Топ-5 причин, з-за чого зявляється скрип/вищання автомобільних гальм

473

По кому скриплять гальма? Коли їхати до майстра, якщо скриплять гальма?

Причин для скрип гальмівних колодок об диски після натискання на педаль гальма може бути досить багато, і вони можуть бути різноманітними. Але не завжди скрипучі гальма – це симптом поломки. Давайте спробуємо розібратися в питанні, чому скриплять гальма і коли варто звернутися в майстерню.

Чому скриплять гальма? Пояснення простими словами

Щоб зупинити транспортний засіб, нерухома частина гальма, гальмівний супорт, званий також на закордонний манер гальмівним калипером (найчастіше так позначають гальмівний механізм на мотоциклах і велосипедах):

Топ-5 причин, з-за чого зявляється скрип/вищання автомобільних гальм

із встановленими усередині нього гальмівними колодками за допомогою поршнів притискає останні до обертової частини гальмівного механізму, сполученого з колесом – гальмівним диском або барабаном:

Топ-5 причин, з-за чого зявляється скрип/вищання автомобільних гальм

Під час гальмування елементи гальмівної системи починають значно розігріватися, нерівномірно розширюючись по відношенню один до одного. Незважаючи на те, що зміна геометрії технічних складових носить мінімальний характер (соті або навіть тисячні частки міліметра), з-за високої швидкості обертання і нерівномірного зносу пари гальмівний диск/колодка навіть цього достатньо для виникнення небажаної вібрації, яка сприймається людським вухом як скрип/писк.

Дивіться також: Скрип гальм: причини, діагностика, методи усунення

Цей неприємний для слуху високий звук завжди чути, коли тертя і ковзання поверхонь відбувається нерівномірно, наприклад, коли гальмівна колодка «прилипає» до гальмівного диска (в діапазоні мілісекунд!) і відходить від нього.

Які причини вереску гальм?

Топ-5 причин, з-за чого зявляється скрип/вищання автомобільних гальм

Є декілька найбільш поширених причин, чому гальма починають верещати. Наприклад, на спортивно орієнтованих гальмах скрип іноді навіть вважається певною платою за особливо щільне прилягання колодок. Правда, зазвичай виробники намагаються знайти компроміс між ефективністю гальмування і комфортом (тобто з відсутністю скрипів) ще під час розробки.

Якщо гальма видають скрипучі звуки, в будь-якому випадку це може бути тому, що:

  • Гальмівна пил або бруд прилипли до гальм

Якщо гальмівні колодки забруднені гальмівний пилом (високодисперсним матеріалом – продуктом стирання підошви колодок) чи дорожньою пилюкою, вони можуть почати скрипіти при уповільненні.

Топ-5 причин, з-за чого зявляється скрип/вищання автомобільних гальм

Це також відноситься і до іржі на гальмах – ця проблема часто трапляється, коли машина простояла довгий час без руху. Втім, достатньо одного дня при стоянці в умовах підвищеної вологості. Як правило, в останньому випадку скрип зникає сам по собі після десятка-іншого гальмувань. Іржа досить легко стирається з гальмівних дисків тими ж колодками. Правда, важливо пам’ятати, що поки диски не очистяться від іржі, особливо якщо її багато, ефективність гальмування може бути знижена.

  • При установці елементів гальмівної системи були допущені помилки

Особливо часто таке можна спостерігати в тому випадку, якщо змінюються тільки колодки, а не в парі з дисками. З одного боку, немає нічого поганого в тому, щоб замінити колодки. Як відомо, диски стираються значно, значно повільніше, ніж колодки, так вони спроектовані.

Дивіться також: Як поміняти гальмівні колодки у вашому автомобілі

Тим не менш, поставивши нові колодки, можна на пару сотень кілометрів пробігу зіткнутися з цим неприємним звуком скрипу. З часом колодки притруться і звук повинен піти.

Топ-5 причин, з-за чого зявляється скрип/вищання автомобільних гальм

Також скрипіти гальма (дуже короткочасний писк, ледве вловимий) можуть із-за нестачі мастила на напрямних гальмівних колодок. Ця змазка також допомагає виключити корозії в місцях прилягання деталей.

  • Використання неоригінальних/неякісних деталей

Будь-який автовласник, який використовує неоригінальні деталі при обслуговуванні гальм з міркувань економії і купує їх у стороннього постачальника, іноді стикається з проблемою того, що деталі не підходять один до одного на сто відсотків. Залишається невеликий зазор, або, навпаки, ті ж колодки доводиться мало не вбивати в посадочні місця. Все це дає додаткове розбіжність між деталями.

Топ-5 причин, з-за чого зявляється скрип/вищання автомобільних гальм

Плюс неякісні колодки (частіше), диски (рідше) можуть бути зроблені з дешевих матеріалів з вкрапленнями твердих частинок, які неодмінно почнуть верещати при першому зручному випадку. Тому гальма автомобіля – це не те місце, де можна економити.

Дивіться також: Як визначити, коли міняти колодки?

Разом: якщо писк не зникає через короткий час, ймовірно, це пов’язано з якістю деталей, які не підходять один одному ідеально.

  • Занадто сильно загальмував

Якщо гальмівна система була перегріта з-за надмірного гальмування (екстрена ситуація) або занадто тривалого гальмування (спуск з гори, по серпантину), можливо, що гальмівні диски (диск) деформувалися або деформації піддалися і диски і колодки. Також не варто забувати, що надмірне тепловиділення в буквальному сенсі загартовує поверхню металу, знижуючи тертя колодок про диск. В цьому випадку набагато гірше скрипу те, що потужність гальмування різко зменшиться.

  • Дайте новим гальмах притертися один до одного

Нові гальмівні колодки і диски не повинні перевантажуватися протягом перших кількох сотень кілометрів. Таким чином, обидві частини гальмівної системи можуть адаптуватися один до одного.

Якщо відразу переходити на інтенсивний режим експлуатації (високі швидкості, гальмування сильні), цей стиль може призвести до різного зносу фрикційних поверхонь і постійному виску. Тим не менш, звичайно, краще навіть з новими гальмами в критичній ситуації тиснути на педаль гальма по максимуму. Вже краще нехай скриплять гальма, ніж провокувати аварію.

Коли потрібно їхати в майстерню з-за писку?

Топ-5 причин, з-за чого зявляється скрип/вищання автомобільних гальм

Писк при гальмуванні може мати різні причини. Як правило, від нього немає небезпеки. Це не ознака серйозної несправності гальм. Він, звичайно, неприємна, але не принесе шкоди вашому здоров’ю, ні життю та здоров’ю оточуючих.

Але є одне «але»! Якщо скрип супроводжується втратою потужності гальмування, це означає: негайно в майстерню! Можливо, навіть на евакуаторі.

Дивіться також: Як зрозуміти, що шумить в автомобілі

Якщо причиною такої поведінки автомобіля стала бруд або іржа на гальмах, ця недуга зазвичай можна усунути шляхом обережного гальмування – скрип припиниться, гальмування покращиться. Проте якщо під час інсталяції були допущені помилки або використовувалися неякісні деталі, скрип залишиться. Якщо гальма були перегріті – скрип також нікуди не піде. В такому випадку допоможе досвідчений майстер і заміна компонентів. Знову ж таки, ваша дорога лежить у майстерню.