Правда що якщо заправити автомобіль в -20 ºC, можна отримати більше палива за свої гроші, ніж при температурі 5 ºC?

594

Руйнуємо міф: влізе в бензобак більше палива у сильний мороз?

«Краще заправляти машину бензином вранці, коли температура менше, ніж вдень, коли тепло. Таким чином ви отримаєте більше газу» – напевно ви вже чули щось подібне або читали в Інтернеті. Але чи це насправді? Це правда чи міф? Чи справді можна залити в бак більше бензину в сильний мороз порівняно з плюсовою температурою?

Що говорить наука? Оскільки бензин є рідиною, те, чим холодніше стає температура навколишнього середовища, тим рідина зменшується в об’ємі, і навпаки. Це, до речі, відноситься і до газів. Чим вища температура газу, тим більше вони розширюються. Бензин розширюється і значно скорочується при зміні температури набагато більше, ніж вода.

Величина цієї зміни обсягу вимірюється коефіцієнтом теплового розширення.

Це часто описується грецькою буквою β. Коефіцієнт теплового розширення вимірює зміна обсягу (як відношення) на основі зміни температури.

Нижче наведена таблиця для деяких поширених рідин. Типовими одиницями цього параметра є 10 -6 / K (скільки мільйонних часток вихідного обсягу змінюється при зміні рідини на один Кельвін).

рідинаβ (10 -6 / К)Етиловий спирт+1120Бензин950Реактивне паливо990Ртуть181Вода207

* (Все вищеперелічене виміряно при 20 ° C)

Як бачите, у верхній сходинці перебуває – етиловий спирт. Це має сенс зараз, більшість термометрів сьогодні наповнені рідким спиртом, що містить червону фарбу. Коефіцієнт теплового розширення допомагає тримати спиртові термометри точними.

Правда що якщо заправити автомобіль в -20 ºC, можна отримати більше палива за свої гроші, ніж при температурі 5 ºC?

Бензин має великий коефіцієнт розширення – 950. Його обсяг змінюється в 4,5 рази більше, ніж вода при кожному зміні температури.

Коефіцієнт теплового розширення бензину

один з найбільших для рідин – 0,00124 на кожен 1 градус.

Для порівняння коефіцієнт теплового розширення води менше – 0,0006 на 1 градус.

Якщо власник автозаправної станції отримує 3785 літрів бензину (1000 галонів) при температурі 15 ° C, а потім він потрапляє в підземне сховище, де температура становить всього 4 ° C обсяг бензину трохи збільшиться. Якщо ж бензовоз приїде на АЗС в сильний мороз, то при заливці палива в підземний бак, обсяг бензину зменшитися. Але все це зазвичай турбує автовласника заправки.

Але чи може така зміна обсягу палива бути вигідним для автомобілістів? Насправді, немає. Вся справа в тому, що бензин на заправних станціях зберігається в підземних резервуарах, де обсяг палива постійний, так як він не залежить від температури повітря на поверхні.

На глибині температура, в залежності від того, як глибоко під землею знаходиться бак, температура становить 4-10 градусів.

Правда що якщо заправити автомобіль в -20 ºC, можна отримати більше палива за свої гроші, ніж при температурі 5 ºC?

Бензин в цих баках на АЗС зберігається при цій температурі цілий рік. Так що будь-які перепади температури не впливають на фізичний обсяг бензину в сховище. Таким чином у водіїв немає ніякої переваги в заправки автомобіля в сильний мороз порівняно з плюсовою температурою.

Підземні резервуари діють як гігантські ізольовані термоси. Це означає, що через питомої теплоємності бензину, ізоляційних властивостей підземного сховища і короткого періоду часу, протягом якого бензин буде залишатися в підземному резервуарі (на багатьох АЗС за день продається весь бак, в результаті чого на заправку бензовоз приїжджає не менше 1 разу в день), температура бензину не буде сильно змінюватися (і відповідно його обсяг) при заливки нової партії палива, а також при його заливки автомобілістами.