Що робити при дтп, якщо у винуватця немає страховки

14

Про те, що робити після дтп, ми вже розповідали, так що детально зупинятися на наданні допомоги постраждалим і виставленні знаків аварійної зупинки не будемо. Нас цікавить страховка – а саме перевірка її наявності та справжності. Якщо винуватець дтп говорить, що у нього є поліс, його потрібно обов’язково перевірити на справжність за допомогою спеціального сервісу на сайті рса. Якщо ж винуватець дтп відмовляється надати поліс для перевірки, варто нагадати йому, що частина 1 статті 11 федерального закону № 40 про осаго зобов’язує його це зробити: згідно з нею, «якщо страхувальник є учасником дорожньо-транспортної пригоди, він зобов’язаний повідомити іншим учасникам зазначеного події на їх вимогу відомості про договір обов’язкового страхування, за яким застрахована цивільна відповідальність власників цього транспортного засобу».

Якщо ж винуватець дтп відразу заявляє, що поліса осаго у нього немає, потрібно зафіксувати всі доступні дані про нього: номер автомобіля, дані паспорта, водійських прав і так далі, а також відразу викликати на місце аварії співробітників поліції для оформлення дтп. Само собою, винуватець з відсутнім або підробленим полісом отримає той самий штраф за їзду без страховки. А ось далі розбиратися з ним доведеться вже самому потерпілому в дтп.

Про всяк випадок нагадаємо, що ніякої можливості оформити таке дтп по європротоколу без залучення поліції немає. Європротокол доступний тільки в разі, якщо обидва учасники дтп застраховані по осацв, а також не мають розбіжностей з приводу того, хто винен в дтп (або сума завданих збитків не перевищує 100 тисяч рублів). Так що якщо у другого учасника дтп немає страховки, поліцію потрібно викликати негайно.

Найнеприємніше для потерпілого в дтп з винуватцем без страховки – це те, що отримати належну компенсацію збитку від страхової компанії не вийде. Немає поліса-немає і страховика, до якого можна звернутися. І навіть наявність поліса осацв у потерпілого ніяк не впливає на ситуацію: цей поліс страхує його відповідальність на випадок дтп з його вини. Тому звернутися в свою страхову компанію за компенсацією не вийде. Так що тут в справу вступає вже не закон про осацв, а цивільний кодекс. Частина 1 статті 1064 цивільного кодексу, вказує, що «шкода, заподіяна особі або майну громадянина, а також шкода, заподіяна майну юридичної особи, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка заподіяла шкоду». Таким чином, потерпілому доведеться стягувати збиток безпосередньо з винуватця дтп.

Перша частина процедури стягнення збитку цілком типова: потрібно провести незалежну експертизу для оцінки пошкоджень і розрахунку вартості ремонту автомобіля. Винуватця дтп варто запросити на проведення експертизи рекомендованим листом з повідомленням про вручення, щоб у нього не було можливості затягувати розгляд справи претензіями про некоректність оцінки та іншими хитрощами. При цьому факт його присутності на експертизі вже неважливий, оцінка буде проведена і без нього.

Після отримання результатів оцінки можна направити винуватцю досудову претензію з вимогою про відшкодування збитку. Втім, якщо винуватець відразу заявив про те, що не збирається нічого компенсувати добровільно, можна пропустити цей пункт і відразу звернутися до суду.

Щоб стягнути з винуватця компенсацію збитку в судовому порядку, потрібно додати до заяви всі наявні документи: повідомлення про дтп і всі інші папери, отримані за результатами аварії, а також результати експертизи для підтвердження суми компенсації. На жаль, подальший розвиток справ мало залежить від дій потерпілого. Найкращий сценарій-це добровільна згода винуватця компенсувати збиток. Другий сприятливий для потерпілого варіант – це стягнення з винуватця боргу судовими приставами – наприклад, якщо у нього є матеріальні активи, які можуть бути вилучені і реалізовані в рахунок боргу. Але якщо у винуватця не виявиться ні майна, ні грошей, які можна стягнути, компенсація збитку може розтягнутися на роки.

Альтернативний варіант-написання на місці дтп розписки, в якій винуватець визнає нанесення збитку і обов’язок по його компенсації. У такій розписці потрібно детально і чітко описати завдані збитки і вказати суму компенсації, а також позначити терміни, в які винуватець зобов’язується виплатити компенсацію. Але варто розуміти, що написання розписки не скасовує необхідності викликати поліцію і зафіксувати факт дтп з оформленням всіх відповідних документів. Якщо цього не зробити, винуватець може піти на зворотну або просто зникнути, а процедура судового стягнення може бути ускладнена відсутністю документів, що підтверджують дтп і провину конкретної особи.

Якщо в дтп з вини водія без страховки постраждали або загинули люди, то потерпілі або їх представники можуть отримати компенсаційну виплату від російського союзу автостраховиків. Про це говорить пункт «г» частини 1 статті 18 закону про осацв. Він вказує, що»компенсаційна виплата в рахунок відшкодування шкоди, заподіяної життю або здоров’ю потерпілого, здійснюється у випадках, якщо страхове відшкодування по обов’язковому страхуванню не може бути здійснено внаслідок відсутності договору обов’язкового страхування, за яким застрахована цивільна відповідальність заподіяла шкоду особи, через невиконання їм встановленої цим законом обов’язки по страхуванню”. Простіше кажучи, якщо у винуватця дтп немає осаго, то замість страхового відшкодування шкоди життю і здоров’ю передбачена компенсаційна виплата. А самі компенсаційні виплати, згідно з частиною 1 статті 19 того ж закону, “здійснюються тільки в грошовій формі професійним об’єднанням страховиків”. Сума таких виплат позначена в частині 2 статті 19: «в частині відшкодування шкоди, заподіяної життю або здоров’ю кожного потерпілого, у розмірі не більше 500 тисяч рублів». Так що варто пам’ятати, що якщо майновий збиток доведеться стягувати безпосередньо з винуватця, то компенсацію шкоди життю і здоров’я можна швидко і законно отримати від рса.