Ось як повернути неякісний автомобіль і розірвати договір купівлі-продажу

201

Чи можна повернути в салон неякісну машину

Підбірка справ у судовій практиці Верховного суду поповнюється новими рішеннями мало не щодня, розростаючись, як сніжний ком. Не становлять винятку і рішення по автомобільним спорів в рамках адміністративного судочинства.

Важливу добірку таких рішень Верховного суду 29.10.2018 опублікували на сторінках «Російської газети». Всі випадки сталися з різними автовласниками, але їх об’єднує те, що в обох варіантах визначається можливість законного повернення автомобіля, купленого новим, назад в салон і умови, при яких подібний повернення можливе. Виділимо три важливих аспекти розглянутих питань.

Ви можете повернути автомобіль/за нього гроші протягом 15 днів

Ось як повернути неякісний автомобіль і розірвати договір купівлі-продажу

Зміст позову до Верховного суду полягав у наступному. Громадянин придбав автомобіль, але машина виявилася неякісною – в ході експлуатації були виявлені недоліки, які дуже швидко підказали власнику єдино вірне рішення – здати автомобіль назад в автосалон, за умови обміну на новий без дефектів або повернення грошових коштів з розірванням договору купівлі-продажу. Автосалон відмовив своєму клієнту в його законної прохання.

Пішли судові засідання. Суд першої інстанції, призначивши автотехнічну експертизу, визначив, що ряд зазначених недоліків був наслідком виробничої складання автомобіля. Рішення було прийнято на користь власника. Звичайно, таке рішення не було вигідно автосалону, і справа пішла в апеляцію. Суд апеляційної інстанції не погодився з доводами першого судді, заявивши, що частина недоліків не була виявлена експертами, а ті, які були виявлені, були усунені. Рішення було підкріплено тим, що недоліки були несуттєвими і не заважають нормальній експлуатації автомобіля».

Рішення Верховного суду

Верховний суд дав роз’яснення по даній справі. Так, ВС посилається на статтю 18 Закону «про Захист прав споживачів» Права споживача при виявленні в товарі недоліків, в якій зазначається, що «у відношенні технічно складного товару споживач у разі виявлення в ньому недоліків має право відмовитися від виконання договору купівлі-продажу і зажадати повернення сплаченої за такий товар суми або пред’явити вимогу про його заміну на товар цієї ж марки (моделі, артикулу) або на такий же товар іншої марки (моделі, артикулу) з відповідним перерахуванням купівельної ціни протягом п’ятнадцяти днів з дня передачі споживачу такого товару».

Підкреслюється, що вади не обов’язково повинні бути істотними, якщо строки подання претензії не були порушені.

Гарантія повернення автомобіля неналежної якості (в гарантійний період)

Ось як повернути неякісний автомобіль і розірвати договір купівлі-продажу

Другий приклад розглянутого у Верховному суді справи стосується вже більш серйозних недоліків. З такими проблемами можна звертатися в суд, якщо автосалон не згоден виконувати свої обов’язки.

Отже, суть розбіжності, що ініціював судовий розгляд цивільної справи, викладена «РГ» в наступному ключі: «Більше 30 днів протягом кожного року дворічного гарантійного строку вона (власниця – прим. ред.) не могла користуватися машиною. А одного разу ремонт затягнувся більш ніж на 45 днів. А це за законом про захист прав споживачів максимальний термін усунення недоліків».

На цей раз обидва суду (перша і апеляційна інстанції) не підтримали претензію автоледі, хоча, якщо заглянути в ту ж частину 1 статті 18 «Права споживача при виявленні в товарі недоліків», можна побачити ряд важливих умов, при яких протягом гарантійного періоду, навіть після закінчення терміну на 15 днів для технічно складного товару, споживач має право відмовитися від виконання договору купівлі-продажу, з поверненням грошової суми або заміни його на аналог, а саме (на норми посилався Верховний суд у своєму рішенні):

виявлення «істотного недоліку товару;

порушення встановлених цим Законом строків усунення недоліків товару;

неможливість використання товару протягом кожного року гарантійного терміну в сукупності більш ніж тридцять днів внаслідок неодноразового усунення його різних недоліків.

Своє рішення суди мотивували тим, що, на їх думку, власниця не могла користуватися автомобілем 27 днів (періоди на евакуацію і очікування повернення – всього шість днів – не були враховані) в перший гарантійний рік. А в другий рік гарантії справа йшла ще цікавіше – автоледі два рази відправляла автомобіль на лагодження за кордоном, у Норвегії, що, на думку судів, не може враховуватися при вирішенні питання про розірвання договору, оскільки «сервісний центр у Норвегії не входить до переліку центрів, уповноважених ремонтувати продані відповідачем автомобілі», – зазначається на сторінках РГ.

Рішення Верховного суду

Верховний суд зазначив, що термін доставки автомобіля в сервіс та термін проїзду покупця в сервіс за автомобілем входять в період, протягом якого покупець не міг використовувати товар внаслідок усунення його недоліків, і це логічно. Тому при подачі позову враховуйте, що, як тільки автомобіль їде на евакуаторі на гарантійний ремонт і до того моменту, як ви його отримаєте назад, час для продавця «тікає».

Ось як повернути неякісний автомобіль і розірвати договір купівлі-продажу

Що стосується ремонту в Норвегії – це також не порушує норм договору, якщо на автомобіль надається міжнародна гарантія.

Рішення судів були скасовані, справи направлені на перегляд.

Схожа схема діє з лізинговими автомобілями, подібну справу було також розглянуто Верховним судом: Бракований Мерседес довів власника до Верховного суду