Включив систему «старт-стоп». Є економія палива насправді?

303

Чи є сенс у системи «старт-стоп»?

Багато нові моделі автомобілів, що з’явилися в останні роки на російському ринку, оснащуються системою автоматичного виключення двигуна при зупинках. Все більше виробників встановлюють систему «старт-стоп» на базові комплектації автомобілів. Але є у цієї системи майбутнє? Як працює система «старт-стоп», і чому її популярність в майбутньому сумнівна?

Не багато технічні рішення зробили таку швидку кар’єру в автопромисловості, як система «старт-стоп», незважаючи на те що більшості водіїв вона зовсім не подобається. Так звідки ж береться популярність системи? Чому її так полюбили автовиробники? Може бути, вона дозволяє серйозно економити паливо при повсякденних поїздках? Немає. Насправді справжня причина інша.

Вся справа в нових екологічних вимогах, а також у зміні процедури вимірювань автомобілів на екологічні норми (NEDC). На відміну від замірів рівня вихлопних газів при стоїть, працює на холостих обертах автомобілі, процедура виміру рівня ОГ (відпрацьованих газів) за протоколом NEDC полягає в екологічних вимірах під час імітації руху і короткочасних зупинок. Нагадаємо, що протокол вимог NEDC до процедури вимірювань ОГ автомобілів діяв практично без змін з 1990-х років.

Включив систему «старт-стоп». Є економія палива насправді?

Але нещодавно в Європі була введена нова система перевірки автомобілів на екологічність (WLTP). Ця процедура тепер точніше відтворює реальні дорожні умови. За результатами тестування фахівцям вдається зробити точні виміри ОГ і витрати палива. До речі, завдяки новому протоколу вдалося з’ясувати, що система «старт-стоп» при вимиканні двигуна під час коротких зупинок не дає великої переваги в економічності. Але навіщо тоді автовиробники намагаються нав’язати споживачам цю складну систему?

Дивіться також: Частий перезапуск автомобіля або холостий хід: в якому режимі більше витрата палива?

А вся справа в тому, що вже сьогодні екологічні норми і стандарти настільки жорсткі, що навіть економія палива на 1% або зниження шкідливих викидів на піввідсотка цінується виробником на вагу золота. Адже якщо той чи інший автомобіль не буде відповідати суворим екологічним нормам, його продаж можуть заборонити не тільки в Європі, але і в багатьох країнах світу. У тому числі і в нашій країні. Але, на жаль, у автовиробників залишилося вже не так багато технологій і методів, що дозволяють постійно знижувати рівень шкідливих викидів двигунів внутрішнього згоряння, дотримуючись вимог екологічних норм Євросоюзу. Як ми вже розповіли, що в найближчому майбутньому багато бензинові автомобілі почнуть масово оснащуватися сажовими фільтрами, які раніше встановлювалися тільки на дизельні машини. І виною всьому все ті ж горезвісні нові екологічні норми.

Що кажуть виробники?

Включив систему «старт-стоп». Є економія палива насправді?

В правильних умовах запуску і зупинки система «старт-стоп» може забезпечити економію палива до декількох відсотків і значне скорочення викидів вихлопних газів.

Автовиробники і постачальники електронних систем «старт-стоп» на словах обіцяють споживачам істотну економію палива в машинах, оснащених цією технологією. Наприклад, як запевняють в компанії Bosch, яка є одним з найбільших постачальників вузлів для систем цього типу, завдяки автоматичного відключення двигуна при зупинках автомобіля вдається заощадити до 8% палива.

Дивіться також: Технологія «стоп-старт»: довгостроковий вплив на двигун автомобіля

У деяких випадках, за словами фахівців, економія може навіть перевищувати 15%! І, в принципі, постачальники і автовиробники не лукавлять. Але автомаркетінг – велика річ. Вся справа в тому, що економія палива при включенні системи «старт-стоп» можлива тільки за певних суворих умовах.

Принцип роботи «старт-стоп» здається дуже простим. Коли транспортний засіб стоїть на місці, замість того, щоб палити паливо на холостому ходу, двигун автомобіля відключається, а коли водій захоче рушити з місця (наприклад, вичавить зчеплення, включить передачу МКПП або, якщо машина оснащена АКПП, відпустить педаль гальма при включеному режимі Драйв-D), він автоматично запуститься. Незважаючи на те, що принцип роботи системи простий, домогтися злагодженої роботи її не так-то легко.

Включив систему «старт-стоп». Є економія палива насправді?

«Старт-стоп» можна вимкнути вручну, але часто система вимикається сама.

Щоб все працювало, необхідно використовувати компоненти з параметрами, відмінними від тих, які використовуються в автомобілях без цієї системи. Так, автомобілю з системою «старт-стоп» потрібен посилений стартер, більш ефективний генератор, спеціальний акумулятор, стійкий до так званої циклічної роботи, глибокий розряд, а також передова електроніка, контролює споживання електроенергії в автомобілі.

Нагадаємо, що перші експериментальні системи цього типу були створені ще в 90-х роках минулого століття. Ці системи були засновані на стандартних компонентах, що швидко призвело до розчарування користувачів – перші системи працювали дуже повільно, а також скандально ламалися і приносили головний біль автовласникам.

В даний час на ринку існує кілька паралельних рішень системи «старт-стоп»: від найпростіших, в яких стандартні двигуни доповнюються посиленим навісним обладнанням та електронікою, що забезпечують реалізацію цієї функції, до більш просунутих рішень, які використовують гібридний стартер, поєднує в собі класичний стартер і генератор, який отримує підзарядку за рахунок відновлення енергії, що виділяється при гальмуванні. Подібний гібридний стартер є підтримуючим джерелом енергії.

Все частіше системи «старт-стоп» також конфігуруються таким чином, що двигун відключається не тільки тоді, коли автомобіль стоїть нерухомо, але коли автомобіль рухається вільно та не потребує передачі потужності й крутного моменту двигуна на колеса – так званий рух автомобіля накатом. Навіть в автомобілях з автоматичною коробкою передач і коробкою з подвійним зчепленням реалізація цієї функції не є проблемою, якщо включений «ручний режим».

Чи може система «старт-стоп» пошкодити двигун?

Включив систему «старт-стоп». Є економія палива насправді?

Багато водіїв сьогодні побоюються, що модна система «старт-стоп» може пошкодити двигун автомобіля. Зрештою, сьогодні багато нові автомобілі оснащуються турбіною. А ми знаємо, що різке вимикання двигуна з розігрітим турбонагнітачем може пошкодити його. Варто мати на увазі, що використовуються сьогодні системи автоматичного виключення двигуна, перш ніж автоматично вимикати двигун, аналізують кілька десятків різних параметрів. Якщо виявиться, що умови для вимкнення мотора незадовільні, двигун не заглушится при зупинці автомобіля. От у яких випадках система «старт-стоп» може не працювати:

 • двигун або елементи системи подальшої обробки вихлопних газів недостатньо нагріті (гранична температура залежить від конкретної моделі автомобіля)
 • температура зовні занадто низька або занадто висока
 • акумулятор заряджений недостатньо
 • параметри роботи двигуна вказують на те, що турбокомпресор занадто гарячий
 • відбувається очищення сажового фільтра
 • перевищено ліміт циклів запуску в дану одиницю часу або температура стартера занадто висока
 • автомобіль знаходиться на значному нахилі, тому гальма і рульове управління повинні залишатися в повній готовності
 • водій вибрав одну з енергоємних функцій, наприклад був включений обігрів сидінь або обігрів заднього/лобового скла
 • кондиціонер працює в режимі «максимум»
 • водій не пристебнутий ременем безпеки або двері не закриті
 • машина рухається по дорозі на великій висоті, наприклад в горах

Так що якщо ваша машина оснащена системою і коли ви бачите на приладовій панелі повідомлення «система старт-стоп недоступна» або т. п., не варто панікувати. У переважній більшості випадків це повідомлення не вказує на системну помилку.

Включив систему «старт-стоп». Є економія палива насправді?

В нашому російському кліматі при певних складних кліматичних умовах водіння може статися так, що теоретично система «старт-стоп» буде функціонувати лише час від часу. Чому? Дивіться список вище. У нашій країні з великими перепадами температури як взимку, так і влітку система вимикання двигуна буде працювати не так часто, як би вам хотілося.

У результаті з-за великої кількості факторів, що впливають на роботу систем «старт-стоп», неможливо точно визначити, яку економію палива вони забезпечують автомобілю. Найцікавіше, що підсумкова економія палива у всіх водіїв буде різна. Але в будь-якому випадку в російських умовах ви навряд чи помітите істотну економію палива, якщо взагалі помітите.

Чи надійна система «старт-стоп», і чи є мінуси?

Включив систему «старт-стоп». Є економія палива насправді?

Системи «старт-стоп» за замовчуванням налаштовані таким чином, що вони вмикаються автоматично. Так що якщо ми вимкнемо систему, то при наступному запуску двигуна вона включиться знову. Не у багатьох автомобілях після вимикання системи «старт-стоп» при наступному запуску двигуна система залишається неактивною до тих пір, поки водій не включить її знову.

Оскільки у багатьох моделях автомобілів швидкість і плавність роботи цих систем залишає бажати кращого, водії часто вважають за краще її відключати. Деякі автовласники навіть просять вимкнути систему на постоянку, звертаючись в технічний центр, де фахівці деактивує систему «старт-стоп» на програмному рівні, щоб вона не включалася автоматично при кожному запуску двигуна.

Включив систему «старт-стоп». Є економія палива насправді?

Багато водіїв, які купили автомобіль з системою «старт-стоп», вважають, що вона збільшує витрати на технічне обслуговування. В першу чергу в таких автомобілях потрібно частіше міняти акумулятор. І це дійсно так. Правда, в автомобілях з подібними системами, як правило, використовується більш ємний спеціальний акумулятор. У деяких машинах для живлення системи «старт-стоп» використовується додаткова батарея. Однак і коштують такі акумулятори значно дорожче. Деякі власники намагаються заощадити, коли акумулятор вийшов з ладу, купуючи звичайні класичні батареї для живлення системи «старт-стоп». Але багато автомобілів можуть не сприймати звичайні акумулятори (будуть помилки, автомобіль може перейти в аварійний режим роботи тощо). Крім того в цьому випадку звичайна батарея при роботі системи «старт-стоп» може зноситися всього за кілька тижнів.

Включив систему «старт-стоп». Є економія палива насправді?

Батарея повинна мати параметри, рекомендовані виробником. Для систем «старт-стоп» потрібні батареї, стійкі до циклічного режиму і заряжающиеся з високим струмом.

Включив систему «старт-стоп». Є економія палива насправді?

Стартери для системи «старт-стоп» повинні бути належним чином посилені. На жаль, вони іноді коштують в 2-3 рази дорожче стандартних, а знайти на ринку не оригінальні, аналогові стартери практично нереально.

Включив систему «старт-стоп». Є економія палива насправді?

Генератори змінного струму, особливо з рекуперацією енергії та обширною електронікою, також коштують чимало грошей, на щастя, вони зазвичай довговічні.