Верховний суд дозволив водіям використовувати трекери для охорони автомобілів

235

Законно чи купувати і використовувати GPS/GSM-трекери для охорони автомобіля

За законом використання шпигунської апаратури у нас в країні заборонено. Більш того, навіть банальна купівля може обернутися проблемами з законом, а саме кримінальним переслідуванням, для чого вже багато років і досить продуктивно діє стаття 138.1 КК РФ «Незаконний обіг спеціальних технічних засобів, призначених для негласного отримання інформації».

Зокрема, за 138.1 статті Кримінального кодексу забороняється: незаконні виробництво, придбання, а також збут спеціальних технічних засобів, призначених для негласного отримання інформації.

Діяння карається штрафом у розмірі до 200 тисяч рублів, або обмеженням волі на строк до чотирьох років, примусовими роботами (до чотирьох років) з позбавленням права займати певні посади, аж до позбавлення волі терміном до чотирьох років.

Загалом, досить суворо, за умови, що багато що потрапили під роздачу статті громадяни ніякі не шпигуни, а могли придбати спеціальну апаратуру», навіть не підозрюючи, що вона є такою.

Але навіщо, запитає читач, це знати автомобілістам? Автовласники-то тут при чому? При тому, відповімо ми і наведемо роз’яснення Верховного суду, який у ході осіннього пленуму пояснив, наскільки законно використання трекерів для охорони автомобілів (які також по ряду факторів підпадають під поняття «шпигунське обладнання»), прийнявши сьогодні (25.12.2018) постанова «Про деякі питання судової практики у справах про злочини проти конституційних прав і свобод людини і громадянина», в якому, між іншим, розглядався цілий ряд статей, але для нас найбільший інтерес представляє тільки одна – вищеназвана 138.1 КК РФ.

Отже, GPS/GSM трекер (маяк), що використовується для відстеження місця розташування власного автомобіля за допомогою супутникового контролю в разі викрадення останнього, – технічний пристрій з GPS-антеною, акумуляторною батареєю і вбудованим накопичувачем даних, у якого є GPS-приймач, визначає координати, і GSM-передавач, що передає дані за допомогою СМС або по супутниковому зв’язку, довгий час залишалося яблуком юридичної розбрату в адвокатському середовищі і у фахівців, що займаються установкою систем захисту на автомобілі. Ставити чи ні – міркували вони. Адже штука-то дієва і корисна.

Верховний суд дозволив водіям використовувати трекери для охорони автомобілів

Верховний суд відповів на їх питання однозначним «ТАК!» за умови, що дії особи, яка набула призначене для негласного отримання інформації пристрій з наміром використовувати, наприклад, в цілях забезпечення особистої безпеки, безпеки членів сім’ї, у тому числі дітей, збереження майна (автомобіль, як відомо, рухоме майно) або в цілях стеження за тваринами.

Раніше під статтю могли потрапити люди, які купили GPS-трекер для автомобіля, оскільки деякі прилади записують розмови в салоні.

Тепер такі дії не можуть бути кваліфіковані за статтею 138.1 КК РФ, а отже, громадянин, який купив GPS-трекер, не може бути притягнутий до кримінальної відповідальності. Важливо! За умови, що він буде використовувати в вышенаписанных цілях, а не шпигувати за кимось. В цьому плані стаття 138.1 продовжить працювати, як і раніше.

«Наприклад, відомі випадки, коли на лаву підсудних саджали за продаж GPS-трекерів для автомобілів. Деякі такі прилади дозволяють вести аудіозапис (це може знадобитися, якщо машину поженуть). Після прийняття постанови подібні справи повинні розсипатися в суді», – говорить цитата з розділу «Прес-центр» офіційного сайту Верховного суду Російської Федерації.

До речі, якщо ви думаєте, що це рідкісна стаття і по ній судять, подумайте ще раз, після того як ознайомитеся з наведеною у розділі «Прес-центр» Верховного суду статистикою: «у 2011 році за 138.1 статті КК РФ «Незаконний обіг спеціальних технічних засобів, призначених для негласного отримання інформації», були засуджені 49 осіб. А в 2016 році – вже 236. В минулому році – 257 осіб. За шість місяців нинішнього року – 86 засуджених».