Прості правила, які допоможуть вам при їзді по снігу. Не кожен їх дотримується

261

Ось основні правила при водінні по снігу

У більшості регіонів Росії сніг вже давно не дає нам забувати, що на вулиці в самому розпалі російська зима. В останні роки зими знову стали сніговими, що, звичайно, не радує комунальників, які насилу справляються з завалами на дорогах. На жаль, зимова пора завжди пов’язана із зростанням ДТП на російських дорогах. І найчастішими причинами аварій є недосвідченість та неуважність водіїв. Але кожен з нас може істотно поліпшити своє водіння взимку. Для цього потрібно тільки не забувати деякі з найбільш важливих правил, які можуть врятувати вас від пошкодження автомобіля або серйозної аварії. І найголовніше – вам не треба бути досвідченим або професійним водієм, щоб застосувати прості поПоради на практиці.

Прості правила, які допоможуть вам при їзді по снігу. Не кожен їх дотримується

Вам не потрібно бути майстром водіння, супергонщиком, професійним дріфтером або інструктором з контраварійного водіння, щоб пережити цю зиму, не опинившись в канаві або в кюветі. Головне – бути обережним за кермом. Це може будь-який водій. Звичайно, водії, які володіють хорошою технікою водіння, мають менше шансів опинитися в ДТП. Але тим не менш ви повинні знати, що навіть професійні автогонщики не застраховані на 100% від аварії на звичайних дорогах. Однак освоїти п’ять основних правил їзди по снігу і льоду нескладно, що значно підвищить вашу безпеку, наблизивши її до того рівня, який мають професійні, досвідчені водії. Ось ці правила.

1. Якщо у вашій машині є протиковзкі системи, не вимикайте їх

Прості правила, які допоможуть вам при їзді по снігу. Не кожен їх дотримується

Якщо ваш автомобіль оснащений системою курсової стійкості (ESP –електронна система динамічної стабілізації автомобіля) або системою контролю тяги (Tractioncontrol system, TCS), не вимикайте їх на снігу. Так, автовиробники зазвичай передбачають відключення цих систем за допомогою кнопок. У підсумку багато хто думають, що при русі по снігу їх можна і потрібно відключати. Але це не так. Все залежить від умов вашого руху і швидкості. Насправді можливість відключити систему ESP і TCS потрібна для запобігання застрявання в заметах або важкодоступній місцевості. В цьому випадку краще, щоб колеса автомобіля не гальмувалися електронікою, а потужність не придушувалася електронікою. В інших випадках відключати системи безпеки не потрібно.

За словами автоинструктора контраварійного водіння Сергія Головіна (автошкола «Спринтер»), хорошому водієві не потрібні різні системи допомоги. Але це не означає, що ми повинні їздити з відключеною електронікою. Адже це все одно що професійному водієві їздити взимку на літній гумі. Погодьтеся, марення. Так що кращим правильним рішенням для всіх водіїв з різним рівнем підготовки та досвідом, буде використання всіх переваг електроніки автомобіля, особливо новітніх систем, таких як система ESP з векторизацией крутного моменту, яка краще, ніж стара система, допомагає руху при недостатньої обертальності.

2. Чим сильніше ви натиснете на педаль гальма, тим ефективніше буде зупинка на снігу

Прості правила, які допоможуть вам при їзді по снігу. Не кожен їх дотримується

Сьогодні майже всі автомобілі на дорозі оснащені системою ABS (антипробуксовочна гальмівна система), яка в свій час зробила революцію в автосвіті. На жаль, ця система хоч і запобігла з моменту своєї появи мільйон аварій і знизила тяжкі наслідки ДТП, проте не змогла повністю допомогти водіям на дорозі. І в першу чергу винні в цьому самі водії, які так і не перебороли свій страх у разі небезпеки натискати педаль гальма в підлогу, утримуючи її, поки автомобіль не зупиниться. Саме тому на допомогу системі ABS прийшла система BAS (система екстреного гальмування), яка в разі різкого натискання педалі гальма автоматично збільшує тиск у педалі гальма, щоб скоротити час гальмування автомобіля. Але, на жаль, ця система рідко ефективно працює на засніженій і крижаної поверхні, про що забувають багато водіїв.

Дивіться також: Ось як працює Антиблокувальна система, противобуксовочная система і електронна система контролю стійкості

Так що не треба розраховувати на новомодні системи допомоги. І не потрібно боятися сильно натискати педаль гальма, якщо ваша машина оснащена системою ABS. Тільки так ви зможете використовувати весь потенціал гальмівної системи і шин і будете впевнені, що ваш автомобіль гальмує з максимальною ефективністю.

До речі, багато водіїв «старшого віку» стверджують, що не слід сильно натискати педаль гальма, коли ви їдете по снігу. Однак вони не праві, якщо ми говоримо про автомобілі з системою ABS.

Дивіться також: Як зупинити автомобіль на снігу з системою ABS

Також важливо вибрати хороший оптимальний ділянку для гальмування. Наприклад, будьте уважні при гальмуванні в колії зі снігу, в якій дуже зручно їхати по засніженій дорозі. Справа в тому, що в колії взимку утворюється підкладка з щільною адгезією. Це сильно ущільнений, дуже слизький сніг і часто спресований лід. Якщо ви хочете максимальну ефективність гальмування, краще спочатку виїхати з колії і вже потім загальмувати на снігу. Не забувайте, що зимова гума буде працювати більш ефективно в пухкому снігу, ніж на льоду або ущільненому снігу.

3. Гальмування тільки по прямій

Прості правила, які допоможуть вам при їзді по снігу. Не кожен їх дотримується

Якщо ви їдете по засніженій дорозі і наближаєтеся до повороту, зупиняйте раніше, навіть якщо ви їдете на безпечній низькій швидкості. Гальмування перед поворотом по прямой робить ваше зниження швидкості безпечніше. Пам’ятайте, що коли ви їдете, ваша машина буде більш стійка за рахунок кращого зчеплення з дорогою, яке легко втратити при русі по снігу.

4. Поворот без газу і гальмування

Прості правила, які допоможуть вам при їзді по снігу. Не кожен їх дотримується

Подолання поворотів на зимовій дорозі у багатьох ситуаціях може бути досить напруженим і небезпечним. Особливо при русі по снігу, коли легко втратити зчеплення з дорогою, що в свою чергу призведе до втрати контролю над машиною. Ось чому так важливо виконувати пункт 3 наших рад, користуючись педаллю гальма тільки при русі по прямій. Гальмування при повороті загрожує появою недостатньої обертальності. Це в свою чергу може призвести до виходу з правильної траєкторії руху в повороті. У тому числі може призвести до виїзду автомобіля на смугу зустрічного руху.

Дивіться також: Чому у багатьох мотоциклів немає ABS?

Поворот, покритий снігом або льодом, має бути подолана з помірно натиснутою педаллю газу. Якщо ви відчуваєте, що машина не повертається так, як повинна, зніміть ногу з педалі газу.

Прості правила, які допоможуть вам при їзді по снігу. Не кожен їх дотримується

Ні в якому разі не додавайте газу в повороті при русі по снігу. Так ви легко можете позбавити колеса автомобіля зчеплення з дорогою, що призведе до недостатньої обертальності авто, оснащеного переднім приводом, або до надмірної обертальності в машині з заднім приводом.

Уникайте натискання педалі газу в повороті як вогню. При русі по сухому асфальту натискання педалі газу в повороті не так небезпечно, як при русі по слизькій поверхні.

5. Правильний поворот … випрямлення коліс

Прості правила, які допоможуть вам при їзді по снігу. Не кожен їх дотримується

Якщо ви відчуваєте прослизання коліс в повороті – машина втрачає зчеплення з дорогою і може вилетіти з дороги, не вписавшись у поворот. У цьому випадку ви повинні вирівняти колеса, щоб припинити поворот. В іншому випадку ви тільки погіршить ковзання автомобіля. На жаль, що робити в подібній ситуації, не знають багато водіїв, оскільки цьому зазвичай не вчать в автошколах. Як правило, у цій ситуації багато водіїв рефлексорно продовжують поворот машини, збільшуючи кут повороту коліс, що в підсумку призводить до заносу машини.

Дивіться також: 13 речей, які ви не знаєте про своєму автомобілі

Але ви здивуєтеся, як змінюється поведінка машини при прослизанні передніх коліс в повороті, коли почнете вирівнювати колеса, зменшуючи кут повороту, запобігаючи тим самим прослизання передньої осі машини. Це пов’язано з тим, що шини мають найбільшу зчеплення з дорогою тільки тоді, коли вони котяться прямо. Але чим більше поворот, тим менше зчеплення коліс з дорогою.

Прості правила, які допоможуть вам при їзді по снігу. Не кожен їх дотримується

Зниження зчеплення коліс із засніженою поверхнею буде проявлятися завжди, якщо ви занадто швидко повертаєте. Незалежно від типу приводу. Випрямлення коліс, щоб зменшити кут повороту, може зменшити проковзування коліс.

Дивіться також: Все, що думали і знали про водіння взимку, було неправильно

Якщо зменшення кута повороту не допомагає, то тоді ви повинні прибрати ногу з педалі газу і, звичайно, почати гальмування. Це слід робити, коли ви впевнені, що не зможете вийти з повороту. Деякі водії в цьому випадку часто радять для гальмування використовувати також ручного гальма (ручник) або, навпаки, додати обертів двигуна, натиснувши педаль газу сильніше. І треба визнати, що в деяких випадках це справді може допомогти. Але є кілька «але»:

  • не кожен водій може оволодіти цією технікою
  • не в кожній машині це буде працювати через системи ESP
  • це не завжди можливо через співвідношення швидкість/адгезія
  • краще вийти зі складної ситуації на дорозі на більш повільній швидкості, ніж на великий

На закінчення хотіли б відзначити, що якщо ви не відчуваєте себе чудовим водієм, це не означає, що ви не можете використовувати вищевказані прийоми і правила. Вони повинні бути обов’язковими для всіх водіїв. В тому числі і для тих, хто тільки вчиться їздити за кермом. Окремо хотіли б сказати вам про другому і п’ятому пунктах в наших порадах. Все, що в них описано, повинно розвиватися у вас як рефлекс, що, звичайно, не просто. Але тим не менш можливо. Якщо хочете швидше набратися досвіду і інстинктивно і підсвідомо навчитися швидко реагувати на нестандартні ситуації на зимовій дорозі, запишіться на курси контраварійного водіння.

Прості правила, які допоможуть вам при їзді по снігу. Не кожен їх дотримується

Також змусьте себе дотримувати всі правила і поПоради, про які ми розповіли вище. Пам’ятайте, що чим ретельніше ви будете дотримуватися цих правил, тим безпечніше буде ваша їзда в зимовий час. І не забувайте, що зимова їзда – це не веселощі.