Що таке підвіска багатоважеля, і як вона працює?

488

Чому многорычажные підвіски в майбутньому будуть ставитися на всі без виключення автомобілі

Багатоважільна підвіска – складний, але ефективний спосіб дати автомобілю максимально можливе зчеплення з дорогою. Але як вона працює і чому стає все більш поширеною?

Дивіться також: Три технології, які роблять підвіску вашого автомобіля ідеальною

Деякі частини автомобіля були названі таким чином, що не кожен новачок зрозуміє складні терміни. Що таке розширювальний бачок, планетарні редуктори і фітинги банджо, знають не всі. В цьому списку «таємних елементів» немає однієї ланки – багатоважеля підвіски. Про неї чули всі і знають майже всі. Це підвіска… зроблена з кількох складових ланок – важелів.

Що таке підвіска багатоважеля, і як вона працює?

У той час як стійок МакФерсон технічно потрібно лише два важеля підвіски для нормальної роботи зібраної схеми, багатоважільна підвіска потребує мінімум трьох бічних важелях і одному вертикальному або поздовжньому елементі. Мета кожної ланки – обмежити та/або запобігти ходіння осі в шести ступенях свободи: вгору і вниз, вліво і вправо, вперед і назад. Іноді деякі важелі обладнуються шарнірними з’єднаннями, необхідними їм для досягнення потрібного зазору (кліренсу) навколо осі при дотриманні заданого кута атаки кріплення до маточини.

Разом складові конструкції встановлюють колесо в потрібній точці і утворюють жорстку, але рухому раму, прикріплену до маточини, яка запобігає не тільки вільне переміщення останньої, але також створює необхідну кінематику рухомих частин підвіски автомобіля.

Що таке підвіска багатоважеля, і як вона працює?

Кожен важіль встановлений на спеціальних з’єднаннях (шарніри розташовані на обох кінцях важеля) і можуть рухатися тільки вертикально в ході переміщення підвіски. Це єдино вільний хід для них, якщо тільки не сталася поломка: зламало важіль, розхитала шарнірне зчленування або відірвало кріплення від кузова.

Конструкція «мультілінк» зазвичай оснащується 4 або 5 важелями (різні конструкції вимагають різної кількості ланок), дозволяючи незалежно підвішеного колесу поєднувати воєдино дві важливі властивості: якість їзди і керованість. Оскільки підвіска закріплена жорстко щодо бічного і горизонтального (в поздовжньому напрямку) переміщення, автомобіль, обладнаний такою підвіскою, не буде надмірно тягнути в бік на поворотах, як це буває в інших конструкціях, але він також отримає плавне, незалежний рух коліс навіть на великих нерівностях.

Що таке підвіска багатоважеля, і як вона працює?

Примітно, що багатоважелів тип підвіски, стандартно асоційований з незалежною підвіскою, застосовується не тільки вкупі з нею. Провідні мости також часто використовують многорычажные елементи, посилені стабілізатором поперечної стійкості, поперечної рульової штангою або поперечної реактивної панар-стійкою і, звичайно ж, пружинами і амортизаторами. Нерозрізні осі на підвісці багатоважеля дешеві, конструктивно прості – ось чому вони так довго були популярні в США. Люблять американці прості і надійні конструкції.

Що таке підвіска багатоважеля, і як вона працює?

Міст «підвішений» на підвісці багатоважеля

Але одна з основних переваг мультілінк-з’єднання полягає в тому, що інженери можуть змінити один із параметрів підвіски без глобального втручання в конструкцію і погіршення роботи всієї системи. Наприклад, у конструкції з подвійними поперечними важелями ви завжди повинні вносити зміни в обидва елемента підвіски, в два важеля і їх кріпильні елементи, подобається вам це чи ні. І, нарешті, багатоважільна підвіска також здатна утримувати колесо більш або менш перпендикулярно дорозі, збільшуючи контактну поверхню і зчеплення шини.

У минулому многорычажные пружні елементи були занадто дорогими для установки на звичайні автомобілі (відгомін тих часів прекрасно видний на преміальних автомобілях зразок Audi, BMW, Mercedes-Benz), але в останні роки витрати знизилися, і різні інтерпретації цього рішення знайшли застосування навіть у передньопривідних хетчбеках. Зазвичай чотири важеля встановлюються ззаду, спереду, як і раніше, ставлять менш дорогий МакФерсон.

Що таке підвіска багатоважеля, і як вона працює?

Здебільшого ці многорычажные елементи замінили більш дешеві поздовжні важелі. Останні також мали прогресивний потенціал у роботі і збільшували корисний об’єм багажного відділення, але не могли похвалитися високим комфортом їзди.

Многорычажные підвіски також використовуються в передній частині автомобілів за схемою, де один з важелів приєднаний до рульовій рейці. Рідкісний інженерний шедевр, але все ж зустрічається. Деякі BMW використовують многорычажные елементи підвіски спереду, Hyundai також спробував проробити аналогічний експеримент зі своїм Genesis.

Дивіться також: Що таке радіус плеча обкатки, і чому він важливий?

Завдяки всім перевагам, які він пропонує, очікуйте побачити його в ще більшій кількості місць в майбутньому.