Рульовий наконечник: принцип роботи, конструкція та діагностика

507

Наконечники поперечної рульової тяги: чому від них залежить ваша безпека

Вийшли з ладу наконечники поперечної рульової тяги не тільки знижують комфорт пересування на автомобілі, але також можуть представляти реальну загрозу безпеці. Давайте разом подивимося на те, які сюрпризи може піднести одна з найпростіших конструкцій в автомобілі, чому при виявленні несправності її ремонт краще довірити професіоналам, як визначити поломку, і чи варто відразу міняти рульової наконечник при перших ознаках пошкодження?

Якщо перебільшувати, то можна сказати, що принаймні одна вісь автомобіля повинна бути керованою, щоб машина могла змінювати напрямок, тобто б рулитися. А оскільки колеса автомобіля до того ж ще і пружинять, передача зусилля на рульовий механізм є не зовсім простим завданням, одним з найважливіших ланок для вирішення якої став такий елемент, як наконечник рульової тяги:

Рульовий наконечник: принцип роботи, конструкція та діагностика

Без цього невеликого, але важливого елемента тяги нічого працювати не буде

Для чого потрібний наконечник рульової тяги?

Рульовий наконечник: принцип роботи, конструкція та діагностика

Коли водій з комфортом повертає кермо, він управляє рульовим механізмом, який перетворить це обертальний рух в лінійне, повертаючи передні колеса в потрібному напрямку. Проблема полягає в тому, що рульовий механізм надійно з’єднаний з кузовом, але колеса пружно підвішені і пружинять на нерівностях, злегка зміщуючись не тільки вгору і вниз, але вперед і назад в залежності від конструкції шасі. Так як же мають можливість рухатися в трьох напрямках простору колеса стабільно й точно з’єднуються з рульовим механізмом?

Відповідь на запитання дає людське тіло, зокрема кульшовий та плечовий суглоби. Вони працюють як кульової тип шарніра, що складається з сферичної частини і його напівкруглого гнізда, між кістковими утвореннями яких знаходиться невелика кількість так званої синовіальної рідини, що виконує роль змащення, що знижує тертя.

Рульовий наконечник: принцип роботи, конструкція та діагностика

З природи геніальний елемент біомеханіки був запозичений інженерами

Точно за таким же інженерного принципом побудований і наконечник рульової тяги, який складається з металевого стрижня з нарізаною на ньому різьбленням і шарніра з іншого боку. Елемент розташовується на ланці між рульовим механізмом, рульовою тягою і поворотним кулаком колеса:

Рульовий наконечник: принцип роботи, конструкція та діагностика

Це забезпечує постійну відстань між направляючою частиною рульового механізму і важелем рульового управління поворотної осі і, отже, точне дотримання колійності.

Обов’язкове виконання умови: свобода пересування наконечника поперечної рульової тяги.

Ось як схематично виглядає рейковий рульовий механізм:

Рульовий наконечник: принцип роботи, конструкція та діагностика

Кермо (1); Рульовий вал (2); Рейка і шестерня рульового валу (3); Рульова тяга (4); Маточина або поворотний кулак (5)

В залежності від конструкції рульова тяга може мати кермові наконечники з обох її кінців або різьбове закінчення з одного боку і рульовий наконечник з іншого

Цитата (детальніше тут: Що таке рейкове рульове управління – простими словами http://www.1gai.ru/publ/521525-chto-takoe-reechnoe-rulevoe-upravlenie-prostymi-slovami.html):

«Це проста, але ефективна система, яка не має недоліків, властивих винтореечному типом приводу передніх коліс. У свою чергу, винтореечный тип зазвичай додає більше ваги автомобіля, вимагає великих зусиль при керуванні автомобілем і часто має «мертвою зоною» в центральній частині. В наші дні останній тип рульового управління зазвичай використовується на більш громіздких і менш швидких транспортних засобах – вантажівках і автобусах».

Наконечник рульової тяги у розрізі:

Рульовий наконечник: принцип роботи, конструкція та діагностика

Кульовий палець (1); Решіток ковпачок (2); Корпус шарніра (3); Вкладиш (4); Пружина (5); Заглушка (6)

З-за чого зношується наконечник рульової тяги?

Не повертайте колеса, коли автомобіль стоїть!

Рульовий наконечник: принцип роботи, конструкція та діагностика

У минулому, коли не у кожного автомобіля була система гідравлічного підсилення керма, ні в кого з водіїв не виникало навіть бажання повертати колеса в той момент, коли автомобіль стоїть. По-перше, це дуже непросто. А по-друге, кермо доводиться провертати з таким зусиллям, що здається, якийсь елемент рульового ось-ось зламається.

Але тепер все змінилося, Гури і электроусилители є і на Ладах, і на старих Опелі, Мерседеси і інших авто покоління 90-х і навіть 80-х. Завдяки сервоприводам досить зусилля мізинця, щоб провернути колеса, і в цьому найбільша проблема для наконечників рульових тяг! У ці миті їх шарнірам доводиться ой як нелегко!

Запам’ятайте, що руйнівні сили в сучасних автомобілях при таких стоячих маневрах навіть вище, ніж раніше, оскільки автомобілі стали важче, а шини ширше.

При цьому виникають зусилля, відповідні вагою до 1 тонни (!) при кожному русі рульового механізму. В таких обставинах майже чудо, що відносно невелике ланка зразок кінцевого шарніра витримує подібні перевантаження. Але все одно, приблизно через 100.000 км пробігу шарніри краще перевірити – можливо, один з них вже вийшов з ладу і необхідна заміна.

Рада

Згадайте те, чого вчили вас в автошколі: обертаємо кермо, тільки коли автомобіль рухається.

Перевіряйте пильовики на наконечниках тяг!

Рульовий наконечник: принцип роботи, конструкція та діагностика

Другий, а на вітчизняних автомобілях і перший смертельний ворог наконечників рульового – порвані пильовики. Брудозахисні ковпачки для того і створені, щоб захищати від бруду, води, піску і реагенту. Як тільки він рветься, розгерметизується з-за зносу всередині, починає швидко прогресувати корозія, посилюється підвищеним зносом через абразивного ефекту піску і бруду. Мастило вимивається водою, і дуже скоро ви не дізнаєтеся свій автомобіль на дорозі.

Удар, ще удар і нерівності

Рульовий наконечник: принцип роботи, конструкція та діагностика

Наконечник, а в особливо складних випадках і рульову тягу можна знищити, наїхавши на перешкоду. Камінь на дорозі, колода або яма – неважливо, вихід може бути один – погнута тяга або вийшов з ладу її наконечник.

Експерт «Техсервіс СПА» Данило Севастьянов Порадить проводити діагностику частіше:


«Стандартно наші фахівці проводять планову діагностику підвіски при кожному наступному. У неї також входить перевірка рульової тяги та наконечники. Не має жодного значення, скільки на момент обслуговування проїхав автомобіль – 15 або 150 тис. км, в рідкісних випадках «вбити» наконечники тяги можна навіть на новому автомобілі з невеликим пробігом. Все залежить від стилю водіння і умов експлуатації транспортного засобу. Не виключається і шлюб елемента. Особливо в тих випадках, коли на автомобіль були раніше встановлені неоригінальні або неякісні деталі»

Як самостійно виявити поломки кінця рульової тяги

Рульовий наконечник: принцип роботи, конструкція та діагностика

Для цього потрібно уважно придивитися до автомобіля, відзначаючи його нестандартну поведінку. В першу чергу звернути увагу на те, що:

– автомобіль може непередбачувано вести себе в смузі руху (помітні рисканья, відведення в сторону)

– помітний підвищений знос шин (навіть з виставленим в норму схід/розвалом)

– з’являється люфт рульового колеса

– кермо складніше обертати

– можливо появу вібрації на рульовому колесі

Ці симптоми паралельно можуть супроводжуватися шумовими ефектами:

– чути тихий частий стукіт при їзді по дрібних нерівностях дороги або при подоланні «лежачого поліцейського»

– аналогічний стукіт може бути чутний при повороті коліс (з одного або з обох боків)

Важливо!

Насправді всі вищеописані симптоми можуть виявлятися і при інших несправності рульового управління і підвіски. Але це не говорить про те, що при їх виявленні ви не повинні відправитися в автосервіс на діагностику.

Самостійна діагностика несправності наконечника рульової тяги

Рульовий наконечник: принцип роботи, конструкція та діагностика

Щоб переконатися, що проблема саме в вищеназваної деталі, можна скористатися «дідівським», перевіреним способом. Для цього потрібна оглядова яма і ваша машина.

1. Заїжджаємо на оглядову яму

2. Беремося рукою за тягу близько до наконечника. Починаємо розгойдувати шарнір вгору-вниз. Невелике «пружна» опір – це норма, пружина відпрацьовує. А ось значний люфт – погана ознака. Його бути не повинно, також як і зазорів в наконечнику.

3. Під час спроби провернути тягу навколо осі, якщо вона йде за вашим кулаком легко, швидше за все, наконечник вже «закінчився». Точно пора їхати в майстерню.

Чому краще не міняти наконечник своїми силами?

Приклад самостійної заміни рульового наконечника. Відео взято з YouTube-каналу «Sergey Dubkovskiy»

Наконечники рульової тяги є частиною рульового управління, і, на нашу думку, з ним повинен працювати тільки навчений персонал. Будь-яка помилка під час розбирання/складання з вашого боку може в подальшому призвести до ДТП!

Проблеми можуть початися вже під час зняття прикипіла болта чи гайки. Нерідко іржаву гайку неможливо зрушити навіть ключем з великим важелем. В цьому випадку допомагає тільки хороший засіб для видалення іржі, багаторазове розпорошення і терпіння.

Ні за яких обставин різьба не може піддаватися механічній термічній обробці зварювальної пальником – вона стає крихкою і в процесі експлуатації може зірватися!

Друге: заміна тяг повинна проводитися попарно, з обох сторін!

Наступна небезпека криється в застосуванні ударних інструментів. Не можна намагатися збити палець наконечника тяги! Рульовий механізм, незважаючи на те, що він зроблений із сталі, – річ делікатна. Із-за ударів можуть овализироваться посадочні місця, кріплення з цього моменту не буде надійним. Для цієї делікатної процедури використовується знімач для випресовки пальця наконечника з важеля.

Тому необхідно використання тільки спеціальних знімачів.

До інших підводних каменів відноситься установка. Конічний штифт, а також його посадкове місце в важіль рульового управління повинні бути чистими і без змащення.

Різьба не повинна бути замятой.

Дуже важливо: після робіт завжди потрібно виставлення співвісності коліс. Це єдиний спосіб забезпечити дотримання заданих значень, необхідних для оптимальної керованості і зносу шин.

І нарешті вибирайте оригінальні каталожні запчастини, які за номером підходять саме для вашої моделі автомобіля. Конструкцій тяг і наконечників багато, можна легко помилитися, купуючи запчастина «на око».

Ціни на роботу становлять близько 1000-1.500 рублів:

yandex.ru

Відео взято з YouTube-каналу «Роман Романов.»