Підроблені запчастини: Чому нашу країну чекає безпрецедентний потік контрафакту

216

Чому вітчизняний авторинок чекає шквал підроблених запчастин.

Ви стикалися колись з контрафактною автозапчастью? Купували ви підроблену запчастину на свою машину? Не повірите, але 70% автовласників хоча б раз купували ліві автозапчастини на нашому ринку. Причому багато хто навіть не підозрюють, що купували підроблені автокомпоненти.

І це не дивно, оскільки російський авторинок автозапчастин вже давно затоплений китайськими й арабськими підробками автозапчастин. Але виявляється в майбутньому автолюбителів чекає ще велика вакханалія на ринку автозапчастин. І ось чому.

Нагадаємо, що ще 3 роки тому глава Уряду Дмитро Медведєв дав добро на паралельний імпорт товарів у Росію, доручивши Міністерству економічного розвитку розробити відповідний законопроект.

В даний момент законопроект практично вже розроблений. За планами Уряду цей закон має запрацювати з 2021 року. У підсумку якщо цей документ буде прийнятий і вступить в силу в 2021 році, то в нашій країні офіційно дозволять паралельний імпорт певної категорії товарів. Мова йде переважно про автомобільні запчастини та ліках.

Підроблені запчастини: Чому нашу країну чекає безпрецедентний потік контрафакту

Природно, як це і слід було очікувати, Міністерство промисловості і автомобільні компанії проти цього закону.

Але, судячи з усього, Уряд на це не звертає увагу, оскільки закон продовжує допиливаться і в даний час.

Але чому автовиробники проти цього закону?

Особливо офіційні дилери, які представляють у нашій країні відомі авто бренди. Вся справа в тому, що згідно з чинним законодавством сьогодні офіційно ввозити оригінальні автозапчастини мають ексклюзивне право тільки автовиробники або їх офіційні представники.

Але це створює на російському ринку автозапчастин практично монополію на торгівлю оригінальними запчастинами, з усіма звідси витікаючими (ціни на оригінальні запчастини в дилерських центрах підняті до неба).

Підроблені запчастини: Чому нашу країну чекає безпрецедентний потік контрафакту

На думку антимонопольної служби РФ, це веде на авторинку до недобросовісної конкуренції, а також призводить до великого потоку сірого імпорту, коли оригінальні запчастини на автомобілі ввозяться в Росію в обхід дилерів.

Причому часто багато запчастини потрапляють в країну взагалі в обхід митного очищення.

Разом з тим, з цим потоком сірого імпорту в країну потрапляє величезна кількість контрафактних підроблених запчастин, багато з яких видаються торговцями як оригінальні. Але насправді подібна продукція мало що має спільного з оригіналом і навіть часто небезпечна.

У результаті, як вважає Антимонопольна служба, дозволивши офіційний паралельний імпорт автозапчастин, дозволить не тільки знизити вартість оригінальних авто компонентів, але зробить конкуренцію на ринку автозапчастин більш справедливою. Адже в цьому випадку новий закон про паралельний імпорт зменшить апетити дилерів.

Як же Уряд хоче видавати дозвіл на паралельний імпорт автозапчастин і ліків? Як повідомляють «Ведомости» дозволи будуть видаватися в ручному режимі. Тобто дозволяти чи тієї або іншої компанії паралельний імпорт будуть вирішувати в індивідуальному порядку. Все буде залежати від ситуації на ринку. Наприклад, згідно з проектом цього закону буде передбачено кілька пунктів, коли паралельний імпорт буде дозволений. Ось список причин, коли можливий паралельний імпорт:

  • – Якщо на російському ринку не вистачає певної категорії товарів
  • – Якщо ціни на товари, завищені
  • – Якщо товари за якістю суттєво відрізняються від аналогів доступних на вітчизняному ринку
  • – Якщо аналогічні товари не виробляються в Росії

З одного боку, якщо Уряд дозволить паралельний імпорт вартість оригінальних автозапчастин в країні може реально знизитися. В цьому випадку навіть дилери будуть змушені зменшити свої апетити.

Але є одна суттєва загроза, яка може призвести до ще великим беззаконню на ринку автозапчастин. Наприклад, дозволивши паралельний імпорт автозапчастин, наш авторинок може зіткнутися з черговою хвилею імпорту підроблених автозапчастин, які будуть ввозитися під виглядом оригінальних.

Підроблені запчастини: Чому нашу країну чекає безпрецедентний потік контрафакту

Як Уряд збирається контролювати якість імпортованих товарів (автозапчастин та лекартств) залишається загадкою. Адже навіть сьогодні не малий потік імпорту автозапчастин стосується підроблених товарів.

Справа в тому, що великий потік контрафакту зараз потрапляє в нашу країну під виглядом якісних оригінальних товарів. Причому офіційно. Самі розумієте, що митні органи не перевіряють якість ввезеного товару. У них як ви знаєте зовсім інша функція.

У підсумку, на думку представників автовиробників від шквалу імпорту контрафактних автозапчастин сьогодні зупиняє заборона на паралельний імпорт автозапчастин.

Нагадаємо, що сьогодні автовиробники через своїх представників (офіційну дилерську мережу) самостійно ввозять автомобільні запчастини та компоненти для їх продажу та ремонту автомобілів в дилерських технічних центрах.

За даними експертів продаж оригінальних автозапчастин приносить левову частину прибутку офіційним дилерам і автовиробникам. Мало того, деякі автодилери заробляють на автозапчастинах в Росії навіть більше ніж на продажах автомобілів.

Як бачите ситуація з імпортом автозапчастин, це палиця на два кінці. З одного боку заборону на паралельний імпорт стримує авторинок від потоку контрафакту авто компонентів. З іншого боку заборону ввезення оригінальних автозапчастин монополізує ринок автозапчастин, і не сприяє утворенню справедливих цін.

Підроблені запчастини: Чому нашу країну чекає безпрецедентний потік контрафакту

Так, звичайно якщо дозволити паралельний імпорт автозапчастин споживачі виграють, оскільки оригінальні запчастини реально стануть коштувати дешевше. Але з іншого боку, відкривши можливість ввозити автозапчастини іншим компаніям, нашу країну чекає величезний шквал лівих дешевих запчастин для автомобілів.

Мало того, на думку Мінпромторгу, це не тільки загрожує безпеці людей, а й ставить під загрозу розвитку вітчизняного виробництва автомобільних компонентів, які не зможуть конкурувати за ціною з дешевими китайськими підробками, які будуть ввозитися в країну під виглядом оригінальної продукції.

Найгірше, що Уряд РФ серйозно має намір дозволити з 2021 року паралельний імпорт автомобільних запчастин. А судячи по роботі Уряду за останні роки, ми не сумніваємося, що у цього законопроекту є всі шанси стати реальним законом. Особливо якщо врахувати, що останнім часом Уряду і Держдумі сподобалося запроваджувати непопулярні в суспільстві закони.