Подивіться, що може обдурити поліцейський алкотестер. Ви можете захистити себе від цього

323

В яких випадках алкотестер даішників може показати неправильні значення.

Органи МВС постійно закликають автомобілістів утриматися від керування автомобілем після вживання алкоголю. Між тим, не завжди позитивний результат тесту, проведеного за допомогою алкотестера, означає, що водій знаходиться в стані сп’яніння. Так-так, в деяких випадках алкотестер може показати, що ви вживали алкоголь, незважаючи на те, що ви, як скельце, тверезі.

Завтра ранкова гігієна рота і вперед за кермо машини. А що якщо ми зустрінемо патруль ДПС по дорозі, який вирішить перевірити нас на тверезість? Подумаєш, чого нам боятися, адже ми не пили, перед тим як сісти за кермо. Ми спокійно погоджуємося пройти перевірку на алкоголь за допомогою алкотестера. І ось ми дуємо в алкотестер, думаючи про те, як скоро приїдемо на роботу і вип’ємо чашку кави, але от, блін, сюрприз – співробітник ГИБДД повідомляє, що результат позитивний. Ось тут у нас земля і починає йти з-під ніг. Як це можливо?

Відповідь проста. У таких випадках частим винуватцем «позитивної» перевірки на алкоголь є ополіскувач для рота, яким багато водіїв користуються рано вранці. Також алкоголь можуть містити багато ліків і навіть продукти, які можуть давати позитивний результат тесту при перевірці алкоголю у видихуваному повітрі, який перевіряється з допомогою алкотестера.

Подивіться, що може обдурити поліцейський алкотестер. Ви можете захистити себе від цього

Але зазвичай такий ефект триває не більше 20-30 хвилин (максимум). Що стосується рідини для полоскання рота, то алкотестер може показати наявність алкоголю у видихуваному повітрі, якщо провести перевірку відразу після полоскання. У цьому випадку алкотестер може виявити навіть більше 0,5 мг на 1 літр повітря, що видихається. Але знову ж тільки відразу після полоскання рота рідиною, яка містить етанол. Якщо провести перевірку через 5-10 хвилин, то концентрація алкоголю у видихуваному повітрі може впасти вдвічі, але все одно буде більше допустимої норми, яка, нагадаємо, що відповідно до законодавства становить 0,16 міліграма на літр повітря, що видихається.

Що робити, якщо ДПС після використання рідини для полоскання рота захоче перевірити вас на алкотестери? Ну, по-перше, заздалегідь попередьте співробітника ДІБДР, що ви тільки що полоскали рот рідиною для полоскання, яка містить у своєму складі етанол. Ні, це, звичайно, не зупинить ваш медичний огляд на місці. У будь-якому випадку співробітник поліції зобов’язаний скласти протокол про медичний огляд водія з допомогою алкотестера, провівши перевірку.

Подивіться, що може обдурити поліцейський алкотестер. Ви можете захистити себе від цього

Нагадаємо, що в Росії правила проведення огляду водія, що керує транспортним засобом, на стан алкогольного сп’яніння, а також направлення зазначеної особи на медобстеження на стан сп’яніння, регулюється Постановою Уряду РФ №475 від 26 червня 2018 року.

Факт вживання викликають алкогольне сп’яніння речовин визначається наявністю абсолютного етилового спирту в концентрації, що перевищує можливу сумарну похибку вимірювань, а саме 0,16 міліграма на один літр повітря, що видихається.

Також співробітник Державтоінспекції може направити водія на медобстеження на стан алкогольного сп’яніння у медзаклад, де є лабораторія. На медичний огляд водій направляється в наступних випадках:

– при відмові від проходження огляду на стан алкогольного сп’яніння;

– при незгоді з результатами огляду на стан алкогольного сп’яніння;

– при наявності достатніх підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває в стані сп’яніння, і негативному результаті огляду на стан алкогольного сп’яніння.

Зверніть увагу, що при напрямку водія на медичний огляд складається протокол – відсторонення від керування автомобілем (частина 1 статті 27.12 КоАП РФ).

Також майте на увазі, що при складанні протоколу про відсторонення від керування транспортним засобом має бути два понятих. Без понятих складати протокол співробітник ДПС має право тільки при відеофіксації процедури відсторонення та складання протоколу, про що в ньому повинна бути ОБОВ’ЯЗКОВА позначка, що в момент складання протоколу вівся відеозапис.

Подивіться, що може обдурити поліцейський алкотестер. Ви можете захистити себе від цього

Крім того врахуйте, що при самій процедурі перевірки водія на алкотестері також повинні бути присутніми двоє понятих або повинна вестися відеофіксація перевірки.

Увага! Алкотестер має бути повірений Федеральним агентством з технічного регулювання і метрології. Вид і тип алкотестера повинен бути внесений до державного реєстру затверджених типів засобів вимірювальної техніки, повірка яких у процесі експлуатації здійснюється в установленому порядку.

Далі співробітник ДАІ зобов’язаний показати водієві цілісність і наявність клейма алкотестера, а також дані про те, коли проводилася остання повірка пристрою (повинна бути відмітка в паспорті алкотестера).

Ну і, нарешті, потім водій повинен дихнути в трубку алкотестера, після чого пристрій, зробивши аналіз повітря, роздрукує результати про вміст алкоголю у видихуваному повітрі.

Якщо з’ясується, що у видихуваному повітрі присутній алкоголь, через 15-20 хвилин співробітник ДАІ зобов’язаний провести повторну перевірку водія на алкотестері. Зверніть увагу, що якщо при первинному огляді на алкотестері не було виявлено вміст алкоголю у видихуваному повітрі, то повторна перевірка не проводиться.

Подивіться, що може обдурити поліцейський алкотестер. Ви можете захистити себе від цього

Так що якщо ви прополоскали рот засобом для рота, не переживайте, що при першій перевірці алкотестер показав вміст алкоголю у видихуваному повітрі. По-перше, щоб алкотестер показав більше допустимої норми, вас повинні перевірити відразу після використання ополіскувач для рота, що містить пристойну кількість алкоголю. По-друге, якщо ви дійсно не вживали нічого забороненого, перед тим як сісти за кермо, і не перебуваєте з похмілля (залишковий алкоголь в організмі), то вам нема чого боятися, якщо ви прополоскали рот якимось засобом, що містить у своєму складі етанол. Через 15-20 хвилин при повторній перевірці алкотестер не покаже перевищення допустимої норми алкоголю у видихуваному повітрі.

Зверніть увагу, що, незважаючи на те, що алкотестер може показати перевищення алкоголю у видихуваному повітрі, якщо ви користувалися ополіскувачем для порожнини, не варто приховувати від співробітників поліції факт його застосування. Попередьте їх перед перевіркою про це заздалегідь. Так ви уникнете зайвих косих поглядів співробітників ДПС і зайвої підозрілості щодо вас. Але поставтеся до дій співробітників з розумінням, оскільки вони виконують свою роботу.

Адже логічно, що якщо прополоскати рот спиртовмісної рідиною, з рота якийсь час реально буде нести алкоголем. Природно, це призведе до цілком обґрунтованих підозр співробітників ДІБДР, які згідно з чинним законодавством зобов’язані перевірити вас на стан сп’яніння.

Подивіться, що може обдурити поліцейський алкотестер. Ви можете захистити себе від цього

До речі, будьте обережні, не тільки з ополіскувачі для рота, які можуть викликати у співробітників поліції підозри, що ви сіли за кермо в стані сп’яніння. Існує безліч ліків для полоскання рота, які також містять у своєму складі спирт.

Наприклад, популярний засіб для полоскання рота «Гексорал» в своєму складі містить:

Розчин для місцевого застосування

1 фл.

гексэтидин

0,1 г/100 мл (0,1%)

допоміжні речовини: етанол 96% (4,33 г/100 мл розчину); полісорбат 60; олія м’яти перцевої; анісова олія; кислота лимонна моногідрат; натрію сахарин; левоментол; метилсаліцилат; гвоздична олія; евкаліптова олія; азорубін 85% (Е122); вода очищена

Саме з застосуванням цього препарату отримав головний біль один водій з Владивостока, якому стоматолог прописав полоскати рот «Гексоралом» три рази в день.

У результаті з-за цього препарату водія позбавили водійських прав. Водій, не погодившись з рішенням мирового суду, знайшов правду тільки у Верховному суді. До речі, зверніть увагу на вміст чистого спирту – його в «Гексорале» 4,33 грама на 100 мл розчину. Це дуже багато. Природно, вживати ліки всередину не можна. Тобто засіб можна використовувати тільки для полоскання, що і робив за призначенням стоматолога водій з Владивостока.

Найжахливіше, що коли водія зупинили місцеві даішники і перевірили на стан сп’яніння (швидше за все, співробітник ДПС відчув від водія запах етанолу), то алкотестер показав 0,27 міліграма на літр повітря, що видихається, що вище допустимої законом норми (0,16 міліграма на один літр повітря, що видихається).

Через 20 хвилин даішники провели повторний тест, який виявив вміст алкоголю 0,25 мг на літр повітря, що видихається, що дивно, оскільки від полоскання рота алкоголь повинен бути суттєво зменшитися за 20 хвилин. Але цього не сталося. В результаті водія визнали п’яним і позбавили прав. Але потім в процесі розгляду справи у Верховному суді з’ясувалося, що, швидше за все, при перевірці водія на алкоголь були порушення. Ось подробиці цієї справи.

Подивіться, що може обдурити поліцейський алкотестер. Ви можете захистити себе від цього

На закінчення хотілося б звернути увагу на те, що існують також різні продукти, які містять у своєму складі алкоголю: квас, кефір і т. п. Але їх не варто побоюватися. Щоб алкотестер показав перевищення допустимої норми в два рази, вам потрібно випити неможливе кількість квасу або кефіру.

Те ж саме стосується і цукерок з алкоголем. Ви стільки навряд чи з’їсте. А ось до спиртовим обполіскувачів для рота або ліків, що містять у великій концентрації етанол, варто бути уважним. Краще взагалі не вживайте їх перед тим, як сісти за кермо, якщо, звичайно, це можливо.