Проблема з сучасними двигунами. Їх дуже складно прогріти

302

Чому водії сучасних автомобілів не знають про те, що вони їздять на холодному двигуні?

Скільки часу потрібно двигуну для досягнення робочої температури? Ви не повірите, але простий тест в реальних зимових умовах підтверджує, що для цього потрібно багато часу. Адже від того, наскільки прогрітий двигун вашої машини, залежить його довговічність і надійність. На жаль, ми, володіючи автомобілем, рідко це розуміємо. Особливо коли на вулиці дуже холодно.

Всі ми знаємо, що, перш ніж відправитися в шлях, ми обов’язково повинні прогріти двигун до робочої температури. Особливо це важливо для сучасних потужних двигунів з турбонаддувом, оскільки вони найбільш ефективно працюють в дуже вузькому діапазоні температур. Але є одне «але». Ці температури в реальному житті рідко досягаються. Здивовані? Щоб це зрозуміти, потрібно поглянути на проблему з іншого ракурсу. Чи відомо вам, що індикатор температури на приладовій панелі не показує вам всю правду про температуру двигуна?

Дивіться також: 27 питань автомобілістів про холоді

Покажчик температури двигуна – невірне назву. Насправді датчик температури на приборку показує температуру охолоджуючої рідини, зігріти яку набагато легше, ніж сам двигун. Охолоджуюча рідина (антифриз) має оптимальну температуру 90-110⁰C, яка часто досягається лише через кілька хвилин після запуску двигуна (коли на вулиці немає сильного морозу). Завдяки цьому в машині ми вже через короткий час відчуваємо потік тепла, що надходить з вентиляції салону. Але чи знаєте ви, що, коли антифриз набрав 90-110⁰C, двигун ще може бути холодним, особливо коли на вулиці холодно?

Для ідеальної і ефективної роботи двигуна необхідно, щоб прогрілася не тільки охолоджуюча рідина, але і моторне масло. Краще всього, коли температура масла буде перебувати в діапазоні 95-110°C. Тільки за таких умов двигун буде працювати оптимально і отримувати максимальну продуктивність. На жаль, на даний момент при використанні сучасних моторів досягти цього не так просто. Більш того, в більшості автомобілів взагалі немає індикатора температури моторного масла, і лише деякі автовиробники оснащують свої моделі автомобілів цієї дуже корисної індикацією на приладовій панелі.

Проблема з сучасними двигунами. Їх дуже складно прогріти

Наприклад, такий індикатор температури масла двигуна є в автомобілях, випущених VW Group. Зокрема, у багатьох версіях Volkswagen Golf 1.5 TSI DSG, оснащених бортовим комп’ютером. Ось приклад тестів з прогріву двигуна в реальних зимових умовах, де власник цього автомобіля вирішив перевірити, наскільки швидко моторне масло прогрівається під час звичайної експлуатації машини при поїздках на роботу.

Дивлячись на свідчення температури масла на приборку, ви будете неприємно здивовані. Через п’ять хвилин після початку руху при температурі навколишнього середовища близько -2⁰C стандартна температурна стрілка охолоджуючої рідини знаходиться у вертикальному положенні, що означає оптимальну температуру 90⁰C.

При цьому комп’ютер автомобіля навіть не видає температуру масла в двигуні. І тільки після 4 км і 10 хвилин їзди з’являється перше повідомлення «Температура масла 56°C», що означає, що двигун перестав бути холодним. Але це все одно не та температура, при якій водієві можна натискати педаль газу в підлогу, використовуючи всі характеристики автомобіля, наприклад для здійснення швидкісного обгону.

Проблема з сучасними двигунами. Їх дуже складно прогріти Знадобилося 10 хвилин, щоб індикатор температури масла в двигуні показував яку-небудь інформацію на приборку.

– Щоб мати можливість почати дійсно динамічне водіння на автомобілі з турбонаддувом, переконайтеся, що двигун прогрівся мінімум до 80 градусів, а моторне масло – не менше 85 градусів. Це так звана робоча температура, – каже експерт МАДІ-Сервіс Сергій Озеров.

85⁰C має швидко з’явитися на екрані комп’ютера. Так, але ці рекомендації для літа. Взимку зовсім інша справа.

При подальшому тестуванні прогріву двигуна VW Golf через 18 хвилин на приборку відображалася температура масла 72⁰C. За цей час автовласник вже проїхав 12 км.

Варто відзначити, що цей шлях лежав по шосе через населені пункти. На жаль, проїзд по трасі при інтенсивному русі в холодну погоду не сприяє прогріванню двигуна. Тим більше що досліджувана машина була оснащена системою старт-стоп, яка відключає двигун при кожній зупинці. У підсумку під час випробування при зупинках температура масла двигуна йшла навіть нижче того значення, яке було до зупинки автомобіля.

Проблема з сучасними двигунами. Їх дуже складно прогріти Через 12 км з моменту початку їзди температура масла в двигуні була незадовільна.

Минуло ще 10 хвилин, за які автовласник проїхав ще 6,7 км, але комп’ютер все ще показує незадовільну температуру -79°C. Правда, це саме та температура, яка дозволяє вам сильніше натискати педаль газу. Але це після того, як двигун вже пропрацював 28 хвилин. Ви уявляєте? І це ще не сильний мороз. В результаті до 80°С масло прогрілося лише через 31 хвилину після запуску двигуна і після того, як автомобіль проїхав 21,2 км! І це ще не та температура, про яку сказав автомеханік з МАДІ-Сервіс. Оптимальна температура з’явилася на приборку тільки через 49 хвилин і через 33,5 км шляху.

Причому, зауважте, довгоочікуваного значення в 90°С масло в двигуні так і не досягла. Хоча, як заявляє автовласник, як він тільки не намагався прогріти масло в двигуні до цієї цифри, але у нього довго нічого не виходило. За його словами, протягом тривалого часу, коли масло нагрівалися до 88°С, температура падала після кожної вимушеної зупинки при русі в щільному міському трафіку.

Нарешті власник VW Golf домігся температури 90°С. Це сталося через одну годину і дві хвилини і після 41 км пробігу! Але не було ніяких причин для радощів, оскільки ще через 5 хвилин це значення впало до 89°С. якби автовласник їхав по глухих міських пробках, температура масла впала б ще більше.

Проблема з сучасними двигунами. Їх дуже складно прогріти Навіть після досягнення бажаної температури масла вона швидко зменшується, якщо автомобіль рухається в міських умовах і має систему автоматичного відключення двигуна «старт-стоп».

На цьому тест був завершений. У підсумку цей простий експеримент приводить нас до простого висновку: в даний час в сучасних алюмінієвих двигунах дуже складно розігріти моторне масло. Особливо важко зробити це взимку. Так, теоретично для прискорення прогрівання двигуна можна після початку руху на холодний мотор почати водіння у динамічному режимі, що, звичайно, прискорить процес прогріву олії.

Але подібне водіння на холодному двигуні чинить негативний вплив на довговічність компонентів силового агрегату, таких як турбонагнітач, поршні, кільця і клапан рециркуляції відпрацьованих газів. Крім того їзда на підвищених обертах холодного двигуна призводить до неминучого збільшення шкідливих викидів.

Всі ми знаємо, що турбодвигуни потрібно обов’язково добре прогрівати, перш ніж вирушати в дорогу. Але дуже часто ми не розуміємо, що не завжди це робимо правильно. Однак, за словами сервісменів, багато автовласників сьогодні вже придбали розуміння, як звертатися з турбодвигунами своїх машин.

– Протягом багатьох років ми рекомендували всім своїм клієнтам правильно поводитися з двигунами своїх машин. Особливо в холодних зимових умовах. Ми Порадимо не починати рух машини відразу після запуску, а почекати хоча б 5-10 хвилин. Але і після початкового прогріву ми рекомендуємо перші 20 хвилин їхати на маленьких обертах двигуна, уникаючи надмірного навантаження на двигун, без зниження його робочої температури.

В тому числі ми настійно рекомендуємо в перші 30-40 хвилин не починати динамічного водіння. У результаті за кілька років обізнаність водіїв, які приїжджають до нас в сервіс, значно зросла, – говорить Сергій Озеров.

В принципі, в багатьох автомобільних ЗМІ, автожурналах, на різних форумах в Інтернеті і в багатьох автосервісах не раз вже згадувалося про те, що всі двигуни потрібно довго прогрівати, перш ніж починати використовувати автомобіль за повною програмою. І особливо це стосується всіх турбованих двигунів. На багатьох інтернет-форумах є цілі теми і розділи, присвячені турбованим двигунів та їх експлуатації. Наприклад, у першу чергу

Проблема з сучасними двигунами. Їх дуже складно прогріти З цією температурою ви дійсно можете почати рух більш динамічно.

Однак чи знаємо ми, що температура охолоджуючої рідини, яка відображається на приладових панелях у багатьох автомобілях (датчик температури), не є якоюсь важливою інформацією безпосередньо про саму температурі двигуна? Знають водії про те, що при певних умовах двигун прогрівається після години їзди? Дуже сумнівно. Багато хто про це навіть не замислюються.

Звичайно, можна прогріти двигун набагато швидше. Але, на жаль, зробити це без шкоди мотору неможливо. Якщо ви будете їздити акуратно і спокійно, забувши про динамічній їзді, то навряд чи зможете прогріти масло в двигуні дуже швидко. Описаний нами тест автовласника Volkswagen Golf показав, що, йдучи на роботу чи повертаючись з неї, ви можете проїхати весь свій шлях на непрогрітому двигуні. Особливо якщо у вашій машині стоїть сучасний алюмінієвий турбомотор, який вкрай неохоче прогрівається.

Дивіться також: Чому двигуни автомобілів не плавляться?

До речі, перша ознака того, що ваш турбодвигун починає вередувати, – це поява під олійною кришкою вершковою емульсії, схожу на гриб. Причому двигун не буде давати ніяких інших ознак несправності. Але поява такого нальоту на пробці говорить про багато що. Це не обов’язково означає, що пошкоджена прокладка головки блоку. Це може бути наслідком поїздок на короткі відстані на непрогрітому двигуні. Поява відкладень на кришці – це вам повідомлення від двигуна з написом «розігрівай мене час від часу», яке надіслано вам прямо з масляного піддону.