Що таке радіус плеча обкатки, і чому він важливий?

245

Параметр підвіски, про який майже нічого невідомо

Коли ви возитеся» з ремонтом підвіски, експериментуєте з розмірами коліс або займаєтеся налаштуванням знову поставленої підвіски, може статися конфуз, про який ви, можливо, навіть ніколи не чули – цілком ймовірно, зміниться радіус плеча обкатки. Ця «штука» може мати серйозний вплив на керованість автомобіля.

Без чіткого і повного розуміння всіх факторів, що впливають на роботу підвіски, розташування коліс і відпрацювання геометрії, легко зробити помилку в налаштуванні, яка в кінцевому підсумку змусить ваш автомобіль відчути себе гірше, ніж було раніше. При цьому вловити ту мить, коли була допущена прикра помилка, досить складно.

В загальних рисах радіус плеча обкатки – це невловима, майже міфічна налаштування, стоїть десь на краю ключових регулювань, таких як розвал, зміщення і розмір колеса. По суті, вона визначається розташуванням точки в просторі, де уявна лінія, що проходить через центр підвіски, перетинає вертикальну лінію, що проходить по центру колеса, ці дві лінії десь зустрінуться. Важливо, що цей кут вираховують на автомобілі без навантаження. Для підрахунків, проведених інженерами, це вкрай важливо.

Що таке радіус плеча обкатки, і чому він важливий?

Зверніть увагу на більший кут підвіски щодо колеса

Загалом, є три основних варіанти радіусу плеча:

Якщо дві лінії перетинаються точно на плямі контакту шини з дорогою, у такого автомобіля немає радіусу плеча обкатки.

Якщо лінії перетинаються нижче плями контакту, теоретично під землею, то це називається позитивним радіусом плеча обкатки.

Коли обидві лінії сходяться над плямою контакту – це негативне плече обкатки.

Залежно від цих параметрів вони можуть серйозно впливати на те, як автомобіль управляється, прискорюється і зупиняється. Різні розрахункові навантаження на вісь і конфігурації приводу потребують різних настройках, які будуть вирахувані ще задовго до того, як інженери приступлять до реалізації бажаних характеристик керованості. Так, у автовиробників купа складної роботи, і цей етап лише один з них. Змініть всього один параметр в підвісці і ви ініціюєте ланцюгову реакцію, яка в кінцевому підсумку може звести нанівець вашу головну мету.

Що таке радіус плеча обкатки, і чому він важливий?

Радіус плеча обкатки відноситься до відносного кута між підвіскою і віссю коліс

При нульовому радіусі поширена думка полягає в тому, що ця установка може змусити автомобіль відчувати себе злегка нестійким в передній частині при проходженні поворотів і при різкому гальмуванні.

Дивіться також: Плюси і мінуси пневматичної підвіски на автомобілях

З іншого боку, в нерухомому стані при повороті керма доводиться повертати пляма контакту, максимально розпластане по поверхні дороги, що вимагає більше зусиль і більше зношує шину. У наші дні така настройка (з нульовим плечем) на автомобілях зустрічається вкрай рідко. Трохи більше або трохи менше, але не нуль.

Можна, звичайно, змінити нульову налаштування. Наприклад, «висуньте» колеса за допомогою прокладок або встановіть повністю регульовані койловеры, і радіус може стати позитивним. Це змусить шину «скребти» по землі при поворотах, додаючи нерівномірний знос і зменшуючи термін її служби. Автомобіль з позитивним плечем обкатки може вести себе на дорозі непередбачувано: кермо при проїзді нерівностей може вириватися з рук, при проїзді поворотів створюється «відчутний момент, що перешкоджає рівномірному руху».

Позитивний момент такого налаштування існує для задньопривідних автомобілів. Їм така настройка корисна для того, щоб допомогти зберегти передні колеса в прямому напрямку, навіть коли ви відпустіть рульове колесо. Використовується в спортивних автомобілях і поставляється в стандартній комплектації з більшістю конструкцій підвіски з подвійними поперечними важелями.

Що таке радіус плеча обкатки, і чому він важливий?

Передня вісь Volkswagen Scirocco

Позитивний радіус плеча не сприяє гальмуванню, якщо з якоїсь причини між сторонами транспортного засобу діє різна сила. Скажімо, якщо ліві колеса мають менше зчеплення з дорогою і система ABS не дозволяє розвинути на них максимальне зусилля. В цьому випадку автомобіль буде намагатися повернутися у бік коліс з великим зчепленням.

Екстремальний позитивний радіус плеча може зробити рульове управління дуже важким, настільки, що це було дійсно життєздатним тільки на старих автомобілях з дуже тонкими шинами.

У більшості з нас на автомобілях варто негативний радіус плеча, тому що він має тенденцію йти рука об руку з налаштуваннями розпірок підвіски МакФерсон. Це допомагає керованим переднім колесам вести себе на дорозі більш стабільно, що добре для проходження поворотів і загальної керованості автомобіля, якщо, припустимо, у вас раптово спустило одну з передніх шин. Інший зручний «побічний ефект» полягає в тому, що, якщо ви потрапите колесами у воду з однієї сторони автомобіля, негативний радіус спрацює проти природного зсуву автомобіля, пом’якшуючи наслідки проходження небезпечної ділянки.

Що таке радіус плеча обкатки, і чому він важливий?

Негативний радіус плеча безпечніше при аквапланировании

Налаштувати підвіску в негативному плечі – найбільш безпечний варіант зробити це. Вона (настройка) дозволяє згенерувати певні зусилля, які зменшать будь непреднамеренную водієм тенденцію до зміни напрямку руху, яка у випадку з позитивною налаштуванням може мати місце бути.

Дивіться також: В чому переваги підвіски на подвійних поперечних важелях перед МакФерсоном

В результаті в автомобілях з діагонально розділеними гальмівними системами, якщо один контур виходить з ладу, то залишився гальмівне зусилля на одному передньому і одному задньому колесі все одно не будуть тягнути автомобіль в бік.

Якщо ви міняєте колеса, змінили розмірність шин або провели перенастроювання підвіски (поставили проставки, занизили підвіску), переконайтеся, що ви не забули про таку важливу річ, як «радіус плеча». До речі, це одна з причин, чому наша держава так жорстко взялася за тюнінговані автомобілі. Невмілим тюнінгом можна зіпсувати керованість автомобіля, та так, що він стане небезпечним для пересування по дорогах загального користування.