. У разі необхідності не шкодуйте гроші на регенерацію турбокомпресора (очищення). Повірте, інакше ви заплатите потім за ремонт втридорога.