Утік з місця ДТП – відповідальність як за пиятику

276

Коли розглянуть закон про посилення відповідальності водіїв, які втекли з місця ДТП?

Для водіїв, які вирішать втекти з місця ДТП, в майбутньому настануть важкі часи. Вся справа в тому, що МВС підготувало законопроект, який посилить кримінальну відповідальність водіїв, що зникли з місця дорожньо-транспортної пригоди, в якій отримали тяжку шкоду здоров’ю або навіть загинули люди. Вже 7 лютого депутати Державної думи розглянуть законопроект у першому читанні і внесуть поправки в дві статті: одну адміністративну – 12.27 Кодексу про адміністративні правопорушення та статті 264 Кримінального кодексу РФ.

Коротко нагадаємо, чому владі доводиться настільки посилювати відповідальність для зникли з місця аварії водіїв.

Утік з місця ДТП – відповідальність як за пиятику

Приводом для внесення поправок стало рішення Конституційного суду, який, у свою чергу, звернувся Іванівський обласний суд із-за виниклих питань при вирішенні однієї справи з п’яним автомобілістом.

«Історія питання

У касаційному провадженні президії Іванівського обласного суду знаходиться кримінальна справа відносно громадянина Журавльова, раніше визнаного винним у скоєнні автотранспортного злочину. Водій не впорався з керуванням автомобіля, допустив аварію, в результаті якої загинули двоє з п’яти його пасажирів. З місця ДТП винуватець втік і майже рік переховувався, після чого сам прийшов у поліцію».

Дивіться також: Втекли з місця ДТП п’яні водії можуть отримати більш суворе покарання

Якщо у вас виникли питання про нове посилювання відповідальності, відповімо на найголовніші з них.

Питання № 1. Навіщо потрібно було вводити більш жорстку відповідальність?

Утік з місця ДТП – відповідальність як за пиятику

Зважаючи на те, що у таких п’яних втікачів, як Журавльов, є преференція по відношенню до автомобілістам, яка вчинила ДТП в нетверезому вигляді, але залишилися на місці аварії, це ставить нетверезих винуватців аварії в нерівне становище, адже відповідальність у перших так чи інакше буде нижче, навіть якщо спіймають. І з цим щось треба було робити. Непрямі ознаки (показання свідків, кадри з камер відеоспостереження) в цьому випадку, на думку Конституційного суду, не можуть бути доказом.

Рішення було знайдено МВС досить просте і, треба сказати, дієве: вважати всіх тих, що зникли з місця жорстоких ДТП з жертвами і серйозно пораненими – п’яними і, відповідно, застосовувати до таких водіїв більш суворе покарання.

Питання № 2. Для всіх зникли з місця ДТП водіїв буде введена кримінальна відповідальність?

Ні, тільки для тих, хто своїми діями вбив або тяжко скалічив інших людей. У всіх інших випадках буде застосовуватися стаття 12.27 КоАП.

Питання № 3. А навіщо змінюють частина 2 статті 12.27 КоАП?

Саме для цього вводяться зміни до частини 2 статті 12.27 КоАП. Після прийняття законопроекту вона буде поширюватися лише на випадки, у яких постраждали автомобілі, а громадяни отримали середній шкоду здоров’ю. Ніякої кримінальної відповідальності за притертий бампер у дворі (навіть якщо ви були п’яні), на вас накладатися не буде.

Питання № 4. Яке покарання буде застосовуватися для водіїв, що зникли з місця ДТП із загиблими або важко пораненими?

Утік з місця ДТП – відповідальність як за пиятику

Згідно доопрацьованій статті 264 Кримінального кодексу «Порушення правил дорожнього руху і експлуатації транспортних засобів» (доповнюється словами «або зникли з місця скоєння ДТП»), водіям, які втекли з місця аварії, в якій її учасникам була заподіяна тяжка шкода здоров’ю, буде загрожувати покарання у вигляді примусових робіт на строк до 3 років або позбавлення волі на строк до 4 років.

Водіям, залишив місце ДТП, в якому загинула людина, буде загрожувати позбавлення волі на термін від 2 до 7 років.

У разі смерті двох або більше осіб буде передбачено від 4 до 9 років.

Чинна стаття КК РФ: www.consultant.ru

Питання № 5. Будуть позбавляти прав при порушенні кримінальної справи за залишення місця ДТП?

Виходить, що виключення з Кпап покарання за залишення місця дорожньо-транспортної пригоди скасовує позбавлення прав? Насправді немає. Водійського посвідчення на керування транспортним засобом все одно позбавлять, тільки займатися цим буде вже суддя. Законом у цілому і частинами статті 264 Кримінального кодексу зокрема передбачена можливість накладення обмеження на яку-небудь діяльність:

Частина 2 статті 264 КК РФ: Діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене особою, яка перебуває в стані сп’яніння, що призвело з необережності заподіяння тяжкої шкоди здоров’ю людини,

карається примусовими роботами на строк до трьох років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або позбавленням волі на строк до чотирьох років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

У частинах 4, 6 статті 264 КК призначаються схожі терміни по обмеженню діяльності. Таким чином, після відбування покарання громадянин не зможе сісти за кермо ще протягом певного терміну, максимальний з яких – три роки.

Питання № 6. Чому краще завжди викликати ГИБДД після зіткнення з пішоходом?

Часто відбувається так, що після наїзду на пішохода останній як ні в чому не бувало встає і два учасника ДТП, потиснувши один одному руки, розходяться додому. Відтепер забудьте про це, якщо ви водій транспортного засобу! Завжди викликати ГИБДД, коли справа стосується пішоходів, навіть якщо здається, що ситуація – дурниця. Якщо людина в результаті відчує себе дуже погано або навіть помре (такі випадки зустрічаються на практиці), винним, після посилення законодавства, визнають вас, припишуть залишення місця ДТП – і пішло-поїхало.

Дивіться також: Кручу-верчу, заплутати хочу: чи можна виїжджати з місця ДТП чи ні?

Тому завжди викликайте співробітників. Нехай вони розбираються і ловлять пішохода. Ви будете чисті перед законом.

Питання № 7. Коли посилиться відповідальність?

Утік з місця ДТП – відповідальність як за пиятику

Оскільки порушена тема серйозна і піднята Конституційним судом, то якщо 7 лютого Держдума схвалить проект, два наступних читання повинні пройти в короткі терміни і без затримок. Імовірно, вже навесні поточного року посилення відповідальності буде введено в дію.

Раніше Конституційний суд зазначив, що «Федеральному законодавцеві слід протягом року внести в чинне правове регулювання необхідні зміни. До внесення змін, що випливають з цієї Постанови КС РФ, зберігає чинність діючий порядок визнання водіїв які перебувають у стані сп’яніння. Якщо протягом року зміни не будуть внесені, пункт 2 примітки до статті 264 КК Російської Федерації втрачає чинність».

Примітка. Конституційний суд РФ проголосив Постанову по справі про перевірку конституційності пункту 2 примітки до статті 264 Кримінального кодексу РФ 25 квітня 2018 року. З цієї дати і слід вести відлік.