Введуть в Росії обмеження дії водійських прав за віком?

307

Будуть обмежувати літніх людей за кермом?

«Пускати літніх людей за кермо чи ні?» – це питання вже давно стоїть перед законодавцями західних країн. Трохи менш гостро, але все ж вимальовується схожа проблема і для російських законодавців і учасників дорожнього руху.

Дивіться також: Заміна прав для літніх водіїв: в яких випадках не пройти комісію

Не сказати, що людей поважного віку ми часто бачимо за кермом автомобілів, але тим не менш громадяни, активні в 70-, 80 – і навіть 90-річному віці, ні-ні та виїжджають на дороги.

Ось один із свіжих прикладів, опублікований на сторінках «РГ.ру»:


«Своєрідний рекорд встановив житель Азова Василь Павленко. Він отримав нові пластикові водійські права в 90 років».

Також у матеріалі «Російської газети» зазначається, що «законом не встановлюються максимальні вікові рамки для заміни або отримання водійського посвідчення», про це повідомили у відділі інформації Головного управління міністерства внутрішніх справ регіону.

Проте з часом проблема буде тільки посилюватися, оскільки у зв’язку з зростаючою кількістю громадян, які отримали право керування транспортними засобами, через десяток-другий років ми отримаємо на дорогах ситуацію, схожу з тією, що спостерігається зараз в США, де керують автомобілями мільйони літніх людей.

Введуть в Росії обмеження дії водійських прав за віком?

Чому ми позначили подібну перспективу «проблемою»? Ми, безумовно, не заперечує проти реалізації потреб пройшли іспит на право керування громадян, але слід враховувати і фізіологічну специфіку людей у віці 70 років і вище.

На думку лікарів, літні люди повільніше орієнтуються в завантаженому автомобільному потоці, частіше схильні хворобливому чи стомленому стані, гірше концентрують увагу, а також іноді непередбачувано реагують на стресову дорожню ситуацію.

Згідно з пунктом 2.7 ПДР РФ водієві забороняється керувати транспортним засобом у хворобливому чи стомленому стані, ставящем під загрозу безпеку дорожнього руху

Та й здоров’я може погіршуватися досить раптово. Ось і виходить, що начебто медична довідка ще діє і по документам людина має право керувати автомобілем, але за фактом йому цього робити не можна. Благотворно впливати на безпеку така справа точно не буде.

Літня людина літній людині – ворожнечу. Кого-то в 80 років можна запускати в космос, а хтось в 60 років вже насилу реалізує свої потреби.

Втім, захист пенсіонерів скажемо, що, за даними світових страхових компаній, відсоток потрапляють в ДТП пенсіонерів від 100% мають ВУ не перевищує 5%. Це мінімум в два рази менше, ніж у більш молодих колег. Не дарма після введення нових тарифів ОСАЦВ з 9 січня 2019 року коефіцієнт бонус-малус для водіїв віком понад 59 років був навіть знижений до 0.93: В Росії з 9 січня 2019 року почали діяти нові тарифи ОСАЦВ

Так буде встановлений у Росії граничний вік водіння?

Введуть в Росії обмеження дії водійських прав за віком?

Що стосується Росії, то у нас заборонити керувати автомобілем органи можуть тільки за медичними показниками. І, здавалося б, все ідеально, заборони на видачу водійських прав після настання певного віку просто не потрібно, достатньо звернутися до бази медичних протипоказань.

Але поки у нас в країні немає єдиної бази, де співробітники Державтоінспекції могли б подивитися на протипоказання для управління автомобілем (тим більше ГИБДД не має прямого доступу до розрізнених баз Моз, для отримання яких-небудь відомостей про захворювання того чи іншого людини різні держоргани повинні робити відповідний запит). І це на даний момент є справді серйозним прорахунком. Тому благе починання хоч і працює, але скриплячи шестернями.

Підсумок: обмеження дії ВУ за віком, швидше за все, не введуть, хоча, об’єктивно кажучи, такий вид регулювання в майбутньому буде напрошується сам собою.

Як у «них» – в Європі і США?

Введуть в Росії обмеження дії водійських прав за віком?

Проблема, як бачимо, стоїть досить гостро в інших автомобілізованих країнах, особливо в країнах Заходу: Європі і Північній Америці, де середній вік населення піднімається, воно старіє, а автомобілізація зростає, все в більшій кількості сімей з’являється автомобіль, а то і по кілька штук, для кожного члена сім’ї.

Експерименти з цього приводу і дебати йдуть досить давно, це також відображено в масовому мистецтві. Наприклад, в 2003 році в американському мультсеріалі «Південний парк» у гротескній формі висвітлювалася така проблема, що відсилає глядача до реально сталося інциденту, який стався в тому ж 2003 році, коли 86-річний житель Каліфорнії, переплутавши педалі гальма і газу, в’їхав на машині в наметове ринок і, проїхавши близько 300 метрів, вбив 10 і поранив близько 60 осіб. І подібні інциденти, в яких літні люди плутають педалі і в’їжджають в магазини чи житлові будинки, в США відбуваються з сумною регулярністю.

Дивіться також: Що робити, якщо співробітник ГИБДД порушує закон

Якогось єдиного рішення в країнах по всьому світу прийнято досі не було: прямі заборони для літніх людей сідати за кермо як знаходять підтримку серед населення, так і стикаються з протестними рухами зважаючи на те, що це є прямим утиском прав громадян.

Введуть в Росії обмеження дії водійських прав за віком?

Наприклад, зовсім нещодавно один з членів королівської сім’ї Великобританії, 97-річний чоловік Єлизавети ІІ-Філіп, потрапив у досить серйозне ДТП, в якому його позашляховик навіть перекинувся. Після події, незважаючи на те що травм герцог Единбурзький не отримав, він здав свої права.