Що вбє людину швидше – перевантаження або швидкість?

408

Яка швидкість може вбити людину, і чи може взагалі?

Людське тіло може витримати багато чого, перед тим як настане точка неповернення. У нас прихований величезний потенціал, про який ми навіть не здогадуємося. Історій про те, як люди дивом вижили в безвихідних ситуаціях, вистачає. Наприклад, випасти з вікна вище п’ятого поверху – це завжди летальний результат? Багато хто відповість ствердно. Але у світі щорічно фіксуються сотні випадків, коли потрапили в смертельно небезпечну ситуацію люди виживали. Так, в цьому є велика частка дивних збігів обставин, але тим не менш щасливчики існують.

А чи знаєте ви, який рекорд вільного падіння з висоти, після якого чоловік вижив? У Книзі рекордів Гіннесса внесено запис про жительці Сербії Весни Вулович, яка пережила падіння з висоти більше 10 тис. метрів після руйнування на ешелоні пасажирського літака.

Людей труять, і вони отруюються самостійно, їх розстрілюють, ставлять неймовірні експерименти в ім’я науки (підготовка космонавтів і астронавтів), але з разу в раз є у всьому цьому неподобстві певний відсоток тих, що вижили. Завжди!

До смертельно небезпечних випробувань для людського організму відноситься швидкість і прискорення. Всі знають вислів «швидкість вбиває», але не багато хто здогадуються, де знаходяться порогові значення і які чинники впливають на це.

Дивіться також: При якій максимальній швидкості розгону автомобіля з 0-100 км/год може вижити водій

На ці питання у нас є відповідь, вірніше, за нас відповість експерт в області фізіології, щоб з’ясувати, як швидко можна пересуватися в просторі, перш ніж швидкість дійсно вб’є вас. Технічно, виявляється, немає реального межі цього числа, все залежить від умов. Швидкість може вбити вас, але вона не може виконати цю роботу поодинці.

Джеймс Ентоні Павелчик

Доцент, учений, що вивчає фізіологію, літав на борту космічного корабля NASA STS-90 як фахівець з корисного навантаження


«Я можу перебувати в космічному кораблі, і можу рухатися зі швидкістю, що в 25 разів перевищує швидкість звуку. Ясно, що це не вб’є мене – космонавти роблять це регулярно протягом тривалого часу. Але якщо б у цей момент я висунув голову у вікно, у нас відбулася зовсім інша історія.


Якщо ми перефразуємо питання і запитаємо себе: «Яку максимальну динамічний тиск може витримати людське тіло?», і тут я скажу, що у мене немає для вас певного числа, яке потрібно було розрахувати. Проблема полягає в тому, що ви не можете просто перетворити його (динамічний тиск) швидкість, тому що це залежить від середовища, в якій ви будете рухатися. Це і буде визначати даний тип тиску.

В повітрі багато чого буде залежати від того, на якій висоті ви знаходитесь. Коли мова йде про водному середовищі, з-за високої щільності рідини порівняно з газом швидкість буде значно нижче для досягнення шуканого динамічного тиску».

Якщо людина вибереться з літака на швидкості понад 700 км/год без захисного скафандра, всі виступаючі частини тіла будуть відірвані або пошкоджені набігаючим потоком повітря. Тому навіть теоретично трюк у фільмі-катастрофі «Екіпаж» не міг бути виконаний в реальному житті:

У повітрозабірнику швидкість потоку підвищується, а в кінці S-образного каналу стояв третій двигун, створював додаткову тягу. Шансів утриматися в таких умовах у людини не було б жодного.

Також астронавт окремо підкреслив, що існує ще й проблема безпосереднього прискорення, коли на тіло починають діяти перевантаження.

В цьому випадку головним смертоносним елементом стане фактор прискорення інтенсивності і часу її застосування. Короткочасне прискорення в 40 g (це в 40 разів перевищує силу тяжіння на Землі) тренована людина здатна витримати, прикладом може стати катапультування пілота винищувача.

Але варто розігнати цього ж громадянина на центрифузі з такою ж перевантаженням протягом більш тривалого періоду часу або збільшити прискорення, і людина загине. При цьому зовнішніх пошкоджень, ви, швидше за все, не знайдете, але внутрішні органи із-за жахливого перепаду тиску будуть пошкоджені. Втім, цього піддослідний точно вже не помітить, оскільки через секунду-іншу просто втратить свідомість: Перевантаження (літальні апарати)

На завершення міркувань Джеймс Павелчик підвів навіть ще більш дивний підсумок:


«Якщо помістити незахищеного людини (без противоперегрузочного костюма) на центрифугу і додати до нього 5 або 6 g, а потім продовжити обертати його безперервно до тих пір, поки він не втратить свідомість і далі, людина в кінцевому рахунку помре».

Як в реальності відчуваються високі перевантаження?

Що вбє людину швидше – перевантаження або швидкість?

Ось як описують свої відчуття від перевантажень радянські космонавти, які пережили величезні перевантаження під час аварійного спуску з орбіти (оригінал статті розміщена на aif.ru «Союз» без номера. У 1975 році радянські космонавти вижили, впавши з космосу):

«Василь Лазарєв, описуючи свої відчуття в той момент, порівнював їх з машиною, наехавшей прямо на груди. Лазарєв згадував: «Одного разу, перенісши на центрифузі навантаження в 10 g, я звернув увагу супроводжував мене лікаря на безліч червоних точок, що покривали спину випробувача, якого крутили до мене. Лікар спокійно відповів: «Це дрібні судини полопалися. У тебе на спині те ж саме». Але коли «Союз-18» летів до Землі, на його екіпаж навалилися перевантаження в 20 g. Якої величини тяжкість, давившая на космонавтів, досягла піку, точно не відомо. Василь Лазарєв розповідав, що фахівці, розбираючи телеметрію, відзначили, що на кілька секунд вона зросла до божевільних 26 g. У цей момент у космонавтів відмовило зір і була зафіксована зупинка серця».

Швидкість польоту МКС на земній орбіті – 27 360 км/ч. При цьому дослідники відчувають себе там цілком бадьоро

Вчені впевнені, що під час майбутніх подорожей на Марс швидкості, на яких підкорювачі Сонячної системи будуть переміщатися між планетами, складуть близько 56 тис. км/год. Практичні експерименти в цьому напрямку ведуться вже досить давно, тому дані показники не виглядають якимось неймовірним випробуванням.

Що вбє людину швидше – перевантаження або швидкість?

Головне, що потрібно враховувати, відзначають експерти, – розрахунок безпечного прискорення, яке може пережити людина. Тобто динаміка, з якою буде набрана ця швидкість. Адже швидкість в захисній капсулі літального апарату (або будь-якого іншого об’єкта зразок автомобіля, підводного човна або корабля) не принесе йому шкоди, але його може легко вбити прискорення.